kostki lodu
© Alex Staroseltsev/Fotolia.comPhotographee.eu
Styl życia

7 sprawdzonych sposobów na załagodzenie skutków oparzenia podniebienia

Oparzenia podniebienia można załagodzić , poprzez trzymanie lodu w ustach oraz płukanie ust mlekiem lub wodą z solą. Należy zrezygnować też z jedzenia gorących, pikantnych i słonych potraw.

Oparzenia podniebienia można załagodzić , poprzez trzymanie lodu w ustach oraz płukanie ust mlekiem lub wodą z solą. Należy zrezygnować też z jedzenia gorących, pikantnych i słonych potraw.

 

Do oparzenia podniebienia może dojść, gdy zje się lub wypije gorące potrawy i napoje. Oparzone podniebienie jest zaczerwienione, zaczyna piec i boleć, pojawiają się też pęcherze lub biały nalot. Ważne, byś zaczął działać od razu, gdy dojdzie do oparzenia. Skutki dolegliwości mogą być odczuwalne nawet przez tydzień.

Kostki lodu w ustach

W pierwszej kolejności warto włożyć do ust kilka kostek lodu i ssać je powoli. Nie należy dociskać ich do obolałego miejsca, by nie podrażnić podniebienia. Dzięki kostkom lodu opuchlizna i ból zmniejszą się, co utrudni rozwój pęcherzy.

Warto wypróbować płukankę z zimnego mleka

Zimne mleko skutecznie ochłodzi oparzone miejsca i zadziała na nie ściągająco. Witaminy (A, C, D, E), minerały (wapń), tłuszcze oraz białka zawarte w napoju przyśpieszą proces gojenia i regeneracji podniebienia. Mleko można wypić lub potraktować je jako płukankę.

Kefir, maślanka, zsiadłe mleko lub jogurt naturalny

Schłodzony kefir, maślanka, zsiadłe mleko lub jogurt naturalny ochłodzą oparzone miejsca i zmniejszą opuchliznę i ból. Pomogą też w gojeniu się rany. Dzieje się tak za sprawą witamin (na przykład witaminy A) i probiotyków zawartych w napojach.

Napar z ziół na oparzenie

Napar z rumianku lub nagietka zadziała przeciwzapalnie. Należy zalać zioła wrzątkiem, zaparzać pod przykryciem przez 10 minut, a następnie zostawić do ostygnięcia. Chłodny napój stosuje się  jako płukankę, dwa razy dziennie przez tydzień.

Warto przygotować  wodę z solą

Do szklanki ciepłej wody (około 200 mililitrów) należy wsypać łyżeczkę soli i wymieszać.  Podniebienie płucze się przez 5 minut, rano i wieczorem przez 7 dni. W ten sposób można odkazić ranę, i zapobiec rozwinięciu się bakterii oraz owrzodzeń.

Leki na afty lub tabletki na ból gardła załagodzą oparzenie podniebienia

W aptece można kupić bez recepty leki na afty, które warto zastosować na poparzone podniebienie. Preparaty zazwyczaj mają postać żelu, płynu do płukania jamy ustnej, aerozolu, a nawet plastra. Cena tego typu środków waha się od 7 do 30 złotych. Leki na afty pomogą uśmierzyć ból oraz zadziałają ściągająco i przeciwzapalnie. Zawierają benzokainę, która łagodzi podrażnienia i działa przeciwbólowo. Dzięki nim skóra na podniebieniu zagoi się i zregeneruje w ciągu kilku dni. Podobne działanie mają tabletki na ból gardła, które również warto ssać.

Nie należy podrażniać podniebienia

W przypadku oparzenia podniebienia powinno się szczególnie zadbać o jamę ustną.  Należy wyeliminować z diety słone przekąski, na przykład paluszki, chipsy, popcorn lub krakersy (sól podrażni podniebienie, a ostre kawałki jedzenia mogą je skaleczyć). Zaleca się picie dwóch lub trzech litrów chłodnej wody dziennie i jedzenie owoców, warzyw oraz nabiału. W ten sposób podniebienie ochłodzi się. Nie należy dotykać poparzonego miejsca językiem ani rękami, by mogło się zagoić. Jeśli po tygodniu poprawa nie będzie widoczna, należy udać się do stomatologa. 

Kobieta po opalaniu pokazuje poparzenia słoneczne.
©Markomarcello/stock.adobe.com
Fleszstyle
Co na oparzenia słoneczne? Jak sobie z nimi radzić?
Niestety oparzenia nie da się zlikwidować w ciągu jednego dnia, gdyż potrzeba na to czasu. Warto wybrać domowe sposoby, które są bezpieczne, ale też koją podrażnioną słońcem skórę oraz przyspieszają proces gojenia się. Można wypróbować, np. wyciąg z ogórka albo maślankę, które mają skuteczny wpływ na oparzenia.

Niestety oparzenia nie da się zlikwidować w ciągu jednego dnia, gdyż potrzeba na to czasu. Warto wybrać domowe sposoby, które są bezpieczne, ale też koją podrażnioną słońcem skórę oraz przyspieszają proces gojenia się. Można wypróbować, np. wyciąg z ogórka albo maślankę, które mają skuteczny wpływ na oparzenia.   Oparzenie słoneczne może pojawić się wtedy, gdy na skórę nie zostanie nałożony odpowiedni krem z filtrem albo skóra będzie miała zbyt długi kontakt ze słońcem. Wtedy staje się czerwona, spuchnięta, ale też boli i w ogóle nie daje się dotknąć. Dlatego lepiej nie wystawiać się na tak długotrwałe działanie promieni słonecznych.   Skóra poparzona słońcem? Weź prysznic!   Kiedy doszło już do poparzenia słonecznego, można wziąć prysznic, ponieważ zimna woda obniża temperaturę zakończeń nerwowych skóry. Ale trzeba uważać, ponieważ poparzona skóra jest bardzo rozpalona i w kontakcie z zimną albo lodowatą wodą mogłoby dojść do szoku termicznego . Dlatego warto najpierw opłukać się letnią wodą, a dopiero potem stopniowo obniżać jej temperaturę. Taki prysznic, aby przyniósł ulgę, powinien trwać od 10 do 15 minut.   Poznaj domowe sposoby na oparzenia słoneczne   Kefir i maślanka , a nawet zsiadłe mleko – mogą pomóc, ponieważ zawierają duże ilości białka oraz witaminę A , D oraz E. Wpływają one na regenerację zniszczonego naskórka. Aby sobie pomóc należy nasączyć kefirem lub maślanką gazę i nałożyć ją na zaczerwienioną skórę. Uwaga, trzeba pamiętać, aby w tym celu nie użyć słodkiego jogurtu lub maślanki, gdyż cukier zaostrza objawy! Białko jaja kurzego – w surowym jajku kurzym można znaleźć cystatynę, która wpływa na...

kobieta na rowerze
Pixabay/marcisim/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak złagodzić oparzenia słoneczne domowym sposobem?
Nieumiejętne korzystanie ze słońca może zakończyć się nieprzyjemnymi w skutkach oparzeniami. Można je jednak złagodzić domowymi sposobami, które są zamiennikiem dla maści i kremów dostępnych w aptece. Należy unikać zimnych pryszniców i okładów z lodu.

Nieumiejętne korzystanie ze słońca może zakończyć się nieprzyjemnymi w skutkach oparzeniami. Można je jednak złagodzić domowymi sposobami, które są zamiennikiem dla maści i kremów dostępnych w aptece. Należy unikać zimnych pryszniców i okładów z lodu. Czym jest i jak objawia się poparzenie słoneczne? Poparzenie słoneczne jest wywoływane przede wszystkim przez działanie promieniowania UVB. Bolesny rumień pojawia się po kilku godzinach od zakończenia ekspozycji ciała na słońce. Nasila się stopniowo i szczyt osiąga po upływie 10-14 godzin. Po 1-2 dniach znika. Najczęściej z rumieniem borykają się osoby o jasnej karnacji.   Mogą wystąpić także oparzenia słoneczne I i II stopnia. Pierwsze objawiają się zaczerwienieniem skóry i obrzękiem . Dodatkowo pojawia się pieczenie i świąd . W drugim przypadku rumień jest rozległy, a pieczenie silne. Pojawiają się pęcherze i wysięk surowiczy. Łagodzenie objawów oparzenia w domu Kefir i maślanka na oparzenia słoneczne Kefir i maślanka zawierają witaminy A, B i E regulujące naskórek. Trzeba pamiętać o tym, że naturalne pH skóry jest kwaśne, a gdy się opali, zostaje naruszone. Dzięki smarowaniu oparzonej skóry maślanką i kefirem można przywrócić naturalne pH. Ponadto te produkty łagodzą zniszczony przez słońce naskórek. Białko jaja po nadmiernym opalaniu Białko jest kolejnym domowym sposobem na poparzenia. W tym celu surowe białko należy ubić na pianę i w takiej postaci położyć na poparzone miejsca. Miód na poparzoną skórę Przeciwbakteryjne właściwości miodu sprawiają, że można go wykorzystać dla łagodzenia poparzeń. Powoduje przyspieszenie procesu gojenia się oparzeń. Te właściwości miodu sprawiają, że jest wykorzystywany w dermatologii jako składnik kosmetyków. Ogórek na rumień na twarzy Ogórek wykazuje właściwości kojące. Można...

Usta
Pixabay/Hans/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Pleśniawki – jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami?
Afta to drobne owrzodzenie jamy ustnej, występujące zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Leczenie aft jest uciążliwe ponieważ znajdują się w środowisku nieustannie wilgotnym, przez co często kuracja trwa bardzo długo. Najczęściej goją się same, lecz zdarza się, że ich pojawienie się wymaga konsultacji lekarskiej.

Afta to drobne owrzodzenie jamy ustnej, występujące zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Leczenie aft jest uciążliwe ponieważ znajdują się w środowisku nieustannie wilgotnym, przez co często kuracja trwa bardzo długo. Najczęściej goją się same, lecz zdarza się, że ich pojawienie się wymaga konsultacji lekarskiej. Przyczyny powstawania aft Afty potocznie nazywane pleśniawkami, są to małe, białe lub szare okrągłe plamki z czerwoną obwódką. Pojawiają się na wewnętrznej stronie policzków, ust oraz na języku. Cierpi na nie około 20% populacji. Powodują ból, pieczenie oraz dyskomfort podczas jedzenia czy mówienia. Afty najczęściej pojawiają się na skutek zbyt częstego i zbyt intensywnego szczotkowania zębów lub niedbania o higienę jamy ustnej, są też wynikiem predyspozycji genetycznych, stresu, spożywania pokarmów, które drażnią błonę śluzową jamy ustnej (przede wszystkim kwaśnych i bardzo gorących), zapalenia migdałków, wyrzynających się ósemek oraz chorób układu pokarmowego. Lód, jogurt i sól na afty Afty najczęściej znikają same, po 1-4 tygodniach. Za pomocą kilku sprawdzonych sposobów możemy nieco przyspieszyć gojenie uporczywych pleśniawek. Do składników dostępnych w każdym domu, które mogą pomóc w leczeniu aft, zaliczamy, m. in:   1. Lód – ssanie kostki lodu łagodzi ból i zapobiega namnażaniu drobnoustrojów. 2. Jogurt – zjadanie jednego małego jogurtu naturalnego dziennie przyspieszy gojenie aft, a zawarte w nim bakterie kwasu mlekowego utrzymają odpowiednią, niesprzyjającą infekcjom, florę w jamie ustnej. Jogurt można też przykładać bezpośrednio na afty za pomocą wacika. 3. Sól – działa antyseptycznie (odkażająco), 1 łyżeczka soli rozpuszczona w szklance...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner