Tabletki antykoncepcyjne
© areeya_ann/Fotolia.com
Styl życia

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych: tycie, spadek libido, bóle głowy i brzucha, depresja

Skutki uboczne przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych są odczuwane wtedy, gdy preparat został niewłaściwie dobrany, zwykle bez wykonywania badań. Najczęstsze dolegliwości to przyrost wagi, zmniejszenie ochoty na seks, bóle głowy, spadek nastroju, a nawet depresja, a także bóle brzucha. Pigułki wpływają też negatywnie na układ krążenia.

Skutki uboczne przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych są odczuwane wtedy, gdy preparat został niewłaściwie dobrany, zwykle bez wykonywania badań. Najczęstsze dolegliwości to przyrost wagi, zmniejszenie ochoty na seks, bóle głowy, spadek nastroju, a nawet depresja, a także bóle brzucha. Pigułki wpływają też negatywnie na układ krążenia.

 

Niestety częstym zjawiskiem jest przepisywanie tabletek antykoncepcyjnych bez przeprowadzenia stosownych badań, a wtedy ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest wysokie. Oto najczęściej występujące dolegliwości.

Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych

Jednym z najczęstszych skutków ubocznych tabletek antykoncepcyjnych jest przyrost wagi. Tycie po tabletkach wynika z tego, że pigułki mogą zwiększać apetyt. Dlatego – zwłaszcza przez pierwsze trzy miesiące zażywania tabletek antykoncepcyjnych – dobrze jest zmienić dietę oraz zwiększyć aktywność fizyczną. Utrzymujący się nieposkromiony apetyt na duże porcje i na słodycze świadczy o tym, że tabletki zostały źle dobrane. Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych może być także wynikiem zatrzymywania wody w organizmie. Wówczas przyrost wagi nie jest wielki, ale może być odczuwalne uczucie spuchnięcia.

Złe samopoczucie, plamienie i kłopoty z układem krążenia - możliwe skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych mogą niepokoić zwłaszcza na początku, np. gdy oprócz normalnego krwawienia z odstawienia występują plamienia i krwawienia w trakcie cyklu. Częstymi dolegliwościami kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną są bóle brzucha i głowy, a nawet migreny. Tabletki antykoncepcyjne negatywnie wpływają też na układ krążenia. Ich zażywanie może wywołać nawet chorobę niedokrwienną serca, ale częściej występuje zauważalny wzrost ciśnienia tętniczego krwi oraz powiększenie żylaków.

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych w kontekście psychiki

Spadek libido, czyli brak ochoty na seks, jest niezwykle częstym skutkiem ubocznym stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Może wiązać się on ze spadkiem nastroju czy nawet depresją, które także bywają wynikiem zażywania pigułek. Równie dobrze może wynikać z dyskomfortu odczuwanego podczas współżycia z powodu zbyt suchej i cienkiej błony śluzowej. Kobiety zażywające tabletki antykoncepcyjne mogą bardzo dotkliwie odczuwać skutki uboczne w sferze psychiki, zwłaszcza gdy już wcześniej borykały się z depresją czy innymi zaburzeniami. Dlatego bardzo ważny jest prawidłowy dobór pigułek, a w razie braku poprawy – zmiana metody antykoncepcji.

 

lista tabletek z dniami tygodnia
Flickr/Sarah C/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Czy tabletki antykoncepcyjne to najlepsza metoda antykoncepcji?
Tabletki antykoncepcyjne uważane są za najskuteczniejszą metodę zapobiegania ciąży. Jednak już sam rzut oka na ulotkę wystarczy, żeby nabrać obaw, czy stosowanie ich jest bezpieczne. Tabletki antykoncepcyjne stanowią bowiem poważną ingerencję w sposób funkcjonowania układu hormonalnego. Przeanalizujmy zatem zalety i wady tabletek antykoncepcyjnych.

Tabletki antykoncepcyjne uważane są za najskuteczniejszą metodę zapobiegania ciąży. Jednak już sam rzut oka na ulotkę wystarczy, żeby nabrać obaw, czy stosowanie ich jest bezpieczne. Tabletki antykoncepcyjne stanowią bowiem poważną ingerencję w sposób funkcjonowania układu hormonalnego. Przeanalizujmy zatem zalety i wady tabletek antykoncepcyjnych. krążki antykoncepcyjne Zalety tabletek antykoncepcyjnych Zacznijmy od zalet, bo to one z pewnością sprawiły, że zainteresowałaś się tą metodą antykoncepcji. Najważniejszą z nich jest wysoka skuteczność . Jeśli tabletki przyjmowane są regularnie, to ryzyko zajścia w ciążę jest znikome. Wiele kobiet zażywających tabletki zauważa u siebie wyraźną poprawę wyglądu cery i włosów. Pigułki antykoncepcyjne regulują też cykl, co może mieć znaczenie dla kobiet, których cykle są zbyt długie lub u których krwawienie pojawia się nieregularnie. Wady tabletek antykoncepcyjnych Niestety antykoncepcja hormonalna ma też swoje ciemne strony. Przede wszystkim jej skuteczność zależy od tego, czy tabletki są przyjmowane regularnie. Codziennie rano musisz więc przyjmować tabletkę, a jeśli przynajmniej raz o tym zapomnisz, będziesz musiała do końca cyklu dodatkowo zabezpieczać się przed ciążą. Po drugie dawka hormonów, którą będziesz dostarczała sobie regularnie, może poważnie odbić się na twoim zdrowiu.   Do najczęściej wymienianych zagrożeń należą: spadek libido, przybieranie na wadze, zaburzenia nastroju, zakrzepica żył.   Tabletek nie powinny przyjmować kobiety, które mają cukrzycę, nadwagę, nadciśnienie, problemy z układem krążenia, wątrobą, nerkami.   Jeśli zamierzasz zacząć brać tabletki antykoncepcyjne, powinnaś też rzucić palenie i ograniczyć alkohol, ponieważ połączenie pigułek i alkoholu bardzo obciąża wątrobę....

uśmiechnięta dziewczyna
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Odstawiłaś pigułki antykoncepcyjne a okres się nie pojawił?
Rezygnacja z hormonalnej metody zapobiegania ciąży zwykle wiąże się z tym, że nasz organizm musi znów sam regulować gospodarkę hormonalną, w związku z czym okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może się opóźnić.

Rezygnacja z hormonalnej metody zapobiegania ciąży zwykle wiąże się z tym, że nasz organizm musi znów sam regulować gospodarkę hormonalną, w związku z czym okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może się opóźnić.   Stosowanie antykoncepcji hormonalnej jest wygodne, ale zdarza się, że jesteśmy zmuszone z tego komfortu zrezygnować. Przyczyn może być wiele: źle reagujemy na tabletki, jesteśmy rozdrażnione, wystąpiły skutki uboczne, chcemy zajść w ciążę. Co może się wydarzyć, gdy z dnia na dzień postanowimy skończyć z pigułkami?   W momencie, gdy kobieta decyduje się na zaprzestanie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych zalecane jest, aby dokończyła opakowanie, nie przerywając go w trakcie, jeżeli nie zachodzi taka konieczność. Okres po odstawieniu pigułek hormonalnych nie pojawi się jednak od razu. Pierwszy okres po tabletkach to krwawienie z odstawienia Po przyjęciu ostatniej pigułki antykoncepcyjnej pojawiają się krwawienia. Nie jest to jednak normalny okres, bo przyjmowanie tabletek hormonalnych zmieniło gospodarkę hormonalną w organizmie kobiety. Pierwsze krwawienie po zakończeniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest krwawieniem z odstawienia . Należy pamiętać, że owulacja może nastąpić już w następnym dniu po zaprzestaniu przyjmowania pigułek . Dlatego należy stosować inną metodę antykoncepcji, jeżeli nie chcemy zajść w ciążę. Przez 3 do 4 miesięcy cykle bywają nieregularne i jeżeli nie zachodzi podejrzenie zapłodnienia, nie należy się martwić brakiem okresu w tym czasie. Owulacja po odstawieniu pigułek hormonalnych Około 4 miesiąca po rezygnacji z pigułek antykoncepcyjnych jako metody zapobiegania ciąży wszystko powinno wrócić do normy, ponieważ organizm wyreguluje własną gospodarkę hormonalną. Jeżeli po upływie 4 miesięcy cykle są nadal nieregularne, miesiączka się nie pojawiła i...

tabletki natykoncepcyjne
Pixabay/Anqa/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a planowanie ciąży
Przez kilka lat brałaś tabletki antykoncepcyjne. Teraz zaczynasz myśleć o założeniu rodziny. Kiedy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych możesz zajść w ciążę?

Przez kilka lat brałaś tabletki antykoncepcyjne. Teraz zaczynasz myśleć o założeniu rodziny. Kiedy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych możesz zajść w ciążę? Skład i działanie tabletek antykoncepcyjnych Tabletki antykoncepcyjne to jeden z najlepszych środków zapobiegających ciąży. W składzie większości tabletek znajdziemy estrogeny i progestageny, które hamują owulację (komórki jajowe nie rozwijają się lub nie zostają uwalniane). Kiedy odstawić pigułki antykoncepcyjne przed planowanym zajściem w ciążę? Choć tabletki możesz przestać brać w każdym momencie, to lekarze zalecają, aby poczekać, aż skończy się zażywać całe opakowanie . Bardzo ważne jest uświadomienie sobie, że łykanie tabletek antykoncepcyjnych zachwiało naturalną równowagę organizmu. Rozsądnie jest zatem odczekać trzy miesiące, zanim zaczniecie z partnerem starać się o dziecko . W tym czasie dobrze jest wybrać inne metody antykoncepcyjne, np. prezerwatywy oraz zadbać o swoje zdrowie: wartościowo się odżywiać, rzucić palenie, łykać kwas foliowy. Objawy odstawienia pigułek antykoncepcyjnych Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych bardzo często pojawia się krwawienie, którego nie należy mylić z okresem. Przeciętnie owulacja zaczyna się po miesiącu od odstawienia tabletek. Jeśli miesiączka nie pojawi się przez 3 miesiące, koniecznie skonsultuj to z ginekologiem. Może okazać się, że jeden z partnerów ma problemy z płodnością, co tabletki antykoncepcyjne jedynie maskowały. Szanse na zajście w ciążę po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych Wiele kobiet zastanawia się, czy zażywanie tabletek antykoncepcyjnych zmniejszy ich szanse na zajście w ciążę. Są to obawy zrozumiałe, choć niepotrzebne. Dobrze dobrane tabletki nie wpływają bowiem niekorzystnie na płodność kobiety po ich odstawieniu . Zdarzają się...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner