Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Kobieta oblizująca się na widok trzymanych słodkości
©Yuriy Shevtsov/Fotolia
Styl życia

Zwiększony apetyt przed okresem to wina hormonów

Gdy w fazie lutealnej cyklu miesiączkowego rośnie poziom estrogenów i spada poziom serotoniny, może to powodować zwiększone łaknienie. Duży apetyt przed okresem to także jeden z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Niehamowany może doprowadzić do trwałego wzrostu wagi.

Gdy w fazie lutealnej cyklu miesiączkowego rośnie poziom estrogenów i spada poziom serotoniny, może to powodować zwiększone łaknienie. Duży apetyt przed okresem to także jeden z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Niehamowany może doprowadzić do trwałego wzrostu wagi.

Apetyt przed okresem – powodują go hormony

Gdy uwalniana jest komórka jajowa, organizm (a konkretnie ciałko żółte) wytwarza duże ilości estrogenów i progesteronu. Gdy jajeczko nie zostanie zapłodnione, spada poziom serotoniny, lutropiny (LH) i folitropiny (FSH). Za duży apetyt przed okresem odpowiedzialne są estrogeny i serotonina. Kilka, a nawet kilkanaście dni przed kolejną spodziewaną miesiączką pojawiają się objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, w tym wzrost łaknienia.

Jak radzić sobie z dużym apetytem przed okresem?

Aby uniknąć przykrych konsekwencji napadów głodu przed okresem, konieczne jest regularne jedzenie małych porcji. Dzięki temu poziom cukru nie będzie wahał się tak drastycznie i skłaniał do sięgnięcia np. po czekoladę. To właśnie słodycze i słone przekąski, a także napoje gazowane są najbardziej niepożądane, gdy w grę wchodzi duży apetyt przed okresem. Aby złagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, można zażywać witaminy z grupy B, zwłaszcza witaminę B6, a także witaminy A oraz E i m.in. cynk i wapń.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Kobieta zagląda do pustej lodówki
© lulu/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny ciągłego uczucia głodu
Ciągłe uczucie głodu objawia się nie tylko samym łaknieniem, ale nawet ssaniem w żołądku. Może być wynikiem niewłaściwego żywienia, silnego stresu lub braku odpowiedniej ilości snu.

Ciągłe uczucie głodu objawia się nie tylko samym łaknieniem, ale nawet ssaniem w żołądku. Może być wynikiem niewłaściwego żywienia, silnego stresu lub braku odpowiedniej ilości snu.   Inne przyczyny ciągłego uczucia głodu to choroby, ciąża, zmiany hormonalne i problemy o podłożu psychicznym. Ciągłe uczucie głodu, a złe żywienie Jeśli pomiędzy posiłkami mijają 4 godziny lub więcej, od tego momentu aż do kolejnego posiłku odczuwa się ciągłe uczucie głodu i jest to normalna reakcja organizmu. Powinno się jeść 5-6 małych posiłków w trakcie dnia – regularne jedzenie niweluje głód. Ssący, permanentny głód pojawia się też u osób, które jedzą regularnie słodycze. Cukry w dużych ilościach dają zastrzyk energii, ale jest to stan chwilowy, a po nim poziom glukozy spada, a organizm domaga się jego uzupełnienia. Także nieodpowiednio skomponowane dania mogą być przyczyną ciągłego odczuwania głodu mimo regularnego jedzenia. Dotyczy to posiłków o zbyt wysokim indeksie glikemicznym i dużej ilości węglowodanów. Mimo sytości po jedzeniu w krótkim czasie może pojawić się ponownie głód . To wynik skoków poziomu cukru we krwi po spożyciu nieodpowiednio zbilansowanej diety. Niekiedy ciągłe uczucie głodu jest objawem zbyt małej ilości płynów w organizmie, dlatego należy się odpowiednio nawadniać.  Ciągłe uczucie głodu, a tryb życia Uczucie ciągłego głodu towarzyszy zwykle osobom, które żyją w stresie. Silne emocje i napięcie zwiększają łaknienie i zaburzają prawidłowe odczuwanie głodu i sytości. Bezpośrednią przyczyną ciągłego odczuwania głodu są zmiany chemiczne zachodzące pod wpływem stresu związane z leptyną, neuropeptydem Y i kortyzolem. Długotrwały stres sprzyja też występowaniu otyłości brzusznej i ogólnemu odkładaniu tkanki tłuszczowej – za sprawą kortyzolu. Silny i długotrwały stres wzmaga apetyt na...

Ciężarna kobieta z sałatką
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia
Nudności i nadwrażliwość na zapachy oraz zmiana smaku mogą skutkować brakiem apetytu w ciąży
Brak apetytu w ciąży zwykle występuje w pierwszym trymestrze i jest spowodowany nudnościami i wymiotami, a także zbytnią wrażliwością na zapachy i zaburzeniami smaku. Jeśli problem występuje zbyt długo, może to zaszkodzić płodowi.

Brak apetytu w ciąży zwykle występuje w pierwszym trymestrze i jest spowodowany nudnościami i wymiotami, a także zbytnią wrażliwością na zapachy i zaburzeniami smaku. Jeśli problem występuje zbyt długo, może to zaszkodzić płodowi. Brak apetytu w ciąży a nudności W pierwszym trymestrze ciąży wiele kobiet zmaga się z nudnościami i wymiotami. Mogą być one przyczyną braku apetytu w ciąży, ponieważ wbrew przyjętej nazwie wcale nie są tylko poranne. Te dolegliwości powoduje wzrost poziomu hCG. Mdłości są szczególnie silne rano, ale często nie ustępują w trakcie dnia, jedynie nieco zmniejsza się ich natężenie. Brak apetytu w ciąży może być problemem, jeśli jest to ciąża wysokiego ryzyka albo jeśli utrata łaknienia utrzymuje się dłuższy czas. Wówczas jedynym wyjściem jest zmuszanie się do jedzenia i przejście na tryb jedzenia małych posiłków w niewielkich odstępach czasu. Zmiana smaku i nadwrażliwość na zapachy mogą powodować brak apetytu w ciąży Ciało kobiety zmienia się, gdy jest ona w ciąży, dotyczy to także smaku i wrażliwości na zapachy. Zwykle są to objawy dostrzegalne w pierwszym trymestrze, podobnie jak nudności. Poranne mdłości wiążą się zresztą nie tylko ze zmianami hormonalnymi, ale też ze zmianą smaku i zapachu. Dla ciężarnych drażniące są mocne zapachy , a aromat np. gotowanego mięsa może wywołać u nich wymioty. Zmieniają się także odczucia smakowe, co częściowo wynika z nadwrażliwości na zapachy. Brak apetytu w ciąży może wynikać więc z faktu, że to, co wcześniej smakowało dobrze, podczas ciąży nie jest już tak apetyczne czy wydaje się wręcz niedobre. Cały czas masz ochotę na jedzenie? Poznaj  sposoby na ciągłe uczucie głodu i ssanie w żołądku .  Nie wiesz, skąd się bierze ciągła chęć jedzenia? Poznaj  najczęstsze przyczyny ciągłego uczucia głodu .  Przed miesiączką ciało...

Smutny mężczyzna
© drubig-photo/Fotolia.com
Styl życia
Winter blues, czyli zimowa depresja
Zimowa depresja, nazywana też winter blues, należy do grupy sezonowych zaburzeń afektywnych, tak jak jesienna i wiosenna depresja. Jest ściśle powiązana z okresem roku, w którym występuje, a więc okresem zimowym, kiedy jest mniejszy dostęp do naturalnego światła, a organizm jest przeciążony zmianami pogodowymi.

Zimowa depresja, nazywana też winter blues, należy do grupy sezonowych zaburzeń afektywnych, tak jak jesienna i wiosenna depresja. Jest ściśle powiązana z okresem roku, w którym występuje, a więc okresem zimowym, kiedy jest mniejszy dostęp do naturalnego światła, a organizm jest przeciążony zmianami pogodowymi. Przyczyny zimowej depresji Zimowa depresja dotyka częściej kobiety niż mężczyzn, choć naukowcy uważają, że nie ma ona podłoża genetycznego. Powiązana jest natomiast z funkcjonowaniem szyszynki , odpowiedzialnej za produkcję hormonu snu, który reguluje dobowy rytm snu i czuwania. To z powodu jego zaburzeń możemy czuć się ociężali, senni i bez energii. Innym powodem jest spadek produkcji serotoniny, której poziom uzależniony jest od dostarczanej ilości naturalnego światła. Niski poziom serotoniny oznacza obniżony nastrój, smutek, chandrę. Okres zimowy to także czas, kiedy organizm podąża za naturalnym cyklem pór roku – zima jest zatem czasem, kiedy spada tempo przemiany materii, organizm pracuje na zwolnionych obrotach i może nie jest to zimowy sen, ale pod względem psychicznym trochę go przypomina. Objawy zimowej depresji Każdy rodzaj depresji sezonowej cechują mniej więcej takie same objawy: problemy z koncentracją, zmęczenie, drażliwość, zwiększony apetyt (szczególnie na słodycze), senność, przybranie na wadze, osłabienie, u kobiet dodatkowo nasilenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego , potrzeba przebywania w samotności. Leczenie depresji zimowej – domowe sposoby Depresję zimową leczy się przede wszystkim „domowymi sposobami”. Farmakoterapia, polegająca na przyjmowaniu leków antydepresyjnych, praktykowana jest jedynie w sytuacji, gdy obniżony nastrój skutecznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie.   Na ogół wystarczy jednak kierować się następującymi zaleceniami: 1....

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner