Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
brzuch kobiety
©Victoria Andreas/Fotolia
Styl życia

Okres podczas ciąży nie może wystąpić, ale czasem pojawia się krwawienie

Z fizjologii człowieka wynika, że okres podczas ciąży nie ma prawa się pojawić. Czasem jednak występują krwawienia o innym podłożu, które bywają mylone z miesiączką. Każde krwawienie podczas ciąży powinno zostać zgłoszone lekarzowi prowadzącemu.

Z fizjologii człowieka wynika, że okres podczas ciąży nie ma prawa się pojawić. Czasem jednak występują krwawienia o innym podłożu, które bywają mylone z miesiączką. Każde krwawienie podczas ciąży powinno zostać zgłoszone lekarzowi prowadzącemu.

Zagnieżdżenie się zarodka w macicy może wywołać plamienie

Gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w macicy, może trafić na naczynko krwionośne, które podczas implantacji zarodka pęknie. Zagnieżdżenie zarodka ma miejsce po 5 do 10 dni od zapłodnienia. Plamienie będące skutkiem tego procesu trudno pomylić z miesiączką, ponieważ jest ono bardzo niewielkie i nie poprzedza go ból.

Krwawienie w pierwszych miesiącach ciąży to nie okres

W pierwszych miesiącach ciąży może pojawiać się krwawienie przypominające okres. Jednak nie jest to okres podczas ciąży, a wynik zmian hormonalnych zachodzących w ciele kobiety po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy.

Krwiaki podkosmówkowe przyczyną krwawienia podczas ciąży

Czasem pod kosmówką, a niekiedy między łożyskiem a macicą zbiera się krew. Są to tzw. krwiaki podkosmówkowe. Mogą one powodować plamienia w czasie ciąży, są widoczne na USG. Mniejsze nie zagrażają dziecku. Bywa, że same wchłaniają się do organizmu. Natomiast większe krwiaki podkosmówkowe muszą być pod nadzorem lekarza.

Poronienie – „okres” podczas ciąży

Przyczyną krwawienia, które może wyglądać jak okres podczas ciąży, ponieważ towarzyszy mu ból, jest poronienie. Zaczyna się zwykle od lekkiego plamienia, a kończy na obfitym krwawieniu i pulsującym bólu w dole brzucha. Krew może mieć kolor typowy dla okresu lub brązowy. W tym drugim przypadku oznacza to, że zapłodniona komórka jajowa się nie rozwija, ale też nie opuściła organizmu.

Ciążą pozamaciczna – fałszywy okres podczas ciąży

Gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się poza macicą, mówi się o ciąży ekotopowej. Taka ciąża musi zostać wcześnie wykryta i usunięta, ponieważ stwarza zagrożenie dla życia kobiety i nie daje żadnych szans na urodzenie dziecka. W ciąży pozamacicznej może pojawić się krwawienie. Nie jest to jednak okres, a wydzielina ma brązowy kolor. Zwykle towarzyszą temu inne objawy, m.in. takie jak bóle brzucha, barku, pod łopatkami, nudności i zawroty głowy.

Zaśniad groniasty a okres podczas ciąży

Zaśniad groniasty to rozwijająca się nieprawidłowo zapłodniona komórka jajowa. Około 5 miesiąca ciąży występuje krwotok, w którym krew jest brunatna i są w niej widoczne fragmenty tkanki. Powiększona macica i torbielowate masy widoczne w USG są wskazaniem do manualnego oczyszczenia macicy, tzw. łyżeczkowania.

Nadżerka może objawiać się krwawieniem podczas ciąży

Także nadżerka może być przyczyną krwawienia, które jest brane za okres podczas ciąży. W zależności od charakteru zmian chorobowych i ich zaawansowania plamieniu mogą towarzyszyć upławy, ból podbrzusza czy pleców w okolicy lędźwiowej. Lekarz powinien ocenić nadżerkę i podjąć decyzję, czy leczenie może odbyć się po rozwiązaniu ciąży.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
kobieta trzyma się za brzuch
©Andrey Popov/fotolia
Styl życia
Plamienie owulacyjne jest tak niewielkie, że czasem się go nie zauważa
Plamienie owulacyjne występuje z powodu nagłej zmiany poziomu hormonów płciowych. Wydzielina może mieć brązową, ciemnoczerwoną lub różową barwę. Plamienie owulacyjne jest bardzo skąpe i trwa 1 lub 2 dni.

Plamienie owulacyjne występuje z powodu nagłej zmiany poziomu hormonów płciowych. Wydzielina może mieć brązową, ciemnoczerwoną lub różową barwę. Plamienie owulacyjne jest bardzo skąpe i trwa 1 lub 2 dni. Kiedy występuje plamienie owulacyjne? Plamienie w środku cyklu może być plamieniem owulacyjnym i nie powinno wówczas niepokoić. Zwykle trwa 1 do 2 dni i jest bardzo skąpe, często niezauważalne. Przyczyny plamienia owulacyjnego Przyczyną plamienia owulacyjnego jest znaczny i szybki spadek poziomu estrogenów, przez co złuszcza się błona śluzowa macicy. Innym powodem takiego plamienia może być samo uwolnienie komórki jajowej – pęknięcie pęcherzyka, w którym komórka powstaje i dojrzewa, i z którego jest potem uwalniana . Plamienie owulacyjne wystąpi wówczas, gdy strzępki jajowodu zassą razem z komórką jajową tę odrobinę krwi. Zatem odpowiedź na pytanie czy „Plamienie owulacyjne występuje przed czy po owulacji?” odpowiedź brzmi: po. Jak wygląda plamienie owulacyjne? Wydzielina okołoowulacyjna ma postać przezroczystego i obfitego śluzu. Natomiast plamienie owulacyjne można zauważyć pod postacią smug różowych, czerwonych bądź brązowych. Kolorowe domieszki są tak niewielkie, że zwykle to po prostu ślad na bieliźnie . Nie każda kobieta i nie w każdym cyklu doświadcza plamienia owulacyjnego. Plamienie a ciąża Plamienie poza miesiączką jest możliwe także wtedy, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w ścianie macicy i natrafia na naczynie krwionośne. Jeśli podczas implantacji naczynie to pęknie, występuje plamienie z dróg rodnych. Łatwo pomylić je z plamieniem owulacyjnym.

kobieta i mężczyzna
© Atelier 211/Fotolia.com
Styl życia
Pierwsze objawy ciąży: plamienie i przeczucia
Objawy ciąży w pierwszym tygodniu nie są ani wyraźne, ani charakterystyczne. Zauważalne symptomy bycia w ciąży można zaobserwować dopiero w kolejnych tygodniach. Pierwsze objawy ciąży to m.in. senność, zmiana smaków i wyostrzony węch.

Objawy ciąży w pierwszym tygodniu nie są ani wyraźne, ani charakterystyczne. Zauważalne symptomy bycia w ciąży można zaobserwować dopiero w kolejnych tygodniach. Pierwsze objawy ciąży to m.in. senność, zmiana smaków i wyostrzony węch.   Wprowadzone do pochwy kobiety plemniki żyją do 5 dni ( zobacz badania ). Jeśli w tym czasie nastąpi jajeczkowanie, może dojść do zapłodnienia. Plamienie jako objaw ciąży w pierwszym tygodniu W pierwszym tygodniu od zapłodnienia objawy ciąży występują tylko u niektórych kobiet. Zazwyczaj początek ciąży przebiega niezauważalnie, tak, jak i samo zapłodnienie. Jeśli zapłodniona komórka jajowa podczas zagnieżdżania w macicy trafi na naczynie krwionośne, widoczne może być niewielkie plamienie, które można traktować jako objaw ciąży w pierwszym tygodniu. Plamienie implantacyjne nie występuje jednak przy każdej ciąży, poza tym drobne krwawienie może wynikać także z innych przyczyn. Przeczucie o ciąży zamiast symptomów fizycznych Zamiast fizycznych objawów w pierwszym tygodniu ciąży kobieta może intuicyjnie przeczuwać, że doszło do poczęcia dziecka. To subiektywne odczucie u niektórych okazuje się pokrywać z rzeczywistością. Nie warto jednak polegać na takich przeczuciach. Mogą one wynikać zarówno z obaw przed zajściem w ciążę, jak i z pragnień kobiety, która chce mieć dziecko. Pierwsze objawy ciąży w początkowych tygodniach Objawami ciąży w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu mogą być też zmiany w piersiach – ich drażliwość i mrowienie. Pierwsze objawy zwykle pojawiają się dopiero w kolejnych tygodniach i są to: zmiana smaków, wyostrzone odbieranie zapachów, podwyższona temperatura ciała, uczucie ciężkości, szybsze niż przed miesiączką powiększanie brzucha (jak przy wzdęciu przed okresem), ciągłe uczucie senności , drażliwość,...

brzuch kobiety w ciąży
Pixbay/louda2455/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Czy w ciąży możemy spodziewać się miesiączki?
Miesiączka w ciąży? Czy to możliwe? Zazwyczaj jest tak, że brak krwawienia interpretujemy jako ciążę. Wszystko komplikuje się, kiedy słyszymy od innych kobiet, że okres w ciąży jest możliwy. Czy rzeczywiście podczas ciąży kobieta miesiączkuje?

Miesiączka w ciąży? Czy to możliwe? Zazwyczaj jest tak, że brak krwawienia interpretujemy jako ciążę. Wszystko komplikuje się, kiedy słyszymy od innych kobiet, że okres w ciąży jest możliwy. Czy rzeczywiście podczas ciąży kobieta miesiączkuje? Plamienia w ciąży mogą przypominać miesiączkę Nie brakuje kobiet, które uważają, że podczas ciąży miały miesiączkę. To nieprawda. Bywa tak, że kobieta w ciąży podczas spodziewanego okresu dostaje plamień , a to nazywa miesiączką. Krwawienie podczas ciąży jest mniej obfite niż menstruacja i pojawia się najczęściej od 6 do 12 dni po zapłodnieniu. To wtedy dochodzi do zagnieżdżenia jaja w błonie śluzowej macicy, które w tym okresie jest bardzo ukrwione. Krwawienie nie jest tak samo intensywne jak prawidłowa miesiączka.   Posiada także inną barwę, dlatego gołym okiem można zauważyć, że jest inne od typowego okresu. Krwawienie w ciąży nie musi oznaczać zagrożenia dla jej przebiegu. Jest jednak objawem, który należy skonsultować z lekarzem. Przyczyną plamienia może być mała ilość progesteronu, ciąża pozamaciczna, niewłaściwe ulokowanie jaja płodowego, czy obumarcie zarodka. Kiedy zauważysz niepokojące zmiany, poradź się ginekologa, który wykona badanie USG. Ile trwa twój cykl? Poznaj  najczęstsze przyczyny nieregularnego okresu . Czy silne krwawienia to norma?  Jak sobie radzić z obfitym okresem ? Jak długo powinno trwać krwawienie?  Ile trwa okres - miesiączka  6-dniowa to norma?

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner