Bradley Cooper

Bradley Cooper przygodę w filmie zaczął stosunkowo późno - na ekranie debiutował dopiero w wieku 24 lat. Jego kariera potoczyła się jednak błyskawicznie i już po 10 latach, dzięki roli w komedii "Kac Vegas", stał się aktorem znanym na całym świecie. Na tym jednak nie poprzestał i dał się poznać także jako reżyser i świetny wokalista. Dowiedz się więcej o Bradleyu Cooperze.

Imię: Bradley Charles

Nazwisko: Cooper

Pseudonim: brak

Wzrost: 185 cm

Data urodzenia: 5 stycznia 1975 roku

Znak zodiaku: Koziorożec

Zawód: aktor, kaskader, reżyser, producent filmowy, scenarzysta

Osoby - związki: W grudniu 2006 roku Bradley Cooper związał się z Jennifer Esposito i już po kilku miesiącach wzięli ślub. Związek przetrwał zaledwie 122 dni i zakończył się rozwodem. Późnej Bradley związany był Renée Zellweger, Zoe Saldaną i brytyjską modelką Suki Waterhouse. W latach 2015-2019 jego partnerką była rosyjska modelka Irina Shayk, z którą ma córkę.

Rodzice: Ojciec Bradleya, Charles John Cooper wykonywał zawód bardzo odległy od aktorstwa - był maklerem giełdowym. Matka Bradleya, Gloria, pracowała w lokalnej filii NBC.

Dzieci: córka Lea De Seine (ur. 2017)

Rodzeństwo: Bradley Cooper ma o sześć lat starszą siostrę Holly

BIO: Bradley Cooper urodził się w Filadelfii w stanie Pensylwania. Pierwotnie postawił na anglistykę i w 1997 roku ukończył z wyróżnieniem ten kierunek na Uniwersytecie Georgetown. Później przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie uczył się aktorstwa w szkole aktorskiej Actors Studio Drama School Uniwersytetu New School University i w 2000 roku zdobył tytuł magistra sztuk pięknych.
Aby zapewnić sobie utrzymanie, pracował jako kelner, odźwierny, a nawet... pomocnik grabarza. Przygodę z filmem rozpoczął w 1999 roku od niewielkiej roli w jednym z odcinków serialu "Seks w wielkim mieście". W 2000 roku był bohaterem filmu dokumentalnego "Treks in a Wild World". Materiał zawierał nagrania z jego ekstremalnych wyczynów (m.in. wspinaczki w peruwiańskich Andach oraz wypraw kajakiem po niebezpiecznych rzekach). Rok później zagrał w serialu fabularnym "Agentka o stu twarzach", a później w takich produkcjach jak "Dotyk zła", "Jack & Bobby", "Prawo i porządek", "Prawo i bezprawie", a także "Saturday Night Live". W tym samym okresie występował również na Broadwayu, m.in. w "Three Days of Rain" (u boku Julii Roberts). Za rolę w sztuce "Człowiek słoń" otrzymał nominację do Tony Award i Drama Desk Award.

Znany z: przełomem w karierze Bradleya Coopera była rola w filmie "Kac Vegas" w 2009 roku. Nie jest to produkcja, którą można uznać za kinowe arcydzieło, ale dzięki temu filmowi stał się rozpoznawalny na całym świecie. Kolejne części tej produkcji ("Kac Vegas w Bangkoku" z 2011 roku i "Kac Vegas 3" z 2013 roku) umocniły jego pozycję jako gwiazdy ekranu. Kiedy w 2010 roku zagrał w filmie "Drużyna A", wydawało się, że zostanie zaszufladkowany jako aktor filmów rozrywkowych, mniej ambitnych. Na szczęście stało się inaczej i po takich filmach jak "Jestem Bogiem", a zwłaszcza "Poradnik pozytywnego myślenia" z 2012 roku, gdzie zagrał mężczyznę starającego się zapanować nad chorobą dwubiegunową, dał się poznać światu jako aktor, który potrafi zagrać zdecydowanie poważniejsze role. Do tej kategorii filmów można też zaliczyć "Drugie oblicze" czy "Snajpera". W 2018 roku Bradley Cooper dał się poznać światu jako reżyser i wokalista. Wszystko dzięki wyreżyserowanemu przez niego remake'owi musicalu "Narodziny gwiazdy", w którym nie tylko zagrał muzyka, lecz także sam wykonywał piosenki.

Funkcja w filmie (wybrana filmografia):
- aktor w filmie "Morderstwo w sieci" (2001);
- aktor w filmie "Polowanie na druhny" (2005);
- aktor w filmie "Jestem na tak" (2008);
- aktor w filmie "Kobiety pragną bardziej" (2008);
- aktor w filmie "Kac Vegas" (2009);
- aktor w filmie "Wszystko o Stevenie" (2009);
- aktor w filmie "Drużyna A" (2010);
- aktor w filmie "Kac Vegas w Bangkoku" (2011);
- aktor w filmie "Jestem Bogiem" (2011);
- aktor w filmie "Poradnik pozytywnego myślenia" (2012);
- aktor w filmie "Kac Vegas 3" (2013);
- aktor w filmie "Drugie oblicze" (2013);
- aktor w filmie "Snajper" (2014);
- aktor w filmie "Narodziny gwiazdy" (2018);
- aktor w filmie "Zaułek koszmarów" (2021);
- aktor w filmie "Maestro" (2023).

Płyty:
- "A Star Is Born: soundtrack" to płyta zawierająca piosenki z filmu "Narodziny Gwiazdy" w wykonaniu Bradleya Coopera i Lady Gagi.

Książki:
- "Bradley Cooper" to tytuł biografii aktora napisanej przez Thorstena Wortmanna.

Nagrody: Bradley Cooper był aż osiem razy nominowany do najważniejszej filmowej nagrody Oscara, ale jeszcze nie otrzymał żadnej statuetki. Za "Narodziny gwiazdy" otrzymał trzy nominacje - najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepszy film, najlepszy scenariusz adaptowany. Produkcja otrzymała jedną statuetkę w kategorii najlepsza piosenka za utwór "The Shallow", który wykonuje Cooper i Lady Gaga.

Instagram: @bradleycooper__original

Facebook: @bradleycooper__original
Advertisement MPU index
Advertisement MPU index