Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Młoda kobieta szykuje się do wyjścia w łazience.
©WavebreakmediaMicro/Fotolia.com
Styl życia

Kubeczki menstruacyjne, podpaski i tampony: wady i zalety. Co wybrać?

Tampony i jednorazowe podpaski to najczęściej wybierane artykuły higieniczne podczas miesiączki. Konkurencją są dla nich wielorazowe podpaski oraz kubeczki menstruacyjne wpisujące się w trend proekologiczny. Wszystkie te opcje mają wady i zalety, które warto wziąć pod uwagę, dokonując wyboru.

Tampony i jednorazowe podpaski to najczęściej wybierane artykuły higieniczne podczas miesiączki. Konkurencją są dla nich wielorazowe podpaski oraz kubeczki menstruacyjne wpisujące się w trend proekologiczny. Wszystkie te opcje mają wady i zalety, które warto wziąć pod uwagę, dokonując wyboru.

 

Okres, czyli pierwsza faza cyklu menstruacyjnego – krwawienie miesiączkowe, trwa od 3 do 7 dni. W tym czasie kobieta traci od około 50 do 150 mililitrów krwi. Oprócz krwi na zewnątrz wydostają się śluz oraz złuszczony nabłonek macicy. Rynek artykułów higienicznych dla kobiet oferuje cztery rodzaje produktów na „te” dni: podpaski jedno- i wielorazowe, tampony oraz kubeczki menstruacyjne.

 

Tampony i kubeczki menstruacyjne – higiena użytkowania

 

Tampony i kubeczki menstruacyjne działają w podobny sposób – zapobiegają wypływaniu wydzieliny na zewnątrz pochwy. Tampony ją pochłaniają, a kubeczki gromadzą w zbiorniczku. Te dwa artykuły różni także wpływ na środowisko. Tampony jednorazowe są nieekologiczne – po zużyciu wyrzuca się je, a w trakcie jednej miesiączki zużywa się kilkanaście sztuk; kubeczek menstruacyjny jest wielokrotnego użytku, dzięki czemu nie produkuje odpadów – należy go regularnie opróżniać, płukać i można aplikować ponownie.

 

Zarówno tampony, jak i odpowiednio dopasowane pod względem twardości i rozmiaru kubeczki menstruacyjne pozwalają na dużą swobodę ruchów i mogą być komfortowe w noszeniu. Tampony ani kubeczki menstruacyjne nie podrażniają skóry w okolicach zewnętrznych narządów płciowych i są dyskretne.

 

Obie metody zabezpieczenia przed przeciekaniem mają też wady. Tampony mogą u niektórych wywoływać zespół wstrząsu toksycznego, co może zagrażać zdrowiu i życiu. Mogą też sprzyjać nasilaniu infekcji intymnych, jeśli podrażniają śluzówkę pochwy.

 

Kubeczki menstruacyjne są ekologiczne, ponieważ jeden kubeczek może posłużyć nawet przez kilkanaście lat, ale ich aplikowanie wymaga wprawy, a wymiana kubeczka nie jest prosta w publicznych toaletach. Kubeczek należy wsunąć do pochwy i rozłożyć, dbając, by był dokładnie pod szyjką macicy, w przeciwnym razie może przeciekać. Trzeba go rozłożyć wewnątrz i uszczelnić.

 

Wymiana kubeczka polega na rozszczelnieniu go, wyjęciu z pochwy, opróżnieniu i umyciu, a następnie ponownej aplikacji. Kubeczki menstruacyjne nie uczulają, bo są wykonane z bezpiecznych materiałów, np. silikonu.

 

Podpaski jednorazowe i wielorazowe – wady i zalety

 

Podpaski jednorazowe są wygodne w użytkowaniu, ponieważ nie wymagają aplikacji wewnątrz ciała. Podpaskę wystarczy przykleić do bielizny, a zużytą wyrzucić do kosza. Z tego powodu są nieprzyjazne dla środowiska, bo generują odpady. Mogą też podrażniać skórę w okolicy genitaliów oraz powodować powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Są mniej dyskretne niż tampony i kubeczki menstruacyjne i nie pozwalają na komfortowe uprawianie sportu.

 

Podpaski wielorazowe wymagają prania i odplamiania, przeważnie są też jeszcze grubsze niż podpaski jednorazowe. Są za to ekologiczne i tańsze niż jednorazowe odpowiedniki, gdy bierze się pod uwagę żywotność obu produktów.

 

Podpaski sprawdzą się u tych kobiet, które nie mogą stosować tamponów ani nie chcą korzystać z kubeczków.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
kobieta leży w łóżku
©nuzza11/fotolia
Styl życia
Kubeczki menstruacyjne zamiast podpasek i tamponów
Można używać ich wielokrotnie, nie podrażniają, prawidłowo zaaplikowane nie przeciekają – kubeczki menstruacyjne. Aplikuje się je do pochwy, by krew i wydzielina mogły się w nim zbierać. Usunięcie kubeczka z zawartością jest proste i wystarczą do tego własne palce. Podczas używania kubeczków menstruacyjnych trzeba zachować higienę, tak jak w przypadku tamponów.

Można używać ich wielokrotnie, nie podrażniają, prawidłowo zaaplikowane nie przeciekają – kubeczki menstruacyjne. Aplikuje się je do pochwy, by krew i wydzielina mogły się w nim zbierać. Usunięcie kubeczka z zawartością jest proste i wystarczą do tego własne palce. Podczas używania kubeczków menstruacyjnych trzeba zachować higienę, tak jak w przypadku tamponów. Działanie kubeczków menstruacyjnych Działanie kubeczków menstruacyjnych jest proste i polega na tym, że zbiera się w nich to wszystko, co zostaje podczas okresu usunięte z organizmu. Kubeczki menstruacyjne mają kształt kieliszków i są wykonane z silikonu medycznego . Materiał ten nie wywołuje podrażnień ani reakcji alergicznych, łatwo go utrzymać w czystości. Szersza część kubeczka przylega do ścianek pochwy i zapobiega przeciekaniu. Jako że kubeczki menstruacyjne wkłada się do pochwy, konieczne jest restrykcyjne przestrzeganie zasad higieny , by uniknąć infekcji. Obok podpasek i tamponów kubeczki to produkty menstruacyjne, które trzeba dobrać indywidualnie i w zależności od potrzeb. Opinie o kubeczkach menstruacyjnych zależą w dużej mierze od właściwego doboru rozmiaru tego typu wkładki menstruacyjnej . Zbyt mały kubeczek nie ochroni przed przeciekaniem, a zbyt duży może uwierać i być po prostu niewygodny. Jak stosować kubeczki menstruacyjne? Aby zaaplikować kubeczek menstruacyjny, należy przyjąć wygodną dla siebie pozycję ułatwiającą wsunięcie go do pochwy . Przede wszystkim należy dokładnie umyć ręce. Potem kubeczek w jego szerszej części należy nieco zgnieść w palcach, trzymając go tak, by łatwo było go zaaplikować. Konieczne jest rozluźnienie mięśni pochwy, w przeciwnym razie włożenie kubeczka może być nieprzyjemne lub nawet niemożliwe. Po włożeniu kubeczka na komfortową głębokość trzeba sprawdzić, czy dokładnie przylega do ścianek pochwy. W tym celu trzeba nim...

Kobieta trzyma w dłoni kubeczek menstruacyjny.
©Gregory Lee/stock.adobe.com
Styl życia
Kubeczek menstruacyjny – co warto o nim wiedzieć?
Kubeczek menstruacyjny to niewielki pojemniczek, który podczas miesiączki wkłada się do wnętrza pochwy. Zbiera się w nim krew menstruacyjna, którą można opróżniać nawet raz na 8 godzin, co jest tutaj wielką zaletą dla kobiet, które muszą często biegać do łazienki. Ponadto warto podkreślić, że z jednego kubeczka menstruacyjnego można korzystać nawet kilka lat!

Kubeczek menstruacyjny to niewielki pojemniczek, który podczas miesiączki wkłada się do wnętrza pochwy. Zbiera się w nim krew menstruacyjna, którą można opróżniać nawet raz na 8 godzin, co jest tutaj wielką zaletą dla kobiet, które muszą często biegać do łazienki. Ponadto warto podkreślić, że z jednego kubeczka menstruacyjnego można korzystać nawet kilka lat!   Warto wiedzieć, że kubeczek menstruacyjny nie ma jednego rozmiaru – producenci wprowadzili rozmiary od S do XL, które różnią się między sobą długością, średnicą oraz pojemnością pojemniczka. To, jaki wybrać rozmiar kubeczka, zależy od rozmiarów pochwy oraz obfitości miesiączki.   Jak prawidłowo założyć kubeczek menstruacyjny?   Kubeczek menstruacyjny wymienia się, co kilka godzin (w zależności od potrzeb). Kiedy go usuniemy, należy opróżnić go z krwi, wypłukać pod bieżącą wodą, a następnie dokładnie osuszyć. Trzeba też pamiętać o jego sterylizacji. Należy to zrobić na pewno przed pierwszym użyciem, potem na początku miesiączki , a następnie po jej zakończeniu. Przed założeniem kubeczka trzeba dokładnie umyć ręce. Etapy zakładania kubeczka menstruacyjnego: do wnętrza pochwy wkłada się go szerszą stroną, następnie należy ścisnąć boki kubeczka, a później złożyć na pół, tworząc kształt litery U albo S; rozluźniamy mięśnie, wolną ręką oddzielamy wargi sromowe , a potem wkładamy zakrzywioną krawędź złożonego kubeczka poziomo do pochwy, wsuwamy go do pochwy i puszczamy – nie wolno go wkładać głęboko, ponieważ krew mogłaby wyciekać.   Zalety korzystania z kubeczka menstruacyjnego   Kubeczek menstruacyjny ma kilka zalet. Na pewno są to niższe koszty użytkowania niż ciągłe kupowanie tradycyjnych podpasek oraz...

tampon leżący na dłoni
© Michal Ludwiczak/Fotolia.com
Fleszstyle
Zalety i wady tamponów i podpasek
Co jest lepsze tampon czy podpaska – przy wyborze środka higienicznego warto kierować się rodzajem planowanej aktywności. Tampony to lepsze rozwiązanie dla sportowców lub na plażę. Na podpaski powinny zdecydować się kobiety cierpiące na infekcje pochwy.

Co jest lepsze tampon czy podpaska – przy wyborze środka higienicznego warto kierować się rodzajem planowanej aktywności. Tampony to lepsze rozwiązanie dla sportowców lub na plażę. Na podpaski powinny zdecydować się kobiety cierpiące na infekcje pochwy.   Kilkudniowy okres o przeciętnej obfitości wiąże się z utratą maksymalnie 100 mililitrów krwi. Pomiędzy miesiączkami warto używać delikatnych wkładek higienicznych . Świeżo pachną i chronią bieliznę przed zabrudzeniem wydzieliną z pochwy, intensywną zwłaszcza podczas owulacji. Plusy tamponów: dlaczego warto ich używać Co tłumaczy rosnącą popularność tamponów? Zalety tamponów: prawidłowo zaaplikowany tampon jest niewyczuwalny, bardzo dyskretny i niewidoczny z zewnątrz, gdy kobieta ma na sobie bieliznę lub kostium kąpielowy, tampony wchłaniają wydzielinę wewnątrz ciała, co eliminuje nieprzyjemny, krępujący zapach podczas okresu, tampony nie zmieniają położenia, nie przesuwają się i regularnie wymieniane, nie przeciekają , w związku z czym są idealne dla osób aktywnych i sportowców oraz na plażę, na rynku dostępne są także bardzo małe rozmiary tamponów, które mogą być stosowane przez dziewice bez obawy uszkodzenia błony dziewiczej. Minusy tamponów: czym grozi wstrząs septyczny Poniżej wady stosowania tamponów: istnieje ryzyko, że sznureczek od tamponu będzie widoczny na zewnątrz, poza majtkami od bikini, wymiana tamponu musi być poprzedzona umyciem rąk, stosowania tamponów nie poleca się dziewczętom poniżej 12. roku życia, kobietom stosującym spiralę wewnątrzmaciczną i cierpiącym na nawracające infekcje pochwy , długotrwałe stosowanie tamponów wiąże się z ryzykiem suchości pochwy, pieczenia, swędzenia, tampony mogą wywoływać zakażenia...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner