Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
młoda kobieta
© Boggy/Fotolia.com
Styl życia

Ciałko żółte – rola w cyklu miesięcznym i wpływ na ciążę

Ciałko żółte powstaje podczas owulacji. Jeśli komórka jajowa zostanie w tym czasie zapłodniona, ciałko żółte przekształci się w ciałko żółte ciążowe. Jego podstawową funkcją będzie wówczas przygotowanie łożyska na przyjęcie zarodka oraz utrzymanie ciąży przez pierwszych kilka tygodni.

Ciałko żółte powstaje podczas owulacji. Jeśli komórka jajowa zostanie w tym czasie zapłodniona, ciałko żółte przekształci się w ciałko żółte ciążowe. Jego podstawową funkcją będzie wówczas przygotowanie łożyska na przyjęcie zarodka oraz utrzymanie ciąży przez pierwszych kilka tygodni.

 

Ciałko żółte wydziela progesteron, dzięki któremu może pełnić swoje funkcje. Jeśli wydziela go za mało, kobieta może mieć problem z zajściem w ciążę i utrzymaniem jej.

Cykl życia ciałka żółtego

W trakcie cyklu miesiączkowego dojrzewa jeden z około 300 tysięcy obecnych w organizmie kobiety pęcherzyków Graffa. W pęcherzyku Graffa znajduje się komórka jajowa. W procesie luteinizacji, do którego dochodzi mniej więcej w połowie cyklu, podczas owulacji, pęcherzyk pęka i przekształca się w ciałko żółte. Jeśli dojdzie wtedy do zapłodnienia, ciałko żółte przekształci się w ciałko żółte ciążowe. Jeśli do niego nie dojdzie, ciałko żółte zacznie zanikać, przekształcając się w ciałko żółte miesiączkowe.

Funkcje ciałka żółtego

Ciałko żółte wytwarza progesteron. Przygotowuje w ten sposób błonę śluzową macicy na zagnieżdżenie się w niej zarodka. Po zapłodnieniu powiększa się ono i jako żółte ciałko ciążowe odpowiada za utrzymanie ciąży, dopóki jego roli ok. 9 tygodnia ciąży nie przejmie łożysko. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, pod koniec cyklu przekształceniu się ciałka żółtego w ciałko żółte miesiączkowe towarzyszy nagły spadek progesteronu, co skutkuje pojawieniem się miesiączki.

Niewydolność ciałka żółtego a problemy z zajściem w ciążę

Jeśli ciałko żółte nie może wytworzyć wystarczającej ilości progesteronu, kobieta może mieć problem z zajściem w ciążę, narażona jest też na większe ryzyko poronienia. Niewydolność ciałka żółtego może być spowodowana przez nieprawidłowe funkcjonowanie przysadki i podwzgórza, choroby jajników, np. zespół policystycznych jajników, niedoczynność tarczycy i związany z nią podwyższony poziom TSH, a także podwyższony poziom prolaktyny (hiperprolaktynemia). Oprócz trudności z zajściem w ciążę i utratą dziecka we wczesnej fazie ciąży, objawami nieprawidłowego funkcjonowania ciałka żółtego mogą być:

  • zbyt długie (dłuższy niż 32 dni) lub za krótkie (krótszy niż 26 dni) cykle miesiączkowe;
  • bardzo uciążliwy zespół napięcia przedmiesiączkowego;
  • plamienia w trakcie cyklu, niepoprzedzające bezpośrednio miesiączki.

Leczenie niewydolności ciałka żółtego polega na uzupełnieniu niedoborów progesteronu lub stymulowaniu ciałka żółtego do jego produkcji poprzez zastosowanie innych hormonów, np. gonadotropiny kosmówkowej. Jeśli nieprawidłowe funkcjonowanie ciałka żółtego wynika z innych chorób, np. niedoczynności tarczycy, leczenie ukierunkowane jest na pozbycie się ich.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
uśmiechnięta nastolatka
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Burza hormonalna – wszystko co powinnaś wiedzieć o swoim cyklu
Często nie zdajemy sobie sprawy jakie niesamowite zmiany zachodzą w naszym organizmie podczas cyklu menstruacyjnego. Cykl miesiączkowy trwa zwykle około 28 dni i składa się z fazy przedowulacyjnej i fazy ciałka żółtego.

Często nie zdajemy sobie sprawy jakie niesamowite zmiany zachodzą w naszym organizmie podczas cyklu menstruacyjnego. Cykl miesiączkowy trwa zwykle około 28 dni i składa się z fazy przedowulacyjnej i fazy ciałka żółtego.   Cykl menstruacyjny kobiety może trwać od 21 do 35 dni i dzielimy go na dwie fazy: przedowulacyjną (estrogenową) – związaną z dojrzewaniem komórki jajowej. W tej fazie mają miejsce wszelkie zmiany w długości cyklu; fazę ciałka żółtego (progesteronową) – od owulacji (czyli uwolnienia dojrzałej komórki jajowej). Faza przedowulacyjna Faza przedowulacyjna, nazywana inaczej estrogenową lub folikularną. Jej długość ma charakter zmienny, różny u każdej kobiety oraz zmienia się wraz z wiekiem. Dzieli się ona na dwa okresy: niepłodności względnej oraz płodności .   Pierwszy dzień miesiączki (czyli pierwszy dzień cyklu) jest okresem niepłodności względnej. Nie wydziela się wówczas śluz szyjkowy a szyjka macicy jest twarda, nisko położona i zamknięta. Środowisko w drogach rodnych kobiety ma kwaśny odczyń uniemożliwiający przedostanie się chorobotwórczych ustrojów co również oznacza, że zabójczo działa na plemniki.   Po tej fazie następuje okres płodności, w którym wzrost estrogenów powoduje ponowne rozrastanie się błony śluzowej, dzięki czemu zapłodnione jajeczko będzie miało odpowiednie środowisko do rozwoju. Szyjka macicy mięknie, otwiera się i unosi ku górze. Wysoki poziom estrogenów stwarza przyjazne (zasadowe) środowisko dla plemników poprzez wydzielanie śluzu – co fachowo nazywane jest płodnym śluzem szyjkowym, dzięki któremu mogą one przetrwać w drogach rodnych kobiety nawet kilka dni. Pęcherzyki jajnikowe pierwotne zostają pobudzone do dojrzewania wraz ze wzrostem TSH we krwi. Dalsza produkcja estrogenów powoduje, że na pęcherzyk dominujący (tylko on ulegnie jajeczkowaniu i w nim...

progesteron
© Zerbor/Fotolia.com
Styl życia
Niski progesteron może odpowiadać za nieregularne miesiączki i tycie
Progesteron (inaczej luteina) jest hormonem wydzielanym u kobiet przez jajniki, a w czasie ciąży przez ciałko żółte oraz łożysko. Zbyt mała ilość progesteronu może być przyczyną nieregularnych miesiączek i tycia, może też odpowiadać za trudności z donoszeniem ciąży.

Progesteron (inaczej luteina) jest hormonem wydzielanym u kobiet przez jajniki, a w czasie ciąży przez ciałko żółte oraz łożysko. Zbyt mała ilość progesteronu może być przyczyną nieregularnych miesiączek i tycia, może też odpowiadać za trudności z donoszeniem ciąży.   Zmiany stężenia progesteronu w czasie cyklu miesięcznego odpowiadają za występowanie menstruacji oraz owulacji. W czasie ciąży hormon ten ułatwia zagnieżdżenie się zarodka w łożysku. Przyczyny niedoboru progesteronu Niedobór progesteronu często wiąże się z nadmiarem estrogenów. Taka dysproporcja może być efektem prowadzenia siedzącego trybu życia, nieprawidłowej diety oraz nadwagi. Do zakłócenia równowagi hormonalnej może dojść także wskutek zażywania środków hormonalnych i leków steroidowych, spożywania żywności zawierającej fitoestrogeny (np. potraw z soi) lub zanieczyszczonej pestycydami.   Przyczyną niedoboru progesteronu może być także podwyższony poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Skutków związanych ze zbyt małą ilością progesteronu mogą więc doświadczać osoby narażone na przewlekły stres.   Niski poziom progesteronu występuje również u osób z zespołem policystycznych jajników (PCOS) - choroby, która bywa częstą przyczyną niepłodności. Objawy niedoboru progesteronu Objawami zbyt małej ilości progesteronu mogą być nieregularne, zbyt obfite lub zbyt skąpe miesiączki. Cykl może być zbyt długi albo zbyt krótki. Jednym z objawów bywa też ból podczas owulacji.   Niedobór progesteronu może też być przyczyną tycia mimo stosowania diety dostarczającej składników odżywczych w ilościach adekwatnych do zapotrzebowania danej osoby. Może on objawiać się także trądzikiem.   Kobiety,...

Kobieta w ciąży siedząca po turecku.
Pixabay/TawnyNina/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Zespół policystycznych jajników (PCOS) może powodować bezpłodność
Zespół policystycznych jajników (PCOS) może utrudnić zajście w ciążę, ale nie zawsze je uniemożliwia. To zaburzenie endokrynologiczne, którego szczególny element to dysfunkcja jajników. Objawy PCOS to zaburzenia miesiączkowania, niepłodność, nadmierne owłosienie ciała i otyłość.

Zespół policystycznych jajników (PCOS) może utrudnić zajście w ciążę, ale nie zawsze je uniemożliwia. To zaburzenie endokrynologiczne, którego szczególny element to dysfunkcja jajników. Objawy PCOS to zaburzenia miesiączkowania, niepłodność, nadmierne owłosienie ciała i otyłość. Przyczyny powstania zespołu policystycznych jajników Powody powstania PCOS nie są do końca znane. Prawdopodobnie zostaje zaburzony pęcherzyk dominujący w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego. Podczas prawidłowego cyklu z wielu pęcherzyków Graafa, które dojrzewają w jajniku, zostaje wybrany jeden, zwany pęcherzykiem dominującym. To z niego w trakcie owulacji uwalniana jest komórka jajowa. Pozostałe pęcherzyki Graafa zanikają. W przypadku zespołu policystycznych jajników nie występuje pęcherzyk dominujący, a w związku z tym inne pęcherzyki nie zanikają tylko utrzymują się w jajniku. Tym samym, produkują androgeny (męskie hormony płciowe odpowiedzialne m.in. za nadmierne owłosienie) i progesteron. Zespół policystycznych jajników jest schorzeniem genetycznym i cierpi na niego około 12% młodych kobiet . Jest powodem niepłodności u 40% z nich poprzez stały lub okresowy brak owulacji. Objawy zespołu policystycznych jajników: nasilony trądzik czy łojotok; problemy z zajściem w ciążę; łysienie, które rozpoczyna się od czoła i szczytu głowy; zanik owulacji; nadmierne owłosienie (hirsutyzm), które pojawia się u kobiet głównie na klatce piersiowej, na twarzy i na brzuchu; powiększenie jajników; wirylizacja – zmiana sylwetki i zmniejszenie sutków; zaburzenie miesiączkowania (nieregularne cykle); zaburzenia metaboliczne, takie jak: otyłość, hiperlipidemia, mniejsza wrażliwość tkanek na insulinę. Czy zespół policystycznych...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner