Ręka z siniakiem
© hriana/Fotolia.com
Styl życia

O czym świadczy skłonność do siniaków?

Cienkie i zbyt mało elastyczne naczynia krwionośne lub zbyt mała krzepliwość krwi powodują skłonność do siniaków. Pośrednio skłonność ta może być objawem chorób wątroby lub nerek, a nawet białaczki. Czasem jest wynikiem działania leków, alkoholu lub czynników osłabiających naczynia, np. miesiączki.

Cienkie i zbyt mało elastyczne naczynia krwionośne lub zbyt mała krzepliwość krwi powodują skłonność do siniaków. Pośrednio skłonność ta może być objawem chorób wątroby lub nerek, a nawet białaczki. Czasem jest wynikiem działania leków, alkoholu lub czynników osłabiających naczynia, np. miesiączki.

Niedobory witamin i inne niechorobowe przyczyny skłonności do siniaków

Niedobór witaminy C i rutyny jest odpowiedzialny za kruchość naczyń krwionośnych i może powodować samoistne powstawanie siniaków lub pękanie naczyń krwionośnych po bardzo niewielkich urazach. Natomiast niedobór witaminy K zaburza krzepnięcie krwi, co również może powodować podskórne wylewy. Skłonność do siniaków z powodu niedoboru witamin zdarza się jednak rzadko. Siniaki mogą pojawiać się też jako skutek uboczny leków przyjmowanych np. podczas chorób serca. Rozrzedzanie krwi sprzyja krwotokom, także tym małym, podskórnym.

 

Kasia gotuje z Polki.pl: zapiekany kalafior

Krew rozrzedzają:

  • heparyna,
  • warfaryna,
  • aspiryna,
  • ibuprofen,
  • leki przeciwzakrzepowe.

Także kortykosteroidy sprzyjają występowaniu siniaków. Skłonność do siniaków po alkoholu pojawia się raczej w przypadkach nadużywania trunków i wynika z wypłukiwania witamin i rozszerzania oraz osłabiania naczyń krwionośnych. Na podskórne wylewy krwi podatne są też kobiety w trakcie menstruacji, zwłaszcza jeśli tracą w tych dniach dużo krwi.

Wrodzona skłonność do siniaków

Problemy z krzepliwością krwi są objawem hemofilii lub choroby von Willebranda. W obu przypadkach skłonność do siniaków jest mniejszym problemem niż ryzyko krwotoków zewnętrznych i wewnętrznych. Każdy uraz może być niebezpieczny. Natomiast wrodzona kruchość naczyń powoduje pękanie ścian naczyń i wylewy. Osoby cierpiące na wrodzoną kruchość naczyń i problemy z krzepliwością krwi nie powinny narażać się na urazy fizyczne i kontuzje.

Skłonność do siniaków w wyniku chorób nerek, wątroby lub raka krwi

Skłonność do siniaków świadczyć może o chorobach nerek lub wątroby. Pierwotna marskość żółciowa wątroby wywołuje żółtaczkę, wodobrzusze, a także szereg innych dolegliwości, w tym krwawienia z nosa, z dziąseł, obrzęk nóg i podskórne krwawe wybroczyny na całej powierzchni ciała. Siniaki występują też jako jeden z wielu objawów niewydolności nerek. Towarzyszą im bóle głowy, zmiany skórne, nadciśnienie tętnicze, a także spadek masy ciała, brak apetytu, nudności i wymioty. Osoba z niewydolnością nerek jest osłabiona i senna. Niewydolność nerek zagraża życiu. Śmierć może spowodować także białaczka, czyli nowotwór krwi. Choroba ta sprawia, że w krwi jest bardzo mało czerwonych krwinek (erytrocytów) i nieprawidłowa, zbyt mała ilość płytek krwi (trombocytów) odpowiedzialnych za krzepnięcie. U osób cierpiących na białaczkę występują krwawienia podskórne (siniaki) i krwawienia wewnętrzne do tkanek i narządów.

 

Dziecko trzyma się za nogę
©hanack/Fotolia
Styl życia
Samoistne siniaki na nogach w wyniku zaburzeń krzepnięcia krwi i kruchości naczyń
Samoistne siniaki na nogach powstają wówczas, gdy naczynia krwionośne są zbyt kruche lub mają za dużą przepuszczalność. Inną przyczyną samoistnego powstawania siniaków są zaburzenia krzepnięcia krwi na skutek braku lub niedoboru czynników krzepnięcia.

Samoistne siniaki na nogach powstają wówczas, gdy naczynia krwionośne są zbyt kruche lub mają za dużą przepuszczalność. Inną przyczyną samoistnego powstawania siniaków są zaburzenia krzepnięcia krwi na skutek braku lub niedoboru czynników krzepnięcia.   Siniaków na nogach i na całym ciele można pozbyć się, robiąc na nie zimne okłady. Inną metodą jest smarowanie krwawych wybroczyn maściami na stłuczenia (z kasztanowcem, arniką górską lub żywokostem). Siniak powinien zniknąć po upływie 7 - 10 dni. Wrodzone choroby powodujące samoistne siniaki na nogach Samoistnie powstające siniaki  na nogach mogą świadczyć o: wrodzonej kruchości naczyń – choroba ta polega na nadmiernej kruchości naczyń krwionośnych i zbyt dużej przepuszczalności naczyń włosowatych (oplatają tkankę); skutkuje to wylewami krwi i powstawaniem krwiaków; hemofilii (skazie krwotocznej) – to wrodzona choroba, w której nawet po bardzo lekkim urazie (np. przyciśnięcia palcem punktu na ciele) pojawiają się krwiaki; powodem tego zjawiska jest niedobór czynników krzepnięcia krwi; Chorobie von Willebranda – objawia się samoistnie powstającymi siniakami na nogach; przyczyną ich powstawania jest brak we krwi niektórych czynników krzepnięcia (np. czynnika von Willebranda). Choroby nabyte a samoistnie powstające siniaki na nogach Samoistnie powstające siniaki na nogach i innych częściach ciała mogą być objawem: przewlekłej białaczki szpikowej – oprócz krwawych wybroczyn zwykle występują inne objawy, m.in. częste infekcje, spadek masy ciała, bóle głowy, zaburzenia widzenia czy anemia; pierwotnej marskości żółciowej wątroby – powinny występować również inne symptomy, w tym: żółtaczka, wodobrzusze, krwawienie z nosa i z dziąseł oraz obrzęk nóg; niewydolności nerek – samoistnie pojawiającym się siniakom na nogach towarzyszą zmiany...

©belyjmishka/Fotolia.com
Styl życia
Niska i wysoka krzepliwość krwi – rodzaje i przyczyny zaburzeń krzepnięcia krwi
Zaburzenia krzepnięcia to zbiorcza nazwa dla kilku chorób, które mają różne przyczyny. Istnieją dwie kategorie chorób zaburzających krzepliwość – skazy krwotoczne i nadkrzepliwość. Różnią się one mechanizmem powstawania, który może zależeć od któregoś z trzech podstawowych czynników krzepnięcia: budowy ściany naczyń krwionośnych, liczby płytek krwi i funkcji osocza.

Zaburzenia krzepnięcia to zbiorcza nazwa dla kilku chorób, które mają różne przyczyny. Istnieją dwie kategorie chorób zaburzających krzepliwość – skazy krwotoczne i nadkrzepliwość. Różnią się one mechanizmem powstawania, który może zależeć od któregoś z trzech podstawowych czynników krzepnięcia: budowy ściany naczyń krwionośnych, liczby płytek krwi i funkcji osocza. Rodzaje zaburzeń krzepnięcia krwi Najczęstszymi zaburzeniami krzepnięcia krwi są skazy krwotoczne, które prowadzą do częstych i trudnych do zatamowania krwawień oraz powstawania siniaków nawet w wyniku bardzo lekkich stłuczeń. Skazy krwotoczne dzielą się na: Skazy krwotoczne naczyniowe. Skazy krwotoczne płytkowe. Skazy krwotoczne osoczowe. Drugim rodzajem zaburzeń krzepnięcia jest groźniejsza od skaz krwotocznych nadkrzepliwość , która sprawia, że wewnątrz naczyń krwionośnych tworzą się zakrzepy . Przyczyny skazy krwotocznej płytkowej Skaza krwotoczna płytkowa jest najczęstszym zaburzeniem krzepliwości krwi. Jej przyczynę stanowi zbyt mała liczba trombocytów (PLT) we krwi (poniżej 30 000/µl). Może ona wynikać z: wrodzonych zaburzeń wytwarzania płytek krwi (np. zespół Fanconiego), aplazji lub dysplazji szpiku kostnego, białaczki , niedoboru witaminy B12 bądź kwasu foliowego, zniszczenia trombocytów przez przyjmowanie niektórych leków lub przetoczenia krwi, wzmożonej kumulacji trombocytów w chorych narządach obwodowych, np. w śledzionie, defektu budowy płytek krwi (np. zespół Bernarda-Souliera czy zespół Glanzmana), upośledzenia funkcji płytek krwi przez częste zażywanie leków przeciwbólowych. Przyczyny skazy krwotocznej osoczowej Prawidłową homeostazę organizmu może też uniemożliwiać defekt osoczowych czynników krzepnięcia – skaza krwotoczna osoczowa. Schorzenie to zwykle ma charakter wrodzony, ale...

probówki z krwią
© Christian Schwier/Fotolia.com
Styl życia
Badania krzepliwości krwi: wskazania do wykonania i interpretacja wyników koagulogramu
Badania na krzepliwość krwi, czyli koagulogram, wykonuje się przed każdą operacją.. Badania krzepliwości krwi warto zrobić przy krwawieniach w obrębie układu pokarmowego . Cena koagulogramu to około 50 złotych.

Badania na krzepliwość krwi, czyli koagulogram, wykonuje się przed każdą operacją.. Badania krzepliwości krwi warto zrobić przy krwawieniach w obrębie układu pokarmowego . Cena koagulogramu to około 50 złotych.   Krzepliwość powinny oznaczyć kobiety, które odstawiają antykoncepcję hormonalną i planują zajście w ciążę. Estrogen w tabletkach zwiększa krzepliwość i sprzyja zatorom. Jak wygląda badanie krzepliwości krwi? Badanie krzepliwości krwi jest wykonywane z próbki krwi pobieranej z żyły łokciowej. Przed badaniem najlepiej nie jeść minimum 8 godzin. Nie jest to jednak wymagane. Badanie można wykonać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Dla osób ubezpieczonych jest ono bezpłatne.   Warto poinformować lekarza o przyjmowanych lekach. Przed wykonaniem koagulogramu trzeba zrezygnować z przyjmowania leków wpływających na krzepliwość krwi. Kiedy należy wykonać koagulogram? Koagulogram wykonuje się, gdy istnieje podejrzenie zaburzeń krzepliwości. Wskazują na to: krwawienia z dziąseł (np. przy myciu zębów) i z nosa, krwawienia pozamiesiączkowe lub bardzo obfity okres, długotrwałe krwawienia po zranieniach, pojawianie się siniaków po niewielkich uderzeniach, wybroczyny na błonach śluzowych i skórze. Krzepliwość krwi bada się również u osób:  przyjmujących leki wydłużające proces krzepnięcia,  po operacjach serca,  które przyjmują preparaty przeciwzakrzepowe, cierpiących na żylną chorobę zakrzepowo-zatorową, z podejrzeniem chorób wątroby, z zaburzeniami rytmu serca. Koagulogram – normy Koagulogram jest badaniem na krzepliwość, w którym oznacza się liczbę płytek krwi odpowiadających za krzepnięcie krwi . Prawidłowy wynik to 150 do 400 tysięcy płytek na...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik