Wyciąganie kleszcza
Flickr/Fairfax County/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia

Jak rozpoznać boreliozę? Rumień skórny w boreliozie

Objawy boreliozy sprawiają trudności w rozpoznaniu, a zwłoka może zakażonego krętkiem Borrelii wiele kosztować. Nieleczona wczesna faza choroby, która obejmuje jedynie zmiany skórne, może zmienić się w fazę rozsianą, a nawet przewlekłą. Borelioza może dawać objawy ze strony wszystkich narządów, dlatego po ukąszeniu przez kleszcza trzeba być czujnym i jak najwcześniej reagować na wszelkie niepokojące dolegliwości.

Objawy boreliozy sprawiają trudności w rozpoznaniu, a zwłoka może zakażonego krętkiem Borrelii wiele kosztować. Nieleczona wczesna faza choroby, która obejmuje jedynie zmiany skórne, może zmienić się w fazę rozsianą, a nawet przewlekłą. Borelioza może dawać objawy ze strony wszystkich narządów, dlatego po ukąszeniu przez kleszcza trzeba być czujnym i jak najwcześniej reagować na wszelkie niepokojące dolegliwości.

 

Borelioza atakuje kolejno tkankę łączną, mięśniową i nerwową. Najważniejsze jest jej wczesne rozpoznanie, bo zbyt późne wdrożenie leczenia może spowodować poważne choroby i nieodwracalne zmiany w organizmie. Najczęstsze objawy boreliozy to:

1. Zmiany skórne w boreliozie


Pierwsze objawy boreliozy mogą się pojawić po 1–3 tygodniach od ukąszenia przez kleszcza i są nimi zmiany skórne, które pojawiają się nie tylko w miejscu, gdzie doszło do zagnieżdżenia się pasożyta.

 

Rumień pospolity

 

Jednym z najwcześniejszych objawów jest tzw. rumień pospolity, który nie swędzi ani nie boli (może być bolesny tylko przy dotyku), jednak trzeba go leczyć, bo bakterie, które są w nim skupione, mogą przedostać się ze skóry do wszystkich narządów organizmu. Rumień występuje u 30% zarażonych boreliozą. Łatwo go rozpoznać – ma postać owalnej czerwonej plamy z jasnym pierścieniem wewnątrz. Początkowo ma średnicę do 1,5 cm, ale może się rozrastać nawet do 15–30 cm. Żeby pozbyć się rumienia razem z powodującymi go bakteriami, nie wystarczy leczenie miejscowe – trzeba wdrożyć antybiotykoterapię.

 

Chłoniak limfocytów skóry

 

Chłoniak limfocytów skóry to dość rzadki objaw boreliozy, który pojawia się raczej u dzieci niż u dorosłych. Może wystąpić nie tylko na rękach i nogach – lubi się ukrywać w małżowinie usznej, na brodawkach sutkowych czy na mosznie. Tak jak rumień, nie boli, ale również wymaga leczenia antybiotykiem. Charakteryzuje się czerwono-niebieskim zabarwieniem.

 

Przewlekłe zanikowe zapalenie skóry

 

Nieleczona borelioza w postaci skórnej może doprowadzić do przewlekłego zanikowego zapalenia skóry, które początkowo objawia się obrzękiem, a potem przechodzi w osłabienie skóry. Staje się ona wrażliwa i cienka jak bibuła, pojawiają się na niej niesymetryczne czerwonosine plamy, zaczynają też z niej wypadać włosy.


2. Objawy grypy.

 

U chorych, u których nie wystąpiły zmiany skórne, borelioza jest znacznie trudniejsza do zdiagnozowania, zwłaszcza, że infekcje narządów są mało charakterystyczne i mogą naśladować wiele innych chorób. Dolegliwości często sugerują grypę. Pojawiają się:

 • gorączka,
 • dreszcze,
 • uderzenia gorąca,
 • poty,
 • zmęczenie,
 • obniżenie sprawności fizycznej,
 • ociężałość,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • bezsenność.


3. Zapalenie stawów.

 

Zapalenie stawów towarzyszy zwykle przewlekłemu zanikowemu zapaleniu skóry, może się też pojawić niedługo po wystąpieniu rumienia. Szczególnie zagrożone są staw kolanowy i staw skokowy, które zaczynają puchnąć, boleć, a czasem nawet sztywnieć. Chorzy często bagatelizują tę dolegliwość, ponieważ po krótkim czasie zanika. Może jednak po kilku tygodniach wrócić, a nieleczona doprowadza do nieodwracalnego uszkodzenia powierzchni stawowych. Leczenie antybiotykiem w boreliozowym zapaleniu stawów jest więc nieodzowne.


4. Neuroborelioza.

 

Jako ostatni borelioza atakuje ośrodkowy układ nerwowy. Do pojawienia się objawów z jego strony dochodzi od 2 tygodni do kilku miesięcy od ukąszenia przez kleszcza. Na początku drętwieją kończyny i język, może też dojść do zaburzeń zmysłu smaku czy skurczów mięśni twarzy. Kiedy krętki Borrelii dotrą do układu nerwowego, pojawiają się bóle w zasadzie wszystkich części ciała (nerwobóle), dochodzi do upośledzenia siły mięśniowej, drżenia mięśni i nadwrażliwości na dotyk. Zmiany w układzie nerwowym mogą doprowadzić do bardzo niebezpiecznych chorób – nie tylko fizycznych, ale również psychicznych. Do psychologa trafiają często osoby z depresją, której początek dało właśnie ukąszenie przez kleszcza. U chorych, u których borelioza nie została wykryta we wczesnym stadium, mogą wystąpić nieodwracalne uszkodzenia nerwowe:

 • zaburzenie widzenia i upośledzenie słuchu,
 • padaczka,
 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
 • przewlekłe zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego.

Nudności i wymioty, bóle głowy i sztywność karku, nadwrażliwość na światło i trudności w zamknięciu powiek to sygnały, że należy niezwłocznie udać się do lekarza.

kleszcz na skórze
©fotopen/Fotolia.com
Styl życia
Borelioza – choroba wywoływana przez kleszcze i meszki, której pierwszym objawem jest rumień na skórze
Borelioza jest najczęściej wywoływana przez ukąszenie kleszcza zarażonego bakterią z rodzaju Borrelia. Pierwszym objawem choroby jest zwykle rumień na skórze. Leczenie boreliozy w początkowym stadium polega na podaniu antybiotyku.

Borelioza jest najczęściej wywoływana przez ukąszenie kleszcza zarażonego bakterią z rodzaju Borrelia. Pierwszym objawem choroby jest zwykle rumień na skórze. Leczenie boreliozy w początkowym stadium polega na podaniu antybiotyku. Borelioza jest inaczej nazywana chorobą z Lyme , ponieważ po raz pierwszy została zdiagnozowana właśnie w mieście Lyme. Schorzenie pojawiło się wtedy u bardzo dużej liczby dzieci z objawami młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów . W jaki sposób powstaje borelioza? Borelioza to infekcja spowodowana bakterią z rodzaju Borrelia, którą przenoszą głównie kleszcze. Te roztocza pasożytują na innych organizmach, żywiąc się ich krwią. Atakują nie tylko ludzi, ale też zwierzęta. Transportują przy tym drobnoustroje wywołujące różne choroby, np. kleszczowe zapalenie mózgu lub właśnie boreliozę. Warto wiedzieć, że nie każdy kleszcz powoduje boreliozę. Przenoszą ją jedynie pasożyty zarażone bakterią. Oprócz kleszczy, nosicielami Borrelii są też meszki i niewielki odsetek komarów. Borelioza – objawy Po ugryzieniu kleszcza lub innego nosiciela zarazków, do skóry człowieka dostaje się bakteria, która może wywołać tzw. rumień wędrujący . Ma on charakterystyczny kształt czerwonego pierścienia, z czerwonym kołem lub plamą wewnątrz (środkowa plama może zanikać). Rumień pojawia się we wczesnym stadium boreliozy – do 30 dni od ukąszenia przez kleszcza . Oprócz niego występują też inne objawy choroby, przypominające grypę: gorączka, dreszcze, ból głowy, ból mięśni i stawów, zmęczenie, powiększenie węzłów chłonnych oraz sztywność karku. Bakteria Borrelia przedostaje się też do krwi, a wraz z nią do różnych narządów człowieka, np. oka, serca, szpiku, wątroby lub mózgu. U...

Kleszcz na liściu
© Vitalii Hulai/Fotolia.com
Styl życia
Objawy boreliozy: rumień wędrujący
Pierwsze objawy boreliozy, czyli inaczej choroby z Lyme, wyglądają jak objawy grypy – osłabienie, bóle stawów, bóle głowy i gorączka. Borelioza dzieli się na trzy fazy: wczesną miejscową, wczesną rozsianą i późną. Objawy we wcześniejszych fazach różnią się od tych w późniejszej.

Pierwsze objawy boreliozy, czyli inaczej choroby z Lyme, wyglądają jak objawy grypy – osłabienie, bóle stawów, bóle głowy i gorączka. Borelioza dzieli się na trzy fazy: wczesną miejscową, wczesną rozsianą i późną. Objawy we wcześniejszych fazach różnią się od tych w późniejszej. Pierwsze objawy boreliozy u człowieka Pierwszym objawem boreliozy jest wystąpienie charakterystycznego wędrującego rumienia . Tak nazywa się charakterystyczną wysypkę, będącą konsekwencją około 80% ukąszeń kleszcza. Pojawia się tydzień-dwa od ugryzienia. Początkowo ma wygląd małej białej plamki , która z czasem się powiększa, tworząc czerwony owal lub trójkąt. Wokół niej pojawia się czerwony pierścień – całość może przypominać na przykład cel na tarczy. W trakcie rozprzestrzeniania się infekcji, również rumień zaczyna pojawiać się w różnych miejscach ciała. Nieleczony utrzymuje się na skórze około miesiąca, a następnie bakterie przedostają się do krwi, rozpoczynając tym samym późną fazę boreliozy . Późne objawy boreliozy u człowieka W późnej fazie boreliozy każdy człowiek ma nieco inne objawy i trudno przywołać jeden zestaw , który wystąpi na 100% u każdego chorego. Do najczęstszych objawów zalicza się: bóle stawów – u większości osób atakowane są stawy kolanowe, ale nie jest to regułą (jeśli nie zostanie podjęte leczenie, istnieje ryzyko rozwinięcia się trwałego zapalenia stawów), bóle głowy , ciągle zmęczenie, ociężałość, bezsenność, trudności z koncentracją, zmiany nastroju, drętwienie kończyn, utrata masy ciała, nieregularne lub wolne bicie serca, wypadanie włosów.   Objawy te są dość uniwersalne i mogą dotyczyć wielu schorzeń – m.in. wspomnianej już grypy . Jeżeli występują u ciebie wymienione dolegliwości i mogło u ciebie nastąpić ugryzienie...

kleszcz na liściu
© risto0/Fotolia.com
Styl życia
Najczęściej występujące choroby odkleszczowe
Choroby przenoszone przez kleszcze to poważne schorzenia powodujące wiele groźnych powikłań. Najważniejsza jest profilaktyka, czyli odpowiednia ochrona i szczepienia, szczególnie wśród osób, które są narażone na częsty kontakt z tymi pasożytami.

Choroby przenoszone przez kleszcze to poważne schorzenia powodujące wiele groźnych powikłań. Najważniejsza jest profilaktyka, czyli odpowiednia ochrona i szczepienia, szczególnie wśród osób, które są narażone na częsty kontakt z tymi pasożytami.   W przypadku wystąpienia niepokojących objawów po ukąszeniu przez kleszcza , takich jak gorączka, ból głowy czy mdłości należy jak najszybciej udać się do lekarza. Jaką chorobę może spowodować ukąszenie kleszcza? Choroby przenoszone przez kleszcze to przede wszystkim: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Schorzenia występujące bardzo rzadko to: gorączka plamista, babezjoza, kleszczowy paraliż, dur powrotny, tularemia, cytaukszoonoza oraz anaplazmoza. Do zakażenia dochodzi w wyniku wpuszczenia w organizm ludzki toksyny zawierającej chorobotwórcze drobnoustroje. Choroby przenoszone przez kleszcze – odkleszczowe zapalenie mózgu Po ukąszeniu przez kleszcza wirus obecny jest początkowo w skórze skąd dostaje się do najbliżej położonych węzłów chłonnych, a następnie do krwi. Okres wylęgania choroby trwa od 7 do 14 dni. Wczesne objawy odkleszczowego zapalenia mózgu są podobne do grypy i pojawiają się nagle.   Są to: osłabienie, gorączka, bóle głowy oraz mięśni. Po upływie 7 dni, jeżeli nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie dochodzą do tego objawy, takie jak nudności, wymioty, drgawki, niedowłady oraz zaburzenia orientacji ponieważ zaatakowany zostaje układ nerwowy. Może dojść do zapalenia opon mózgowych, rdzenia kręgowego lub móżdżku. Często następuje samoistne wyleczenie, szczególnie wtedy, gdy pojawiły się tylko objawy podobne do zwykłego przeziębienia. Choroby przenoszone przez kleszcze – borelioza Borelioza jest wywoływana przez bakterię z rodziny krętków, której nosicielem jest mniej więcej co piąty kleszcz. To choroba przewlekła, której pierwszym...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner