usg
Pixabay/MedicalPrudens/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia

USG dopochwowe – profesjonalne badanie narządów rodnych

USG dopochwowe, określane także jako USG transwaginalne, USG przezpochwowe pozwala wcześnie zdiagnozować wiele schorzeń. Na badanie ginekologiczne udaj się z opróżnionym pęcherzem moczowym.

USG dopochwowe, określane także jako USG transwaginalne, USG przezpochwowe pozwala wcześnie zdiagnozować wiele schorzeń. Na badanie ginekologiczne udaj się z opróżnionym pęcherzem moczowym.

Na czym polega badanie pochwy USG?

Podczas USG transwaginalnego kobieta znajduje się w pozycji leżącej. Należy zdjąć ubrania od pasa w dół oraz ugiąć nogi. Na końcówkę sondy nakłada się posmarowaną żelem powłoczkę lateksową, którą jest najczęściej prezerwatywa. Jeżeli fale ultradźwiękowe napotkają na swojej drodze niepokojący objaw, np. pęcherzyki powietrza, lukę w tkankach czy ciało obce, zostają odbite. Obraz USG widoczny jest na monitorze komputera, który ma przed sobą lekarz. Na podstawie badania transwaginalnego opisuje on stan układu rozrodczego. Wynik może być przedstawiony na zdjęciu, filmie lub zostać opisany.

Czy USG dopochwowe jest szkodliwe?

Nie musisz się martwić – badanie transwaginalne nie jest szkodliwe, ani bolesne. Niewielki odsetek kobiet skarży się na lekki dyskomfort, który szybko przechodzi. Kilkanaście minut, które poświęcisz na USG dopochwowe da Ci odpowiedź na pytanie, czy w Twoim układzie rozrodczym nie zachodzą niebezpieczne zmiany.

USG transwaginalne pozwala wykryć wiele niebezpiecznych chorób

USG dopochwowe jest konieczne, jeśli planujesz ciążę lub spodziewasz się dziecka (wykonuje się je zazwyczaj w pierwszym trymestrze ciąży). Badanie ultrasonograficzne pozwala wykryć ciążę pozamaciczną oraz zagrożenia płodu. Pozostałe kobiety powinny wykonywać badanie transwaginalne profilaktycznie co dwa lata. Najlepiej wybrać się do ginekologa kilka dni po zakończeniu miesiączki. USG umożliwia zdiagnozowanie następujących schorzeń:

  • niewłaściwą budowę kości, mięśni i naczyń krwionośnych miednicy,
  • torbiele,
  • nowotwory
  • anomalie narządów płciowych.

Jeśli zaobserwujesz u siebie krwawienia i bóle podbrzusza, koniecznie zrób USG przezpochwowe. Badanie transwaginalne jest wskazane także w przypadku intensywnego bólu w trakcie okresu, obfitych miesiączek lub zaniku menstruacji.

Czym różni się USG dopochwowe od zwykłego USG?

Pierwsza różnica to rodzaj sondy, która w przypadku badania transwaginalnego jest podłużna, o grubości kilku centymetrów. Umieszcza się ją w pochwie. Badanie może być wykonane także u dziewic. Ważne, aby przed badaniem poinformować o tym lekarza. Jeśli błona dziewicza jest podatna na rozciąganie, nie należy obawiać się przerwania błony dziewiczej. USG dopochwowe nie wymaga specjalnego przygotowania, np. dużego wypełnienia pęcherza moczowego, jak to jest w przypadku USG jamy brzusznej. Badanie przezpochwowe jest też o wiele bardziej skuteczne.

Cena USG dopochwowego

USG dopochwowe można wykonać bezpłatnie w ramach ubezpieczenia NFZ, jeśli są ku temu wskazania medyczne. Do jego wykonania potrzebne jest skierowanie od ginekologa. Koszt badania transwaginalnego w prywatnej placówce jest uzależniony m.in. od wielkości miasta oraz doświadczenia zawodowego i renomy lekarza, który je wykonuje. Waha się od 100 do 200 złotych. W zależności od placówki, jest to cena samego badania lub także konsultacji z lekarzem. USG dopochwowe nie jest wykonywane profilaktycznie, więc warto uwzględnić je, planując budżet.


kobieta na badaniu tomografii komputerowej
© Olesia Bilkei/Fotolia.com
Styl życia
Tomografia komputerowa (CT) – badanie radiologiczne: przygotowanie i przebieg, skutki uboczne używanych środków
Tomografię komputerową (CT) głowy wykonuje się, aby sprawdzić nieprawidłowości np. uszkodzenia, silne stany zapalne np. zatok, krwiaki oraz zmiany nowotworowe. Na CT należy przyjść na czczo. Podczas badania podaje się środki kontrastowe, mogące wywołać skutki uboczne.

Tomografię komputerową (CT) głowy wykonuje się, aby sprawdzić nieprawidłowości np. uszkodzenia, silne stany zapalne np. zatok, krwiaki oraz zmiany nowotworowe. Na CT należy przyjść na czczo. Podczas badania podaje się środki kontrastowe, mogące wywołać skutki uboczne.   Tomografia komputerowa jest wykonywana za pomocą urządzenia zwanego tomografem. Obraz z badania to tomogram. Ogląda i opisuje go lekarz radiolog. CT badanie – wskazania do wykonania CT powinno być wykonane niezwłocznie w następujących przypadkach : urazów głowy i kanału kręgowego, podejrzenia ropnia mózgu, podejrzenia krwawienia do czaszki.   Tomografia komputerowa jest zlecana także: przy podejrzeniu nowotworu mózgowia, przy chorobach oczodołów i przysadki mózgowej, przy wrodzonych wadach ośrodkowego układu nerwowego , po urazach rdzenia kręgowego, w zaburzeniach neurologicznych, w przypadku chorób zatok, kości czaszki, krtani i gardła, przy chorobach płuc, przy chorobach serca i naczyń oraz osierdzia, w zapaleniu nerek , w przypadku guzów, przy wadach nerek.   Badania CT zwykle nie wykonuje u kobiet w ciąży. Tomografia nie powinna być także powtarzana kilkukrotnie , ponieważ wiąże się z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego CT badanie – przygotowanie i przebieg Do tomografii komputerowej trzeba się przygotować: w rozmowie z lekarzem należy go poinformować o występujących alergiach na środki kontrastowe (jeśli o nich wiemy), a także o skłonnościach do krwawienia, ciąży i laktacji oraz klaustrofobii, na badanie CT trzeba zgłosić się na czczo: nie można jeść co najmniej 6 godzin przed badaniem i pić do 3 godzin przed tomografią, przed badaniem nie powinno się też palić papierosów, jeśli ktoś...

kobieta u lekarza
© Production Perig/Fotolia.com
Styl życia
Badania prenatalne: inwazyjne i nieinwazyjne metody kontroli rozwoju płodu
Badania prenatalne, takie jak USG czy test podwójny, kosztują około 200 złotych. Z kolei za inwazyjne testy zapłaci się więcej, koszt amniopunkcji wynosi około 2 tysięcy złotych. Diagnostyka prenatalna pozwala na rozpoznanie wad genetycznych płodu.

Badania prenatalne, takie jak USG czy test podwójny, kosztują około 200 złotych. Z kolei za inwazyjne testy zapłaci się więcej, koszt amniopunkcji wynosi około 2 tysięcy złotych. Diagnostyka prenatalna pozwala na rozpoznanie wad genetycznych płodu. Diagnostyka prenatalna u kobiet w ciąży Badania prenatalne wykonuje się u kobiet w ciąży w celu rozpoznania ewentualnych wad wrodzonych i chorób genetycznych płodu w pierwszym trymestrze ciąży. Diagnostyka prenatalna pozwala wykryć takie choroby, jak zespół Downa i hemofilia. Ile kosztują nieinwazyjne badania prenatalne Diagnostyka prenatalna nieinwazyjna ma na celu rozpoznanie choroby i stanowi wskazanie do dalszych, inwazyjnych, badań.   Test podwójny - wykonywany między 11. a 13. tygodniem ciąży. Bada poziom wolnego hormonu beta-hCG oraz białka PAPP-A. Analiza wyników pozwala określić ryzyko zachorowania dziecka na chorobę genetyczną, jak np. zespół Downa i Tourette'a. Cena - około 210 złotych. Test potrójny - wykonywany między 14. a 21. tygodniem ciąży. Wyniki badania dają możliwość wykrycia przepukliny kręgosłupa, bezczaszkowia i przepukliny pępkowej. Cena - około 240 złotych. Test prenatalny PRISCA-5 - wykonywany między 8. a 13. tygodniem ciąży. Przeprowadzany w oparciu o wyniki testu podwójnego i potrójnego, ma na celu określenie prawdopodobieństwa wystąpienia wad genetycznych płodu. Cena - około 100 złotych. USG prenatalne - wykonywane między 11. a 14. tygodniem. Badanie pozwala wykryć większość przypadków zespołu Downa lub Pataua oraz aberracje chromosomowe. Cena - około 200 złotych. Test Harmony – wykonywany między 10. a 14. tygodniem ciąży. Ocenia ryzyko wystąpienia trisomii przez analizę DNA krwi matki oraz ryzyko wad genetycznych zależnych od płci np. zespół Klinefeltera. Cena - 2600 złotych. Inwazyjne badania prenatalne – najważniejsze informacje...

Lekarz bada pacjenta
© JPC-PROD/Fotolia.com
Styl życia
Reumatoidalne zapalenie stawów: badania obrazowe i krwi
Reumatodialne zapalenie stawów (RZS) wykrywa się poprzez badania obrazowe: ultrasonografię (USG), rentgen (RTG), rezonans magnetyczny (MRI) oraz badania krwi.

Reumatodialne zapalenie stawów (RZS) wykrywa się poprzez badania obrazowe: ultrasonografię (USG), rentgen (RTG), rezonans magnetyczny (MRI) oraz badania krwi.   Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to przypadłość autoimmunologiczna –organizm niszczy własne tkanki . W przypadku RZS degradacji ulegają tkanki stawów i okołostawowe, a więc więzadła, ścięgna, torebki stawowe. Aby wykryć reumatoidalne zapalenie stawów, a następnie monitorować jego postęp, przeprowadza się szereg badań laboratoryjnych i obrazowych. USG, RTG, MRI – obrazowe badania RZS Badanie ultrasonografem pozwala sprawdzić stan tkanek miękkich, takich jak błona maziowa, ścięgna czy więzadła. Jeśli błona maziowa jest przerośnięta, pogrubiona czy ma wyraźnie zwiększoną objętość, znaczy to, że ma stan zapalny. Niewłaściwy stan maziówki powoduje zmiany w wytwarzanym przez nią płynie maziowym a w konsekwencji uszkodzenie chrząstki stawowej. W RZS badanie ultrasonograficzne pozwala wykryć nadżerki stawowe , a więc ubytki widoczne na powierzchni bądź we wnętrzu kości.   Zmiany te są wykrywalne także w badaniu RTG. Zdjęcie rentgenowskie pokazuje degradację tkanek twardych, a więc kości. Dlatego we wczesnym stadium choroby wykonuje się je głównie po to, by monitorować jej postępy, porównując kolejne wyniki do pierwszych. W RZS badanie przy pomocy promieni Roentgena pozwala zauważyć geody, czyli nadżerki wewnątrz kości, a także zaawansowane nadżerki powierzchniowe, zwężenie szpary stawowej i nieprawidłową budowę kości czy stopień ich odwapnienia. Kompleksowym badaniem obrazowym jest rezonans magnetyczny ( MRI ) . Dzięki niemu można obejrzeć jednocześnie tkanki miękkie i twarde. Badania RZS przeprowadzane w laboratorium: CRP, OB, RF, a-CCP Odczyn Biernackiego (OB) pozwala wykryć obecność stanu zapalnego w organizmie. Im więcej płytek krwi opada w ciągu godziny, tym...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak