Księżna Diana w białym kapeluszu
AP/East News
Newsy

Księżna Diana skończyłaby dziś 60 lat. Bulimia, depresja, tragiczny wypadek... Tak wyglądało jej życie

Jak zginęła księżna Diana i jakie były jej ostatnie słowa? Życie królowej ludzkich serc nie było usłane różami. Poznajcie jej dramatyczną historię

Księżna Diana to absolutnie ikoniczna postać dla Brytyjczyków. Choć od jej śmierci niedługo minie 24 lata, to jednak "królowa ludzkich serc" wciąż wywołuje emocje - zwłaszcza w takich momentach, jak jej urodziny. To właśnie dziś, 1 lipca 2021 roku, księżna Diana skończyłaby 60 lat. 

Choć zawsze była uśmiechnięta i pełna ciepła, to jednak w jej życiu nie brakowało dramatycznych momentów. Depresja, bulimia, nieudane małżeństwo... I kiedy w końcu wszystko zaczęło się układać, jej życie przerwał tragiczny wypadek, którego świat nigdy nie zapomni.

Zobacz także: Lekarz, który walczył o życie księżnej Diany po wypadku po raz pierwszy zabrał głos! "Nie mogliśmy jej uratować"

Wpadki na ślubach w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Oby Harry nie powtórzył tego, co przy ołtarzu zrobiła księżna Diana!

Życie Diany u boku księcia Karola

Nie jest tajemnicą, że małżeństwo księżnej Diany i księcia Karola, od początku nie należało do udanych. Choć 29 lipca 1981 roku, gdy przysięgali sobie miłość i wierność w Katedrze Św. Pawła w Londynie, wyglądali na zakochanych i szczęśliwych, to jednak szybko okazało się, jak naprawdę ma się ich relacja. Już w pierwszych tygodniach małżeństwa, Diana przeżywała bardzo trudne chwile, które przypłaciła poważnymi problemami psychicznymi i zaburzeniami odżywiania. 

Ślub księżnej Diany i księcia Karola
East News/REX FEATURES

Wszystko przez dawną miłość księcia Karola, Camillę. Tak naprawdę to ona zawsze była w jego sercu. Nawet narodziny Williama i Harry'ego nie zmieniły podejścia księcia do swojej żony. Syn królowej Elżbiety II z dnia na dzień tracił zainteresowanie Dianą. Męczyły go jej humory, a życie u jej boku było dla niego zbyt nużące. "Królowa ludzkich serc" pozostawiona sama sobie, popadła w bulimię i depresję. Gdy na jaw wyszły zapiski księżnej Diany, które pochodziły z jej pamiętnika dowiedzieliśmy się, że po każdej kłótni z Karolem samookaleczała się.

Do ręki brała nóż do cytryn i rozcinała swoją skórę na udach i piersiach. Niejednokrotnie myślała nawet o samobójstwie - w końcu podjęła próbę. Jeszcze gdy była w ciąży z Williamem, targnęła się na własne życie - zdecydowała się rzucić ze schodów, ale na szczęście skończyło się jedynie na potłuczeniach. 

Księżna Diana i książę Karol
East News/Mary Evans Picture Library
Księżna Diana po pewnym czasie, zdecydowała się przerwać milczenie o swoim koszmarze. Brytyjczycy i media dowiedzieli się, że jej związek z Karolem to istny dramat. Od tamtej pory wszyscy stawali za nią murem. Co więcej, choć jej małżeństwo było nieudane i sama zmagała się z ogromnym cierpieniem, swoje królewskie obowiązki zawsze wypełniała z należytą odpowiedzialnością. 

Księżna Diana w białej sukience
East News/ ASSOCIATED PRESS/East News

Zraniona i pozostawiona sama sobie księżna Diana, w końcu zaczęła wdawać się w nowe relacje z mężczyznami. Media rozpisywały się o jej licznych romansach - nic więc dziwnego, że w końcu nadszedł ten dzień, gdy dowiedzieliśmy się o rozwodzie księżnej Diany i księcia Karola. Niedługo po rozwodzie, Diana wyprowadziła się z Pałacu Kensington i wycofała się z oficjalnych obowiązków. Te wydarzenia miały miejsce w 1996 roku, czyli kilkanaście miesięcy przed jej śmiercią. 

Księżna Diana w białym kapeluszu
AP/East News

Tragiczna śmierć księżnej Diany

Choć Diana opuściła Pałac Kensignton, to jednak media nie przestały interesować się jej życiem. Wszyscy doszukiwali się kolejnych sensacji i rozpisywali się o jej kochankach. Jej ostatnim romansem, był związek z synem egipskiego miliardera, Dodim Al-Fayedem. To właśnie z nim jechała w nocy 31 sierpnia 1997 roku i razem z nim zginęła w tragicznym wypadku samochodowym. Mercedes, którym podróżowali, roztrzaskał się o trzynasty filar tunelu Alma we Francji. 

Wypadek księżnej Diany
PIERRE BOUSSEL

Zakochani uciekali przed fotoreporterami, którzy za wszelką cenę, chcieli uchwycić parę na wspólnych zdjęciach. Najpierw Diana i Dodi ukryli się w hotelu Ritz, a później uciekli tylnymi drzwiami i wsiedli do samochodu. Myśleli, że zmylili natrętnych paparazzi, ale niestety, fotoreporterzy okazali się być bardziej przebiegli. To jedno z ostatnich zdjęć księżnej:

Ostatnie zdjęcie księżnej Diany w windzie
EAST NEWS

Paparazzi mknęli za ich mercedesem na motocyklach, krzyczeli, robili zdjęcia. Niestety ucieczka zakończyła się tragedią i szofer księżnej uderzył z ogromnym impetem we wspomniany wcześniej filar.

Wrak samochodu po wypadku księżnej Diany
Rex Features

Ostatnie słowa księżnej Diany 

Kierowca auta i Dodi zginęli na miejscu. Diana wówczas jeszcze żyła i według relacji strażaka, który udzielał jej pierwszej pomocy, gdy wyciągał ją z wraku samochodu, była przytomna i miała otwarte oczy. 

Kobieta, która – jak się później okazało – była księżną Dianą, leżała na podłodze z tyłu samochodu. Próbowała się ruszyć, przez co wiedziałem, że żyje. Zauważyłem, że miała uszkodzony prawy obojczyk, poza tym nie miała szczególnych obrażeń. W ogóle nie krwawiła – opisywał w rozmowie z magazynem "The Sun", strażak Xavier Gourmelon.

Gdy Diana zobaczyła strażaka, zdążyła wypowiedzieć swoje ostatnie słowa: 

Mój Boże, co się stało?

Niestety, chwilę później księżna przestała oddychać. Zmarła po kilku godzinach od przyjęcia na szpitalny oddział. 

Zobacz także: Tak księżna Diana wyglądała zaraz po wypadku. Wstrząsająca relacja świadków

Księżna Diana nowy serwis
eastnews

Pogrzeb księżnej Diany i dramatyczne wyznanie Harry'ego 

Nie tylko Brytyjczycy, ale i cały świat poniósł ogromną stratę. Miliony ludzi opłakiwały wspaniałą "królową ludzkich serc". W dniu wypadku miała tylko 36 lat. Pogrzeb księżnej Diany odbył się  6 września 1997 roku w Opactwie Westministerskim. Tysiące żałobników zajęło miejsca na trasie konduktu żałobnego, aby po raz ostatni oddać hołd księżnej Walii. 

Za trumną szło pięciu mężczyzn - książę Karol, książę Filip i młodszy brat księżnej, Charles Spencer. Oprócz nich pojawili się także 15-letni wówczas książę William i 13-letni książę Harry. Dla młodszego z synów księżnej Diany, było to niezwykle trudne przeżycie, o którym jakiś czas temu zdecydował się opowiedzieć. 

Pogrzeb księżnej Diany
Rex Features / Diana Funeral / Rex Features

Kilka lat temu w jednym z wywiadów, książę Harry zdecydował się wyjawić, że został zmuszony do  przejścia w kondukcie pogrzebowym tuż za trumną mamy na oczach zgromadzonego tłumu. Dla 13-latka była to dramatyczna sytuacja. 

- Moja mama dopiero co zmarła, a ja musiałem iść za jej trumną, otoczony tysiącami patrzących na mnie ludzi, a kolejne miliony oglądały to w telewizji. Moim zdaniem żadne dziecko nie powinno być poproszone o zrobienie czegoś takiego, bez względu na okoliczności. Sądzę, że taka sytuacja dzisiaj już by się nie powtórzyła - mówił książę Harry w wywiadzie dla amerykańskiego "Newsweeka"

Książę William i książę Harry na pogrzebie dziadka - księcia Filipa
East News

Dianę opłakiwała nie tylko najbliższa rodzina, ale również znane osobistości z całego świata. Od 31 sierpnia 1997 roku, dla Brytyjczyków już nic nie było takie samo. Przez tydzień pod pałacem Kensington i Buckingham układano stosy kwiatów. Było słychać płacz i krzyki fanów, którzy nie mogli pogodzić się z odejściem ukochanej "królowej ludzkich serc".

Diana spoczęła na małej wyspie na sztucznym jeziorze w posiadłości Spencerów. Było to niezwykle ważne w jej życiu miejsce, które kochała i stale do niego wracała. Została pochowana w obecności najbliższej rodziny.

1 lipca 2021 skończyłaby 60 lat. I choć dziś nie ma jej wśród nas, to jednak na pewno wielu Brytyjczyków wciąż czuje jej obecność i na pewno nigdy o niej nie zapomni...

Księżna Diana nowy serwis
eastnews

 

Książę Harry i księżna Diana  - mama trzyma na rękach syna
East News
Newsy
Najgorsze wspomnienie Harry’ego związane z księżną Dianą wyszło na jaw! O co chodzi?
Po latach Harry wyznał TO przyjacielowi!

  Księżna Diana nazywana przez Brytyjczyków "królową ludzkich serc" zginęła w wypadku samochodowym 31 sierpnia 1997 roku w Paryżu. Diana jechała w aucie m.in. ze swoim partnerem - Dodim Al- Fayedem, który zmarł na miejscu. Z kolei Diana była przewieziona do szpitala, a lekarze walczyli o jej życie, jednak nie udało się im jej uratować. Wewnętrzne obrażenia okazały się jednak zbyt rozległe. Diana zmarła o godzinie 4:00, 31 sierpnia 1997 roku. Miała 36 lat. Wokół jej wypadku przez lata pojawiało się wiele teorii spiskowych, niektórzy uważali, że za wszystkim stoi rodzina królewska na czele z Elżbietą II, która rzekomo miała już dosyć skandali z udziałem Diany. Ciężko jednak uwierzyć w to, że królowa chciałaby odebrać matkę swoim ukochanym wnukom. Książę Harry i książę William przebywali w jednej z posiadłości królewskich, gdy dowiedzieli się o śmierci mamy. To wydarzenie miało bardzo duży wpływ na ich dzieciństwo i dorastanie, przez lata nie mogli pogodzić się ze śmiercią mamy. Teraz na jaw wychodzą nowe fakty na temat tego, co działo się przed wypadkiem Diany! Zobacz:  Jak William i Harry zareagowali, gdy dowiedzieli się o śmierci Diany? "Po korytarzach niosły się..."   Przyjaciółka księżnej Diany przewidziała jej wypadek? Okazuje się bowiem, że rok przed śmiercią Diany - jej przyjaciółka  Simone Simmons - przewidziała śmierć "królowej ludzkich serc"! Nowe fakty wyszły na jaw dzięki książce "Harry. Biografia"  Katie Nicholl. „Nigdy nie zapomni incydentu, który miał miejsce pewnego listopadowego popołudnia w 1996 roku, kiedy przebywał akurat w pałacu Kensington. Po porannych zakupach oglądali film o Bondzie z przyjaciółką Diany Simone Simmons, która wpadła z wizytą. Harry leżał na kanapie z głową na kolanach matki, a kobiety rozmawiały. Diana od pewnego czasu interesowała się spirytualizmem i...

Książę William i książę Harry na odsłonięciu pomnika księżnej Diany
East News @Rex Features/East News
Newsy
Książę William i Harry pod pomnikiem księżnej Diany. "Każdego dnia pragniemy, żeby była z nami"
Dziś księżna Diana skończyłaby 60. lat. Tak jej pamięć uczcili synowie. Pokazali wzruszające zdjęcie pod odsłoniętym dziś pomnikiem księżnej Diany.

Odsłonięcie pomnika księżnej Diany w ogrodzie Pałacu Kensington było bardzo ważnym wydarzeniem dla rodziny królewskiej. Ponieważ na uroczystości nie pojawiła się księżna Kate, Królowa Elżbieta II czy książę Karol, to właśnie synowie zmarłej księżnej skupili wokół siebie całą uwagę. Mimo tego, że książę Harry nie ma najlepszych stosunków z rodziną królewską z powodu rezygnacji z książęcych obowiązków , widać było, że podczas uroczystości czuje się swobodnie, a uśmiechy, które kierował w stronę brata, oznaczały, że w tym dniu nie było miejsca na żadne spory. O tym świadczy także wpis braci na Instagramie, w którym książę Harry i książę William pięknie piszą o zmarłej mamie, a także po raz pierwszy prezentują, pomnik, który stanął w ogrodzie pałacu. Twórcy monumentu zdecydowali się na pokazanie ulubionej, brytyjskiej księżnej dokładnie tak, jak wszyscy ją zapamiętali. Uśmiechnięta, wyprostowana, piastuje pod swoimi ramionami troje dzieci. Ten obraz budzi ogromne wzruszenie.  Książę Harry i książę William prezentują pomnik matki Data odsłonięcia pomnika księżnej jest nieprzypadkowa. To właśnie dziś Diana skończyłaby 60 lat. Dla jej synów dzisiejszy dzień miał więc ogromne, symboliczne znaczenie, o czym napisali w poście opublikowanym na Instagramie: Dziś, w dniu 60. urodzin naszej mamy, pamiętamy o jej miłości, sile i charakterze. Są to cechy, które stanowiły o sile czynionego przez nią dobra, dzięki którym zmieniła niezliczoną ilość ludzkich żyć na całym świecie, na lepsze.  Książę Harry i książę William napisali o tęsknocie za mamą:  Każdego dnia pragniemy, żeby była z nami i mamy nadzieję, że ten pomnik będzie symbolem jej życia i dziedzictwa.  Na koniec dodali: ...

Księżna Diana z synami
East News
Newsy
Wzruszające... Książę William i książę Harry o ostatniej rozmowie z książną Dianą!
"Ta rozmowa telefoniczna wciąż siedzi mi w głowie"

  Już niedługo 21 rocznica śmierci księżnej Diany . Żona księcia Karola zmarła wskutek obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym, do którego doszło 31 sierpnia 1997 roku w Paryżu. Książna Diana jechała z hotelu Ritz do apartamentu przy ulicy Arsène Houssaye. Samochód, w którym jechała księżna uciekał przed paparazzi. Do wypadku doszło w tunelu, kierowca Henri Paul i Dodi Al-Fayed umarli na miejscu, Diana została przewieziona do szpitala, gdzie zmarła w nocy. Miała 36 lat. W dokumentalnym filmie: „Diana, Our Mother: Her Life and Legacy”, książę William i książę Harry zdradzili, jak wyglądała ich ostatna rozmowa z mamą, która odbyła się w dniu jej śmierci.   Zobacz:  Harry w dniu ślubu nie zapomniał o mamie... Jak Harry i Meghan uczcili pamięć o Dianie? Zobacz!   Książę William i książę Harry o ostatniej rozmowie z książną Dianą   Ta rozmowa będzie prześladować ich do końca życia. Książę William i książę Harry wypominają sobie, że tak krótko rozmawiali z mamą. Gdy zadzwoniła z Paryża, grali w piłkę z kuzynami w posiadłości Balmoral. „Harry i ja, chcieliśmy pożegnać się z nią wyjątkowo szybko, coś w rodzaju: do zobaczenia później. Oczywiście, gdybym wtedy wiedział, co się wydarzy, nie byłbym tak zblazowany i zachowałbym się inaczej. Ta rozmowa telefoniczna wciąż siedzi mi w głowie, jest ciężarem”, powiedział w dokumencie William.   O czym rozmawili? William powiedział, że pamięta przebieg ich rozmowy, ale nie chce o tym mówić. Z kolei Harry, który długo po śmierci mamy nie mógł pogodzić się z jej śmiercią i potrzebował pomocy psychologa, najbardziej żałuje, że tak krótko rozmawiali.  Dzwoniła do nas z Paryża, nie pamiętam dokładnie, co mówiłem, ale tym, co zapamiętam do końca życia jest żal, jak krótka była...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak