Kobieta na basenie
©Monkey Business/Fotolia
Styl życia

Jednym z objawów udaru słonecznego są dreszcze

Zbyt długie opalanie może prowadzić nie tylko do poparzeń słonecznych, ale i do udaru cieplnego. Jednym z jego objawów są dreszcze po opalaniu.

Zbyt długie opalanie może prowadzić nie tylko do poparzeń słonecznych, ale i do udaru cieplnego. Jednym z jego objawów są dreszcze po opalaniu.

 

Nie wolno zignorować reakcji organizmu, udar słoneczny jest bardzo groźny dla zdrowia i życia.

Objawy udaru słonecznego – gorączka, dreszcze, ból i zawroty głowy, wymioty

Udar słoneczny daje charakterystyczne objawy, zwłaszcza że występuje w określonych sytuacjach, w których bardzo łatwo o przegrzanie organizmu. Twarz osoby, która ma udar cieplny, jest mocno czerwona, a w ciężkich przypadkach blada. Na początku zauważalne jest mocne pocenie, które potem całkowicie znika. Symptomami przegrzania organizmu są też ból i zawroty głowy, osłabienie, nudności, a czasem wymioty oraz wysoka gorączka. W związku z gorączką i szokiem cieplnym mogą pojawić się też dreszcze po opalaniu. Na ciele są zazwyczaj widoczne poparzenia słoneczne, jeśli udar nastąpił podczas długotrwałego opalania czy pracy bez właściwego okrycia w pełnym słońcu. Udar słoneczny stwierdzić można również po tym, że mowa przeradza się w bełkotanie, a koordynacja ruchów i napięcie mięśni są bardzo słabe. Charakterystyczne jest też bardzo szybkie tętno, a w skrajnych przypadkach wymagających natychmiastowej pomocy medycznej – utrata przytomności i oddechu.

Pierwsza pomoc osobie z udarem słonecznym

Gdy zauważone zostaną objawy udaru słonecznego, potrzebna jest natychmiastowa interwencja. Osobę z udarem należy przemieścić w cień, najlepiej by miejsce to było też przewiewne. Kolejnym krokiem jest usunięcie ciasnej odzieży i schładzanie ciała. Jeśli nie doszło do utraty przytomności, taką osobę można poić małymi porcjami chłodnej wody. Jeśli temperatura ciała mimo to nie zacznie spadać albo wystąpią kolejne symptomy, niezbędna będzie pomoc medyczna.

 

Mała dziewczynka trzyma się za głowę.
©angiolina/Fotolia.com
Styl życia
Udar słoneczny - jak rozpoznać objawy i pomóc poszkodowanemu?
Udar słoneczny - jak rozpoznać objawy i pomóc poszkodowanemu?

Udar cieplny występuje w wyniku przegrzania organizmu. Jednym z jego rodzajów jest udar słoneczny spowodowany zbyt silnym nasłonecznieniem. Najczęściej występuje podczas bardzo wysokiej temperatury około 40 stopni C. Udar słoneczny może prowadzić do poważnych powikłań. Jest bardzo niebezpieczny, szczególnie dla dzieci i osób starszych. Jak rozpoznać udar słoneczny i udzielić pierwszej pomocy?   Co to jest udar słoneczny?   Zbyt długie nasłonecznienie prowadzi do problemów z termoregulacją organizmu. Oddawanie ciepła jest bardzo utrudnione co prowadzi do niebezpiecznego przegrzania organizmu. Udar słoneczny to stan zagrażający życiu , który wywołany jest nagłym wzrostem temperatury ciała powyżej 40 stopni. W momencie kiedy temperatura organizmu przekracza 41 stopni C dochodzi do denaturacji białek oraz uszkodzenia fosfolipidów błon komórkowych, czyli zmian w obrębie komórek i tkanek. W skutek czego następuje dysfunkcja w pracy organów . Udar słoneczny najczęściej spotyka dzieci i osoby starsze.   Udar słoneczny - charakterystyczne objawy   Najczęstsze objawy udaru słonecznego to: ból i zawroty głowy, gorączka, dreszcze ,  nudności i wymioty, przyspieszone tętno, pot, niewyraźna mowa,  osłabienie organizmu, wysoka gorączka, niekiedy utrata przytomności.   Pierwsza pomoc przy udarze słonecznym   Pierwszą czynnością, którą trzeba wykonać jak najszybciej, jest przeniesienie chorego w chłodne i zacienione miejsce . Warto również zdjąć ubrania wierzchnie, aby zapewnić dostęp chłodnego powietrza do skóry. Stosować chłodne okłady z wilgotnej ściereczki lub zawiniętego w materiał lodu, aby jak...

dwie kobiety opalają się na plaży
Flickr/Pedro Ribeiro Simões/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Niebezpieczne skutki udaru słonecznego
Udar cieplny to inaczej przegrzanie organizmu, porażenie cieplne. Jego konsekwencje zależą przede wszystkim od szybkości i jakości udzielonej pomocy, dlatego tak ważna jest pierwsza pomoc.

Udar cieplny to inaczej przegrzanie organizmu, porażenie cieplne. Jego konsekwencje zależą przede wszystkim od szybkości i jakości udzielonej pomocy, dlatego tak ważna jest pierwsza pomoc. Udar cieplny a udar słoneczny Udar cieplny jest pojęciem nadrzędnym. Pojawia się w przypadku, gdy organizm nie radzi sobie z oddawaniem ciepła. Najbardziej zagrożoną częścią człowieka jest wówczas głowa. Odmianą udaru cieplnego jest udar słoneczny, który następuję w sytuacji, gdy człowiek zbyt długo przebywał na intensywnym słońcu. Układ nerwowy przestaje wówczas pracować tak, jak powinien. Czynniki sprzyjające udarowi cieplnemu Udar cieplny pojawia się przede wszystkim w wyjątkowo gorące dni lata . Szczególną ostrożność powinnaś zachować przy następujących warunkach: wysokiej temperaturze, podczas przebywania na plaży, w parnej atmosferze, podczas prac rolniczych, w pomieszczeniach pozbawionych klimatyzacji, dusznych pokojach. Objawy przegrzania organizmu Do symptomów udaru cieplnego zalicza się: duszność, mdłości, zawroty głowy, gorącą, zazwyczaj czerwoną skórę, temperaturę ciała powyżej 39 stopni, szybkie tętno. Niekiedy przy udarze cieplnym dochodzi do zaburzeń świadomości oraz omdlenia. Jak pomóc osobie, która dostała udaru cieplnego? Pierwsza pomoc zależy przede wszystkim od tego, czy osoba po udarze słonecznym jest przytomna, czy też nieprzytomna. W pierwszym przypadku należy zaprowadzić chorego do miejsca, w którym znajdzie cień i chłód. Osobę, która zemdlała trzeba oczywiście przenieść. Następnie rozluźnij ubranie (np. rozepnij guziki) oraz zdejmij rzeczy uniemożliwiające swobodny przepływ powietrza, np. obuwie.   Zadbaj, by chory pozostawał we właściwej pozycji. Właściwą pozycję...

Kobieta na basenie
©Monkey Business/Fotolia
Styl życia
Jak rozpoznać udar mózgu? Pierwsza pomoc w razie udaru
Jak rozpoznać udar mózgu? Pierwsza pomoc w razie udaru

Udar to drugi z najczęściej występujących powodów zgonów na świecie. Jego bezpośrednią przyczyną jest zwężenie lub zamknięcie światła naczyń tętniczych bądź pęknięcie naczyń krwionośnych. Poznaj najczęstsze przyczyny i charakterystyczne objawy udaru mózgu . Sprawdź jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w stosunku do poszkodowanego. W pierwszej pomocy przy udarze mózgu najważniejszy jest czas. Dzięki szybkiej reakcji możesz uratować zdrowie i życie poszkodowanego. Jak rozpoznać udar mózgu? - Charakterystyczne objawy Najczęstsze objawy udaru to: porażenie mięśni twarzy, niedowład kończyn, problemy ze wzrokiem , trudność w mówieniu i połykaniu pokarmów, zaburzenia równowagi, silny ból głowy, mdłości, wymioty, utrata przytomności. Jeśli dostrzeżemy u kogoś takie objawy, musimy jak najszybciej wezwać karetkę. Objawy mogą naprzemiennie nasilać się i znikać. Mogę również nie występować wszystkie, zależne są one od rodzaju udaru i postępu choroby. Udar mózgu - rodzaje Udar niedokrwienny Przyczyną udaru niedokrwiennego jest nagłe zatrzymanie dopływu krwi do mózgu. Występuje podczas zwężenia lub całkowitego zamknięcia tętnic. Udar niedokrwienny stanowi od 80 do 85% wszystkich udarów. Może mieć wiele bezpośrednich przyczyń, najczęstsze z nich to: zaburzenia rytmu serca, miażdżyca , zawał oraz zakrzepy. Udar krwotoczny Polega na nagłym wypływie krwi z naczynia krwionośnego mózgu. Jego najczęstszą przyczyną jest nadciśnienie tętnicze. Wyróżnia my tutaj krwotok śródmózgowy i podpajęczynówkowy. Udary krwotoczne stanowią około 15-20% wszystkich udarów. Przyczyny udarów mózgu Przyczyn udaru mózgu...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner