Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Młoda kobieta leży na łóżku i trzyma się za bolący brzuch.
©denis_vermenko/Fotolia.com
Styl życia

Bóle przed miesiączką: objaw PMS-u, endometriozy, infekcji czy ciąży pozamacicznej?

Ból podbrzusza przed okresem może pojawiać się nawet 7 dni przed miesiączką. Najczęściej jest to ból brzucha jak podczas okresu, czyli skurczowy – wtedy najprawdopodobniej jego przyczyną jest zespół napięcia przedmiesiączkowego. Może być jednak objawem choroby albo ciąży ektopowej, czyli pozamacicznej.

Ból podbrzusza przed okresem może pojawiać się nawet 7 dni przed miesiączką. Najczęściej jest to ból brzucha jak podczas okresu, czyli skurczowy – wtedy najprawdopodobniej jego przyczyną jest zespół napięcia przedmiesiączkowego. Może być jednak objawem choroby albo ciąży ektopowej, czyli pozamacicznej.

 

Bóle przed miesiączką mogą zdarzać się w różnym wieku, a najczęściej skarżą się na nie kobiety młode oraz te po 40. roku życia. Bóle podbrzusza przed okresem jako jeden z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego wynikają ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie.

 

PMS jako przyczyna bólu brzucha przed okresem

 

Bóle przed miesiączką najczęściej są objawem PSM (z angielskiego premenstrual syndrome), czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Mogą pojawiać się nawet na tydzień przed okresem i mają różne natężenie. To, ile dni przed okresem boli brzuch, jest kwestią indywidualną i zależy od wahania poziomu hormonów w organizmie.

 

Ból podbrzusza przed okresem to nie jedyny objaw PMS, mogą towarzyszyć mu inne przykre dolegliwości, których nasilenie może nawet uniemożliwiać normalne funkcjonowanie kobiecie w ostatniej fazie cyklu (fazie lutealnej). Czasem w PMS-ie występują:

 • bóle głowy,
 • zmęczenie,
 • obrzęki nóg,
 • wzdęcia,
 • bolesność piersi w reakcji na dotyk.

 

Oprócz dolegliwości fizycznych często pojawiają się też objawy związane ze sferą psychiczną, w tym:

 • drażliwość,
 • wahania nastroju,
 • osłabienie koncentracji,
 • napięcie,
 • zaburzenia snu,
 • wzrost apetytu,
 • lęk, niepokój.

 

Zespół napięcia przedmiesiączkowego ustępuje, gdy zaczyna się okres. Jeśli bóle brzucha nasilają się zamiast łagodnieć, może to oznaczać zespół bolesnego miesiączkowania. Ból podbrzusza pojawia się na krótko przed rozpoczęciem krwawienia i jest bardzo silny, może utrzymywać się przez cały pierwszy, a czasem też drugi i kolejny dzień.

 

Endometrioza powodująca ból brzucha jak na okres

 

Skurczowy ból brzucha jak na okres przed miesiączką może oznaczać endometriozę. To choroba polegająca na nadmiernym rozroście i migracji śluzówki macicy do innych rejonów ciała – narządów płciowych oraz jamy otrzewnej, w tym jelit. Śluzówka zachowuje się prawidłowo, czyli złuszcza się pod wpływem działania hormonów. Powoduje to ból w miejscach, w których ta tkanka się przeniosła, może skutkować też powstawaniem torbieli wypełnionych krwią i martwym nabłonkiem. Bóle brzucha przed okresem rzadziej bywają objawem nieprawidłowej budowy macicy.

 

Infekcje intymne i ciąża pozamaciczna mogą powodować ból podbrzusza przed okresem

 

Jeszcze rzadziej ból podbrzusza przed okresem wynika z infekcji intymnych czy ciąży pozamacicznej. Stan zapalny przydatków może powodować ból, ale jest on niezależny od cyklu menstruacyjnego. Ból brzucha przed spodziewanym okresem u osób w ciąży pozamacicznej jest naturalną reakcją organizmu, który próbuje samodzielnie pozbyć się nieprawidłowo zagnieżdżonego zapłodnionego jaja.

 

Leczenie bólu przed miesiączką

 

Jeśli można rozpoznać przyczynę bólu podbrzusza przed okresem, należy ją usunąć. W przypadku endometriozy oraz infekcji i stanów zapalnych konieczne jest leczenie operacyjne lub farmakologiczne. Operacja niezbędna jest też w ciąży pozamacicznej.

 

Gdy bóle brzucha przed okresem są objawem zespołu napięcia przedmiesiączkowego, można leczyć je objawowo. W tym celu stosuje się leki przeciwbólowe i rozkurczające, ciepłe okłady i techniki relaksacyjne. Wskazany jest także ruch, który ułatwia przepływ krwi i może redukować dolegliwości bólowe. Silne bóle przed okresem mogą zmaleć lub całkowicie zaniknąć po porodzie, ale nie jest to norma.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
zaznaczony czerwonym kółkiem dzień w kalendarzu
Pixabay/Basti93/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak długo powinny trwać miesiączka?
Miesiączka jest regularnym, comiesięcznym krwawieniem z dróg rodnych. Jest powodem bólu brzucha, głowy, złego samopoczucia. Wszystko zależne jest od organizmu, dlatego czas trwania okresu jest różny.

Miesiączka jest regularnym oczyszczaniem dróg rodnych . Często może być powodem bólu brzucha, głowy, złego samopoczucia. Wszystko zależne jest od organizmu, dlatego czas trwania okresu jest różny. Jak często pojawia się miesiączka? Okres pojawia się po raz pierwszy w wieku 11-16 lat i może być wtedy nieregularny, gdyż często zdarzają się cykle bezowulacyjne, które u młodych dziewcząt uważa się za stan normalny. Jeśli już zakończy się stadium dojrzewania , krwawienia stają się bardziej obfite. Zaczynają pojawiać się co 28 dni, ale nie w każdym przypadku. Specjaliści twierdzą, że czas trwania cyklu miesiączkowego liczy od 26 do 30 dni . Występuje też częstomiesiączkowanie, gdzie krwawienie pojawia się częściej niż 21-23 dni. Niektóre kobiety mają okres rzadziej – co 32-35 dni. Zależy to od organizmu i nie musi być objawem chorobowym. Ile trwa miesiączka? U dorosłej kobiety miesiączka trwa zazwyczaj od 4 do 6 dni . Kiedy przedłuża się, bądź nie występuje, konieczne jest udanie się do lekarza. Brak krwawienia może być spowodowany, oprócz zaburzeń hormonalnych, zajściem w ciążę. Zmiany w ciele kobiety podczas miesiączki Podczas trwania cyklu miesiączkowego często widoczne są zmiany skórne, wahania nastroju czy temperatury ciała kobiety. Powodem zaburzeń jest zmiana poziomu hormonów żeńskich. Bezpośrednio przed okresem cera często się pogarsza – na przykład pojawiają się pryszcze . Szybciej przetłuszczają się włosy, organizm jest osłabiony, mogą się aktywować infekcje wirusowe, takie jak opryszczka. PMS - co to jest zespół napięcia przedmiesiączkowego? Kobieta przed miesiączką przeżywa często stany rozdrażnienia psychiczneg o, pogorszenia samopoczucia, rozchwiania emocjonalnego. To tak zwany PMS – zespół...

Para ubrana na biało odczytuje z testu ciążowego wynik pozytywny
©Antonioguillem/Fotolia
Styl życia
Monitorowanie cyklu menstruacyjnego: kiedy są największe szanse na ciążę?
Cykl menstruacyjny składa się z 4 faz: menstruacyjnej, pęcherzykowej, owulacyjnej i lutealnej. Największe szanse na zajście w ciążę występują w fazie owulacyjnej (około 14. dnia cyklu) i w fazie pęcherzykowej (pomiędzy miesiączką a owulacją).

Cykl menstruacyjny składa się z 4 faz: menstruacyjnej, pęcherzykowej, owulacyjnej i lutealnej. Największe szanse na zajście w ciążę występują w fazie owulacyjnej (około 14. dnia cyklu) i w fazie pęcherzykowej (pomiędzy miesiączką a owulacją). Każda kobieta, która chce zajść w ciążę powinna uważnie obserwować swój cykl miesiączkowy . Wzorcowo trwa on średnio 28 dni, ale w normie mieszczą się cykle od 21 do 35 dni . Faza krwawienia miesięcznego – bardzo niskie szanse na zajście w ciążę Cykl menstruacyjny zaczyna się w pierwszym dniu miesiączki. Dochodzi wówczas do złuszczania błony śluzowej macicy i następuje krwawienie. Kobieta w fazie menstruacyjnej może odczuwać bóle brzucha i spadek nastroju. Szanse na zajście w ciążę podczas krwawienia miesięcznego są bardzo niskie, bliskie zeru. Zdarza się to tylko w przypadku nieregularnych lub bardzo krótkich cykli. Faza pęcherzykowa (folikularna, proliferacyjna) – dobre szanse na poczęcie Druga faza cyklu miesiączkowego to faza pęcherzykowa zwana również folikularną lub proliferacyjną . Trwa około 9-11 dni. Jest to okres, w którym błona śluzowa macicy odbudowuje się i przygotowuje na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Dojrzewa wtedy pęcherzyk Graffa wydzielający estrogeny. Hormony pobudzają do produkcji płodny śluz szyjkowy. W fazie pęcherzykowej śluz staje się gęsty i rozciągliwy . Plemniki mają możliwość przeżyć w nim aż do momentu owulacji. Szanse na zajście w ciążę w fazie folikularnej są więc dobre w drugiej części tej fazy – na 2-3 dni przed owulacją. Faza owulacyjna – najlepszy czas na zajście w ciążę Faza owulacyjna cyklu menstruacyjnego to czas, kiedy pęcherzy Graffa pęka i uwalnia komórkę jajową do jajowodu. W przypadku książkowego, 28-dniowego cyklu, owulacja następuje 14....

Rozdrażniona kobieta
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Napięcie przedmiesiączkowe: hormony i tryb życia wpływają na PMS
PMS, czyli napięcie przedmiesiączkowe, może mieć nawet 150 różnych objawów. Przyczyną zespołu napięcia przedmiesiączkowego są wahania hormonalne i niezdrowy tryb życia – na przykład używanie zbyt dużych ilości soli.

PMS, czyli napięcie przedmiesiączkowe, może mieć nawet 150 różnych objawów. Przyczyną zespołu napięcia przedmiesiączkowego są wahania hormonalne i niezdrowy tryb życia – na przykład używanie zbyt dużych ilości soli.   Hormony mogą zrobić z miłej kobiety jędzę, powodując napięcie przedmiesiączkowe (PMS) – sprawiają ból i dają huśtawkę nastrojów. Za intensywność dolegliwości opisywanych jako zespół napięcia przedmiesiączkowego odpowiada także tryb życia. PMS pojawia się około połowy cyklu miesiączkowego i trwa aż do menstruacji. Przyczyny PMS: hormony, niehigieniczny tryb życia Za przyczynę napięcia przedmiesiączkowego uważane są przede wszystkim zaburzenia hormonalne , ale prawdopodobnie wpływ na występowanie dolegliwości PSM ma też prowadzony tryb życia. Jeśli z jakiegoś powodu organizm produkuje zbyt mało progesteronu w drugiej fazie cyklu, pojawiają się przykre dolegliwości. Przypuszczalnie napięcie przedmiesiączkowe może wynikać też z anormalnego wzrostu prolaktyny . Potęgować objawy PMS może także niehigieniczny tryb życia, a zwłaszcza nieprawidłowe odżywianie. Zbyt dużo soli i słonych produktów zatrzymuje wodę w organizmie, co sprawia, że pojawiają się obrzęki, może też rosnąć bolesność piersi. Na huśtawkę nastrojów oddziałują też używki, takie jak alkohol i kofeina, a także słodycze – wszystkie te substancje zmieniają poziom energii i mają wpływ na humor. Objawy napięcia przedmiesiączkowego mogą być za każdym razem inne Z zespołem napięcia przedmiesiączkowego wiąże się 150 różnych objawów. Występują one nie jednocześnie, mogą być inne u różnych osób, ale też co miesiąc PMS może objawiać się trochę inaczej. Najczęstsze dolegliwości to zmiany trądzikowe, problemy z koncentracją, rozdrażnienie i płaczliwość, a także wzdęcia, zaparcia lub biegunki, obrzęki i bolesność piersi...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner