Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Młoda dziewczyna w okresie dojrzewania
©armada1985/Fotolia
Styl życia

Dojrzewanie dziewcząt – w fazie pokwitania ciało nastolatki się zmienia

Dojrzewanie dziewcząt rozpoczyna się zazwyczaj między 9. a 14. rokiem życia. Pierwsza miesiączka, szybkie rośnięcie czy pojawienie się owłosienia narządów płciowych i pach to niektóre znaki, że dziewczyna zaczęła dojrzewać. Dojrzewanie wiąże się też z trądzikiem i zwiększoną potliwością.

Dojrzewanie dziewcząt rozpoczyna się zazwyczaj między 9. a 14. rokiem życia. Pierwsza miesiączka, szybkie rośnięcie czy pojawienie się owłosienia narządów płciowych i pach to niektóre znaki, że dziewczyna zaczęła dojrzewać. Dojrzewanie wiąże się też z trądzikiem i zwiększoną potliwością.

Pierwsze oznaki, że rozpoczęło się dojrzewanie

Dojrzewanie dziewcząt zaczyna się różnie, ale towarzyszą mu przeważnie szybkie rośnięcie, powiększenie dłoni oraz stóp i pojawienia się owłosienia miejsc intymnych i pach. W okresie wzrostu zwiększa się też masa ciała. Objawem, że rozpoczęło się pokwitanie, jest też zwiększenie potliwości. Pot ma bardziej nieprzyjemny niż dotychczas zapach.

Kobiece kształty – dziewczynka zmienia się w kobietkę

Jeszcze przed pierwszą miesiączką mogą zacząć rosnąć piersi i ciemnieć brodawki sutkowe. Rozwój gruczołu piersiowego trwa zazwyczaj około 3 lat. Dojrzewanie dziewcząt przez cały ten czas wiąże się z szybkim rośnięciem, chociaż w kolejnych fazach wolniej niż na początku. Z czasem również włosów na wzgórku łonowym i wargach sromowych jest coraz więcej i stają się kręcone. Także pod pachami owłosienie się zagęszcza. Nastolatki nabierają kobiecych kształtów – zaokrąglają się nie tylko piersi, ale i biodra.

Dojrzewanie dziewcząt a zmiany w obrębie narządów płciowych

Zanim pojawi się pierwsza miesiączka, z pochwy może wypływać żółtawa albo przezroczysta czy lekko biała wydzielina. Na bieliźnie zazwyczaj są widoczne ślady. Ten symptom może wystąpić nawet półtora roku przed pierwszą miesiączką. Tuż przed pierwszym okresem odczuwalny może być ból w podbrzuszu. Zazwyczaj pierwsza miesiączka nie jest zbyt obfita, a przez rok do nawet dwóch lat krwawienia mogą być nieregularne. W okresie dojrzewania zmienia się też wygląd narządów płciowych – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne wargi sromowe się powiększają. Bujniejsze staje się też owłosienie miejsc intymnych, które nie musi ograniczać się do wzgórka łonowego i warg sromowych, ale może też pojawić się w pachwinach i górnej części ud. Gdy nastolatka zaczyna dojrzewać, macica się powiększa, a pochwa wydłuża.

Trądzik i przetłuszczające się włosy to zmora pokwitających dziewcząt

Dojrzewanie dziewcząt nierozerwalnie łączy się z wzmożoną pracą gruczołów łojowych na skórze. Przez to młode kobiety mają problem z przetłuszczającymi się włosami i świeceniem się cery. Objawem wynikającym z nadmiernej produkcji sebum jest trądzik. W jego leczeniu stosuje się m.in. antybiotyki, preparaty łączone (z klindamycyną), kwas azelainowy czy retinoidy.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
dziewczęta i chłopcy
© Syda Productions/Fotolia.com
Styl życia
Skala dojrzewania płciowego według Tannera
Dojrzewanie płciowe według Tannera odbywa się w pięciu etapach, zarówno u dziewcząt, jak i u chłopców. Obejmuje rozwój genitaliów, piersi i owłosienia łonowego.

Dojrzewanie płciowe według Tannera odbywa się w pięciu etapach, zarówno u dziewcząt, jak i u chłopców. Obejmuje rozwój genitaliów, piersi i owłosienia łonowego.   James Mourilyan Tanner opracował sposób na wykrycie nieprawidłowości w zakresie dojrzewania płciowego. Dzięki jego 5-etapowej skali dziewczęta i chłopcy mogą określić poziom rozwoju narządów płciowych i piersi. Funkcja skali Tannera Skala Tannera jest metodą monitorowania rozwoju płciowego dzieci i młodzieży. Dzięki niej możliwa jest ocena poziomu dojrzałości oraz wykrycie ewentualnych niedogodności w tym zakresie. Ocena rozwoju płciowego odbywa się na podstawie obserwacji narządów płciowych , owłosienia łonowego i piersi. Skala Tannera proponuje 5 etapów dojrzewania płciowego wraz z szacunkowym wiekiem występowania. Skala Tannera dla dziewcząt Fazy rozwoju płciowego dla dziewcząt wyglądają następująco (M oznacza piersi, a P owłosienie łonowe): M1 – okres dziecięcy (przed pokwitaniem); M2 – poszerzenie brodawki sutkowej (około 11 roku życia); M3 – uwypuklenie piersi i brodawki sutkowej, pojawienie się tkanki tłuszczowej (około 12 roku życia); M4 – widoczne zarysowanie piersi , wyczuwalna tkanka tłuszczowa i gruczołowa (około 13 roku życia); M5 – pierś jest w pełni rozwinięta i ma regularny zarys, brodawka sutkowa ma intensywny kolor (po 14. roku życia); P1 - okres dziecięcy (przed pokwitaniem); P2 – na skórze warg sromowych pojawiają się pojedyncze włosy bez wyraźnego pigmentu (między 11. a 12. rokiem życia), P3 – włosy stają się ciemniejsze, bardziej skręcone i grubsze, ułożone rzadko na całym kroczu (między 12. a 13. rokiem życia), P4 – owłosienie występuje gęsto, jest skręcone i bujne (między 13. a 14. rokiem życia), P5...

Opóźnione dojrzewanie płciowe
© bst2012/Fotolia.com
Styl życia
Zaburzenia dojrzewania płciowego u chłopców i dziewczynek – przyczyny, rozpoznanie i sposoby leczenia
Opóźnione dojrzewanie płciowe najczęściej spowodowane jest zaburzeniami w gospodarce hormonalnej organizmu. Jego przyczyną mogą być zarówno czynniki genetyczne, jak i chorobowe. Za opóźnione dojrzewanie płciowe może odpowiadać: cukrzyca, mukowiscydoza, astma oraz nadczynność i niedoczynność tarczycy.

Opóźnione dojrzewanie płciowe najczęściej spowodowane jest zaburzeniami w gospodarce hormonalnej organizmu. Jego przyczyną mogą być zarówno czynniki genetyczne, jak i chorobowe. Za opóźnione dojrzewanie płciowe może odpowiadać: cukrzyca, mukowiscydoza, astma oraz nadczynność i niedoczynność tarczycy.   Dojrzewanie płciowe, nazywane również pokwitaniem, rozpoczyna się pomiędzy 7. a 13. rokiem życia u dziewczynek, a u chłopców – pomiędzy 9. a 15. rokiem życia. Dojrzewanie płciowe – czym jest? Dojrzewanie płciowe jest procesem trwającym około 5 lat. W tym czasie dokonują się zmiany w wyglądzie człowieka, a także pojawiają się nowe potrzeby i zainteresowania. Zmienia się również sylwetka, barwa głosu i sposób poruszania się. Przebieg pokwitania uzależniony jest od płci, diety, miejsca zamieszkania oraz czynników genetycznych. W trakcie dojrzewania płciowego u młodych kobiet zaczynają uwalniać się estrogeny i progesteron, co skutkuje: powiększeniem się narządów płciowych, wzrostem piersi , pojawieniem się owłosienia w miejscach intymnych i krwawieniem miesiączkowym . Natomiast u młodych mężczyzn zachodzi mutacja, powiększają się narządy płciowe, pojawia się owłosienie łonowe, dochodzi także do wzrostu masy mięśniowej. Choroby opóźniające dojrzewanie płciowe Podstawową przyczyną opóźnienia dojrzewania płciowego są czynniki genetyczne, co nie powinno budzić niepokoju. Częstym podłożem opóźnienia pokwitania są także choroby, w tym: astma, cukrzyca, mukowiscydoza. Niekiedy związane jest ono z zaburzeniami odżywiania , niedoborem wartości odżywczych – anemią oraz anoreksją. Jak rozpoznać i leczyć opóźnione dojrzewanie płciowe? W celu rozpoznania przyczyn opóźnionego dojrzewania płciowego, należy udać się do...

dziewczyna z piegami
Pixabay/Pezibear/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Kiedy się przygotować do pierwszej miesiączki?
Pierwsza miesiączka pojawia się wraz z dojrzewaniem. Możesz się jej spodziewać między 11 a 16 rokiem życia. Rosną ci piersi, pojawia się owłosienie w miejscach intymnych, a twoja waga doszła do 40 kg? Są to objawy dojrzewania płciowego, które jest niesamowicie ważnym epizodem w życiu każdej nastolatki, która staje się kobietą.

Pierwsza miesiączka pojawia się wraz z dojrzewaniem. Możesz się jej spodziewać między 11 a 16 rokiem życia. Rosną ci piersi, pojawia się owłosienie w miejscach intymnych, a twoja waga doszła do 40 kg? Są to objawy dojrzewania płciowego, które jest niesamowicie ważnym epizodem w życiu każdej nastolatki, która staje się kobietą. Wskazówki przy pierwszej miesiączce Nie przejmuj się, jeśli początkowo twoje cykle będą nieregularne , bo nawet przy prawidłowym okresie czas jego trwania waha się od 21 do 35 dni . To wszystko zależy od organizmu i nie ma na to reguły. Okres przeważnie liczy od 7 do 10 dni. Kiedy zauważysz, że miesiączka jest zbyt obfita i występuje dłużej niż 10 dni, zgłoś się do lekarza ginekologa. Nie zapominaj, że przesiadywanie w saunie, czy aktywność fizyczna mogą być przyczyną intensywniejszego krwawienia. Jeśli nastąpi skąpa miesiączka bądź całkowity jej zanik może to być spowodowane odchudzaniem się.   Obawiasz się, że w każdej chwili możesz dostać krwawienia? Staraj się nosić w plecaku, czy torebce zapakowaną podpaskę, a jeśli dojdzie do miesiączkowania użyj jej. Może być i tak, że okresu dostaniesz we śnie, ale nie martw się, gdyż pierwsza miesiączka jest mało obfita. Pamiętaj, aby podczas jej trwania szczególnie dbać o swoją higienę. Podpaski zaleca się zmieniać co 3-4 godziny , a kilka razy dziennie podmywać się.   Chcesz zastosować tampon? Zanim podejmiesz taką decyzję ważne abyś zapoznała się z ulotką, dołączoną do opakowania. Zawiera ona wskazówki, jak należy go wykorzystywać. Należy wybrać jak najmniejszy tampon i korzystać z niego tylko wtedy, kiedy występuje intensywne krwawienie. Wymieniaj tampony co 3-4 godziny , podmywaj się dosyć często, a co najważniejsze nie zakładaj ich na noc. Dzięki temu unikniesz chorób dróg...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner