progesteron
© Zerbor/Fotolia.com
Styl życia

Niski progesteron może odpowiadać za nieregularne miesiączki i tycie

Progesteron (inaczej luteina) jest hormonem wydzielanym u kobiet przez jajniki, a w czasie ciąży przez ciałko żółte oraz łożysko. Zbyt mała ilość progesteronu może być przyczyną nieregularnych miesiączek i tycia, może też odpowiadać za trudności z donoszeniem ciąży.

Progesteron (inaczej luteina) jest hormonem wydzielanym u kobiet przez jajniki, a w czasie ciąży przez ciałko żółte oraz łożysko. Zbyt mała ilość progesteronu może być przyczyną nieregularnych miesiączek i tycia, może też odpowiadać za trudności z donoszeniem ciąży.

 

Zmiany stężenia progesteronu w czasie cyklu miesięcznego odpowiadają za występowanie menstruacji oraz owulacji. W czasie ciąży hormon ten ułatwia zagnieżdżenie się zarodka w łożysku.

Kasia gotuje z Polki.pl: świąteczne ciastka

Przyczyny niedoboru progesteronu

Niedobór progesteronu często wiąże się z nadmiarem estrogenów. Taka dysproporcja może być efektem prowadzenia siedzącego trybu życia, nieprawidłowej diety oraz nadwagi. Do zakłócenia równowagi hormonalnej może dojść także wskutek zażywania środków hormonalnych i leków steroidowych, spożywania żywności zawierającej fitoestrogeny (np. potraw z soi) lub zanieczyszczonej pestycydami.

 

Przyczyną niedoboru progesteronu może być także podwyższony poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Skutków związanych ze zbyt małą ilością progesteronu mogą więc doświadczać osoby narażone na przewlekły stres.

 

Niski poziom progesteronu występuje również u osób z zespołem policystycznych jajników (PCOS) - choroby, która bywa częstą przyczyną niepłodności.

Objawy niedoboru progesteronu

Objawami zbyt małej ilości progesteronu mogą być nieregularne, zbyt obfite lub zbyt skąpe miesiączki. Cykl może być zbyt długi albo zbyt krótki. Jednym z objawów bywa też ból podczas owulacji.

 

Niedobór progesteronu może też być przyczyną tycia mimo stosowania diety dostarczającej składników odżywczych w ilościach adekwatnych do zapotrzebowania danej osoby. Może on objawiać się także trądzikiem.

 

Kobiety, które doświadczają wskazanych wyżej objawów, powinny wykonać badanie poziomu progesteronu. Polega ono na pobraniu krwi żylnej. Najlepiej jest wykonać je wtedy, kiedy stężenie progesteronu jest największe, czyli w 7 albo 8 dniu po owulacji. Jego wartość powinna wtedy mieścić się w granicach 15,9 – 63,6 nm/l.

Skutki niedoboru progesteronu w ciąży

Progesteron ma istotne znaczenie dla rozwoju płodu, a także dla utrzymania ciąży. Powstrzymuje bowiem skurcze macicy, które mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu. Objawami zbyt niskiego progesteronu w ciąży mogą być: bóle i skurcze brzucha, plamienia i krwawienie. Często, gdy występują takie objawy, lekarz przepisuje kobiecie zawierające progesteron leki, pomagające wyrównać niedobory i podtrzymać ciążę aż do naturalnego porodu. Progesteron w ciąży często podaje się także kobietom, które wcześniej poroniły lub miały problem z donoszeniem ciąży.


testosteron
© cacaroot/Fotolia.com
Styl życia
Nadmiar testosteronu u kobiet – czym się objawia i jak go leczyć
Nadmiar testosteronu u kobiet objawia się m.in. nadmiernym owłosieniem, trądzikiem, obniżonym głosem, a także nieregularnymi miesiączkami i problemami z zajściem w ciążę. Może on być symptomem poważnych schorzeń, np. nieprawidłowego funkcjonowania nadnerczy.

Nadmiar testosteronu u kobiet objawia się m.in. nadmiernym owłosieniem, trądzikiem, obniżonym głosem, a także nieregularnymi miesiączkami i problemami z zajściem w ciążę. Może on być symptomem poważnych schorzeń, np. nieprawidłowego funkcjonowania nadnerczy.   Zbyt wysokie stężenie testosteronu można unormować poprzez stosowanie środków antykoncepcyjnych i leków sterydowych. Funkcje testosteronu w organizmie kobiety Testosteron jest podstawowym męskim hormonem płciowym z grupy androgenów. U mężczyzn jest on wytwarzany w jądrach. W niewielkiej ilości hormon ten jest także produkowany przez jajniki i korę nadnerczy u kobiet. Ilość wydzielanego testosteronu kontroluje przysadka mózgowa. U obu płci ma on wpływ na prawidłową pracę układu krążenia, prawidłowe stężenie glukozy we krwi . zachowanie odpowiedniej ilości wapnia w kościach, wpływa także na poziom libido. Stężenie testosteronu jest najwyższe ok. 20 roku życia i z czasem spada. Badanie testosteronu u kobiet – normy Stężenie testosteronu jest oznaczane razem ze stężeniem innych androgenów na podstawie wyników badania krwi. Niezależnie od dnia cyklu prawidłowe wartości dla testosteronu u kobiet wynoszą od 0,69 do 2,77 nmol/l. Wynik niższy może sugerować cukrzycę lub osteoporozę. Jak objawia się zbyt wysoki poziom testosteronu u kobiet Nadmiar testosteronu może być przyczyną nieregularnych miesiączek lub ich zaniku, a także niepłodności. Objawami zbyt dużej ilości tego hormonu mogą też być: nadmierne owłosienie ciała w miejscach typowych dla mężczyzn takich jak twarz, plecy, klatka piersiowa (tzw. hirusytyzm) , łysienie czołowe, powiększona łechtaczka, trądzik, zwiększona masa mięśniowa, otyłość typu brzusznego, nadciśnienie, niski głos. Jak leczy się zbyt wysoki poziom...

kobieta w ciąży
pixabay/AnnaBricova/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Progesteron – najważniejszy hormon ciążowy
Progesteron to żeński hormon, który potocznie nazywany jest luteiną, hormonem ciążowym. Odpowiada za regularne miesiączkowanie i owulację. Funkcja progesteronu polega na przygotowaniu macicy do zagnieżdżenia się komórki jajowej, a następnie utrzymaniu ciąży.

Progesteron to żeński hormon, który potocznie nazywany jest luteiną, hormonem ciążowym. Odpowiada za regularne miesiączkowanie i owulację. Funkcja progesteronu polega na przygotowaniu macicy do zagnieżdżenia się komórki jajowej, a następnie utrzymaniu ciąży. Działanie luteiny u kobiet w ciąży i matek karmiących   W ciąży poziom luteiny zwiększa się niemal stukrotnie . Jego podstawowym zadaniem jest utrzymanie prawidłowego przebiegu ciąży do czasu wytworzenia się łożyska oraz hamowanie skurczów macicy, aby poród nie był przedwczesny. Progesteron odpowiada także za prawidłową laktację (wydzielanie mleka przez gruczoły mleczne), bierze udział w produkcji hormonów metabolicznych płodu oraz hamuje dojrzewanie pęcherzyka jajnikowego. Badanie poziomu progesteronu   O tym, czy stężenie progesteronu w organizmie jest prawidłowe, dowiesz się, robiąc badanie krwi. Aby uzyskać najbardziej wiarygodne wyniki, badanie należy powtarzać przez 3 dni , bowiem stężenie luteiny może się zmieniać w ciągu dnia. Najlepiej wykonać je w 7 lub 8 dniu po owulacji. Przyczyny niedoboru progesteronu   Jeśli progesteronu jest za mało, to bardzo prawdopodobną przyczyną jest wadliwa praca jajników . Inne powody niedostatecznego stężenia luteiny w organizmie to zbyt duże stężenie estrogenu (żeńskiego hormonu płciowego odpowiedzialnego za rozwój reprodukcyjny, seksualny, krzepnięcie krwi i tworzenie kości), cukrzyca, dieta uboga w wartości odżywcze. Inną przyczyną niedoboru progesteronu jest długotrwałe przebywanie w warunkach stresowych. Objawy i skutki niedoboru progesteronu   W przypadku niedoboru progesteronu, cykl miesiączkowy ulega zaburzeniu – okres staje się nieregularny i bardzo obfity, a temperatura ciała wzrasta. Wiele kobiet skarży się, że bardzo długo nie mogą zajść...

mężczyzna trzymający grzebień
© mdbrockmann82/Fotolia.com
Styl życia
Większe ryzyko zawału, ginekomastia i cellulit – objawy nadmiaru testosteronu u mężczyzn
Testosteron jest męskim hormonem płciowym, który odpowiada za kształtowanie się u mężczyzn pierwszo- i drugorzędnych cech płciowych. Jego ilość przekraczająca normy zwiększa ryzyko zawału i udaru, może także powodować pojawienie się u mężczyzn cellulitu i powiększenie się piersi.

Testosteron jest męskim hormonem płciowym, który odpowiada za kształtowanie się u mężczyzn pierwszo- i drugorzędnych cech płciowych. Jego ilość przekraczająca normy zwiększa ryzyko zawału i udaru, może także powodować pojawienie się u mężczyzn cellulitu i powiększenie się piersi.   Przyczyną nadmiaru testosteronu we krwi najczęściej jest stosowanie preparatów testosteronowych i środków sterydowych. Znaczenie testosteronu dla męskiego organizmu Testosteron należy do męskich hormonów płciowych z grupy androgenów. Choć w niewielkiej ilości występuje także u kobiet, dla mężczyzn ma dużo większe znaczenie. Odpowiada u nich m.in. za rozwój narządów płciowych oraz za drugorzędne cechy płciowe : specyficzny, typowo męski, rozwój mięśni, zarost na twarzy, klatce piersiowej i plecach, grubsze struny głosowe i niższy głos. Jest także czynnikiem podnoszącym poziom libido. Prawidłowe stężenie testosteronu – normy dla mężczyzn Prawidłowe stężenie testosteronu we krwi wynosi u mężczyzn od 8 do 12 nmol/l (2,3-3,4 ng/ml). Poziom testosteronu obniża się z wiekiem. Aż 40% mężczyzn po 45. roku życia ma obniżony poziom testosteronu. Objawy zbyt małej jego ilości, takie jak: przemęczenie, spadek libido , obniżony nastrój i bezsenność, skłaniają niektórych mężczyzn do stosowania preparatów, które stymulują produkcję testosteronu. Nieodpowiednie dawkowanie ich może doprowadzić do zbyt dużego stężenia testosteronu we krwi. Inną przyczyną zbyt dużego stężenia testosteronu jest przyjmowanie środków anabolicznych przez osoby, które w krótkim czasie chcą rozbudować masę mięśniową. Nadmiarowy testosteron przekształca się w estrogeny Zbyt duże dawki testosteronu mogą doprowadzić do tego, że jego część zacznie przekształcać...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik