Agnieszka Radwańska

Agnieszka Radwańska to jedna z najbardziej utalentowanych i utytułowanych polskich tenisistek. Bez kompleksów mierzyła się z takimi postaciami jak Serena czy Venus Williams i zapisała się w historii jako druga Polka, która grała w finale turnieju wielkoszlemowego. Wiceliderka rankingu WTA i zdobywczyni wielu nagród w kategoriach: Debiut roku czy Ulubiona tenisistka publiczności. Można było oglądać ją także w programie rozrywkowym "Taniec z Gwiazdami", w którym zajęła szóste miejsce. Sprawdź, czym zajmuje się po zakończeniu profesjonalnej kariery sportowej.

Imię: Agnieszka Roma

Nazwisko: Radwańska

Nazwisko panieńskie: Radwańska

Pseudonim: Isia

Wzrost: 173 cm

Data urodzenia: 6 marca 1989 roku

Znak zodiaku: Ryby

Zawód: tenisistka

Osoby - związki:
- mąż Dawid Celt (od 2017-obecnie).

Rodzice: tenisista i trener Robert Radwański i Marta Radwańska

Dzieci: syn Jakub (ur. 2020)

Rodzeństwo: siostra Urszula Radwańska (ur. 1990) - również jest tenisistką, która ma na swoim koncie m.in. zwycięstwo podczas Wimbledonu juniorów

BIO: Agnieszka Radwańska: tenisistka. Wychowała się w rodzinie, gdzie sport zawsze odgrywał znaczącą rolę. Jej dziadek grał w hokeja, a tata był tenisistą, którego drugą pasją było łyżwiarstwo figurowe. Agnieszka bardzo szybko poszła w ślady ojca i aż do 2016 roku reprezentowała jego rodzimy klub KS Nadwiślan. Jej pierwszy kontakt z tenisem miał miejsce w wieku 6 lat, gdy wygrała swój pierwszy turniej w niemieckim Gronau.
Pierwsze lata życia spędziła w Niemczech. W 1995 roku wróciła do Polski i rozpoczęła edukację w krakowskich szkołach - jest absolwentką Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Mikołaja Kopernika w Krakowie i ukończyła studia w zakresie turystyki i rekreacji na Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie, gdzie w 2017 roku obroniła licencjat. W 2005 roku uzyskała status profesjonalnej tenisistki i niedługo potem zaczęła odnosić pierwsze międzynarodowe sukcesy, wśród których warto wymienić np. wygraną w juniorskim Wimbledonie w 2005 roku.
Dość szybko zaczęła rywalizować z gwiazdami światowego formatu, takimi jak Venus czy Serena Williams. Dotarła do finału Wimbledonu 2012 i została wiceliderką rankingu WTA. Grała też w półfinałach wielkoszlemowych turniejów Australian Open (2010) i US Open (2011). Łącznie zwyciężyła w dwudziestu turniejach WTA. Reprezentowała Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie (2008), Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016). W 2015 roku zdobyła prestiżowy Puchar Hopmana, który uznawany jest za nieoficjalne mistrzostwa świata drużyn mieszanych. Radwańska zagrała wówczas w parze z Jerzym Janowiczem. Zdobyła szereg nagród WTA w kategoriach takich jak Debiut roku, Zagranie roku czy Ulubiona tenisistka publiczności. W ciągu całej kariery sportowej zarobiła prawie 28 mln dolarów amerykańskich, co sytuuje ją w pierwszej dziesiątce klasyfikacji wszech czasów. Zakończyła karierę w 2018 roku i otworzyła pierwszy z sieci swoich apartamentowców AGA Tenis Apartments.

Znana ze: swoich umiejętności sportowych, lecz także tanecznych. W 2019 roku wzięła udział w 9. edycji programu rozrywkowego "Taniec z Gwiazdami". Trenowała pod okiem Stefano Terrazzino i zajęła 6. miejsce w finale. Zwyciężczynią tej edycji okazała się inna przedstawicielka świata sportu - niewidoma biegaczka Joanna Mazur. Od 2019 roku Radwańska jest ambasadorką dobrej woli UNICEF. Sportsmenka jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych, z których można dowiedzieć się m.in. że po zakończeniu kariery sportowej nadal gra w tenisa i spędza dużo czasu ze swoim synkiem. Jej konto na Instagramie obserwuje ponad 320 tys. internautów, a na Facebooku ich liczba dobiega do miliona.

Funkcja w filmie: brak

Płyta: brak

Książki:
- "Jestem Isia. Rozmowa z Agnieszką Radwańską" (2017).

Nagrody:
- Nagroda WTA w kategorii Debiut roku (2006);
- Nagroda WTA w kategorii Ulubiona tenisistka publiczności (2011, 2012, 2013, 2014, 2015);
- Nagroda WTA w kategorii Ulubiony profil na Facebooku (2012);
- Nagroda WTA w kategorii Ulubione wideo (2012);
- Nagroda WTA w kategorii Zagranie roku (2013, 2014, 2015, 2016, 2017);
- Złoty Krzyż Zasługi (2013);
- Odznaka Honorowa "Bene Merito" (2013);
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2018);
- Złoty medal Za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego (2021).

Instagram: @aradwanska

Facebook: @AgnieszkaRadwanska1
Advertisement MPU index
Advertisement MPU index