Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
chora kobieta
©Monkey Business/Fotolia
Styl życia

Arszenik – objawy zatrucia i pierwsza pomoc

Arszenik (tritlenek arsenu) to bezzapachowy i bezsmakowy, silnie trujący biały proszek. Substancja ta jest toksyczna po wchłonięciu w układzie pokarmowym, ale także wtedy, kiedy wdycha się ją lub kiedy ma ona kontakt ze skórą. Już 10 mg arszeniku wywołuje u człowieka objawy zatrucia, natomiast dawka śmiertelna to ok. 70-200 g.

Arszenik (tritlenek arsenu) to bezzapachowy i bezsmakowy, silnie trujący biały proszek. Substancja ta jest toksyczna po wchłonięciu w układzie pokarmowym, ale także wtedy, kiedy wdycha się ją lub kiedy ma ona kontakt ze skórą. Już 10 mg arszeniku wywołuje u człowieka objawy zatrucia, natomiast dawka śmiertelna to ok. 70-200 g.

Jakie są objawy zatrucia arszenikiem?

Objawy, jakie daje zatrucie arszenikiem, można podzielić na ostre i przewlekłe. Objawy ostre występują w przypadku przyjęcia dużej dawki, natomiast przewlekłe wtedy, gdy dawka jest niewielka lub podtruwanie jest systematyczne, np. dana osoba narażona jest na regularne kontakty z arszenikiem w niewielkiej ilości.

 

Do ostrych objawów zatrucia arszenikiem należą:

 • wymioty,
 • nudności,
 • biegunka,
 • ból głowy,
 • ból brzucha,
 • obniżona temperatura ciała,
 • zapach czosnku wydobywający się z ust zatrutej osoby,
 • udar mózgu,
 • wstrząs kliniczny,
 • długa i bolesna śmierć.

Objawami przewlekłymi zatrucia są natomiast:

 • anemia,
 • biegunki i bóle brzucha,
 • osłabienie włosów i paznokci (wypadanie włosów i łamliwość paznokci),
 • zapalenie błon śluzowych,
 • zmiany na skórze,
 • przebarwienia na skórze,
 • nowotwory.

Pierwsza pomoc w przypadku zatrucia arszenikiem

Pierwsza pomoc może zapobiec śmierci osoby, która zażyła dużą dawkę arszeniku. Jeśli tylko zauważysz u kogoś wyżej wymienione objawy, zadzwoń na pogotowie (nr telefonu 112 lub 999). Opisz dyspozytorowi objawy i, jeśli w pobliżu zatrutego znajdziesz jakiekolwiek ślady trucizny, np. opakowania, resztki substancji, poinformuj o tym pogotowie.

 

Pomoc w przypadku zatrucia arszenikiem polega na płukaniu żołądka. Zatrutemu podaje się też substancje, które wiążą arsen i ułatwiają wydalanie go z organizmu. Uzupełnia się przy tym utracone przez niego elektrolity. Jedną z substancji, które stanowią antidotum na arszenik i ograniczają spustoszenia, jakie sieje w organizmie, jest magnezja palona, czyli tlenek magnezu.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Zielone bakterie w powietrzu
©norman blue/Fotolia
Styl życia
Jak objawia się zakażenie bakteriami E.coli?
Bakterie E.coli występują naturalnie w ludzkim organizmie w jelicie grubym i uczestniczą w trawieniu pożywienia i w produkcji witamin z grupy B. Kiedy jednak przedostaną się do innych miejsc w ludzkim ciele, są bardzo groźne.

Bakterie E.coli występują naturalnie w ludzkim organizmie w jelicie grubym i uczestniczą w trawieniu pożywienia i w produkcji witamin z grupy B. Kiedy jednak przedostaną się do innych miejsc w ludzkim ciele, są bardzo groźne.   Bakterie Escherichia coli poza jelitem grubym powodują zatrucia pokarmowe i przewlekłe zapalenie zatok. Zakażenie może skończyć się nawet sepsą. Objawy zatrucia i zakażenia bakterią E.coli Jeśli bakterie E.coli przedostaną się z jelita grubego do innych części układu pokarmowego, powodują zatrucie . Objawy ich działalności to wymioty , biegunka, krwawe stolce, bóle brzucha i głowy, gorączka i ogólne osłabienie . Gdy zakażenie obejmie drogi moczowe, bakterie E.coli wywołują stan zapalny pęcherza, a także nerek. Symptomy rozległego zapalenia pęcherza i nerek to ból przy oddawaniu moczu, pieczenie, ból nerek i krew w moczu oraz niekiedy gorączka. Działalność bakterii E.coli w układzie oddechowym może skutkować natomiast przewlekłym zapaleniem zatok i tzw. szpitalnym zapaleniem płuc. Szczególnie groźne bakterie E.coli są wtedy, gdy mogą przedostawać się wewnątrz organizmu przez nadżerki czy tkanki osłabione w wyniku np. radioterapii. Wówczas mogą powodować zapalenie otrzewnej i sepsę, a w konsekwencji śmierć. Leczenie zakażenia bakteriami E.coli W leczeniu zatrucia pokarmowego wywołanego przez bakterie E.coli kluczowe jest nawadnianie organizmu i uzupełnianie elektrolitów. Pozostałe skutki działalności tych bakterii także łagodzi się doraźnie , lecząc objawowo. Oprócz tego we wszystkich chorobach wywołanych przez bakterie E.coli stosuje się antybiotyki z grupy penicylin oraz cefalosporyny, aminoglikozydy, fluorochinolony oraz tetracykliny. Gronkowiec jest odporny na wysokie temperatury. Sprawdź  przyczyny i objawy zakażenia gronkowcem .  Gronkowiec atakuje osoby z osłabioną odpornością. Poznaj...

tabletki leżące na wydruku ekg
©Sherry Young/Fotolia.com
Styl życia
Objawy przedawkowania leków przeciwbólowych i nasercowych
Zatrucie lekami może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Przekroczenie dozwolonej dobowej dawki środków przeciwbólowych lub nasercowych objawia się dolegliwościami ze strony układów: pokarmowego, nerwowego i krwionośnego.

Zatrucie lekami może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Przekroczenie dozwolonej dobowej dawki środków przeciwbólowych lub nasercowych objawia się dolegliwościami ze strony układów: pokarmowego, nerwowego i krwionośnego.   Specjaliści biją na alarm: Polacy są w czołówce narodów nadużywających leków , zwłaszcza tych bez recepty. Przedawkowanie leków przeciwbólowych Najpopularniejsze środki przeciwbólowe to paracetamol , ibuprofen i aspiryna . Najczęściej stosowany jest paracetamol – składnik wielu leków na infekcje wirusowe. Łatwo go przedawkować zwłaszcza lecząc przeziębienie farmaceutykami kupionymi w aptece bez recepty. Jednoczesne przyjmowanie tabletek i preparatów z saszetki sprawia, że bezpieczna ilość paracetamolu w organizmie zostaje przekroczona. Dopuszczalna dzienna dawka paracetamolu (dla osoby dorosłej) to 4 g. Objawy lekkiego zatrucia lekami przeciwbólowymi: biegunka , nudności i wymioty , bóle brzucha, brak łaknienia, osłabienie i senność, wzmożona potliwość . Objawy ostrego zatrucia lekami przeciwbólowymi: nudności i wymioty, uczucie parcia w nadbrzuszu, ból z prawej strony brzucha, skaza krwotoczna, żółtaczka . Przedawkowanie leków nasercowych Drugą grupą leków, którymi Polakom najczęściej zdarza się zatruć są leki nasercowe. Farmaceutykami stosowanymi przy zaburzeniach rytmu serca , nadciśnieniu tętniczym i chorobie niedokrwiennej serca są β-blokery (np. propranolol, metaprolol i bisoprolol) i blokery kanału wapniowego (np. werapamil, amlodypina i nifedypina). Zatrucie nimi rzadko prowadzi do śmierci, ale może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Dopuszczalna dzienna dawka propranololu (dla osoby dorosłej) to 240–640 mg (zależnie od rodzaju zaburzenia). Objawy lekkiego zatrucia lekami nasercowymi: bradykardia, spadek...

lekarstwa na ręku
©beeboys/fotolia
Styl życia
Przedawkowanie leków: jak udzielić pierwszej pomocy?
Do zatrucia lekami może dojść w wyniku nieumyślnego przyjęcia dodatkowej dawki farmaceutyku, połknięcia przez dziecko znalezionych przypadkowo tabletek lub celowego przedawkowania.

Do zatrucia lekami może dojść w wyniku nieumyślnego przyjęcia dodatkowej dawki farmaceutyku, połknięcia przez dziecko znalezionych przypadkowo tabletek lub celowego przedawkowania.   Przed przystąpieniem do udzielania pomocy, trzeba sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej. Najważniejsza jest jednak ocena oddechu – czasem konieczne może się okazać rozpoczęcie resuscytuacji. Jak rozpoznać zatrucie lekami? Zatrucie lekami może dawać różne objawy, w zależności od tego, jakie środki zostały przyjęte przez chorego. Większość oznak przedawkowania tabletek ciężko dostrzec, zwłaszcza jeśli osoba poszkodowana jest nieprzytomna. Najbardziej charakterystycznymi są: 1. Objawy ze strony układu pokarmowego: nudności i wymioty. 2. Objawy ze strony układu nerwowego: rozszerzone albo zwężone źrenice, zaburzenia świadomości, nadpobudliwość, drgawki, śpiączka. 3. Objawy ze strony układu krwionośnego: przyspieszone bądź zwolnione tętno. 4. Objawy ze strony układu mięśniowego: zwiotczenie mięśni, bezwładność. Pierwsza pomoc przy zatruciu lekami – krok po kroku Zatrucie lekami zagraża życiu – jeśli pomoc nie zostanie udzielona w ciągu kilku godzin od przedawkowania, może dojść do nieodwracalnych zmian w organizmie, a nawet do śmierci. W każdym przypadku nieodzowna jest pomoc medyczna. Po rozpoznaniu objawów typowych dla zatrucia, trzeba: 1. Spróbować usunąć toksyczne substancje z organizmu poprzez sprowokowanie wymiotów. Pomóc może podrażnienie palcem tylnej ściany gardła lub podanie choremu litra wody. Jeśli próba się nie powiedzie, należy próbować do skutku, natomiast jeśli się powiedzie – powtórzyć czynność jeszcze kilka razy, aż cała zawartość żołądka zosytanie wyrzucona z organizmu. Prowokować wymiotów nie wolno, kiedy...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner