Miesiączka

miesiączka
miesiączka

Okres nie musi być trudny! Sprawdź, jak zwiększyć swój komfort w "te dni"

Jesteśmy kobietami i nic co kobiece nie jest nam obce! Nawet „TE DNI”! Wiemy, jak je przetrwać!
Partner
Nie rezygnuj z siebie, nawet w czasie miesiączki!
miesiączka

Nie rezygnuj z siebie, nawet w czasie miesiączki!

W „trudne dni” też możesz (i powinnaś!) czuć się komfortowo. Pomogą ci w tym podpaski Bella Perfecta Ultra.
Partner
Kobieta trzyma w dłoni kubeczek menstruacyjny.
owulacja
miesiączka

Kubeczek menstruacyjny – co warto o nim wiedzieć?

Kubeczek menstruacyjny to niewielki pojemniczek, który podczas miesiączki wkłada się do wnętrza pochwy. Zbiera się w nim krew menstruacyjna, którą można opróżniać nawet raz na 8 godzin, co jest tutaj wielką zaletą dla kobiet, które muszą często biegać do łazienki. Ponadto warto podkreślić, że z jednego kubeczka menstruacyjnego można korzystać nawet kilka lat!
Sonia Młodzianowska
zmartwiona kobieta siedząca na kanapie
owulacja
miesiączka

Krwawienie międzymiesiączkowe - czy powinno zaniepokoić? Przyczyny krwawienia międzymiesiączkowe

Krwawienie międzymiesiączkowe może pojawić się u zdrowych kobiet w wyniku przyjmowania doustnej antykoncepcji lub podczas owulacji. Niekiedy jest spowodowane poważnymi chorobami, np. nowotworem szyjki macicy, endometriozą lub zespołu policystycznych jajników.
Natalia Szubiela
Wygasanie czynności jajnikó
miesiączka
menopauza
hormony

Przedwczesne wygasanie czynności jajników (wczesna menopauza) – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Przedwczesne wygasanie czynności jajników pojawia się przed wiekiem menopauzalnym, czyli przed 40. rokiem życia. Pierwszym objawem takiego stanu są zaburzenia miesiączki, obniżone libido, uderzenia gorąca oraz nerwowość i problemy z koncentracją. Przyczyny przedwczesnej menopauzy mogą być zróżnicowane – duży wpływ mają czynniki genetyczne, przebyte infekcje wirusowe, oraz radio- i chemioterapia.
Ewa Zwolak
Młoda kobieta leży na łóżku i trzyma się za bolący brzuch.
owulacja
miesiączka
ból głowy

Bóle przed miesiączką: objaw PMS-u, endometriozy, infekcji czy ciąży pozamacicznej?

Ból podbrzusza przed okresem może pojawiać się nawet 7 dni przed miesiączką. Najczęściej jest to ból brzucha jak podczas okresu, czyli skurczowy – wtedy najprawdopodobniej jego przyczyną jest zespół napięcia przedmiesiączkowego. Może być jednak objawem choroby albo ciąży ektopowej, czyli pozamacicznej.
Anna Harasymiuk
Młoda kobieta stoi pod ścianą i trzyma się za brzuch.
owulacja
miesiączka

Silne bóle miesiączkowe: co je powoduje i jak sobie z nimi radzić?

Bardzo bolesne miesiączki pierwotne przeważnie występują u młodych kobiet i są spowodowane nieprawidłową budową macicy lub wahaniem poziomu hormonów. Wtórne bolesne miesiączki są następstwem chorób, najczęściej mięśniaków macicy lub endometriozy.
Anna Harasymiuk
Młoda kobieta szykuje się do wyjścia w łazience.
owulacja
miesiączka

Kubeczki menstruacyjne, podpaski i tampony: wady i zalety. Co wybrać?

Tampony i jednorazowe podpaski to najczęściej wybierane artykuły higieniczne podczas miesiączki. Konkurencją są dla nich wielorazowe podpaski oraz kubeczki menstruacyjne wpisujące się w trend proekologiczny. Wszystkie te opcje mają wady i zalety, które warto wziąć pod uwagę, dokonując wyboru.
Anna Harasymiuk
Kalendarz dni płodnych
ciąża
owulacja
miesiączka

Jak obliczyć dni płodne i niepłodne? Metoda kalendarzyka i obserwacje

Objawy dni płodnych występują nie u każdej kobiety i nie zawsze. Dni płodne można szacunkowo obliczyć na podstawie dat kolejnych cykli menstruacyjnych, pomiarów temperatury ciała oraz oceny śluzu szyjki macicy. Ta metoda to tzw. kalendarzyk małżeński, nie jest ona metodą antykoncepcji.
Anna Harasymiuk
Młoda dziewczyna w okresie dojrzewania
trądzik
miesiączka

Dojrzewanie dziewcząt – w fazie pokwitania ciało nastolatki się zmienia

Dojrzewanie dziewcząt rozpoczyna się zazwyczaj między 9. a 14. rokiem życia. Pierwsza miesiączka, szybkie rośnięcie czy pojawienie się owłosienia narządów płciowych i pach to niektóre znaki, że dziewczyna zaczęła dojrzewać. Dojrzewanie wiąże się też z trądzikiem i zwiększoną potliwością.
Anna Harasymiuk
Wzór estradiolu
badania diagnostyczne
miesiączka
Choroby

Estradiol – rola żeńskiego hormonu płciowego i normy

Niski poziom estradiolu świadczy nie tylko o menopauzie. Może sygnalizować również zaburzenia płodności, miesiączkowania, zespół policystycznych jajników, osteoporozę, anoreksję.
Agnieszka Krasa
kobieta trzymająca się za brzuch
miesiączka

Najczęstsze przyczyny zaburzeń miesiączkowania: stres, zaburzenia hormonalne i infekcje

Najczęstszymi przyczynami zaburzeń miesiączkowania są stres, restrykcyjna dieta i zaburzenia hormonalne, a także choroby tarczycy oraz stany zapalne narządów rodnych. Objawami zaburzeń miesiączkowania mogą być przedłużające się lub zbyt krótkie cykle, zbyt obfite lub skąpe krwawienia, a także plamienia dodatkowe.
Anna Cholewa
uśmiechnięta kobieta
badania diagnostyczne
miesiączka

Superkobieta, supersamica – rzadka choroba genetyczna, która nie daje wyraźnych objawów

Trisomia chromosomu X jest bardzo rzadką chorobą genetyczną, która występuje tylko u kobiet. Jej podstawowym objawem jest podkreślenie typowo kobiecych cech budowy ciała, stąd też potoczna nazwa schorzenia – zespół supersamicy XXX lub syndrom nadkobiety.
Justyna Dąbrowska
progesteron
owulacja
miesiączka

Niski progesteron może odpowiadać za nieregularne miesiączki i tycie

Progesteron (inaczej luteina) jest hormonem wydzielanym u kobiet przez jajniki, a w czasie ciąży przez ciałko żółte oraz łożysko. Zbyt mała ilość progesteronu może być przyczyną nieregularnych miesiączek i tycia, może też odpowiadać za trudności z donoszeniem ciąży.
Anna Cholewa
młoda kobieta
ciąża
owulacja
miesiączka

Ciałko żółte – rola w cyklu miesięcznym i wpływ na ciążę

Ciałko żółte powstaje podczas owulacji. Jeśli komórka jajowa zostanie w tym czasie zapłodniona, ciałko żółte przekształci się w ciałko żółte ciążowe. Jego podstawową funkcją będzie wówczas przygotowanie łożyska na przyjęcie zarodka oraz utrzymanie ciąży przez pierwszych kilka tygodni.
Anna Cholewa
tampon leżący na dłoni
miesiączka

Zalety i wady tamponów i podpasek

Co jest lepsze tampon czy podpaska – przy wyborze środka higienicznego warto kierować się rodzajem planowanej aktywności. Tampony to lepsze rozwiązanie dla sportowców lub na plażę. Na podpaski powinny zdecydować się kobiety cierpiące na infekcje pochwy.
Agnieszka Krasa
Ręka z siniakiem
miesiączka
Choroby

O czym świadczy skłonność do siniaków?

Cienkie i zbyt mało elastyczne naczynia krwionośne lub zbyt mała krzepliwość krwi powodują skłonność do siniaków. Pośrednio skłonność ta może być objawem chorób wątroby lub nerek, a nawet białaczki. Czasem jest wynikiem działania leków, alkoholu lub czynników osłabiających naczynia, np. miesiączki.
Anna Harasymiuk
Podpaska, wkładka higieniczna
miesiączka

Ekologiczne podpaski wielorazowe

Podpaski wielorazowe i kubeczki menstruacyjne to ekologiczne zamienniki zwykłych podpasek i tamponów, których można używać wielokrotnie. Podpaski wielorazowe są zrobione z organicznego materiału i zapinane na napa po zewnętrznej stronie bielizny. Zużytą podpaskę należy odmoczyć i wyprać, by nadawała się do kolejnego użycia.
Anna Harasymiuk
Szczęśliwa para
ciąża
owulacja
miesiączka

Czym jest naprotechnologia? Wady i zalety metody

Naprotechnologia to skuteczna i naturalna metoda leczenia niepłodności, spowodowanej niektórymi schorzeniami, np. zespołem policystycznych jajników. Nie ma skutków ubocznych dla organizmu kobiety.
Paulina Mucha
Tampon
miesiączka

Używanie tamponów może wywołać zespół wstrząsu toksycznego

Objawy zespołu wstrząsu toksycznego to m.in. wysoka temperatura, zawroty głowy, zaburzenia świadomości i spadek ciśnienia krwi. Jest to wynik zakażenia gronkowcem i szybkim namnażaniem bakterii w sprzyjających warunkach, np. gdy tampon w pochwie tkwi dłużej niż 6 godzin. Leczenie opiera się na antybiotykoterapii i łagodzeniu objawów.
Anna Harasymiuk
Kobieta w białych spodenkach
owulacja
miesiączka

Stres może sprawić, że okres się spóźni lub pojawi się za wcześnie

Silne emocje i stres mogą być przyczyną brak okresu w przewidywanym terminie. Duże napięcie i hormon stresu – kortyzol – sprawiają, że gospodarka hormonalna zostaje zaburzona. Przez to duży stres skutkuje spóźnieniem okresu lub jego przyspieszeniem.
Anna Harasymiuk
Kobieta oblizująca się na widok trzymanych słodkości
miesiączka
hormony

Zwiększony apetyt przed okresem to wina hormonów

Gdy w fazie lutealnej cyklu miesiączkowego rośnie poziom estrogenów i spada poziom serotoniny, może to powodować zwiększone łaknienie. Duży apetyt przed okresem to także jeden z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Niehamowany może doprowadzić do trwałego wzrostu wagi.
Anna Harasymiuk
tampon na dłoni
miesiączka

Tampony – jak ich używać i co ile zmieniać

Tampony to wybór alternatywny wobec podpasek i kubeczków menstruacyjnych. Można zakładać je samymi dłońmi lub aplikatorem do tamponów. Wkłada się je tak głęboko, by nie czuć ich przy noszeniu. Także dziewice mogą używać tamponów, jeśli błona dziewicza ma kształt rogalika lub pierścieniowy.
Anna Harasymiuk
kobieta trzyma się za brzuch
miesiączka

Plamienie owulacyjne jest tak niewielkie, że czasem się go nie zauważa

Plamienie owulacyjne występuje z powodu nagłej zmiany poziomu hormonów płciowych. Wydzielina może mieć brązową, ciemnoczerwoną lub różową barwę. Plamienie owulacyjne jest bardzo skąpe i trwa 1 lub 2 dni.
Anna Harasymiuk
kobieta leży w łóżku
miesiączka
libido

Kubeczki menstruacyjne zamiast podpasek i tamponów

Można używać ich wielokrotnie, nie podrażniają, prawidłowo zaaplikowane nie przeciekają – kubeczki menstruacyjne. Aplikuje się je do pochwy, by krew i wydzielina mogły się w nim zbierać. Usunięcie kubeczka z zawartością jest proste i wystarczą do tego własne palce. Podczas używania kubeczków menstruacyjnych trzeba zachować higienę, tak jak w przypadku tamponów.
Anna Harasymiuk
Ból jajników
miesiączka

Zespół policystycznych jajników przyczyną bezpłodności i tycia

Zespół policystycznych jajników objawia się zaburzeniami hormonalnymi, nieregularnymi miesiączkami, wysokim poziomem insuliny i odpornością na nią, sprzyja tyciu i nadwadze oraz powoduje bezpłodność.
Anna Harasymiuk
Tabletki antykoncepcyjne
antykoncepcja
miesiączka
libido

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych: tycie, spadek libido, bóle głowy i brzucha, depresja

Skutki uboczne przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych są odczuwane wtedy, gdy preparat został niewłaściwie dobrany, zwykle bez wykonywania badań. Najczęstsze dolegliwości to przyrost wagi, zmniejszenie ochoty na seks, bóle głowy, spadek nastroju, a nawet depresja, a także bóle brzucha. Pigułki wpływają też negatywnie na układ krążenia.
Anna Harasymiuk
Ból menstruacyjny
miesiączka

Skrzepy podczas okresu są objawem choroby

Bardzo obfite i przedłużające się miesiączki, a także widoczne skrzepy podczas okresu świadczą o chorobie lub nieprawidłowościach w organizmie. Mogą być skutkiem zaburzeń hormonalnych, krzepnięcia krwi czy mięśniaków lub polipów w obrębie dróg rodnych.
Anna Harasymiuk
Laborantka z mikroskopem
badania diagnostyczne
miesiączka

Interpretacja wyników cytologii – 2 grupa

Dbamy o siebie, badamy się regularnie, a mimo to mamy 2 grupę cytologii, co może świadczyć o stanie zapalnym. Przeważnie nie jest to jednak powód do strachu, ale stan zapalny trzeba wyleczyć, żeby uniknąć powikłań. Następnie należy powtórzyć cytologię.
Anna Harasymiuk
Dziewczyna z testem ciążowym
antykoncepcja
owulacja
miesiączka

Czy podczas okresu można zajść w ciążę? Zależy od regularności cyklu

Choć można zajść w ciążę podczas okresu, zdarza się to bardzo rzadko. Plemniki żyją do 72 godzin, a komórka jajowa może być zapłodniona tylko przez 24 godziny.
Anna Harasymiuk
Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner