Tabletki antykoncepcyjne
© areeya_ann/Fotolia.com
Styl życia

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych: tycie, spadek libido, bóle głowy i brzucha, depresja

Skutki uboczne przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych są odczuwane wtedy, gdy preparat został niewłaściwie dobrany, zwykle bez wykonywania badań. Najczęstsze dolegliwości to przyrost wagi, zmniejszenie ochoty na seks, bóle głowy, spadek nastroju, a nawet depresja, a także bóle brzucha. Pigułki wpływają też negatywnie na układ krążenia.

Skutki uboczne przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych są odczuwane wtedy, gdy preparat został niewłaściwie dobrany, zwykle bez wykonywania badań. Najczęstsze dolegliwości to przyrost wagi, zmniejszenie ochoty na seks, bóle głowy, spadek nastroju, a nawet depresja, a także bóle brzucha. Pigułki wpływają też negatywnie na układ krążenia.

 

Niestety częstym zjawiskiem jest przepisywanie tabletek antykoncepcyjnych bez przeprowadzenia stosownych badań, a wtedy ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest wysokie. Oto najczęściej występujące dolegliwości.

Kasia gotuje z Polki.pl: zupa z mięsa

Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych

Jednym z najczęstszych skutków ubocznych tabletek antykoncepcyjnych jest przyrost wagi. Tycie po tabletkach wynika z tego, że pigułki mogą zwiększać apetyt. Dlatego – zwłaszcza przez pierwsze trzy miesiące zażywania tabletek antykoncepcyjnych – dobrze jest zmienić dietę oraz zwiększyć aktywność fizyczną. Utrzymujący się nieposkromiony apetyt na duże porcje i na słodycze świadczy o tym, że tabletki zostały źle dobrane. Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych może być także wynikiem zatrzymywania wody w organizmie. Wówczas przyrost wagi nie jest wielki, ale może być odczuwalne uczucie spuchnięcia.

Złe samopoczucie, plamienie i kłopoty z układem krążenia - możliwe skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych mogą niepokoić zwłaszcza na początku, np. gdy oprócz normalnego krwawienia z odstawienia występują plamienia i krwawienia w trakcie cyklu. Częstymi dolegliwościami kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną są bóle brzucha i głowy, a nawet migreny. Tabletki antykoncepcyjne negatywnie wpływają też na układ krążenia. Ich zażywanie może wywołać nawet chorobę niedokrwienną serca, ale częściej występuje zauważalny wzrost ciśnienia tętniczego krwi oraz powiększenie żylaków.

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych w kontekście psychiki

Spadek libido, czyli brak ochoty na seks, jest niezwykle częstym skutkiem ubocznym stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Może wiązać się on ze spadkiem nastroju czy nawet depresją, które także bywają wynikiem zażywania pigułek. Równie dobrze może wynikać z dyskomfortu odczuwanego podczas współżycia z powodu zbyt suchej i cienkiej błony śluzowej. Kobiety zażywające tabletki antykoncepcyjne mogą bardzo dotkliwie odczuwać skutki uboczne w sferze psychiki, zwłaszcza gdy już wcześniej borykały się z depresją czy innymi zaburzeniami. Dlatego bardzo ważny jest prawidłowy dobór pigułek, a w razie braku poprawy – zmiana metody antykoncepcji.

 

lista tabletek z dniami tygodnia
Flickr/Sarah C/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Czy tabletki antykoncepcyjne to najlepsza metoda antykoncepcji?
Tabletki antykoncepcyjne uważane są za najskuteczniejszą metodę zapobiegania ciąży. Jednak już sam rzut oka na ulotkę wystarczy, żeby nabrać obaw, czy stosowanie ich jest bezpieczne. Tabletki antykoncepcyjne stanowią bowiem poważną ingerencję w sposób funkcjonowania układu hormonalnego. Przeanalizujmy zatem zalety i wady tabletek antykoncepcyjnych.

Tabletki antykoncepcyjne uważane są za najskuteczniejszą metodę zapobiegania ciąży. Jednak już sam rzut oka na ulotkę wystarczy, żeby nabrać obaw, czy stosowanie ich jest bezpieczne. Tabletki antykoncepcyjne stanowią bowiem poważną ingerencję w sposób funkcjonowania układu hormonalnego. Przeanalizujmy zatem zalety i wady tabletek antykoncepcyjnych. krążki antykoncepcyjne Zalety tabletek antykoncepcyjnych Zacznijmy od zalet, bo to one z pewnością sprawiły, że zainteresowałaś się tą metodą antykoncepcji. Najważniejszą z nich jest wysoka skuteczność . Jeśli tabletki przyjmowane są regularnie, to ryzyko zajścia w ciążę jest znikome. Wiele kobiet zażywających tabletki zauważa u siebie wyraźną poprawę wyglądu cery i włosów. Pigułki antykoncepcyjne regulują też cykl, co może mieć znaczenie dla kobiet, których cykle są zbyt długie lub u których krwawienie pojawia się nieregularnie. Wady tabletek antykoncepcyjnych Niestety antykoncepcja hormonalna ma też swoje ciemne strony. Przede wszystkim jej skuteczność zależy od tego, czy tabletki są przyjmowane regularnie. Codziennie rano musisz więc przyjmować tabletkę, a jeśli przynajmniej raz o tym zapomnisz, będziesz musiała do końca cyklu dodatkowo zabezpieczać się przed ciążą. Po drugie dawka hormonów, którą będziesz dostarczała sobie regularnie, może poważnie odbić się na twoim zdrowiu.   Do najczęściej wymienianych zagrożeń należą: spadek libido, przybieranie na wadze, zaburzenia nastroju, zakrzepica żył.   Tabletek nie powinny przyjmować kobiety, które mają cukrzycę, nadwagę, nadciśnienie, problemy z układem krążenia, wątrobą, nerkami.   Jeśli zamierzasz zacząć brać tabletki antykoncepcyjne, powinnaś też rzucić palenie i ograniczyć alkohol, ponieważ połączenie pigułek i alkoholu bardzo obciąża wątrobę....

uśmiechnięta dziewczyna
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Odstawiłaś pigułki antykoncepcyjne a okres się nie pojawił?
Rezygnacja z hormonalnej metody zapobiegania ciąży zwykle wiąże się z tym, że nasz organizm musi znów sam regulować gospodarkę hormonalną, w związku z czym okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może się opóźnić.

Rezygnacja z hormonalnej metody zapobiegania ciąży zwykle wiąże się z tym, że nasz organizm musi znów sam regulować gospodarkę hormonalną, w związku z czym okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może się opóźnić.   Stosowanie antykoncepcji hormonalnej jest wygodne, ale zdarza się, że jesteśmy zmuszone z tego komfortu zrezygnować. Przyczyn może być wiele: źle reagujemy na tabletki, jesteśmy rozdrażnione, wystąpiły skutki uboczne, chcemy zajść w ciążę. Co może się wydarzyć, gdy z dnia na dzień postanowimy skończyć z pigułkami?   W momencie, gdy kobieta decyduje się na zaprzestanie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych zalecane jest, aby dokończyła opakowanie, nie przerywając go w trakcie, jeżeli nie zachodzi taka konieczność. Okres po odstawieniu pigułek hormonalnych nie pojawi się jednak od razu. Pierwszy okres po tabletkach to krwawienie z odstawienia Po przyjęciu ostatniej pigułki antykoncepcyjnej pojawiają się krwawienia. Nie jest to jednak normalny okres, bo przyjmowanie tabletek hormonalnych zmieniło gospodarkę hormonalną w organizmie kobiety. Pierwsze krwawienie po zakończeniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest krwawieniem z odstawienia . Należy pamiętać, że owulacja może nastąpić już w następnym dniu po zaprzestaniu przyjmowania pigułek . Dlatego należy stosować inną metodę antykoncepcji, jeżeli nie chcemy zajść w ciążę. Przez 3 do 4 miesięcy cykle bywają nieregularne i jeżeli nie zachodzi podejrzenie zapłodnienia, nie należy się martwić brakiem okresu w tym czasie. Owulacja po odstawieniu pigułek hormonalnych Około 4 miesiąca po rezygnacji z pigułek antykoncepcyjnych jako metody zapobiegania ciąży wszystko powinno wrócić do normy, ponieważ organizm wyreguluje własną gospodarkę hormonalną. Jeżeli po upływie 4 miesięcy cykle są nadal nieregularne, miesiączka się nie pojawiła i...

Środki antykoncepcyjne
© euthymia/Fotolia.com
Styl życia
Krążki antykoncepcyjne hamują owulację
Krążki antykoncepcyjne działają, uwalniając hormony i hamując owulację. Nie trzeba o nich pamiętać każdego dnia, nie obciążają wątroby tak jak pigułki, mają dużą skuteczność w zapobieganiu ciąży. Wystarczy, by krążek miał styczność ze śluzówką pochwy.

Krążki antykoncepcyjne działają, uwalniając hormony i hamując owulację. Nie trzeba o nich pamiętać każdego dnia, nie obciążają wątroby tak jak pigułki, mają dużą skuteczność w zapobieganiu ciąży. Wystarczy, by krążek miał styczność ze śluzówką pochwy. Działanie krążków antykoncepcyjnych – hormony hamujące jajeczkowanie Skuteczność, jaką mają krążki antykoncepcyjne, jest bardzo duża, bo wartość wskaźnika Pearla dla tej metody waha się od 0,2 do 1,7. Krążek umieszczony w pochwie uwalnia hormony, omijając układ trawienny, dzięki czemu nie obciąża wątroby tak jak np. pigułki antykoncepcyjne . Hormony wnikające przez śluzówkę pochwy do organizmu hamują owulację. W porównaniu do pigułek krążki antykoncepcyjne zawierają mniej estrogenów, a więc skutki uboczne, takie jak bóle głowy, nudności, spadek libido i wzrost wagi, występują rzadziej i są słabiej odczuwalne. Przeciwwskazaniami do stosowania tej metody zapobiegania ciąży są: choroba wątroby, migreny, zakrzepica żył głębokich, nadciśnienie i nałóg nikotynowy. Prawidłowe stosowanie krążków antykoncepcyjnych jest proste i mało absorbujące Krążki antykoncepcyjne są wygodną metodą antykoncepcji, ponieważ jeden krążek umieszczony w pochwie powinien zostać usunięty po 3 tygodniach, a kolejny zaaplikowany po 7 dniach przerwy. Zakładanie krążka jest proste, ponieważ nie musi on ułożyć się w żadnej konkretnej pozycji. Skuteczność tej metody zapobiegania ciąży opiera się na stałym uwalnianiu hormonów i wchłanianiu ich do organizmu przez błonę śluzową pochwy. Zatem krążek musi mieć ciągle z nią styczność, to jedyny warunek. Działanie nie zostanie zaburzone, jeśli krążek nie będzie poza pochwą dłużej niż 3 godziny. Można stosować go razem z tamponami, a podczas stosunku jego obecność jest niezauważalna.   Cena krążków antykoncepcyjnych...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik