Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Kobieta w białych spodenkach
© kei907/Fotolia.com
Styl życia

Stres może sprawić, że okres się spóźni lub pojawi się za wcześnie

Silne emocje i stres mogą być przyczyną brak okresu w przewidywanym terminie. Duże napięcie i hormon stresu – kortyzol – sprawiają, że gospodarka hormonalna zostaje zaburzona. Przez to duży stres skutkuje spóźnieniem okresu lub jego przyspieszeniem.

Silne emocje i stres mogą być przyczyną brak okresu w przewidywanym terminie. Duże napięcie i hormon stresu – kortyzol – sprawiają, że gospodarka hormonalna zostaje zaburzona. Przez to duży stres skutkuje spóźnieniem okresu lub jego przyspieszeniem.

 

Ciągłe napięcie i silny stres wpływają na okres – przez nagromadzenie negatywnych emocji może się on opóźnić o nawet kilkanaście dni. Długotrwały stres źle wpływa na cały organizm, w tym zaburza gospodarkę hormonalną. Dlatego miesiączka się przesuwa.

Stres powoduje zaburzenia gospodarki hormonalnej

Stres nie jest jedyną przyczyną rozregulowania cyklu menstruacyjnego, ale ma na niego wpływ. Aby okres się spóźnił lub pojawił zbyt wcześnie, stres musi być silny lub długotrwały. Wstrząsające przeżycie czy stany lękowe wpływają na cykl miesiączkowy zwłaszcza wtedy, gdy występują po owulacji, jednak niezależnie od fazy cyklu mogą przesunąć krwawienie w czasie. Przyspieszony okres w stresie zdarza się rzadziej niż spóźniony, ale jego przyczyna jest taka sama – zaburzenie gospodarki hormonów.

Stres może powodować skąpą miesiączkę

Często spóźnienie okresu samo w sobie jest powodem do stresu. Szczególnie w przypadku osób, które obawiają się nieplanowanej ciąży. W takim wypadku powstaje zamknięte koło – stres opóźnia wystąpienie okresu, co z kolei potęguje napięcie. Dlatego jeśli w ciągu kilku wcześniejszych tygodni nie było żadnych powodów do stresu ani silnych złych emocji, warto wykonać test ciążowy. Tym bardziej, że stres może powodować skąpą miesiączkę, którą trudno określić, czy jest prawidłową menstruacją, czy krwawieniem lub plamieniem związanym z ciążą lub chorobą.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
tabletki antykoncepcyjne i kalendarzyk
© aytuncoylum/Fotolia.com
Styl życia
Dlaczego zatrzymał się okres: odchudzanie, stres, zaburzenia hormonalne czy choroba
Brak miesiączki, nazywany po łacinie amenorrhea, jeśli nie jest efektem ciąży, może być objawem zaburzonej równowagi hormonalnej. Jego przyczyną jest najczęściej niewłaściwy tryb życia, stres, odchudzanie albo intensywny wysiłek fizyczny. Może być też skutkiem poważnych chorób, takich jak zaburzenia hormonalne, nadczynność i niedoczynność tarczycy czy cukrzyca.

Brak miesiączki, nazywany po łacinie amenorrhea, jeśli nie jest efektem ciąży, może być objawem zaburzonej równowagi hormonalnej. Jego przyczyną jest najczęściej niewłaściwy tryb życia, stres, odchudzanie albo intensywny wysiłek fizyczny. Może być też skutkiem poważnych chorób, takich jak zaburzenia hormonalne, nadczynność i niedoczynność tarczycy czy cukrzyca.   Zanik miesiączki nie zawsze musi oznaczać ciążę. Lista innych przyczyn braku okresu jest długa i zawiera zarówno powody związane ze stylem życia, wahaniami hormonów, jak i groźne schorzenia. Nieprawidłowa waga może być powodem braku okresu Zatrzymanie miesiączki może mieć związek z nieprawidłową wagą ciała . Przyczyną braku okresu może być zarówno nadwaga, jak i niedowaga. Przy indeksie masy ciała, czyli BMI (współczynnik powstały w wyniku podzielenia masy ciała zapisanej w kilogramach przez wartość wzrostu podaną w metrach i podniesioną do kwadratu) poniżej 18,5 lub powyżej 35 może wystąpić wtórny zanik okresu. Ryzyko to zwiększa się w przypadku drastycznych diet lub chorób, takich jak anoreksja i bulimia. Powody braku miesiączki często są związane z trybem życia Tryb życia ma duży wpływ na regularność cykli miesiączkowych. Częste podróże i zmiany stref czasowych mogą być powodem braku okresu. Mogą one rozregulować funkcjonowanie naturalnego zegara biologicznego, doprowadzić do zmian hormonalnych i zaburzyć miesiączkowanie. Przyczyną zatrzymania okresu może być też intensywne uprawianie sportu lub inny długotrwały wysiłek fizyczny , który osłabia pracę układu rozrodczego. Stres a okres: nerwy mogą być przyczyną zatrzymania miesiączki W sytuacjach nadmiernego stresu organizm produkuje kortyzol i adrenalinę , czyli hormony, które hamują owulację. Dlatego napięcie nerwowe i...

dwie kreski na teście ciążowym
Flickr/shira gal/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Czemu miesiączka się spóźnia? To nie zawsze musi oznaczać ciążę!
Prawidłowy, regularny cykl menstruacyjny trwa 21-35 dni, w czasie którego pojawia się krwawienie trwające od 3 do 8 dni. Wówczas kobieta traci około 80 ml krwi. Różnice w długości kolejnych cykli nie powinny być większe niż 3-5 dni i o tyle właśnie teoretycznie może się spóźnić okres.

Prawidłowy, regularny cykl menstruacyjny trwa 21-35 dni , w czasie którego pojawia się krwawienie trwające od 3 do 8 dni. Wówczas kobieta traci około 80 ml krwi. Różnice w długości kolejnych cykli nie powinny być większe niż 3-5 dni i o tyle właśnie teoretycznie może się spóźnić okres. Jak sprawdzić czy okres się spóźnia? Pamiętajmy, że aby precyzyjnie móc stwierdzić nieprawidłowości cyklu związane z jego trwaniem musimy monitorować jego przebieg, np. zaznaczając w kalendarzu pierwszy dzień okresu. Moda i obuwie dla całej rodziny w dobrych cenach. Skorzystaj z rabatów dostępnych na Limango promocje . Dlaczego miesiączka się spóźnia? Opóźnienia mogą wynikać z wielu pozornie błahych czynników. Wpływ na nieregularną miesiączkę ma: zmiana klimatu (niekoniecznie trzeba jechać na Saharę, również wyjazd w góry, jeśli mieszka się nad morzem zalicza się do tej kategorii), stres (np. związany z nową pracą, zbliżającym się ślubem, klasówką w szkole, przeprowadzką), dieta (wszystkie modyfikacje i radykalne zmiany mogą wywołać zaburzenia miesiączkowania, szczególnie diety niskokaloryczne, w skrajnych przypadkach powodują nawet zanik miesiączki), przebyta infekcja oraz długotrwały wysiłek fizyczny. Dlatego dobrze jest sobie przypomnieć, czy żadna z podobnych sytuacji nie miała ostatnio miejsca, zanim zaczniemy się martwić tym, że okres spóźnia nam się 4 dni.   Markowe obuwie, odzież i akcesoria w promocji! Wszystko znajdziesz na stronie Runcolors.pl wyprzedaże .   O ile może się spóźniać okres i dlaczego? Od 3 do 6 dni spóźnienia uznawane jest za normę , lecz gdy okres nie pojawia się po 7 dniach od planowanego dnia rozpoczęcia, trzeba działać. Na hasło:...

Ból żołądka
© inesbazdar/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny ucisku w żołądku: stres i nerwica, zapalenie żołądka, przejedzenie
W wyniku silnego stresu, podrażnienia śluzówki czy przejedzenia odczuwalne jest ściskanie w żołądku. Wrażenie ucisku nasila się w stresie lub po skonsumowaniu zbyt dużej ilości jedzenia.

W wyniku silnego stresu, podrażnienia śluzówki czy przejedzenia odczuwalne jest ściskanie w żołądku. Wrażenie ucisku nasila się w stresie lub po skonsumowaniu zbyt dużej ilości jedzenia. Stres i nerwica żołądka powodują ściskanie w żołądku Silny stres może powodować ucisk i ból w żołądku. Gdy jest długotrwały i łączy się z zaburzeniami lękowymi , nazywa się go nerwicą żołądka. Ucisk w żołądku to nie jedyny symptom tej choroby. Zwłaszcza w sytuacjach stresowych pojawiają się zgaga, mdłości, brak apetytu, niestrawność, zaparcia przeplatające się z biegunkami i uczucie ściśniętego gardła. Przewlekły stres może zaostrzać objawy nerwicy żołądka i powodować choroby układu pokarmowego, w tym wrzody, a także negatywnie wpływać na stan psychiczny. Zapalenie żołądka a uczucie jego ściśnięcia Ostre zapalenie żołądka jest skutkiem długotrwałego podrażniania śluzówki np. alkoholem, lekami NLPZ i aspiryną. Tzw. katar żołądka mogą wywołać również infekcje, intensywny stres lub wstrząs termiczny. Przyczyną ścisku w żołądku bywają też bakterie Helicobacter pylori . Uciskowi żołądka towarzyszą zgaga, mdłości i wymioty, biegunka, ból w nadbrzuszu, a nawet krwawienie. Ściskanie w żołądku po jedzeniu Przyczyną ściskania w żołądku po jedzeniu może być zbyt duża ilość pokarmu. Pełny żołądek może utrudniać przeponie kurczenie i rozkurczanie, bo będzie ją uciskał. Objawy przejedzenia to zgaga, odbijanie, wzdęcia i nudności, a także ból brzucha .

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner