Kalendarz dni płodnych
© wutzkoh/Fotolia.com
Styl życia

Jak obliczyć dni płodne i niepłodne? Metoda kalendarzyka i obserwacje

Objawy dni płodnych występują nie u każdej kobiety i nie zawsze. Dni płodne można szacunkowo obliczyć na podstawie dat kolejnych cykli menstruacyjnych, pomiarów temperatury ciała oraz oceny śluzu szyjki macicy. Ta metoda to tzw. kalendarzyk małżeński, nie jest ona metodą antykoncepcji.

Objawy dni płodnych występują nie u każdej kobiety i nie zawsze. Dni płodne można szacunkowo obliczyć na podstawie dat kolejnych cykli menstruacyjnych, pomiarów temperatury ciała oraz oceny śluzu szyjki macicy. Ta metoda to tzw. kalendarzyk małżeński, nie jest ona metodą antykoncepcji.

 

Kalendarzyk małżeński nie jest metodą antykoncepcji. Pozwala jedynie w przybliżeniu określić, kiedy wypadają w cyklu menstruacyjnym dni płodne. Obserwacje temperatury ciała i śluzu szyjki macicy w trakcie cyklu, na podstawie których można przypuszczać ten czas, powinny trwać przynajmniej rok.

Kasia gotuje z Polki.pl: śmietanowiec z galaretką

Dni płodne i niepłodne w cyklu miesiączkowym

Jak obliczyć dni płodne? Jeśli cykle menstruacyjne są regularne i każdy z nich trwa tyle samo, można obliczyć przybliżoną datę owulacji i tym samym dni płodne. W cyklu trwającym 28 dni do owulacji dochodzi między 10. a 16. dniem przed kolejną miesiączką, najczęściej na 14 dni przed następnym krwawieniem.

 

Za dni płodne uznaje się 5 dni przed jajeczkowaniem i 4 dni po nim. Tak duży margines spowodowany jest tym, że organizm kobiecy reaguje na nawet niewielkie zmiany, np. infekcje czy silny stres. Przez to owulacja może się przesunąć – opóźnić lub wystąpić nawet kilka dni wcześniej. Ponadto plemnik może przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet do 5 dni i w tym czasie jest zdolny do zapłodnienia dojrzałej komórki jajowej. Komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia przez 24 godziny po owulacji. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, jest wydalana z organizmu.

 

Dni niepłodne także można obliczyć w przybliżeniu. To 4 lub 5 dni po owulacji oraz od 1. dnia cyklu do 5 dni przed jajeczkowaniem.

 

Dni płodne i niepłodne można określić również dzięki prostemu testowi owulacyjnemu do kupienia za kilka złotych w aptece. Aby z większym prawdopodobieństwem wyznaczać dni płodne metodą tzw. kalendarzyka małżeńskiego, należy brać pod uwagę także temperaturę ciała podczas cyklu miesiączkowego i wygląd śluzu wydobywającego się z pochwy.

Temperatura i śluz jako wskaźniki dni płodnych

Objawy dni płodnych to podniesione o dwie kreski temperatura ciała (metoda termiczna) oraz bardzo rzadki i przezroczysty śluz szyjki macicy. Aby te dwa parametry mogły być brane pod uwagę przy określaniu, kiedy są dni płodne, pomiary należy prowadzić i wyniki notować przez rok.

 

W trakcie jajeczkowania temperatura ciała wzrasta o około 2 kreski, a po owulacji o kolejne 2 do 4. Na podstawie regularnych badań ciepłoty ciała przez minimum 3 miesiąca, a najlepiej przez rok należy wykonać wykres i sprawdzić, czy temperatura wzrasta w określonym czasie i czy ta metoda w danym przypadku jest wiarygodna.

 

Temperaturę należy mierzyć rano codziennie o tej samej porze, po przespanej nocy i przed wstaniem z łóżka. Równolegle należy badać śluz szyjki macicy.

 

Badanie śluzu także należy wykonywać przez rok, oceniając gęstość i przejrzystość śluzu wydobywającego się z pochwy w poszczególnych dniach cyklu. Podczas owulacji śluz powinien być najrzadszy, śliski i mokry oraz przejrzysty. Jeśli zjawisko to występuje regularnie w kolejnych cyklach i koreluje z podwyższoną temperaturą ciała, może być wskazówką do wyznaczenia dni płodnych.

 

Inne objawy dni jajeczkowania, które mogą występować u niektórych kobiet, to obrzęk piersi i ich zwiększona wrażliwość na dotyk, większe libido, ból w dole brzucha i senność.

ruda kobieta
Flickr/Hans Splinter/ CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Najpopularniejsze sposoby obliczania dni płodnych: metody Holta i Billingsów
Sposoby na obliczanie dni płodnych pomogą ci zrozumieć rolę temperatury i śluzu w cyklu menstruacyjnym. Zapomnij o matematyce, skoncentruj się na obserwacji swojego ciała.

Sposoby na obliczanie dni płodnych pomogą ci zrozumieć rolę temperatury i śluzu w cyklu menstruacyjnym. Zapomnij o matematyce, skoncentruj się na obserwacji swojego ciała.   Cykle menstruacyjne u kobiet bywają krótsze bądź dłuższe, regularne lub nieregularne. Standardowy cykl powinien trwać 28 dni. U kobiet, u których cykle pojawiają się w trybie 28-dniowym, dni płodne przypadają pomiędzy 9 a 18 dniem . Do najpopularniejszych metod obliczania dni płodnych należą: metoda termiczna i metoda Billingsów. Metoda termiczna Holta Metoda termiczna, inaczej zwana metodą Holta, polega na regularnym pomiarze temperatury . Każdego dnia po przebudzeniu, o tej samej porze, bez wychodzenia z łóżka, dokonujemy pomiaru temperatury w pochwie, a wynik notujemy w tabeli, w taki sposób, by móc potem zestawić ze sobą wszystkie rezultaty.   Po miesiączce temperatura ciała jest niższa niż podczas owulacji (około 0,2 stopnie Celsjusza). Taka temperatura utrzymuje się aż do rozpoczęcia procesu jajeczkowania. Nagły wzrost temperatury oznacza rozpoczęcie owulacji, jest to zwykle 14-16 dzień w cyklu 28-dniowym. Mimo że dojrzała komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia przez jeden dzień, należy wziąć pod uwagę fakt, iż plemniki żyją w drogach rodnych kobiety nawet do 5 dni. Dni płodne mogą rozpocząć się około 5 dnia przed jajeczkowaniem i trwać do 4 dni po jego zakończeniu.   Istotną kwestią jest to, że na przebieg cyklu i jego rozregulowanie mogą mieć wpływ rozmaite czynniki, tj. stres, zmęczenie, przeziębienie czy chociażby silne emocje. Metoda Holta jako metoda antykoncepcyjna jest niewystarczająca, warto więc pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu, jeśli chcemy uniknąć niechcianej ciąży. Metoda obserwacji śluzu Billingsów Inną rozpowszechnioną metodą obliczania dni płodnych jest metoda...

kobieta na łące
Flickr/Vladimir Pustovit/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Jajeczkowanie, czyli owulacja. Sprawdź, kiedy masz dni płodne
Owulację rozpoznać można po pojawiającym się bólu owulacyjnym, podwyższonej temperaturze i specyficznym lepkim śluzie. Inaczej nazywana jajeczkowaniem, polega na uwalnianiu komórek jajowych z pęcherzyków Graafa.

Owulację rozpoznać można po pojawiającym się bólu owulacyjnym, podwyższonej temperaturze i specyficznym lepkim śluzie. Inaczej nazywana jajeczkowaniem, polega na uwalnianiu komórek jajowych z pęcherzyków Graafa.   Obserwacja cyklu owulacyjnego to jedna z naturalnych metod planowania rodziny. Trafne rozpoznanie owulacji jest niezbędne dla wszystkich kobiet – zarówno tych, które pragną zajść w ciążę, jak i tych, które wolałyby póki co jej uniknąć. Czym jest owulacja? Owulacja, określana także jajeczkowaniem, to proces, który zachodzi wyłącznie w ciele kobiety i polega na uwalnianiu żeńskich komórek jajowych z jajnika . W momencie owulacji ciało kobiety jest najbardziej płodne. Owulacja zachodzi w chwili, gdy kobieca komórka jajowa opuszcza pęcherzyk Graafa (otoczka gamety żeńskiej w jajniku) i przedostaje się do jajowodu. Komórka jajowa w jajowodzie osiąga pełnię rozwoju i tam też obumiera, jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia. Zdolność komórki jajowej do zapłodnienia utrzymuje się przez jedną dobę – plemnik przebija wtedy zewnętrzną ścianę komórki jajowej i następuje zapłodnienie.   Kobieta rodzi się z kilkoma milionami niedojrzałych komórek jajowych. Co miesiąc, w każdym cyklu, w jajnikach dojrzewa kilkanaście z nich. Zwykle jedna komórka jajowa jest w czasie owulacji uwalniana z jajnika i trafia do jajowodu, gdzie oczekuje na zapłodnienie. Objawy owulacji Organizm kobiety wysyła rozmaite sygnały, które zwiastują nadejście owulacji, należą do nich: wydzielina z szyjki macicy – śluz szyjkowy zmienia swój wygląd, staje się ciągnący, przejrzysty i lepki (wyglądem przypomina białko jaja kurzego); temperatura ciała – tuż po jajeczkowaniu temperatura ciała u kobiet wzrasta o kilka kresek (zwykle...

czarne stringi
Flickr/Sew Ripped/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Co organizm mówi o owulacji, czyli jak wygląda śluz przedmiesiączkowy
Wygląd śluzu przed okresem informuje, że dobiegły końca twoje dni płodne. Organizm wysyła sygnały, kiedy kończy się owulacja, wystarczy tylko nauczyć się je interpretować.

Wygląd śluzu przed okresem informuje, że dobiegły końca twoje dni płodne. Organizm wysyła sygnały, kiedy kończy się owulacja, wystarczy tylko nauczyć się je interpretować. Faza niepłodności bezwzględnej Moment, kiedy kobieta zaczyna krwawić, rozpoczyna jej cykl. Tuż przed okresem – od obumarcia komórki jajowej do pojawienia się wydzieliny ze złuszczonej ścianki macicy – trwa faza niepłodności bezwzględnej . Przy wahaniach długości cyklu w zależności od indywidualnych uwarunkowań kobiety okres dni niepłodnych jest zawsze stały, trwa 2 tygodnie. Śluz fazy niepłodności bezwzględnej nazywany jest fachowo śluzem typu G , od gestagenu, pod którego wpływem jest wytwarzany. Powstaje on w najniższych częściach szyjki macicy. Czym charakteryzuje się śluz typu G? Śluz typu G jest śluzem barierowym – tworzy siatkę, blokującą plemnikom przejście do dróg rodnych kobiety. Ma więc przeciwne właściwości do śluzu, pojawiającego się w dniach płodnych. Zupełnie inny jest też jego wygląd. Śluz okresu niepłodnego daje uczucie suchości w pochwie. Ma barwę białą lub żółtą. Jest nieprzejrzysty, gęsty i mętny. Charakteryzuje go przyczepność i lepkość, ale brak mu śliskości cechującej śluz występujący w okresie płodnym. Jak badać śluz? Badanie śluzu nie jest łatwe – wymaga wprawy, bo niektóre okoliczności mogą zmieniać wygląd wydzieliny niezależnie od przebiegu cyklu. Nie jest obojętne, kiedy przeprowadzamy obserwacje. Najlepsze wyniki daje ocena stanu wydzieliny rano , jeszcze przed skorzystaniem z toalety. Mylne mogą być natomiast obserwacje poczynione w przeciągu 3–4 dni od niezabezpieczonego stosunku – w tym czasie z szyjki macicy mogą wyciekać jeszcze pozostałości męskiego nasienia. Ważne jest nie tylko wybranie odpowiedniego momentu, ale również sposób, w jaki...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik