Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Chusteczka higieniczna z plamą krwi
Flickr/Quinn Dombrowski/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia

Pierwsza pomoc przy krwotoku z nosa

Nagle tobie lub komuś podczas rozmowy zaczyna lecieć krew z nosa, a ty nie wiesz, jak zachować się w tej sytuacji. Mimo że to zdarzenie może wyglądać groźnie, nie panikuj. Podstawowa znajomość pierwszej pomocy pomoże zatamować krew z nosa bez konieczności telefonu na pogotowie.

Nagle tobie lub komuś podczas rozmowy zaczyna lecieć krew z nosa, a ty nie wiesz, jak zachować się w tej sytuacji. Mimo że to zdarzenie może wyglądać groźnie, nie panikuj. Podstawowa znajomość pierwszej pomocy pomoże zatamować krew z nosa bez konieczności telefonu na pogotowie.

Przyczyny krwotoku z nosa

Jednorazowy krwotok z nosa jest często spowodowany doraźnymi przyczynami, nie mającymi większego znaczenia dla ogólnej kondycji naszego organizmu. Może to być:

 • podrażnienie błony śluzowej nosa,
 • uraz nosa (dotkliwe uderzenie się w nos),
 • konsekwencja kataru (silne dmuchanie w chusteczkę może spowodować osłabienie naczynek krwionośnych w nosie).

 

Gdy krwotok z nosa powtarza się cyklicznie, wtedy możemy mieć do czynienia z poważnym objawem choroby, np. zaburzeniem krzepliwości krwi, zmianami naczyniowymi lub nowotworowymi. Jeśli to powtarzający się symptom – po zatamowaniu krwi, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Pierwsza pomoc przy zatamowaniu krwi z nosa

Podczas krwawienia z nosa należy usiąść (pozycja stojąca może doprowadzić do omdlenia, a pozycja leżąca do spływania krwi do organizmu zamiast na zewnątrz). W przypadku, gdy osoba poszkodowana ma katar, należy zalecić jej wydmuchanie nosa. Samo tamowanie wykonuje się za pomocą dłoni oraz chusteczki – ściskamy skrzydełka nosa dwoma palcami, a drugą ręką trzymamy chusteczkę. Odczekujemy kilka minut aż krwawienie ustanie.

 

Jeżeli jednak krwotok z nosa nie zmniejsza się, albo co gorsza jest coraz bardziej obfity, należy zadzwonić po pogotowie, ponieważ oznacza to, że może być to objaw poważnej choroby (tak jak wyżej – choroby układu krwionośnego czy zmian nowotworowych).

Osłabnięcie przy krwotoku z nosa

Krwotok z nosa jest silnym przeżyciem dla człowieka, dlatego często występują przy nim omdlenia. W takiej sytuacji powinniśmy ułożyć osobę w pozycji bocznej ustalonej:

 

Osobę kładziemy na boku, jej jedna ręka ułożona jest pod kątem prostym względem ciała i ugięta w łokciu, jedna noga (na zewnątrz) jest ugięta w kolanie, ale nie odrywa się od ziemi, a druga, przylegająca do podłogi, jest wyprostowana. Ważne, aby sprawdzić możliwość oddychania – odchyl głowę poszkodowanego do tyłu, aby zapewnić mu swobodny oddech.

 

Pozycja boczna ustalona jest bezpieczna, uniemożliwia zapadnięcie się języka, krew może swobodnie wypłynąć. Po prawidłowym ustawieniu osoby powinniśmy zadzwonić po pogotowie.

Czego nie należy robić przy krwotoku z nosa:

 • Nie należy odchylać głowy do tyłu.
 • Schładzać ciała zimnym kompresem (jest to mit w przypadku krwotoku z nosa, nie ma medycznych podstaw, aby go stosować – sytuacja jest odwrotna, gdy występuje omdlenie – wtedy zimny okład rzeczywiście pomaga).
 • Od razu dzwonić po karetkę – jeżeli krwotok widocznie ustaje po kilku minutach, nie ma konieczności dzwonić po pomoc medyczną).
   

   

 • Na występowanie i częstość krwotoków wpływają trombocyty. Dowiedz się więcej na temat płytek krwi (inaczej plt lub trombocytach).
 • Słabe krzepnięcie krwi może być przyczyną siniaków. Przeczytaj, skąd bierze się skłonność do siniaków.
 • Małopłytkowość pojawia się najczęściej u młodych kobiet. Zobacz, jakie są przyczyny, objawy i leczenie zbyt małej liczby płytek krwi.

zakrwawione chusteczki
Pixabay/LisaRedfern/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Anemia przyczyną krwotoków z nosa. Jak je zatamować?
Krew z nosa przy anemii może przynieść niebezpieczne skutki, dlatego trzeba szybko reagować. Aby zatamować krwawienie należy obkurczyć naczynia krwionośne, co zmniejsza napływ krwi.

Krew z nosa przy anemii może przynieść niebezpieczne skutki, dlatego trzeba szybko reagować. Aby zatamować krwawienie należy obkurczyć naczynia krwionośne, co zmniejsza napływ krwi. Na czym polega niedokrwistość i jak przebiega leczenie anemii? Anemia, inaczej nazywana niedokrwistością, to zespół objawów chorobowych, którego podłożem jest zbyt niska wartość erytrocytów w hemoglobinie. Prawidłowa ilość erytrocytów to 4,2-5,4 mln/mm3 w przypadku mężczyzn, a 3,5-5,2 mln/mm3 u kobiet. Poza obniżonym wskaźnikiem erytrocytów, osoby z anemią mają też zaniżoną ilość hemoglobiny (barwnika, który przenosi tlen) i hematokrytu (odsetek objętości krwi) – stopnień zmniejszenia jest zróżnicowany.   Przyczyny anemii są liczne, podobnie jak i jej rodzaje. Rodzaj anemii pociąga za sobą konkretny sposób leczenia. Można wyodrębnić trzy grupy podstawowe: anemia niedoborowa (powodowana brakiem, np. żelaza w organizmie), anemia wtórna (pojawia się przy innych schorzeniach, tj. choroby wątroby czy nerek) i anemia występująca przy zaburzeniach funkcji szpiku .   W leczeniu anemii przede wszystkim należy zadbać o właściwą dietę. Najczęstszą przyczyną powstawania anemii są niedobory żelaza, witaminy B12 czy kwasu foliowego . Warto zadbać, aby w codziennym jadłospisie znajdowały się: mięsa, ryby, orzechy, pieczarki, warzywa strączkowe, brokuły, szpinak, sałata, słonecznik, jaja, które dostarczą potrzebnych składników odżywczych. Jeżeli niedobór jest znaczny, warto wybrać się do lekarza po suplementy w postaci tabletek. Dzienna dawka zapotrzebowania na żelazo to – 8 mg (mężczyźni), 18 mg (kobiety do 50 roku życia, powyżej górnej granicy zapotrzebowanie na żelazo się zmniejsza i wynosi około 8 mg)   Anemia może okazać się schorzeniem...

krwotok z palca
© Photo Feats/Fotolia.com
Styl życia
Jak zatamować i opatrzyć krwotok z palca
Krwotok z palca można zatamować poprzez dociskanie do rany jałowej gazy, przyłożenie woreczka z lodem i uniesienie ręki powyżej serca. Jeśli nie powstrzyma to krwawienia, konieczna jest wizyta na chirurgicznej izbie przyjęć.

Krwotok z palca można zatamować poprzez dociskanie do rany jałowej gazy, przyłożenie woreczka z lodem i uniesienie ręki powyżej serca. Jeśli nie powstrzyma to krwawienia, konieczna jest wizyta na chirurgicznej izbie przyjęć.   Krwotok z tętnicy jest bardziej intensywny niż krwotok żylny. Rany, która obficie krwawi, nie należy zaklejać plastrem aptecznym. Jak odróżnić krwotok tętniczy od krwotoku z żyły Krwotok może powstać wskutek uszkodzenia żyły, tętnicy lub naczyń włosowatych. Jeśli dojdzie przy tym do przerwania ciągłości skóry, krew pojawi się na zewnątrz. Krew tętnicza wypływa szybko, intensywnie, w sposób pulsujący i ma jasną barwę. Krew wypływająca z żył jest ciemniejsza, wypływa pod mniejszym ciśnieniem, wolniej. Jeśli uszkodzone zostały tylko drobne naczynia krwionośne (naczynia włosowate), krew pojawia się na powierzchni skóry powoli i w niewielkiej ilości. Intensywny krwotok tętniczy, podczas którego dochodzi do utraty dużej ilości krwi, może najszybciej doprowadzić do wstrząsu hipowolemicznego, który stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia lub życia. Do jego objawów należą m.in.: bladość skóry, przyspieszenie akcji serca do ponad 100 uderzeń na minutę (tachykardia), odwodnienie, gorączka, ciśnienie skurczowe niższe niż 90 mmHg . Aby nie dopuścić do stanu, który wymaga hospitalizacji, należy zatamować krwawienie. Jak opatrzyć ranę na palcu w przypadku krwotoku i mniej intensywnego krwawienia W przypadku krwotoku tętniczego lub żylnego, należy przemyć ranę zimną, bieżącą wodą lub roztworem soli fizjologicznej i uciskać ją przez gruby kawałek ligniny, złożoną chusteczkę higieniczną lub ręcznik papierowy, unosząc rękę tak, aby palec znalazł się powyżej serca. Warto też przyłożyć do rany woreczek z lodem – chłód obkurcza...

probówka krwi
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Trombocyty – skutki wahań PLT w organizmie
Trombocyty, inaczej płytki krwi, które odpowiadają za proces krzepnięcia, to strzępki komórek pozbawionych jądra. Są mniejsze niż pozostałe komórkowe składniki krwi.

Trombocyty, inaczej płytki krwi, które odpowiadają za proces krzepnięcia, to strzępki komórek pozbawionych jądra. Są mniejsze niż pozostałe komórkowe składniki krwi.   Liczbę trombocytów określa parametr PLT, który jest elementem podstawowego badania morfologicznego krwi . Zarówno nadmiar, jak i niedobór płytek krwi, mogą stanowić poważne zagrożenie dla organizmu. Krzepnięcie krwi – podstawowa funkcja trombocytów Płytki krwi inicjują proces krzepnięcia i rozkładu (fibrynolizy) zakrzepu, odpowiadają również za wzrost i skurcz naczyń krwionośnych, wzrost mięśni gładkich i zmiany miażdżycowe. Proces krzepnięcia krwi rozpoczyna się w momencie, kiedy tkanka zostaje uszkodzona. Ma wtedy miejsce cały szereg reakcji chemicznych, które przekształcają białko występujące w osoczu (fibrynogen) w cząsteczki białka prostego (fibryna) o zdolności do zlepiania się. Na powierzchni rany tworzy się rodzaj siateczki, a erytrocyty i trombocyty wpadają w nią, tworząc skrzep. Zaburzenia związane wahaniami PLT W 1 mikrolitrze (mm³) ludzkiego osocza znajduje się ok. 150–400 tys. płytek krwi (150000–400000/μl lub 150–400 K/μl). Żyją one w krwioobiegu od 8 do 12 dni, po czym są rozkładane przez wątrobę i śledzionę. Nowe płytki krwi produkuje szpik kostny w postaci megakariocytu, który staje się trombocytem dopiero kiedy traci jądro komórkowe. W organizmie może dojść do zaburzeń związanych zarówno z wytwarzaniem, jak i z niszczeniem płytek krwi. Mamy w wówczas do czynienia ze znacznymi wahaniami PLT, które wywołują trzy rodzaje zaburzeń: Trombocytopenię (małopłytkowość) – obniżenie poziomu PLT do mniej niż 300 K/μl. Trombocytozę (nadpłytkowość) – podwyższenie poziomu PLT do więcej niż 450 K/μl....

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner