mężczyzna trzyma się rękami za głowę
Pixabay/geralt/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Jak poznać, że to zawał serca? Poznaj 4 najczęstsze objawy

Najczęstsze objawy zawału serca to silny ból w klatce piersiowej, duszność, lęk i zimne poty oraz nudności. W przypadku wystąpienia tych objawów niezwłocznie należy wezwać pogotowie. Nie można ich bagatelizować!

Najczęstsze objawy zawału serca to silny ból w klatce piersiowej, duszność, lęk i zimne poty oraz nudności. W przypadku wystąpienia tych objawów niezwłocznie należy wezwać pogotowie. Nie można ich bagatelizować!

Czym jest zawał serca?

Zawał serca (inaczej atak serca) to obumarcie części mięśnia sercowego, spowodowane niedoborem tlenu. Jego przyczyną jest zablokowanie dopływu krwi do serca wskutek pojawienia się skrzepu krwi lub skurczu jednej z tętnic wieńcowych. Na atak serca narażeni są szczególnie mężczyźni po 40. roku życia, zwłaszcza jeśli są otyli, mają nadciśnienie tętnicze i doświadczają w życiu stresujących sytuacji. Ponad 40% zawałów kończy się śmiercią. Dlatego tak ważne jest właściwe rozpoznanie jego objawów.

Jakie są objawy zawału serca?

  • Silny, promieniujący ból w klatce piersiowej. Silny, trwający ponad 20 minut, tępy, uciskający, palący, duszący – tak ból zawałowy opisywany jest przez osoby, które go doświadczają. Ból jest zazwyczaj zlokalizowany w okolicach mostka lub po lewej stronie klatki piersiowej. Rzadziej, w przypadku zawału dolnej ściany serca, w brzuchu. Ten ból często promieniuje na lewą stronę ciała: plecy, rękę, szyję, twarz.
  • Duszność i uczucie ciężaru na klatce piersiowej. Innym charakterystycznym objawem zawału jest duszność i uczucie, jakby klatkę piersiową przygniatał jakiś duży, ciężki przedmiot.
  • Lęk i zimne poty. Osoby przechodzące zawał często doświadczają silnego lęku, strachu przed śmiercią, któremu towarzyszą zimne poty.
  • Nudności i wymioty. Innym częstym objawem są nudności i wymioty.

Pierwsza pomoc osobie przytomnej

Jeśli te objawy występują u osoby z twojego otoczenia, koniecznie wezwij pogotowie. Bądź z chorym do momentu aż przyjedzie karetka. Otwórz okno. Pomóż mu usiąść wygodnie lub ułożyć się w pozycji, która odciąży serce, najlepiej na plecach w pozycji półleżącej. Poluzuj lub rozepnij wszystkie elementy ubrania, które mogą utrudnić mu oddychanie: krawat, pasek, kołnierzyk. Uspokajaj chorego, mów do niego spokojnym głosem. Pod żadnym pozorem nie podawaj mu nic do jedzenia i picia.

Kasia gotuje z Polki.pl: fasolka szparagowa z zasmażką

Pierwsza pomoc osobie nieprzytomnej

Jeśli chory straci przytomność, po wezwaniu pogotowia udziel mu pierwszej pomocy: udrożnij drogi oddechowe, sprawdź, czy w ustach nie znajdują się żadne przedmioty. Odchyl jego głowę do tyłu i unieś podbródek. Sprawdź, czy chory oddycha. Jeśli tak, ułóż go w pozycji bocznej ustalonej. Jeśli nie możesz wyczuć oddechu, rozpocznij reanimację. Na 2 wdechy powinno przypadać 30 mocnych ucisków klatki piersiowej. Kontynuuj reanimację do przyjazdu karetki pogotowia albo do momentu, kiedy chory odzyska przytomność.

 

smutna kobieta w okularach
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Typowe i nietypowe objawy zawału
Rozpoznanie objawów zawału pozwoli ci uratować życie osoby z zawałem serca! Ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, pocenie się, kołatanie serca to niektóre z symptomów towarzyszących zawałowi mięśnia sercowego.

Rozpoznanie objawów zawału pozwoli ci uratować życie osoby z zawałem serca! Ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, pocenie się, kołatanie serca to niektóre z symptomów towarzyszących zawałowi mięśnia sercowego.   Przyczyn bólu w klatce może być wiele, nie każdy od razu sygnalizuje zawał serca. Ból w klatce piersiowej może być przyczyną różnych schorzeń, np.: tętniaka aorty, nadciśnienia płucnego, zaburzenia rytmu serca, choroby niedokrwiennej serca. Zawał serca Najczęściej dotyka mężczyzn po 45. roku życia. U kobiet liczba zawałów wzrasta w grupie po 65. roku życia. Rocznie umiera na niego blisko 200 tys. Polaków. Zawał mięśnia sercowego, popularnie nazywany zawałem serca, to martwica mięśnia sercowego . Jest spowodowana niedokrwieniem. Tętnica wieńcowa zamyka się i nie doprowadza krwi do serca. Zwykle zawał obejmuje lewą komorę serca.   Sprzymierzeńcem zawału są różne infekcje. Zawał serca najczęściej dotyczy osób z tzw. czynnikami ryzyka – papierosy, podwyższony cholesterol, cukrzyca, otyłość, nadciśnienie tętnicze. W grupie ryzyka jest także osoba, która pośród członków rodziny miała kogoś u kogo zawał wystąpił. Zawał mięśnia sercowego często jest przyczyną przedwczesnej śmierci. Objawy zawału serca Zawał serca objawia się nagłym kłującym bólem w klatce piersiowej z tendencją do nasilania się . Zwykle trwa powyżej 20 min. Może być sprowokowany wysiłkiem fizycznym, ale równie dobrze może pojawić się w chwili odpoczynku. Warunkami sprzyjającymi zawałowi są stresujące sytuacje i dłużej trwające napięcie nerwowe. Ból w klatce piersiowej, który jest oznaką zawału, nie ustępuje po wstrzymaniu się od wykonywanej czynności, ani po zażyciu leków rozkurczających naczynia...

Narząd do mierzenia ciśnienia
©praisaeng_2/Fotolia
Styl życia
Nitrogliceryna, świeże powietrze, wsparcie – pierwsza pomoc przy zawale
Pierwsza pomoc przy zawale to telefon na pogotowie. To bezdyskusyjny krok, od którego trzeba rozpocząć czynności ratunkowe. Dopiero później możesz przejść do doraźnej pomocy osobie poszkodowanej – podania leku czy wsparcia psychicznego.

Pierwsza pomoc przy zawale to telefon na pogotowie. To bezdyskusyjny krok, od którego trzeba rozpocząć czynności ratunkowe. Dopiero później możesz przejść do doraźnej pomocy osobie poszkodowanej – podania leku czy wsparcia psychicznego.   Zawałowi towarzyszy ostry, silny ból w mostku, duszność, wymioty , bladość skóry, oblanie zimnymi potami oraz przytłaczające poczucie zbliżającej się śmierci. W razie zauważenia, że osoba odczuwa takie dolegliwości należy natychmiast zadzwonić po pogotowie i wykonać następujące czynności: 1. Zdjąć z osoby uciskające elementy garderoby – biżuterię, krawat, pasek od spodni. Rozluźnić również koszulę pod szyją. 2. Ułożyć osobę w pozycji półsiedzącej – najlepiej najpierw ją położyć na wznak i szybko podłożyć kilka poduszek pod plecy. 3. Sprawdzić jej możliwości oddychania. Gdy przestanie oddychać, należy usunąć podparcie spod pleców i położyć ją. Rozpocząć reanimację. 4. Gdy straci przytomność, należy ją ułożyć na podłodze w pozycji bocznej ustalonej. 5. Gdy osoba jest przytomna i nie ma problemów z oddychaniem , możesz spróbować uśmierzyć jej ból i strach. Rozmawiaj z nią czekając na karetkę. 6. Nie pozostawiaj osoby poszkodowanej samej i daj je wsparcie . Z dużym prawdopodobieństwem będzie przerażona i ogarnie ją poczucie zbliżającej się śmierci. 7. Gdy osobą poszkodowaną jest stały pacjent oddziału kardiologicznego, możesz zapytać, czy ma przy sobie nitroglicerynę. Możesz ewentualnie podać jej jedną dawkę leku pod język. Gdy nie jesteś pewny, czy osoba leczy się na serce – pod żadnym pozorem nie podawaj nitrogliceryny.   Czego nie powinieneś robić: podawać osobie poszkodowanej jedzenia ani picia, okazywać nadmiernych objawów zdenerwowania, zostawiać osoby samej, palić w towarzystwie poszkodowanej osoby,...

Koronawirus a choroby serca
Pinterest
Styl życia
Choroby serca a koronawirus. Sprawdź, dlaczego #zostańwdomu to nie zawsze dobry pomysł
Choroby serca a koronawirus. Sprawdź, dlaczego #zostańwdomu to nie zawsze dobry pomysł

Co roku w Polsce stwierdza się około 40 tysięcy zawałów serca i 30 tysięcy przypadków choroby wieńcowej. Jednak w czasie pandemii liczba odnotowanych zgłoszeń tych dolegliwości gwałtownie spadła. Spowodowane jest to niechęcią opuszczania domu wynikającą ze strachu przed zarażeniem się koronawirusem. Jednak kardiolodzy alarmują, iż #zostańwdomu w żaden sposób nie odnosi się do sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu. Alarmowe symptomy zawału serca Podczas udaru szybka pomoc medyczna to konieczność, gdyż wtedy liczy się dosłownie każda minuta. Długie zwlekanie z wezwaniem pomocy może poskutkować nieodwracalnymi zmianami i stanowić poważne zagrożenie dla życia. Szpitale i oddziały ratunkowe to miejsca całkowicie bezpieczne i świetnie przygotowane na przyjęcie wszystkich pacjentów, dlatego obawy związane z zarażeniem są całkowicie nieuzasadnione. Symptomy, które powinny od razu budzić podejrzenie zawału to: silny ból w klatce piersiowej (zwłaszcza promieniujący do ręki lub żuchwy), duszność, uczucie braku powietrza, narastające obrzęki kończyn dolnych, wyjątkowo nasilone kołatania serca, utraty przytomności i omdlenia. Jeśli ból w klatce piersiowej nie ustępuje po około 15-20 minutach to znak, by niezwłocznie wykonać telefon po pomoc medyczną. Udar a COVID-19 Osoby o słabszej odporności, czyli również te mające choroby kardiologiczne, jak np. niewydolność serca mogą być bardziej wrażliwe na zakażenie koronawirusem oraz jest u nich większe ryzyko ciężkiego przebiegu tej dolegliwości. Niemniej jednak mimo różnych hipotez nie ma dowodów na to, iż istnieje związek miedzy zakażeniem, a przyjmowaniem niektórych leków np. na nadciśnienie tętnicze. Ponadto objawy COVID-19 i chorób serca mogą się pokrywać. Chodzi tu dokładnie o: duszność, pogorszenie...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik