kobieta w okularach
Pixabay/Takmeomeo/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Jak radzić sobie z dolegliwościami związanymi z niskim ciśnieniem?

Jeśli ciśnienie krwi spada poniżej normy, możemy mówić o hipotonii (niskim ciśnieniu). Prawidłowe ciśnienie tętnicze to 120/60 mm Hg. Jego dolna dopuszczalna granica wynosi 90/60 mm Hg u kobiety i 100/70 mm Hg u mężczyzny.

Jeśli ciśnienie krwi spada poniżej normy, możemy mówić o hipotonii (niskim ciśnieniu). Prawidłowe ciśnienie tętnicze to 120/60 mm Hg. Jego dolna dopuszczalna granica wynosi 90/60 mm Hg u kobiety i 100/70 mm Hg u mężczyzny.

 

Dolegliwości związane z niskim ciśnieniem dotykają szczególnie osoby młode. Problem niskiego ciśnienia dotyczy około 1% populacji, i zmagają się z nim częściej kobiety niż mężczyźni.

Hipotonia – objawy

Senność, osłabienie, zmniejszona aktywność fizyczna, bóle i zawroty głowy, nudności, osłabienie koncentracji, nocne poty, szum w uszach, zziębnięcie kończyn, kołatanie serca, skłonność do omdleń, szczególnie w wyniku długiego stania to główne objawy hipotonii. Upały oraz wahania ciśnienia atmosferycznego sprzyjają nasilaniu się dolegliwości związanych ze zbyt niskim ciśnieniem krwi.

Przyczyny niskiego ciśnienia – hipotonia pierwotna i wtórna

Przyczyny hipotonii pierwotnej są trudne do ustalenia, podłoże jest prawdopodobnie genetyczne. Przypuszcza się, że wpływ na to mogą mieć naczynia tętnicze i ich niezdolność do kurczenia się – mała elastyczność, krew płynie przez nie wolniej. O hipotonii wtórnej mówimy wówczas, gdy jest następstwem chorób, brania leków lub urazów, np. anemii, cukrzycy, przewlekłego stresu, odwodnienia lub stosowania leków psychotropowych. Leczenie niedociśnienia wtórnego polega na eliminacji środka je powodującego (choroby, urazu).

Życie osób z niedociśnieniem tętniczym

Mimo iż nie jest to dolegliwość zagrażająca życiu, bardzo negatywnie wpływa na jego komfort. Lekami trudno jest wyregulować ciśnienie krwi i niestety nie pomagają na długo. Stosowane są jedynie w sytuacjach kryzysowych, gdy ciśnienie spada do zagrażających życiu parametrów. Istnieje kilka domowych sposobów doraźnej pomocy przy nagłym omdleniu lub pogorszeniu samopoczucia wywołanego hipotonią. Przede wszystkim należy się położyć z nogami w górze w celu dotlenienia mózgu.

 

Dla osób nieprzyzwyczajonych do działania kawy polecane jest jej wypicie, co na jakiś czas poprawi samopoczucie. Niestety osoby z niskim ciśnieniem to najczęściej smakosze kawy i jej działanie nie wpływa na nich tak mocno. Wtedy pomocne może być wypicie napoju energetyzującego zawierającego kofeinę. Picie kawy przez około 5 godzin, małymi łykami będzie miało lepsze działanie niż wypicie 3 kaw w ciągu godziny.

Niskie ciśnienie – jak sobie z nim radzić?

Przestrzeganie kilku zasad pomoże uniknąć przykrych skutków hipotonii:

  • Naprzemienny chłodno-ciepły prysznic (pobudza krążenie) – należy zawsze kończyć chłodnym strumieniem wody;
  • Aktywność fizyczna, jazda na rolkach, spacery, jada na rowerze – świetnie wpływają na kondycję całego organizmu i usprawniają pracę układu krwionośnego;
  • Nawadnianie – picie co najmniej 2 litry płynów dziennie (szczególnie w czasie upałów), mogą to być: woda, napary ziołowe, herbatki owocowe;
  • Unikanie gwałtownych zmian pozycji ciała, długiego stania oraz uczucia głodu, które może powodować omdlenia;
  • Wysypianie się, wypoczywanie, unikanie stresujących sytuacji.

 

Ku pokrzepieniu – w wyniku badań stwierdzono, że osoby z niskim ciśnieniem żyją dłużej, ponadto dolegliwości towarzyszące hipotonii zmniejszają się wraz z wiekiem.


Ziewająca kobieta
© iko/Fotolia.com
Styl życia
Niskie ciśnienie krwi objawia się bladością skóry, apatią i sennością
Jeśli dokuczają Ci senność i apatia, a skóra jest ciągle blada, może to znaczyć, że masz zbyt niskie ciśnienie tętnicze. Niedociśnienie dotyka osób w różnym wieku, a objawy nasilają się wraz ze zmianami pogody, zwłaszcza jesienią.

Jeśli dokuczają Ci senność i apatia, a skóra jest ciągle blada, może to znaczyć, że masz zbyt niskie ciśnienie tętnicze. Niedociśnienie dotyka osób w różnym wieku, a objawy nasilają się wraz ze zmianami pogody, zwłaszcza jesienią. Kogo dotyka niedociśnienie? Z objawami zbyt niskiego ciśnienia krwi borykają się chorzy na anemię, cukrzycę czy niedoczynność nadnerczy . Przypadłość tę mogą powodować także rozległe oparzenia, długotrwałe odwodnienie, krwotok i silny stres. Niedociśnienie występuje również jako efekt przyjmowania niektórych leków , w tym nasercowych, psychotropowych, stosowanych w leczeniu choroby Parkinsona. Wówczas mówimy o hipotonii wtórnej . Niedociśnienie pierwotne może nie mieć żadnej konkretnej przyczyny. Obserwuje się jednak, że ludzie cierpiący na tę chorobę mają mało elastyczne ściany tętnic. Skąd wiadomo, że to hipotonia? O zbyt niskim ciśnieniu tętniczym można mówić, gdy nie przekracza ono u kobiet 90/60 mmHg i 100/70 mmHg u mężczyzn. Zauważalnymi objawami są m.in. bladość skóry, senność czy apatia. Hipotonia polega na tym, że organizm jest słabo zaopatrywany w krew i tlen. Dlatego oprócz bladej skóry objawami niskiego ciśnienia krwi są zimne ręce i stopy, mroczki przed oczami, bóle głowy, zaburzenia równowagi i widzenia, a nawet omdlenia. Człowiek z niedociśnieniem jest notorycznie zmęczony, senny, nie ma energii do działania. Niskie ciśnienie tętnicze powoduje też problemy z koncentracją, zawroty głowy czy zaburzenia rytmu serca i wyraźnie przyspiesza tętno. Osoba chora rano ma duży kłopot ze wstaniem z łóżka, brak jej energii. Objawem hipotonii może być również zobojętnienie bądź wręcz przeciwnie – depresyjne reakcje emocjonalne. Sposoby diagnozowania niedociśnienia Pierwszym krokiem w diagnozie hipotonii jest stwierdzenie, czy niskie ciśnienie występuje przewlekle, czy epizodycznie. W...

mężczyzna w złym nastroju
©BillionPhotos.com/fotolia
Styl życia
Ciśnienie atmosferyczne a samopoczucie – wzrosty, spadki i wahania ciśnienia odczuwają meteopaci
Ciśnienie atmosferyczne a samopoczucie – wzrosty, spadki i wahania ciśnienia odczuwają meteopaci

Mogłoby się wydawać, że samopoczucie pogarsza się wyłącznie wtedy, gdy ciśnienie na zewnątrz spada, jednak dolegliwości odczuwane są także podczas wahań ciśnienia i jego wzrostu .   Złe samopoczucie spowodowane wysokim ciśnieniem atmosferycznym odczuwają głównie meteopaci. Dokuczliwe są dla nich zmiany pogody, a szczególnie przechodzenie frontów. Wysokie ciśnienie atmosferyczne może powodować u nich bóle głowy, zawroty głowy, senność, rozdrażnienie i zwiększać krzepliwość ich krwi.   Dolegliwości przy wysokim ciśnieniu   Zwykle przykre i uporczywe dolegliwości dopadają ludzi wrażliwych na zmianę pogody wówczas, gdy ciśnienie na zewnątrz spada . Wachlarz objawów jest szeroki i przeważają w nim dolegliwości bólowe i związane z nastrojem. Część osób negatywnie odczuwa także wzrost ciśnienia atmosferycznego. Wysokie ciśnienie na zewnątrz wywołuje bóle głowy, a nawet migreny, których trudno się pozbyć tradycyjnymi metodami, np. zażywając tabletkę. Mimo że zwykle jest ładna pogoda, gdy jest wysokie ciśnienie atmosferyczne, meteopaci czują się wtedy rozdrażnieni i dokucza im senność. Na samopoczucie mają duży wpływa także warunki towarzyszące wysokiemu ciśnieniu atmosferycznemu podczas oddziaływania silnego wyżu. W lecie w tym czasie jest dni są upalne , a podczas zimy – temperatura mocno spada i nie towarzyszą temu opady śniegu ani deszczu. Konsekwencją dużego wzrostu ciśnienia atmosferycznego dla osób wrażliwych na zmiany pogody są problemy z koncentracją i rozkojarzenie.   Wzrost krzepliwości krwi a wzrostem ciśnienia atmosferycznego   Wysokie ciśnienie atmosferyczne zwiększa ciśnienie tętnicze krwi i jej krzepliwość . Dlatego oprócz bólu głowy i ogólnie kiepskiego...

Ziarna kawy i filiżanka kawy
© igorkol_ter/Fotolia.com
Styl życia
Walka z niskim ciśnieniem tętniczym – 6 sposobów na podniesienie ciśnienia
Objawy niskiego ciśnienia mogą być bardzo uciążliwe, a nawet niebezpieczne. Gdy czujemy się źle z powodu zbyt niskiego ciśnienia, powinniśmy je sobie podnieść. Możemy to zrobić m.in. dzięki zmianie diety i wykonywaniu ćwiczeń.

Objawy niskiego ciśnienia mogą być bardzo uciążliwe, a nawet niebezpieczne. Gdy czujemy się źle z powodu zbyt niskiego ciśnienia, powinniśmy je sobie podnieść. Możemy to zrobić m.in. dzięki zmianie diety i wykonywaniu ćwiczeń. Po pierwsze: kofeina podnosi ciśnienie Szybko niskie ciśnienie tętnicze podniesie wypita kawa. Sprawdzą się też inne napoje kofeinowe , np. „energetyki” czy napoje typu coca-cola. Kofeina pobudza ośrodkowy układ nerwowy, a także układ naczynioruchowy oraz układ oddechowy. Po drugie: ruch Aktywność fizyczna podnosi ciśnienie krwi i poprawia elastyczność naczyń krwionośnych. Ćwicząc, osoby z niskim ciśnieniem odnoszą podwójną korzyść – natychmiastowy wzrost ciśnienia i poprawę jakości naczyń krwionośnych . Wykazano, że hipotonię (zbyt niskie ciśnienie) mają osoby ze sztywnymi naczyniami krwionośnymi. Po trzecie: zioła na niskie ciśnienie Niskie ciśnienie tętnicze podniesie picie naparu z mieszanki ziół: tymianku , majeranku, mięty, serdecznika, kwiatów lawendy i korzenia lubczyku . Zioła zalewa się wrzątkiem i zaparza przez 5 minut. Tak przygotowaną miksturę należy zażywać 3-4 razy dziennie. Po czwarte: woda podnosi ciśnienie krwi Woda pomoże rozrzedzić krew, czego efektem jest wzrost ciśnienia. Oprócz wody można pić też soki i jeść zupy. Łącznie powinniśmy dostarczyć organizmowi około 2-3 litrów płynów. Więcej nawodnienia będziemy potrzebować w upalne dni i po wysiłku fizycznym. Po piąte: chłodno-gorący prysznic W walce z hipotonią sprawdzi się prysznic na przemian zimną i gorącą wodą. Ważne jest, żeby skończyć zimnym strumieniem . Po szóste: odpowiednia dieta na hipotomię Ciśnienie podniesie odpowiednia dieta. Warto postawić na produkty z pełnego ziarna, a więc na kasze, pełnoziarniste pieczywo, makarony . Ustabilizuje to poziom glukozy odpowiedzialny za...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak