Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Kobieta trzyma w dłoni kubeczek menstruacyjny.
©Gregory Lee/stock.adobe.com
Styl życia

Kubeczek menstruacyjny – co warto o nim wiedzieć?

Kubeczek menstruacyjny to niewielki pojemniczek, który podczas miesiączki wkłada się do wnętrza pochwy. Zbiera się w nim krew menstruacyjna, którą można opróżniać nawet raz na 8 godzin, co jest tutaj wielką zaletą dla kobiet, które muszą często biegać do łazienki. Ponadto warto podkreślić, że z jednego kubeczka menstruacyjnego można korzystać nawet kilka lat!

Kubeczek menstruacyjny to niewielki pojemniczek, który podczas miesiączki wkłada się do wnętrza pochwy. Zbiera się w nim krew menstruacyjna, którą można opróżniać nawet raz na 8 godzin, co jest tutaj wielką zaletą dla kobiet, które muszą często biegać do łazienki. Ponadto warto podkreślić, że z jednego kubeczka menstruacyjnego można korzystać nawet kilka lat!

 

Warto wiedzieć, że kubeczek menstruacyjny nie ma jednego rozmiaru – producenci wprowadzili rozmiary od S do XL, które różnią się między sobą długością, średnicą oraz pojemnością pojemniczka. To, jaki wybrać rozmiar kubeczka, zależy od rozmiarów pochwy oraz obfitości miesiączki.

 

Jak prawidłowo założyć kubeczek menstruacyjny?

 

Kubeczek menstruacyjny wymienia się, co kilka godzin (w zależności od potrzeb). Kiedy go usuniemy, należy opróżnić go z krwi, wypłukać pod bieżącą wodą, a następnie dokładnie osuszyć. Trzeba też pamiętać o jego sterylizacji. Należy to zrobić na pewno przed pierwszym użyciem, potem na początku miesiączki, a następnie po jej zakończeniu. Przed założeniem kubeczka trzeba dokładnie umyć ręce. Etapy zakładania kubeczka menstruacyjnego:

  • do wnętrza pochwy wkłada się go szerszą stroną,
  • następnie należy ścisnąć boki kubeczka, a później złożyć na pół, tworząc kształt litery U albo S;
  • rozluźniamy mięśnie, wolną ręką oddzielamy wargi sromowe, a potem wkładamy zakrzywioną krawędź złożonego kubeczka poziomo do pochwy,
  • wsuwamy go do pochwy i puszczamy – nie wolno go wkładać głęboko, ponieważ krew mogłaby wyciekać.

 

Zalety korzystania z kubeczka menstruacyjnego

 

Kubeczek menstruacyjny ma kilka zalet. Na pewno są to niższe koszty użytkowania niż ciągłe kupowanie tradycyjnych podpasek oraz tamponów, ponieważ kubeczek menstruacyjny jest wielorazowego użytku. Niektóre z tych kubeczków można używać nawet przez kilka lat. Poza tym można go wymieniać nawet, co osiem godzin, a to sprawia, że nie trzeba często biegać do toalety – jest to szczególnie przydatne, gdy jesteśmy poza domem i konieczne jest odwiedzenie publicznej toalety. Do tego dba się o środowisko, ponieważ podpaski i tampony są jednorazowe, a kubeczek menstruacyjny nie. Dowiedziono, że taki kubeczek korzystnie wpływa na pH pochwy i podczas jego użytkowania jest mniejsze ryzyko wystąpienia podrażnień. Jeśli chodzi o tampony, to chłoną one całą krew i przetrzymują ją we wnętrzu pochwy. Jeśli nie będzie się ich zbyt często wymieniało, to może to doprowadzić do rozwoju infekcji.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Młoda kobieta szykuje się do wyjścia w łazience.
©WavebreakmediaMicro/Fotolia.com
Styl życia
Kubeczki menstruacyjne, podpaski i tampony: wady i zalety. Co wybrać?
Tampony i jednorazowe podpaski to najczęściej wybierane artykuły higieniczne podczas miesiączki. Konkurencją są dla nich wielorazowe podpaski oraz kubeczki menstruacyjne wpisujące się w trend proekologiczny. Wszystkie te opcje mają wady i zalety, które warto wziąć pod uwagę, dokonując wyboru.

Tampony i jednorazowe podpaski to najczęściej wybierane artykuły higieniczne podczas miesiączki. Konkurencją są dla nich wielorazowe podpaski oraz kubeczki menstruacyjne wpisujące się w trend proekologiczny. Wszystkie te opcje mają wady i zalety, które warto wziąć pod uwagę, dokonując wyboru.   Okres, czyli pierwsza faza cyklu menstruacyjnego – krwawienie miesiączkowe, trwa od 3 do 7 dni. W tym czasie kobieta traci od około 50 do 150 mililitrów krwi. Oprócz krwi na zewnątrz wydostają się śluz oraz złuszczony nabłonek macicy. Rynek artykułów higienicznych dla kobiet oferuje cztery rodzaje produktów na „te” dni: podpaski jedno- i wielorazowe, tampony oraz kubeczki menstruacyjne.   Tampony i kubeczki menstruacyjne – higiena użytkowania   Tampony i kubeczki menstruacyjne działają w podobny sposób – zapobiegają wypływaniu wydzieliny na zewnątrz pochwy. Tampony ją pochłaniają, a kubeczki gromadzą w zbiorniczku. Te dwa artykuły różni także wpływ na środowisko. Tampony jednorazowe są nieekologiczne – po zużyciu wyrzuca się je, a w trakcie jednej miesiączki zużywa się kilkanaście sztuk; kubeczek menstruacyjny jest wielokrotnego użytku , dzięki czemu nie produkuje odpadów – należy go regularnie opróżniać, płukać i można aplikować ponownie.   Zarówno tampony, jak i odpowiednio dopasowane pod względem twardości i rozmiaru kubeczki menstruacyjne pozwalają na dużą swobodę ruchów i mogą być komfortowe w noszeniu. Tampony ani kubeczki menstruacyjne nie podrażniają skóry w okolicach zewnętrznych narządów płciowych i są dyskretne.   Obie metody zabezpieczenia przed przeciekaniem mają też wady. Tampony mogą u niektórych wywoływać zespół wstrząsu toksycznego , co może zagrażać...

kobieta leży w łóżku
©nuzza11/fotolia
Styl życia
Kubeczki menstruacyjne zamiast podpasek i tamponów
Można używać ich wielokrotnie, nie podrażniają, prawidłowo zaaplikowane nie przeciekają – kubeczki menstruacyjne. Aplikuje się je do pochwy, by krew i wydzielina mogły się w nim zbierać. Usunięcie kubeczka z zawartością jest proste i wystarczą do tego własne palce. Podczas używania kubeczków menstruacyjnych trzeba zachować higienę, tak jak w przypadku tamponów.

Można używać ich wielokrotnie, nie podrażniają, prawidłowo zaaplikowane nie przeciekają – kubeczki menstruacyjne. Aplikuje się je do pochwy, by krew i wydzielina mogły się w nim zbierać. Usunięcie kubeczka z zawartością jest proste i wystarczą do tego własne palce. Podczas używania kubeczków menstruacyjnych trzeba zachować higienę, tak jak w przypadku tamponów. Działanie kubeczków menstruacyjnych Działanie kubeczków menstruacyjnych jest proste i polega na tym, że zbiera się w nich to wszystko, co zostaje podczas okresu usunięte z organizmu. Kubeczki menstruacyjne mają kształt kieliszków i są wykonane z silikonu medycznego . Materiał ten nie wywołuje podrażnień ani reakcji alergicznych, łatwo go utrzymać w czystości. Szersza część kubeczka przylega do ścianek pochwy i zapobiega przeciekaniu. Jako że kubeczki menstruacyjne wkłada się do pochwy, konieczne jest restrykcyjne przestrzeganie zasad higieny , by uniknąć infekcji. Obok podpasek i tamponów kubeczki to produkty menstruacyjne, które trzeba dobrać indywidualnie i w zależności od potrzeb. Opinie o kubeczkach menstruacyjnych zależą w dużej mierze od właściwego doboru rozmiaru tego typu wkładki menstruacyjnej . Zbyt mały kubeczek nie ochroni przed przeciekaniem, a zbyt duży może uwierać i być po prostu niewygodny. Jak stosować kubeczki menstruacyjne? Aby zaaplikować kubeczek menstruacyjny, należy przyjąć wygodną dla siebie pozycję ułatwiającą wsunięcie go do pochwy . Przede wszystkim należy dokładnie umyć ręce. Potem kubeczek w jego szerszej części należy nieco zgnieść w palcach, trzymając go tak, by łatwo było go zaaplikować. Konieczne jest rozluźnienie mięśni pochwy, w przeciwnym razie włożenie kubeczka może być nieprzyjemne lub nawet niemożliwe. Po włożeniu kubeczka na komfortową głębokość trzeba sprawdzić, czy dokładnie przylega do ścianek pochwy. W tym celu trzeba nim...

tampon na dłoni
©Michal Ludwiczak/fotolia
Fleszstyle
Tampony – jak ich używać i co ile zmieniać
Tampony to wybór alternatywny wobec podpasek i kubeczków menstruacyjnych. Można zakładać je samymi dłońmi lub aplikatorem do tamponów. Wkłada się je tak głęboko, by nie czuć ich przy noszeniu. Także dziewice mogą używać tamponów, jeśli błona dziewicza ma kształt rogalika lub pierścieniowy.

Tampony to wybór alternatywny wobec podpasek i kubeczków menstruacyjnych. Można zakładać je samymi dłońmi lub aplikatorem do tamponów. Wkłada się je tak głęboko, by nie czuć ich przy noszeniu. Także dziewice mogą używać tamponów, jeśli błona dziewicza ma kształt rogalika lub pierścieniowy. Rodzaje i rozmiary tamponów W drogeriach i sklepach można kupić tampony z aplikatorem lub bez. A plikator umożliwia wsunięcie tamponu bez pomocy palca i dzięki temu chroni przez wprowadzeniem zarazków przenoszonych na dłoniach . Jest to szczególnie istotne w podróży, gdy dbałość o higienę jest utrudniona. Tampony są dostępne w różnych rozmiarach, dostosowanych do intensywności krwawienia. Zwykle ich chłonność (małą, normalną lub dużą) określa liczba kropelek na opakowaniu. Im mniejsza, tym mniejszy i mniej chłonny tampon. Co ile zmieniać tampon? Na początku miesiączki, gdy krwawienie jest bardziej obfite, tampon trzeba zmieniać co 3-4 godziny. W ostatnich dniach okresu tampon wystarczy wymienić po 4-6 godzinach. Tampony są używane także na noc, ale używając ich w ten sposób, trzeba pamiętać, że tampon nie powinien zostawać w pochwie przez więcej niż 8 godzin. Po tym czasie zaczynają namnażać się bakterie i może dojść nawet do zespołu szoku toksycznego. Trzeba więc pamiętać o regularnej wymianie tamponów. Tampony a dziewictwo Tampon aplikuje się do wewnątrz, dlatego młode dziewczyny obawiają się, czy nie uszkodzi on błony dziewiczej. Czy dziewica może używać tamponów? Tak, jeśli aplikacja tamponu nie sprawia jej bólu – gdy błona dziewicza ma kształt półksiężyca lub pierścieniowy. Gdy nie ma otworów, używanie tamponów może być niekomfortowe lub nawet niemożliwe . Dziewice i młode kobiety powinny używać tamponów w najmniejszym rozmiarze. Jak głęboko włożyć tampon i gdzie dokładnie? Tampony aplikuje się do pochwy,...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner