Jurek Owsiak rezygnuje z funkcji prezesa WOŚP
Opowiedziała również o przyjaźni z Pawłem Adamowiczem
1/5
Jurek Owsiak rezygnuje z funkcji prezesa WOŚP


Po tragicznej śmierci Pawła Adamowicz, który zginął w wyniku ataku nożownika podczas finału WOŚP, Jurek Owsiak, prezes fundacji, zrezygnował z tej funkcji. Janina Ochojska w rozmowie z TVN 24 zaapelowała do Owsiaka, żeby nie odchodził z WOŚP. Z kolei w rozmowie z gazetą.pl opowiedziała o przyjaźni z prezydentem Gdańska oraz zdradziła, jakim człowiekiem był prywatnie. Padło wiele wzruszających słów. 

 

Zobacz: Andrzej Duda: "Dzień pogrzebu Pawła Adamowicza zostanie ogłoszony dniem żałoby narodowej"

 

2/5
Jurek Owsiak
East News

 

Tuż po tym, jak media obiegła informacja o śmierci Pawła Adamowicza, Jurek Owsiak na specjalnej konferencji poinformował o rezygnacji ze stanowiska prezesa fundacji WOŚP. 

To wydarzyło się na przepięknej, pokojowej, bliskiej sercu wielu Polaków imprezie. Trudno mówić jednoznacznie o złym zabezpieczeniu.  Ten finał nie odbywa się w Syrii czy Afganistanie, tylko w Polsce, nawet w przedszkolu, ciężko wyobrazić sobie, że będzie tam policja. Nasza scena była też otwarta. W tym studio każdy był, mnóstwo ludzi wchodziło, wychodziło. Masa ludzi. Wejście było maksymalnie uproszczone. Charakter koncertu w Gdańsku również był taki, że każdy mógł wejść. Uchronić się było maksymalnie trudno. Składam rezygnację z szefa Fundacji, prezesa zarządu. Może to ułatwi wszystkim tym, którzy nie pohamowali się żeby pisać obrzydliwe słowa w moim kierunku, nawet dziś. Ta nienawiść grzeje od 25 lat. A polski wymiar sprawiedliwości kompletnie nie daje sobie z tym rady. Proszę wejść na portale prawicowe, nawet dzisiaj. Dziękuję wszystkim, którzy byli z nami. Wspierajcie fundację. Szanowni państwo: dziki kraj, w dzikim kraju żyjemy

Zobacz: Po śmierci Pawła Adamowicza Jurek Owsiak rezygnuje z szefowania Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy

3/5
Janina Ochojska

 

Janina Ochojska, tak jak miliony Polaków, nie może się z tym pogodzić:

Jurek, nie możesz rezygnować z zarządzania swoim Dziełem. Naszym, wspólnym Polaków, Dziełem. Tragedia śmierci Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza nie ma nic wspólnego z finałem, świętem dobra. Jurek, jesteś nam potrzebny!!! - napisała na Twitterze. 

Jurek, nie możesz brać na siebie tego, co się wydarzyło. Hejt, nienawiść i groźby, z którymi walczysz od tylu lat, nie ustaną z powodu Twojego ustąpienia. [...] Jednoczysz ludzi wokół czegoś, co jest wspaniałe. Łatwiej jest rządzić ludźmi podzielonymi, którzy się nienawidzą - powiedziała zaś na antenie TVN24.

Z rezygnacją Owsiaka nie zgadza się również m.in. Hanna Lis:

Jurek Owsiak rezygnuje z szefowania WOŚP. Człowiek,który stworzył tak fantastyczny zryw, przekłuł w czyn tak piękną ideę!Jurku: nie rób tego!Nie pozwól wygrać hejterom!O to im przecież chodzi: zaszczuć,upokorzyć, złamać.Ty jesteś wielki, Orkiestra wielka, a oni mali i nikczemni.

4/5
Paweł Adamowicz z żoną i córką
East News

 

Janina Ochojska poznała Pawła Adamowicza w 1995 roku w Sarajewie. Tam się zaprzyjaźnili:

I od tego czasu zawsze jak byłam w Gdańsku, bądź gdy organizowaliśmy akcje pomocy dla różnych krajów, to Paweł był otwarty i chętny do pomocy. Jego ostatnie zdjęcie z puszką WOŚP jest symboliczne. On taki był - dawał siebie, służył swojemu krajowi i miastu, ludziom. To straszne, że zginął w taki sposób. Straszne, że w naszym kraju dobrzy ludzie giną pełniąc swoje obowiązki, w czynieniu dobra. Nie mam słów. - mówiła w rozmowie z gazeta.pl. 

Janina Ochojska zdradziła, jakim człowiekiem był Paweł Adamowicz: 

Był człowiekiem lubiącym życie. Człowiekiem wesołym. W Sarajewie zaprzyjaźnił się z ludźmi, u których mieszkaliśmy. Wieczorem grał na gitarze i śpiewał angielskie standardy. Ale przede wszystkim był człowiekiem służby. Chciał być potrzebny. Jemu nie było łatwo być prezydentem Gdańska i pełnić tę służbę - zwłaszcza w obliczu wielu pomówień, które go spotykały. On uważał, że jeżeli czegoś się podejmuje, to musi wytrwać do końca, choćby nie wiem, jak to byłoby trudne. Jego poczucie odpowiedzialności za ludzi i miasto - to było w nim niezwykłe. Dla mnie zaszczytem jest, że mogłam go znać i się z nim przyjaźnić. Na Piotra i Pawła pamiętałam o jego imieninach, a on o moich. Adamowicz zawsze był dumny, że jednak jestem - jak on - gdańszczanką.
 

5/5
Paweł Adamowicz z żoną i córką
East News

 

Paweł Adamowicz miał 53 lata. Osierocił dwie córki - Tereskę i Antoninę. Był prezydentem Gdańska od ponad 20 lat. Dzień jego pogrzebu będzie ogłoszony dniem żałoby narodowej.