pierwsza pomoc

na pomoc Ukrainie
kosmetyki
pierwsza pomoc

Zoom na Ukrainę. MAKEUP podpowiada jak pomóc: sposoby, pomysły i sprawdzone linki

Łączymy siły jako MAKEUP GLOBAL!
Urszula Smoczyńska
Lekarze raują osobę z atakiem padaczki.
zaburzenia neurologiczne
pierwsza pomoc
Choroby

Padaczka, czyli powszechna choroba neurologiczna. Rodzaje napadów padaczkowych i ich charakterystyczne cechy

Padaczka charakteryzuje się napadami epileptycznymi, które są wynikiem chwilowego zaburzenia czynności mózgu. Uogólniony napad padaczkowy wiąże się z utratą przytomności. Pierwsza pomoc polega na ochronie głowy chorego przed ewentualnymi urazami.
Natalia Szubiela
Stopa niedotknięta wrzodami
pierwsza pomoc
Choroby

Przyczyny powstawania i leczenie wrzodów na skórze. Czyrak, czyli niebezpieczne owrzodzenie skórne

Przyczyny powstawania i leczenie wrzodów na skórze. Czyrak, czyli niebezpieczne owrzodzenie skórne
Natalia Szubiela
Pierwsza pomoc
zdrowie
pierwsza pomoc
domowe sposoby

Pierwsza pomoc w przypadku zatrucia substancjami żrącymi

Kret, wybielacz, kapsułki do prania, kapsułki do zmywarki to nie tylko środki, które każda pani domu ma w swojej łazience ale również niebezpieczne substancje żrące, których spożycie grozi poparzeniem przełyku i organów wewnętrznych.
Katarzyna Michalak
Mężczyzna drapie rękę zaczerwienioną po ugryzieniu owada.
pierwsza pomoc
domowe sposoby

Ugryzienie meszki – co należy zrobić? Alergia na ukąszenia i choroba Harara

Ugryzienia meszek są dokuczliwe, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym. Przyczyniają się do powstawania nieprzyjemnych dolegliwości w postaci zaczerwienienia, bólu, obrzęku i swędzenia.
Natalia Szubiela
strzykawka z adrenaliną ratującą życie
zdrowie
pierwsza pomoc

Reakcja anafilaktyczna wymaga podania choremu adrenaliny

W większości wypadków pierwszym objawem wstrząsu anafilaktycznego jest wysypka (pokrzywka). Często w reakcji na alergen pojawia się też atak duszności. Szybkie udzielenie pomocy może uratować życie. Najważniejsze jest wstrzyknięcie adrenaliny.
Anna Harasymiuk
zastrzyk z adrenaliny
zdrowie
pierwsza pomoc

Wstrząs anafilaktyczny – natychmiastowe usunięcie przyczyny i wezwanie karetki pogotowia może uratować życie

Wstrząs anafilaktyczny występuje po kilku minutach od ekspozycji na czynnik wywołujący, np. ukąszenie szerszenia. Objawem może być obrzęk warg i języka. Szybkie wezwanie pogotowia i ułożenie poszkodowanego w pozycji antywstrząsowej może uratować mu życie.
Magdalena Bytys
kostki lodu
pierwsza pomoc
domowe sposoby

7 sprawdzonych sposobów na załagodzenie skutków oparzenia podniebienia

Oparzenia podniebienia można załagodzić , poprzez trzymanie lodu w ustach oraz płukanie ust mlekiem lub wodą z solą. Należy zrezygnować też z jedzenia gorących, pikantnych i słonych potraw.
Agnieszka Bąder
krwotok z palca
zdrowie
pierwsza pomoc

Jak zatamować i opatrzyć krwotok z palca

Krwotok z palca można zatamować poprzez dociskanie do rany jałowej gazy, przyłożenie woreczka z lodem i uniesienie ręki powyżej serca. Jeśli nie powstrzyma to krwawienia, konieczna jest wizyta na chirurgicznej izbie przyjęć.
Anna Cholewa
schematyczne przedstawienie hormonu adrenaliny
zdrowie
pierwsza pomoc
hormony

Co leczy adrenalina?

Adrenalina to hormon produkowany w nadnerczach. Jako lek stosuje się ją w przypadkach chorób serca lub silnych reakcji alergicznych. Adrenalina silnie pobudza i mobilizuje organizm do działania w chwilach zagrożenia.
Agnieszka Krasa
Dziewczynka z kucykami je obiad.
pierwsza pomoc
opieka nad dzieckiem
Dziecko

Pierwsza pomoc dla niemowląt w przypadku zakrztuszenia wymaga właściwej oceny sytuacji

Zakrztuszenie to inaczej zablokowanie dróg oddechowych ciałem obcym. Jeśli dziecko jest sine i nie może oddychać, natychmiast należy wezwać pogotowie i rozpocząć udzielanie pierwszej pomocy. Gdy dziecko może nabrać powietrza, być może będzie w stanie wykasłać to, co utknęło w jego drogach oddechowych.
Anna Harasymiuk
Dziewczynka zdejmuje garnek z kuchenki
pierwsza pomoc
opieka nad dzieckiem
Dziecko

Schładzanie uszkodzonych miejsc to pierwsza pomoc dla dzieci w oparzeniu

Chociaż poparzenie się dziecka to przeżycie szokujące i traumatyczne zarówno dla niego, jak i rodziców, trzeba w takiej sytuacji zachować spokój. Maluchowi potrzebna jest pierwsza pomoc, a nie więcej stresu, który udzieli mu się od dorosłego. Pierwsza pomoc dla dzieci w oparzeniu polega na zlikwidowaniu źródła oparzeń (ognia, prądu, chemikaliów) i schłodzeniu uszkodzonej skóry.
Anna Harasymiuk
Kontuzja
trening
pierwsza pomoc
Choroby

Naderwany mięsień sprawia duży ból, powoduje obrzęk i wystąpienie krwiaka

Żeby mówić o naderwaniu mięśnia, podczas urazu musi zostać uszkodzone więcej niż 5% włókien. Rodzaj i skalę powinien ocenić lekarz, by wykluczyć całkowite zerwanie mięśnia. W leczeniu kluczowy jest wypoczynek i rehabilitacja, by wrócić do pełnej sprawności.
Anna Harasymiuk
chora kobieta
pierwsza pomoc
oczyszczanie organizmu
Choroby

Arszenik – objawy zatrucia i pierwsza pomoc

Arszenik (tritlenek arsenu) to bezzapachowy i bezsmakowy, silnie trujący biały proszek. Substancja ta jest toksyczna po wchłonięciu w układzie pokarmowym, ale także wtedy, kiedy wdycha się ją lub kiedy ma ona kontakt ze skórą. Już 10 mg arszeniku wywołuje u człowieka objawy zatrucia, natomiast dawka śmiertelna to ok. 70-200 g.
Anna Cholewa
kobieta leży na boku
pierwsza pomoc
Choroby

Instrukcja udzielania pierwszej pomocy przy utracie przytomności

Pierwsza pomoc w przypadku utraty przytomności polega na udrożnieniu dróg oddechowych osoby poszkodowanej przez odchyleniu jej głowy do tyłu oraz ułożeniu osoby nieprzytomnej w pozycji bezpiecznej do momentu przyjazdu pogotowia ratunkowego.
Anna Bartoś
kobieta leży na boku
pierwsza pomoc

Ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej krok po kroku

Pozycja boczna ustalona jest jedną z pozycji bezpiecznych. Ułożenie poszkodowanego w ten sposób umożliwi odzyskanie przytomności osobie, która straciła przytomność, ale nie ma urazów kręgosłupa i samodzielnie oddycha.
Anna Bartoś
ratownicy medyczni udzielają pierwszej pomocy
pierwsza pomoc
psychologia

Udzielenie pierwszej pomocy to twój obowiązek. Jak ją wykonać?

Pierwsza pomoc to termin używany do opisu szeregu czynności, wykonywanych w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Osoba, która przestała oddychać, a jej krążenie jest niewydolne, po 4 minutach doznaje nieodwracalnych zmian w mózgu.
Justyna Dąbrowska
Ratownicy
pierwsza pomoc
Choroby

Resuscytacja a reanimacja – różni je to, czy poszkodowany odzyska przytomność

Pierwsza pomoc ma na celu uratowanie życia osobie, u której nastąpiły zatrzymanie krążenia i utrata przytomności. Różnica między resuscytacją i reanimacją polega na uzyskanym efekcie, choć działania są takie same. Akcja ratunkowa składa się ze stałych elementów, m.in. masażu serca i oddechów ratunkowych.
Anna Harasymiuk
zawartość apteczki pierwszej pomocy
pierwsza pomoc
wnętrza

Apteczka pierwszej pomocy – co powinna zawierać?

Apteczka pierwszej pomocy powinna być poprawnie oznaczona i zawierać środki niezbędne do ratowania osób, które znalazły się w stanie zagrożenia zdrowia, a nawet życia. W pracy, w domu i w samochodzie powinna być umieszczona w miejscu widocznym i dostępnym dla dorosłych.
Sylwia Ciupak
Narząd do mierzenia ciśnienia
pierwsza pomoc
Choroby

Nitrogliceryna, świeże powietrze, wsparcie – pierwsza pomoc przy zawale

Pierwsza pomoc przy zawale to telefon na pogotowie. To bezdyskusyjny krok, od którego trzeba rozpocząć czynności ratunkowe. Dopiero później możesz przejść do doraźnej pomocy osobie poszkodowanej – podania leku czy wsparcia psychicznego.
Beata Marzec
Kobieta na basenie
zaburzenia neurologiczne
pierwsza pomoc
Choroby

Jednym z objawów udaru słonecznego są dreszcze

Zbyt długie opalanie może prowadzić nie tylko do poparzeń słonecznych, ale i do udaru cieplnego. Jednym z jego objawów są dreszcze po opalaniu.
Anna Harasymiuk
Plasterki cytryny
zaburzenia neurologiczne
pierwsza pomoc
Choroby

Ukąszenie osy: co robić gdy ukąsi osa?

Ukąszenie osy w większości przypadków wywołuje jedynie lekki obrzęk i w tej sytuacji wymagane jest przemycie miejsca użądlenia. Warto wtedy zastosować sok z cytryny, który dezaktywuje działanie jadu. Niestety w niektórych przypadkach dochodzi nawet do wstrząsu anafilaktycznego, który wymaga natychmiastowej wizyty w szpitalu.
Beata Marzec
Ramię w bandażu
pierwsza pomoc
Choroby

Temblak z chusty na złamaną lub zwichniętą rękę

Temblak z chusty odciąża obolałe mięśnie i stawy w momencie złamania lub zwichnięcia ręki. Temblak nie powinien być robiony z chusty ze śliskiego lub zniszczonego materiału. Najlepsza dla podtrzymania uszkodzonej ręki jest tkanina bawełniana, która dodatkowo pozwoli skórze oddychać.
Beata Marzec
Łódź
zaburzenia neurologiczne
pierwsza pomoc
Choroby

Choroba morska: nudności na statku lub łodzi

Choroba morska to dolegliwość osób, które przebywając na statku lub nawet małej łodzi doświadczają nudności czy zawrotów głowy. To jedna z chorób lokomocyjnych. Wiele osób ratuje się przyjmując od razu (albo jeszcze przed podróżą) tabletki na objawy choroby morskiej, jednak można je zwalczyć... siłą woli.
Beata Marzec
Szerszeń wioczny z bliska
pierwsza pomoc
Choroby

Ukąszenie szerszenia może być niebezpieczne

Ukąszenie szerszenia objawia się zwykle zaczerwienieniem skóry, obrzękiem i opuchlizną. Organizm może również odpowiedzieć gorączką, dreszczami, bólem w klatce piersiowej i atakiem duszności.
Paulina Mucha
Oparzona dłoń posmarowana maścią
pierwsza pomoc

Oparzenia termiczne – objawy i pierwsza pomoc

Oparzenie termiczne oznacza uszkodzenie ciała na skutek kontaktu z wysoką temperaturą, np. gorącymi płynami – wodą, tłuszczem, mlekiem itp., parą wodną, rozgrzanym przedmiotem, np. żelazkiem lub bezpośrednim źródłem ognia. Miejsce oparzenia należy dokładnie oczyścić.
Paulina Mucha
palce przyciśnięte do nadgarstka
badania diagnostyczne
pierwsza pomoc
Choroby

Jak właściwie mierzyć puls ręcznie?

Tętno, czyli inaczej puls, jest to liczba skurczów serca na minutę. Po każdym jego skurczu krew jest wtłaczana do tętnic. Aby zmierzyć tętno, należy odszukać jedną z tętnic ciała i sprawdzić, ile uderzeń na minutę można wyczuć. Serce dorosłego człowieka o przeciętnej kondycji fizycznej przeciętnie kurczy się 68-70 razy na minutę.
Anna Cholewa
Kobieta leży w białej pościeli.
uzależnienia
pierwsza pomoc

Przedawkowanie tabletek nasennych. Jak się objawia i leczy?

Leki nasenne są zażywane coraz częściej, nawet w łagodnych przypadkach bezsenności. Przedawkowanie leków nasennych jest niebezpieczne dla organizmu. Może spowodować nawet porażenie ośrodka oddechowego i śmierć.
Sylwia Ciupak
lekarz rozmawia z pacjentką
zaburzenia neurologiczne
pierwsza pomoc
ból głowy

Stłuczenie mózgu: pierwsza pomoc

Stłuczenie mózgu to uraz, który wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Zdarza się, że na początku nie występują niepokojące objawy, jednak należy być czujnym, ponieważ nawet kilka godzin po stłuczeniu może dojść do utraty przytomności.
Joanna Jędrzejczyk
pielęgniarka bandażuje nadgarstek
odporność
pierwsza pomoc
Choroby

Zakażenie rany - róża przyranna

Róża przyranna to ostre zapalenie skóry, które objawia się silnym bólem i zaczerwienieniem uszkodzonej tkanki. Do rozwoju przykrych objawów dochodzi za sprawą paciorkowców.
Joanna Jędrzejczyk
Nasze akcje
Douglas
Lifestyle
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa