Lady Gaga i Bradley Cooper na planie filmu Narodziny gwiazdy
Mat. promocyjne

Czy Lady Gaga dostanie Oscara za "Shallow"? Piosenkarka nagrała "Shallow" do filmu "Narodziny gwiazdy", w którym zagrała u boku Bradleya Coopera. Jej utwór jest faworytem w drodze do Oscara w kategorii "najlepsza piosenka", a sama Gaga ma też szansę otrzymać statuetkę w kategorii "najlepsza aktorka pierwszoplanowa". Mało brakowało, a Gaga w "Narodzinach gwiazdy" nigdy by nie zagrała...

1/9
Lady Gaga i Bradley Cooper na planie filmu Narodziny gwiazdy
Mat. promocyjne

"Narodziny gwiazdy”: To Beyonce miała zagrać Ally

Okazuje się, że początkowo to Beyonce miała pojawić się w remake’u słynnego musicalu „Narodziny gwiazdy”, który wyreżyserował Bradley Cooper. Dlaczego aktorka ostatecznie nie wcieliła się w rolę Ally? Według medialnych doniesień piosenkarka miała zbyt wygórowane żądania finansowe, którym produkcja filmu „Narodziny gwiazdy” nie mogła sprostać. Wtedy pojawił się pomysł, żeby zastąpiła ją Lady Gaga, ale nie od razu został on przyjęty entuzjastycznie przez twórców filmu. Gaga w przeciwieństwie do Beyonce nie miała żadnego doświadczenia w pracy na planie filmowym, ale ostatecznie Bradley Cooper postanowił zaryzykować i to była najlepsza decyzja jaką podjął, ponieważ Gaga nie tylko zachwyciła jako aktorka, ale również skomponowała przepiękne piosenki do filmu. 

Zobacz także: Foster i Lawrence śmiały się z Meryl Streep, reżyser "Kształtu wody" zakpił z zeszłorocznej wpadki! Zobacz NAJLEPSZE momenty Oscarów 2018

2/9
Lady Gaga i Bradley Cooper na planie filmu Narodziny gwiazdy
Mat. promocyjne

Zarówno dla Coopera, jak i Gagi, film “Narodziny gwiazdy” był debiutem - on po raz pierwszy stanął za kamerą i wyreżyserował film, a ona zagrała główną rolę w hollywoodzkiej produkcji. Film odniósł spektakularny sukces, bowiem przyciągnął do kin miliony widzów na całym świecie, a do tego został doceniony przez krytyków oraz najważniejsze filmowe jury świata - Amerykańską Akademię Filmową. “Narodziny gwiazdy” otrzymały aż osiem nominacji do Oscarów i to w najważniejszych kategoriach - Najlepszy film, Najlepszy aktor pierwszoplanowy, Najlepsza aktorka pierwszoplanowa, Najlepszy scenariusz adaptowany, Najlepsza piosenka "The Shallow".

Lady Gaga dostanie Oscara za “Shallow”?

Jakie Lady Gaga ma szanse na otrzymanie Oscara? Na pewno większe w kategorii “najlepsza piosenka” niż “najlepsza aktorka”. Mówi się, że dobrą wróżbą przed Oscarami są Złote Globy. Laureaci Globów zazwyczaj otrzymują też Oscary, ale nie zawsze tak się dzieje. Lady Gaga podczas tegorocznej gali Złotych Globów otrzymała nagrodę za “Shallow”, a podczas gali BAFTA 2019 (nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej) została doceniona ścieżka dźwiękowa do filmu “Narodziny gwiazdy”, którą stworzyli Bradley Cooper, Lady Gaga i Lukas Nelson.

3/9
Lady Gaga i Bradley Cooper sesja do filmu Narodziny gwiazdy
Mat. promocyjne

Za “Shallow” Lady Gaga dostała też dwie nagrody Grammy w kategorii „najlepsza piosenka napisana do filmu” oraz „najlepsze wykonanie w duecie/zespole”. Podczas odbierania nagrody, Gaga nie potrafiła ukryć łez.

Jestem bardzo dumna, że mogę być częścią filmu poruszającego wątek problemów psychicznych. To niezwykle ważne. Wielu artystów zmaga się z nimi. Musimy się opiekować sobą nawzajem. Jeśli widzicie, że ktoś cierpi, nie odwracajcie się. Jeśli wy zmagacie się z cierpieniem, nawet gdy wydaje wam się to trudne, spróbujcie znaleźć w sobie tę odwagę, aby powiedzieć o tym komuś - powiedziała ze sceny piosenkarka.

4/9

O ile w kategorii “najlepsza piosenka” Lady Gaga jest faworytką w drodze do Oscara, o tyle w kategorii “najlepsza aktorka pierwszoplanowa” nie ma wielkich szans. I choć krytycy docenili jej rolę, a wielu widzów stwierdziło, że ma wielki talent aktorski, Gaga nie ma raczej szans w starciu z Glenn Close nominowaną za rolę w filmie "Żona" ( dostała za nią Złotego Globa) czy Olivią Colman nominowaną za film "Faworyta", która triumfowała podczas rozdania nagród BAFTA.

5/9
Lady Gaga i Bradley Cooper - plakat filmu Narodziny gwiazdy
Mat. promocyjne

Lady Gaga i Bradley Cooper zaśpiewają na żywo podczas Oscarów 2019

Tradycją jest, że podczas rozstania Oscarów wszyscy nominowani w kategorii "najlepsza piosenka", prezentują na żywo swoje utwory. Tak będzie i w tym roku, dlatego zobaczymy wykonanie na żywo piosenki “Shallow”, którą zaśpiewają Lady Gaga i Bradley Cooper. Fani filmu "Narodziny gwiazdy" są oczywiście zachwyceni tym pomysłem, ale mniej zadowolony z tego jest sam aktor i reżyser filmu. Bradley Cooper śpiewał już na żywo “Shallow”, ale tym razem jest przerażony tym, że będzie musiał wykonać ten utwór na żywo przed wielomilionową publicznością.

To absolutnie przerażające! Pomyślałem: dlaczego? Chyba życzę sobie śmierci - powiedział aktor w jednym z wywiadów.

Lady Gaga i Bradley Cooper dotychczas dwa razy wykonali piosenkę “Shallow” na żywo - raz na planie filmu, a drugi raz podczas koncertu Lady Gagi w Las Vegas. Piosenkarka w pewnym momencie zaprosiła na scenę aktora i ku wielkiej radości ich fanów, zaśpiewali razem “Shallow”.

 

6/9

Ciekawostki na temat filmu “Narodziny gwiazdy”

Film “Narodziny gwiazdy” to remake słynnego musicalu, który po raz pierwszy powstał w 1937 roku. Później pojawiły się jeszcze trzy wersje filmu – w 1954, 1976 i w 2013 roku, gdy powstała bollywoodzka wersja tego filmu zatytułowana "Aashiqui 2".

Lady Gaga zgodziła się zagrać w filmie “Narodziny Gwiazdy”, ale poprosiła Bradleya Coopera, żeby w czasie kręcenia scen koncertowych oboje śpiewali na żywo, ponieważ piosenkarka nie lubi oglądać filmów, w których aktorzy śpiewają z playbacku.

Sceny, w których bohaterowie filmu Ally i Jack występują na scenie były nagrywana na Festiwalu Coachella w 2017 roku. Festiwalowicze na czas nagrywania scen musieli oddać telefony i kamery, aby  żaden fragment nie wyciekł do sieci.

7/9
Lady Gaga i Bradley Cooper sesja do filmu Narodziny gwiazdy
Mat. promocyjne

 Dla Lady Gagi najtrudniejszym momentem w nagrywaniu filmu była scena finałowa podczas, której śpiewa “I’ll Never Love Again”. Okazuje się, że tuż przed wejściem na plan, piosenkarka dowiedziała się o śmierci swojej przyjaciółki.  

- Moja najlepsza przyjaciółka, Sonja, tamtego dnia zmarła na raka. Za 30 minut mieliśmy kręcić, gdy nagle jej mąż do mnie zadzwonił. Przyjaciółkę słyszałam w tle. Opuściłam plan zdjęciowy, wsiadłam do samochodu i pojechałam do nich. Spóźniłam się 15 minut. Zmarła. Leżałam z nią, jej mężem, ich psem i snem. Gdy wróciłam na plan, Bradley był bardzo delikatny wobec mnie. Wykonałam piosenkę. Bradley powiedział, że nie muszę wykonywać jej jeszcze raz, jednak jedyne co wtedy chciałam robić, było śpiewanie. Nigdy nie zapomnę tego dnia. To była bardzo ważna scena dla mnie, nigdy nie zapomnę tego momentu - mówiła Gaga w jednym z wywiadów.

8/9

Opis filmu “Narodziny gwiazdy” ( “A star is born”)

Bradley Cooper wciela się w rolę Jacksona Maine’a, gwiazdora muzyki country, którego kariera chyli się ku upadkowi, kiedy odkrywa utalentowaną, nieznaną nikomu piosenkarkę Ally (w tej roli Lady Gaga). Kiedy między tą dwójką wybucha płomienny romans, Jack nakłania Ally do wyjścia z cienia i pomaga jej osiągnąć sławę. Jednak gdy kariera Ally w szybkim tempie przyćmiewa dokonania Jacka, jest mu coraz trudniej poradzić sobie z własną gasnącą gwiazdą.

9/9
Lady Gaga - plakat filmu Narodziny gwiazdy
Mat. promocyjne
Więcej na temat Bradley Cooper Lady Gaga Oscary