Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Dziewczyna z testem ciążowym
©Monkey Business/Fotolia
Styl życia

Czy podczas okresu można zajść w ciążę? Zależy od regularności cyklu

Choć można zajść w ciążę podczas okresu, zdarza się to bardzo rzadko. Plemniki żyją do 72 godzin, a komórka jajowa może być zapłodniona tylko przez 24 godziny.

Choć można zajść w ciążę podczas okresu, to zdarza się to bardzo rzadko. Miesiączki muszą być bardzo nieregularne, a cykle niezwykle długie lub krótkie, aby doszło do zapłodnienia. Uwolniona komórka jajowa może być zapłodniona tylko przez 24 godziny, a plemniki żyją w drogach rodnych kobiety maksymalnie 72 godziny, o ile są bardzo zdrowe. Nie zmienia to faktu, że w pewnych okolicznościach podczas okresu można zajść w ciążę.

Nieregularne miesiączki sprawiają, że można zajść w ciążę podczas okresu

To, czy podczas okresu można zajść w ciążę, zależy od regularności cykli miesiączkowych. Pary starające się o dziecko podejmują próby poczęcia w planowanym czasie owulacji, nie zaś podczas miesiączki, kiedy szansa na zapłodnienie jest bardzo mała. Niemniej jednak ta szansa jest, dlatego zaleca się używanie prezerwatyw podczas zbliżeń w dni krwawienia. Odpowiedź twierdzącą na pytanie „Czy można zajść w ciążę podczas okresu?” dają nieregularne cykle. Bardzo długie albo bardzo krótkie cykle menstruacyjne uniemożliwiają przewidzenie, kiedy wystąpi owulacja, a zatem kiedy pojawi się szansa na zapłodnienie. W niektórych wypadkach z okresem można pomylić krwawienie w środku cyklu, wówczas szansa na zajście w ciążę rośnie.

Seks bez zabezpieczenia w trakcie okresu nie wyklucza zajścia w ciążę

Czy w czasie okresu można zajść w ciążę? Tak, a ponadto jest się narażonym na infekcje bardziej niż na innych etapach cyklu menstruacyjnego. Zapłodnienie w trakcie miesiączki jest mało prawdopodobne, ale możliwe. Trudny do przewidzenia termin owulacji w danym cyklu i niestandardowe zachowania organizmu, jak np. krwawienia czy plamienia w środku cyklu, sprzyjają „wpadce”. Jeśli jednak cykle są regularne, szansa na zajście w ciążę podczas menstruacji jest minimalna, a wręcz teoretyczna.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Para ubrana na biało odczytuje z testu ciążowego wynik pozytywny
©Antonioguillem/Fotolia
Styl życia
Monitorowanie cyklu menstruacyjnego: kiedy są największe szanse na ciążę?
Cykl menstruacyjny składa się z 4 faz: menstruacyjnej, pęcherzykowej, owulacyjnej i lutealnej. Największe szanse na zajście w ciążę występują w fazie owulacyjnej (około 14. dnia cyklu) i w fazie pęcherzykowej (pomiędzy miesiączką a owulacją).

Cykl menstruacyjny składa się z 4 faz: menstruacyjnej, pęcherzykowej, owulacyjnej i lutealnej. Największe szanse na zajście w ciążę występują w fazie owulacyjnej (około 14. dnia cyklu) i w fazie pęcherzykowej (pomiędzy miesiączką a owulacją). Każda kobieta, która chce zajść w ciążę powinna uważnie obserwować swój cykl miesiączkowy . Wzorcowo trwa on średnio 28 dni, ale w normie mieszczą się cykle od 21 do 35 dni . Faza krwawienia miesięcznego – bardzo niskie szanse na zajście w ciążę Cykl menstruacyjny zaczyna się w pierwszym dniu miesiączki. Dochodzi wówczas do złuszczania błony śluzowej macicy i następuje krwawienie. Kobieta w fazie menstruacyjnej może odczuwać bóle brzucha i spadek nastroju. Szanse na zajście w ciążę podczas krwawienia miesięcznego są bardzo niskie, bliskie zeru. Zdarza się to tylko w przypadku nieregularnych lub bardzo krótkich cykli. Faza pęcherzykowa (folikularna, proliferacyjna) – dobre szanse na poczęcie Druga faza cyklu miesiączkowego to faza pęcherzykowa zwana również folikularną lub proliferacyjną . Trwa około 9-11 dni. Jest to okres, w którym błona śluzowa macicy odbudowuje się i przygotowuje na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Dojrzewa wtedy pęcherzyk Graffa wydzielający estrogeny. Hormony pobudzają do produkcji płodny śluz szyjkowy. W fazie pęcherzykowej śluz staje się gęsty i rozciągliwy . Plemniki mają możliwość przeżyć w nim aż do momentu owulacji. Szanse na zajście w ciążę w fazie folikularnej są więc dobre w drugiej części tej fazy – na 2-3 dni przed owulacją. Faza owulacyjna – najlepszy czas na zajście w ciążę Faza owulacyjna cyklu menstruacyjnego to czas, kiedy pęcherzy Graffa pęka i uwalnia komórkę jajową do jajowodu. W przypadku książkowego, 28-dniowego cyklu, owulacja następuje 14....

kobiety u fryzjera
©gemenacom/fotolia
Fleszstyle
Farbowanie włosów podczas okresu
Znaczący spadek poziomu estrogenów sprawia, że farbowanie włosów podczas okresu jest kiepskim pomysłem. Efekty mogą być niezadowalające, a farba może podrażnić skórę głowy. Ma to związek ze zwiększoną pracą gruczołów łojowych skóry głowy w tych szczególnych dniach.

Znaczący spadek poziomu estrogenów sprawia, że farbowanie włosów podczas okresu jest kiepskim pomysłem. Efekty mogą być niezadowalające, a farba może podrażnić skórę głowy. Ma to związek ze zwiększoną pracą gruczołów łojowych skóry głowy w tych szczególnych dniach. Estrogeny a farbowanie włosów Po owulacji przez kilka bądź kilkanaście dni (w zależności od tego, jak długi jest cykl) utrzymuje się wysoki poziom estrogenów , który raptownie spada na kilka dni przed kolejną miesiączką. Wówczas w organizmie zachodzą liczne zmiany, m.in. występuje zespół napięcia przedmiesiączkowego, pogarsza się stan skóry, gruczoły łojowe pracują bardziej intensywnie. Sytuacja wraca do normy dopiero w kolejnych dniach miesiączki, kiedy poziom estrogenów zaczyna powoli rosnąć .   Nie u wszystkich kobiet okres w takim samym stopniu wpływa na skórę głowy, dlatego tak naprawdę decyzję o wizycie u fryzjera w tym czasie warto podjąć w oparciu o obserwacje własnego ciała. U dużej grupy kobiet zauważalne jest szybsze przetłuszczanie się włosów i spadek ich kondycji podczas miesiączki . Włosy z większą łatwością otwierają i zamykają łuski, co nie działa na nie zbyt dobrze .   Farbowanie włosów podczas okresu można odradzić ze względu na ryzyko podrażnienia uwrażliwionej skóry głowy. Również kolor na włosach farbowanych w trakcie miesiączki nie utrzyma się tak długo, jak w wypadku zabiegu przeprowadzonego w innej fazie cyklu menstruacyjnego. W niektórych przypadkach farba może dać nieco inny odcień podczas okresu niż używana po krwawieniu lub przed nim. Czy twój cykl jest regularny? Sprawdź,  czy można zajść w ciążę podczas okresu . Cierpisz na migreny? Oto  domowe sposoby na ból głowy przed okresem .

uśmiechnięta dziewczyna
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Odstawiłaś pigułki antykoncepcyjne a okres się nie pojawił?
Rezygnacja z hormonalnej metody zapobiegania ciąży zwykle wiąże się z tym, że nasz organizm musi znów sam regulować gospodarkę hormonalną, w związku z czym okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może się opóźnić.

Rezygnacja z hormonalnej metody zapobiegania ciąży zwykle wiąże się z tym, że nasz organizm musi znów sam regulować gospodarkę hormonalną, w związku z czym okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może się opóźnić.   Stosowanie antykoncepcji hormonalnej jest wygodne, ale zdarza się, że jesteśmy zmuszone z tego komfortu zrezygnować. Przyczyn może być wiele: źle reagujemy na tabletki, jesteśmy rozdrażnione, wystąpiły skutki uboczne, chcemy zajść w ciążę. Co może się wydarzyć, gdy z dnia na dzień postanowimy skończyć z pigułkami?   W momencie, gdy kobieta decyduje się na zaprzestanie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych zalecane jest, aby dokończyła opakowanie, nie przerywając go w trakcie, jeżeli nie zachodzi taka konieczność. Okres po odstawieniu pigułek hormonalnych nie pojawi się jednak od razu. Pierwszy okres po tabletkach to krwawienie z odstawienia Po przyjęciu ostatniej pigułki antykoncepcyjnej pojawiają się krwawienia. Nie jest to jednak normalny okres, bo przyjmowanie tabletek hormonalnych zmieniło gospodarkę hormonalną w organizmie kobiety. Pierwsze krwawienie po zakończeniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest krwawieniem z odstawienia . Należy pamiętać, że owulacja może nastąpić już w następnym dniu po zaprzestaniu przyjmowania pigułek . Dlatego należy stosować inną metodę antykoncepcji, jeżeli nie chcemy zajść w ciążę. Przez 3 do 4 miesięcy cykle bywają nieregularne i jeżeli nie zachodzi podejrzenie zapłodnienia, nie należy się martwić brakiem okresu w tym czasie. Owulacja po odstawieniu pigułek hormonalnych Około 4 miesiąca po rezygnacji z pigułek antykoncepcyjnych jako metody zapobiegania ciąży wszystko powinno wrócić do normy, ponieważ organizm wyreguluje własną gospodarkę hormonalną. Jeżeli po upływie 4 miesięcy cykle są nadal nieregularne, miesiączka się nie pojawiła i...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner