Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
lekarstwa na ręku
©beeboys/fotolia
Styl życia

Przedawkowanie leków: jak udzielić pierwszej pomocy?

Do zatrucia lekami może dojść w wyniku nieumyślnego przyjęcia dodatkowej dawki farmaceutyku, połknięcia przez dziecko znalezionych przypadkowo tabletek lub celowego przedawkowania.

Do zatrucia lekami może dojść w wyniku nieumyślnego przyjęcia dodatkowej dawki farmaceutyku, połknięcia przez dziecko znalezionych przypadkowo tabletek lub celowego przedawkowania.

 

Przed przystąpieniem do udzielania pomocy, trzeba sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej. Najważniejsza jest jednak ocena oddechu – czasem konieczne może się okazać rozpoczęcie resuscytuacji.

Jak rozpoznać zatrucie lekami?

Zatrucie lekami może dawać różne objawy, w zależności od tego, jakie środki zostały przyjęte przez chorego. Większość oznak przedawkowania tabletek ciężko dostrzec, zwłaszcza jeśli osoba poszkodowana jest nieprzytomna. Najbardziej charakterystycznymi są:

1. Objawy ze strony układu pokarmowego: nudności i wymioty.

2. Objawy ze strony układu nerwowego: rozszerzone albo zwężone źrenice, zaburzenia świadomości, nadpobudliwość, drgawki, śpiączka.

3. Objawy ze strony układu krwionośnego: przyspieszone bądź zwolnione tętno.

4. Objawy ze strony układu mięśniowego: zwiotczenie mięśni, bezwładność.

Pierwsza pomoc przy zatruciu lekami – krok po kroku

Zatrucie lekami zagraża życiu – jeśli pomoc nie zostanie udzielona w ciągu kilku godzin od przedawkowania, może dojść do nieodwracalnych zmian w organizmie, a nawet do śmierci. W każdym przypadku nieodzowna jest pomoc medyczna. Po rozpoznaniu objawów typowych dla zatrucia, trzeba:

1. Spróbować usunąć toksyczne substancje z organizmu poprzez sprowokowanie wymiotów. Pomóc może podrażnienie palcem tylnej ściany gardła lub podanie choremu litra wody. Jeśli próba się nie powiedzie, należy próbować do skutku, natomiast jeśli się powiedzie – powtórzyć czynność jeszcze kilka razy, aż cała zawartość żołądka zosytanie wyrzucona z organizmu. Prowokować wymiotów nie wolno, kiedy osoba, której udzielamy pomocy jest nieprzytomna – może to doprowadzić do zachłyśnięcia się treścią pokarmową.

2. U osoby nieprzytomnej – sprawdzić oddech. Aby to zrobić, trzeba zbliżyć policzek do ust chorego i liczyć wydechy przez 10 s, obserwując jednocześnie klatkę piersiową. Niezależnie od wyników obserwacji, zadzwonić po karetkę.

3. Jeśli klatka piersiowa się unosi – ułożyć chorego w pozycji bocznej i w oczekiwaniu na pomoc medyczną co minutę kontrolować oddech.

4. Jeśli klatka piersiowa się nie unosi lub unosi się nieregularnie – natychmiast rozpocząć resuscytację:

 • uklęknąć nad poszkodowanym,
 • zdjąć, rozpiąć lub przeciąć bluzkę,
 • położyć dłonie na klatce piersiowej (jedna na drugiej, tak żeby nadgarstki znajdowały się na wysokości mostka) i spleść palce,
 • wyprostować ręce w łokciach,
 • wykonać 30 rytmicznych uciśnięć,
 • odgiąć głowę poprzez uniesienie palcami brody (drugą dłonią podtrzymywać czoło),
 • otworzyć usta poszkodowanego,
 • zatkać palcami nos poszkodowanego,
 • wykonać głęboki wdech i wdmuchiwać powietrze w usta poszkodowanego przez sekundę,
 • puścić nos,
 • ponowić wdmuchiwanie powietrza,
 • powtarzać cały cykl do skutku.

5. Zabezpieczyć wszystko, co może nosić ślady połkniętych przez chorego leków (opakowanie bądź próbkę treści żołądkowej).


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
lekarstwa
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Detoks organizmu po zatruciu lekami
Zatrucia lekami wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej. Kluczowe jest ustalenie, jaki konkretnie lek został przyjęty przez chorego – od tego zależy metoda jego leczenia.

Zatrucia lekami wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej . Kluczowe jest ustalenie, jaki konkretnie lek został przyjęty przez chorego – od tego zależy metoda jego leczenia.   Przy zatruciu lekami czasem wystarczy podanie środków dożylnych, ale niekiedy – zwłaszcza przy zatruciu antydepresantami i psychotropami – konieczne jest płukanie żołądka. Leczenie zatrucia lekami przeciwbólowymi Całkowite oczyszczenie organizmu z nadmiernej ilości środków przeciwbólowych jest możliwe – nawet przy ciężkim zatruciu – w ciągu 8 godzin od zażycia leków. Podaje się w tym celu dożylnie dawkę acetylocysteiny bądź metioniny. Leczenie zatrucia lekami nasercowymi Objawy przedawkowania leków nasercowych ustępują po dożylnym podaniu atropiny , która leczy bradykardię i podnosi ciśnienie krwi. W razie wystąpienia wstrząsu kardiogennego stosuje się glukagon albo izoprenalinę. Leczenie zatrucia lekami antydepresyjnymi Trudniej oczyścić organizm z substancji obecnych w środkach antydepresyjnych . Nieodzowna jest tu hospitalizacja. Trzeba reagować szybko, bo silne zatrucie prowadzi do zaburzeń pracy serca i trudności w oddychaniu. Leczenie polega na natychmiastowym płukaniu żołądka i podaniu węgla aktywnego. Leczenie zatrucia lekami psychotropowymi Najgroźniejsze w skutkach jest zatrucie psychotropami. Życie osoby, która przedawkowała leki uzależnione jest od tego, jak szybko otrzyma pomoc lekarską. Leczenie przebiega w warunkach intensywnej opieki medycznej. Przeprowadza się płukanie żołądka, podaje węgiel aktywny i diazepam. Konieczna jest także intubacja. Umiesz udzielać pierwszej pomocy? A co w przypadku  pierwszej pomocy po zatruciu lekami ? Czy wiesz, kiedy leki szkodzą? Oto  5 faktów o psychotropach . Bierzesz leki? Poznaj  objawy...

tabletki leżące na wydruku ekg
©Sherry Young/Fotolia.com
Styl życia
Objawy przedawkowania leków przeciwbólowych i nasercowych
Zatrucie lekami może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Przekroczenie dozwolonej dobowej dawki środków przeciwbólowych lub nasercowych objawia się dolegliwościami ze strony układów: pokarmowego, nerwowego i krwionośnego.

Zatrucie lekami może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Przekroczenie dozwolonej dobowej dawki środków przeciwbólowych lub nasercowych objawia się dolegliwościami ze strony układów: pokarmowego, nerwowego i krwionośnego.   Specjaliści biją na alarm: Polacy są w czołówce narodów nadużywających leków , zwłaszcza tych bez recepty. Przedawkowanie leków przeciwbólowych Najpopularniejsze środki przeciwbólowe to paracetamol , ibuprofen i aspiryna . Najczęściej stosowany jest paracetamol – składnik wielu leków na infekcje wirusowe. Łatwo go przedawkować zwłaszcza lecząc przeziębienie farmaceutykami kupionymi w aptece bez recepty. Jednoczesne przyjmowanie tabletek i preparatów z saszetki sprawia, że bezpieczna ilość paracetamolu w organizmie zostaje przekroczona. Dopuszczalna dzienna dawka paracetamolu (dla osoby dorosłej) to 4 g. Objawy lekkiego zatrucia lekami przeciwbólowymi: biegunka , nudności i wymioty , bóle brzucha, brak łaknienia, osłabienie i senność, wzmożona potliwość . Objawy ostrego zatrucia lekami przeciwbólowymi: nudności i wymioty, uczucie parcia w nadbrzuszu, ból z prawej strony brzucha, skaza krwotoczna, żółtaczka . Przedawkowanie leków nasercowych Drugą grupą leków, którymi Polakom najczęściej zdarza się zatruć są leki nasercowe. Farmaceutykami stosowanymi przy zaburzeniach rytmu serca , nadciśnieniu tętniczym i chorobie niedokrwiennej serca są β-blokery (np. propranolol, metaprolol i bisoprolol) i blokery kanału wapniowego (np. werapamil, amlodypina i nifedypina). Zatrucie nimi rzadko prowadzi do śmierci, ale może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Dopuszczalna dzienna dawka propranololu (dla osoby dorosłej) to 240–640 mg (zależnie od rodzaju zaburzenia). Objawy lekkiego zatrucia lekami nasercowymi: bradykardia, spadek...

Pierwsza pomoc
©songpholt/fotolia
Styl życia
Pierwsza pomoc w przypadku zatrucia substancjami żrącymi
Kret, wybielacz, kapsułki do prania, kapsułki do zmywarki to nie tylko środki, które każda pani domu ma w swojej łazience ale również niebezpieczne substancje żrące, których spożycie grozi poparzeniem przełyku i organów wewnętrznych.

Kret, wybielacz, kapsułki do prania, kapsułki do zmywarki to nie tylko środki, które każda pani domu ma w swojej łazience ale również niebezpieczne substancje żrące, których spożycie grozi poparzeniem przełyku i organów wewnętrznych.   Do zatrucia substancjami żrącymi dochodzi zazwyczaj podczas przypadkowego zetknięcia się z substancją żrącą oraz w przypadku jej spożycia. Ofiarami zatrucia substancjami żrącymi są najczęściej dzieci . Substancje żrące powodują oparzenie skóry i błon śluzowych. Do środków żrących zaliczamy kwasy, zasady, lizol, fenol. Objawy połknięcia substancji żrącej to: ból i piecze w jamie ustnej i gardle, ból nadbrzusza, wymioty, zmiany w jamie ustnej (rany oparzeniowe, białe lub czarne naloty), utrudnione lub bolesne połykanie, obrzęk, znalezienie w pobliżu osoby zatrutej opakowania po substancji żrącej. Pierwsza pomoc przy zatruciu substancją żrącą Przede wszystkim należy pamiętać o własnym zdrowiu i bezpieczeństwie (założyć gumowe rękawice, w miarę możliwości: odzież ochronną i maskę). Poszkodowanego należy wynieść z zanieczyszczonego pomieszczenia, zdjąć jego odzież wierzchnią i spłukać dużą ilością letniej wody . Do pojawienia się karetki należy kontrolować parametry życiowe, a przy zatruciu drogą pokarmową podać około litra wody. W miarę możliwości, należy ustalić źródło zatrucia i podjąć odpowiednie kroki. Pierwsza pomoc przy zatruciu substancją żrącą: zasadą Obecną w większości domów żrącą substancją zasadową jest np. kret – środek do udrażniania rur. Jeśli poszkodowany jest przytomny i można nawiązać z nim logiczny kontakt, należy podać mleko z kurzym białkiem w ilości nie powodującej wymiotów . Pierwsza pomoc przy zatruciu substancją żrącą:...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner