Nie żyje filmowy Witia z Sami swoi
East News
Newsy

Nie żyje filmowy Witia z "Sami swoi". Jerzy Janeczek miał 77 lat

Znany z kultowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego Jerzy Janeczek nie żyje. Czy są znane przyczyny śmierci? Związek Artystów Scen Polskich podał, że aktor odszedł nagle...

Nie żyje Jerzy Janeczek, polski aktor filmowy i teatralny, znany widzom głównie z roli Witii w trylogii Sylwestra Chęcińskiego - "Sami swoi", „Nie ma mocnych” i „Kochaj, albo rzuć”. Aktor zmarł nagle w wieku 77 lat. O jego śmierci poinformował Związek Artystów Scen Polskich:

Z żalem żegnamy zmarłego nagle JERZEGO JANECZKA, aktora, któremu największą popularność przyniosła rola Witi Pawlaka w trylogii Sylwestra Chęcińskiego „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj, albo rzuć”. Był absolwentem Wydziału Aktorskiego łódzkiej PWSTiF, którą ukończył w 1968 roku. Zadebiutował na deskach Teatru Współczesnego im. Wiercińskiego rolą Robotnika i Pana wykształconego w „Róży” Stefana Żeromskiego, w reżyserii Andrzeja Witkowskiego - czytamy na Facebooku. 

Dziewczyna Psikuty z "Chłopaki nie płaczą" rozpalała zmysły! Jak wygląda dziś 45-letnia Magda Mazur?

Nie żyje Jerzy Janeczek, filmowy Witia z "Sami swoi"

W dalszej części wpisu czytamy o zawodowej karierze Jerzego Janeczki oraz jego wybranej filmografii: 

Po zakończeniu współpracy z tą sceną związał się z teatrami w Kaliszu, Koszalinie oraz warszawskimi: Popularnym, Na Woli i Dramatycznym. Wśród postaci, w które się wcielił był m.in.: Archanioł Michał, Ryczywół i Osioł w „Pastorałce” Schillera, Gustaw w „Ślubach panieńskich” Fredry, Jan, Książę Finlandii w „Eryku XIV” Strindberga, Alfred w „Mężu i żonie” Fredry, tytułowy „Irydion” Krasińskiego, Karol w „Mężczyźnie” Zapolskiej, Natan-Ksiądz w „Sędziach. Klątwie” Wyspiańskiego, czy Jaksa Zakapiorek w „Okapi” Grochowiaka. Grał w filmach i serialach, m.in.: „Stawka większa niż życie”, „Uciec jak najbliżej”, „Sanatorium pod Klepsydrą”, „Trzecia granica”, „Dyrektorzy”, „07 zgłoś się”, „Prom do Szwecji”, „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy” , „Urodziny młodego warszawiaka”. Pod koniec lat osiemdziesiątych wyjechał do USA. Po niemal dwudziestu latach powrócił do kraju. Zagrał w Teatrze Polskiego Radia w sztukach: „Dziewanna” Jacka Dobrowolskiego, „Król Dawid” Kajzara i „Gdy wstaniemy z martwych” Ibsena oraz kilka ról filmowych. Ostatnią postacią, w jaką się wcielił na ekranie był właściciel warsztatu samochodowego w filmie „Kobiety mafii”. Na XVII FTPP w Toruniu został nagrodzony za role Pana Kolegi i Parobka w „Czarownej nocy” i „Zabawie”, a w Lubomierzu na VI Festiwalu Filmów Komediowych, za rolę Witi w obrazie „Sami swoi”, wyróżniony nagrodą honorową - Kryształowym Granatem.

Zobacz także: Jak wygląda dziś Jadźka z filmu "Sami swoi"? Po dramatycznym wypadku przestała grać! 

Rodzinie i bliskim składamy szczere kondolencje. 

Jerzy Janeczek i jego kariera. Co robił po sukcesie filmu "Sami swoi"?

Jerzy Janeczek urodził się 22 marca 1944 roku. Aktor w 1968 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi. Choć zagrał w wielu kultowych filmach i serialach, widzowie najbardziej kojarzą go oczywiście z roli Witii w "Sami swoi".

[...] Po tym filmie stałem się rozpoznawalny. Przy mojej naturze, człowieka raczej nieśmiałego, ta popularność i rozpoznawalność uwierała mnie. Bo jak tylko gdzieś się pojawiłem, słyszałem czasami szydercze: - Witia, podejdź no do płota i inne cytaty. Nie było to przyjemne. Zamykałem się więc w domu. Na szczęście dużo częściej słyszałem od fanów podziękowania za ten film - mówił Janeczek dla portalu dziennikbaltycki.pl 

Jak dziś wygląda Jadźka z filmu

Pod koniec lat 80. wyjechał z Polski do USA. W Stanach Zjednoczonych jednak nie grał za dużo, a media podawały, że zajmował się m.in. remontami domów. Wystawiał także sztuki dla Polonii: 

Stałem się promotorem naszej kultury. Polonia jest ubogo traktowana w przypadku wysokiej kultury. Jeśli się jej coś z kraju serwuje, to rozrywkę kabaretową i koncerty. Ale ludzie potrzebują też teatru i poezji. Mieliśmy grupę zapaleńców, która wystawiała sztuki-  Dziennik Bałtycki cytuje wywiad z aktorem.

Jerzy Janeczek nie żyje
TRICOLORS/East News

Co się dzieje z filmową Jadźką, żoną Witii z filmu "Sami swoi"?

Na zdjęciu Jerzy Janeczek z filmową żoną, Jadźką, w którą wcieliła się Ilona Kuśmierska-Kocyła. Aktorka po dramatycznym wypadku również zniknęła z ekranów, zajęła się dubbingiem i reżyserią:

W 1998 roku miałam poważny wypadek samochodowy. Wjechałam swoim autem pod tramwaj. Byłam połamana, skasowana jak mój samochód. Trzy miesiące leżałam w szpitalu, do domu wróciłam na noszach. Jeździłam na wózku inwalidzkim, uczyłam się chodzić. To mnie całkiem odsunęło od grania - mówiła kilka lat temu w Rewii. 

Jerzy Janeczek i Ilona Kuśmierska
TRICOLORS/East News

Jak dziś wygląda Jadźka z filmu "Sami swoi"
Newsy
Jak wygląda dziś Witia z filmu "Sami swoi"? Ciężko uwierzyć, ale Jerzy Janeczek skończył 76 lat!
Jak wygląda dziś Witia z filmu "Sami swoi"? Ciężko uwierzyć, ale Jerzy Janeczek skończył 76 lat!

"Sami swoi" to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych polskich filmów w historii. Pokolenia naszych rodaków uwielbiają kultową produkcję, która miała swoją premierę 1967 roku. Film opowiada o losach dwóch, skłóconych ze sobą rodzin: Kargulów i Pawlaków. Wśród gwiazd, które wystąpiły w "Samych swoich" jest Jerzy Janeczek, czyli filmowy syn Kazimierza Pawlaka. Jak dziś wygląda Jerzy Janeczek i jak wspomina pracę na planie kultowej produkcji? Jerzy Janeczek szczerze o pracy na planie "Samych swoich" Jerzy Janeczek urodził się 22 marca 1944 roku. Aktor w 1968 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi. Rok wcześniej Jerzy Janeczek zadebiutował w "Samych swoich" w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego. Aktor zdobył wówczas ogromną popularność, z której nie był zachwycony.  (...) po tym filmie stałem się rozpoznawalny. Przy mojej naturze, człowieka raczej nieśmiałego, ta popularność i rozpoznawalność uwierała mnie. Bo jak tylko gdzieś się pojawiłem, słyszałem czasami szydercze: - Witia, podejdź no do płota i inne cytaty. Nie było to przyjemne. Zamykałem się więc w domu. Na szczęście dużo częściej słyszałem od fanów podziękowania za ten film - portal dziennikbaltycki.pl cytuje Jerzego Janeczka. Niestety, ogromna popularność nie przełożyła się na dalszą karierę aktora. Jerzy Janeczek wyjechał do Stanów Zjednoczonych i tam - jak donoszą media - pracował m.in. przy remontach domów. W USA wystawiał również sztuki dla Polonii.  (...) Stałem się promotorem naszej kultury. Polonia jest ubogo traktowana w przypadku wysokiej kultury. Jeśli się jej coś z kraju serwuje, to rozrywkę kabaretową i koncerty. Ale ludzie potrzebują też teatru i poezji. Mieliśmy grupę zapaleńców,...

Jak wygląda dziś  Shirley z "Kochaj albo rzuć"?
Newsy
Jak wygląda dziś filmowa Shirley z "Kochaj albo rzuć"? Nadal zachwyca urodą! 
Jak wygląda dziś filmowa Shirley, czyli Duchyll Martin Smith, z "Kochaj albo rzuć"? Nadal zachwyca urodą! 

Czy znajdzie się ktoś, kto nie zna filmowej trylogii o losach dwóch rodzin - Kargulów i Pawlaków? Filmy "Sami Swoim", "Nie ma mocnych" oraz "Kochaj albo rzuć" po ponad 40 latach od premiery wciąż cieszą się wielką popularnością, a emisje w telewizji (najczęściej na Polsacie) - oglądalnością. W trzeciej części filmu poznaliśmy losy bratanicy Pawlaka, czyli Shirley! Zagrała ją Duchyll Martin Smith. Co dziś robi i jak wygląda? Zobacz także:   Wpadki i ciekawostki o kultowym filmie "Sami Swoi"! Dostrzegliście te błędy? ZOBACZ Jak wygląda dziś Shirley z "Kochaj albo rzuć"? Akcja trzeciej części filmu o Kargulach i Pawlakach w głównej mierze toczy się w USA. Na zaproszenie Johna Pawlaka, do USA przyjeżdżają jego brat, Kazimierz oraz Anna Pawlakówna i Władysław Kargul. Na pogrzebie Johna (nazywanego przez Pawlaka "Jaśkiem") poznajemy jego nieślubną córkę, Shirley! W rolę dziewczyny wcieliła się Duchyll Martin Smith, która rok wcześniej miała na koncie udział w produkcji "„The Monkey Hu$tle". W sieci trudno o najnowsze informacje dotyczące Duchyll. Wiadomo jednak, że wciąż zajmuje się aktorstwem i gra głównie w teatrach w Stanach Zjednoczonych.  10 lat temu opublikowała na YouTube dwa materiały filmowe, w których zdradzała swoje patenty na pielęgnację skóry (zdjęcie po prawej). Z kolei chicagotheaterbeat.com widnieje informacja, że aktorka zagrała w sztuce "Symmetry Breaking"    w On The Spot Theatre w Chicago.   

Jak dziś wygląda Jadźka z filmu "Sami swoi"
Newsy
Jak wygląda dziś Jadźka z filmu "Sami swoi"? Po dramatycznym wypadku przestała grać! 
Po dramatycznym wypadku przestała grać! Jak wygląda dziś Jadźka z kultowego filmu "Sami swoi"? Zobacz!

W sobotę Polsat po raz kolejny pokaże kultową komedię "Sami swoi" z 1967 roku w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego. Polacy kochają losy dwóch zwaśnionych rodzin - Kargulów i Pawlaków - które chcieli pogodzić zakochani w sobie Witia Pawlak i Jadźka Kargul. Czasami im się to udaje, czasami nie... Jeśli zastanawiacie się zaś, jak dziś wygląda filmowa Jadźka, mamy dla Was odpowiedź! Szukasz nowych książek z gatunku dramatu? Już teraz wejdź na tę stronę i wykorzystaj kod rabatowy Livro . Jak wygląda dziś Jadźka z filmu "Sami swoi"? W rolę Jadźki wcieliła się Ilona Kuśmierska-Kocyłak, 72-letnia dziś aktorka oraz reżyser dubbingowy. W 1970 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, występowała w teatrach „Buffo”, „Syrena” czy „Komedia”. Zagrała w kilku wielkich filmach i serialach, ale widzowie najbardziej znają ją z roli Jadźki w filmie „Sami swoi”. Karierę jako aktorka zakończyła ponad 20 lat temu, tuż po nieszczęśliwym wypadku. Doznała poważnego urazu, jeździła na wózku i musiała na nowo uczyć się chodzić: W 1998 roku miałam poważny wypadek samochodowy.  Wjechałam swoim autem pod tramwaj. Byłam połamana, skasowana jak mój samochód. Trzy miesiące leżałam w szpitalu, do domu wróciłam na noszach. Jeździłam na wózku inwalidzkim, uczyłam się chodzić. To mnie całkiem odsunęło od grania - mówiła kilka lat temu w Rewii.  Teraz zajmuje się dubbingiem, jest reżyserem.  Od wielu lat pracuję jako reżyser dubbingu. Teraz to ja jestem odpowiedzialna za obsadę i czystość polskiego języka – mówiła gwiazda. Ostatni raz publicznie Ilona Kuśmierska pojawiła się w 2016 roku na XX Ogólnopolskim Festiwalu Filmów...

Nasze akcje
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner