Kobieta leży w białej pościeli.
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Przedawkowanie tabletek nasennych. Jak się objawia i leczy?

Leki nasenne są zażywane coraz częściej, nawet w łagodnych przypadkach bezsenności. Przedawkowanie leków nasennych jest niebezpieczne dla organizmu. Może spowodować nawet porażenie ośrodka oddechowego i śmierć.

Leki nasenne są zażywane coraz częściej, nawet w łagodnych przypadkach bezsenności. Przedawkowanie leków nasennych jest niebezpieczne dla organizmu. Może spowodować nawet porażenie ośrodka oddechowego i śmierć.

Leki nasenne – czym są?

Leki nasenne można podzielić na trzy grupy: barbiturany, benzodiazepiny i niebarbiturowe. Leki z tych grup różnią się właściwościami i mocą działania. Najgroźniejszą grupą leków nasennych sa barbiturany. Spożywane przez dłuższy czas powodują uzależnienie fizyczne i psychiczne. Przedawkowanie leków nasennych może spowodować nawet śmierć.

Przedawkowanie leków nasennych – objawy

Barbiturany i benzodiazepiny można w łatwy sposób przedawkować i wywołać niepożądane objawy. Barbiturany przez swoje właściwości toksyczne szybciej uzależniają od siebie organizm i powodują zależność fizyczną, a także psychiczną. Barbituranami łatwo się zatruć, co wywołuje utratę przytomności i zapaść krążeniową. Po zatruciu barbituranami może też dojść do upośledzenia funkcji układu oddechowego, a czasem i porażenia, co prowadzi do śmierci.

 

Przy uzależnieniu od leków nasennych po ich odstawieniu mogą pojawić się takie objawy jak: drgawki, drżenia mięśni, lęki, niepokój, omamy, bóle brzucha, zaburzenia krążenia, a także nadmierne pocenie się.

Przedawkowanie leków nasennych – leczenie

Przedawkowanie leków nasennych wymaga pomocy specjalisty. Dobrze, jeśli można podać lekarzowi informację o dawce i rodzaju przyjętych leków, a także innych substancji psychoaktywnych.

 

Lekarz wezwany do przypadku zatrucia lekami nasennymi ocenia stan ogólny zatrutego i szczegółowo określa parametry życiowe (ocenia wydolność krążeniową i oddechową). Po zakończeniu wywiadu z lekarzem, najczęściej podejmuje się diagnostykę w celu wykrycia ewentualnego uzależnienia, a nawet kieruje się pacjenta do ośrodków leczących uzależnienia. Czasami stosuje się leczenie szpitalne. Pobyt pacjenta w szpitalu pozwala kontrolować parametry kliniczne i zmniejsza lęk pacjenta przed niemożnością otrzymywania pomocy lekarskiej. Izolacja na oddziale szpitalnym utrudnia też dostęp do tych leków. Samo leczenie polega na zmniejszeniu dawek benzodiazepiny, aż w końcu do całkowitego ich odstawienia przez chorego. Niekiedy jest tak, że osoby cierpiące na bezsenność, zaburzenia depresyjne i lękowe kieruje się do opieki psychiatrycznej. Zaleca się także stosowanie leków normotymicznych, które wspomagają wytrwanie w abstynencji.


budzik, leki i szklanka z wodą
©Andrey Popov/Fotolia
Styl życia
Skutki uboczne stosowania barbituranów i benzodiazepiny na sen
Benzodiapiny są bezpieczniejszymi lekami nasennymi od stosowanych wcześniej powszechnie barbituranów. Barbiturany mają działanie uzależniające.

Benzodiapiny są bezpieczniejszymi lekami nasennymi od stosowanych wcześniej powszechnie barbituranów. Barbiturany mają działanie uzależniające.   Leki nasenne mają niedługą historię (barbiturany wprowadzono do leczenia na początku XX wieku). Jednak ze względu na to, że wykazują działanie uzależniające, są toksyczne i stwierdza się przedawkowania prowadzące do zgonu, zastąpiono je bezpieczniejszymi benzodiazepinami. Wpływ barbituranów na stan zdrowia Pochodne kwasu barbiturowego dzieli się na 4 grupy w zależności od okresu trwania działania: długo, średnio, krótko i bardzo krótko działające.   Barbiturany w zależności od przyjętej dawki w różnym stopniu wywołują senność. Na początku jest to sen z zachowaną reakcją na bodźce słowne , potem ta reakcja zostaje zniesiona, również ta związana z bodźcami bólowymi. W następstwie dochodzi do śpiączki z brakiem odruchów. Początkowo źrenice osoby, która przyjęła nadmierną ilość leków nasennych , są wąskie, natomiast w przypadku ciężkiego zatrucia stają się rozszerzone i nierówne. Ostatecznie dochodzi do obniżenia temperatury ciała i ciśnienia krwi. Następuje porażenie układu oddechowego. Benzodiazepiny jako leki nasenne Leki z tej grupy stanowią najczęstszą przyczynę zatruć, mimo że cechują się wysokim indeksem bezpieczeństwa. Większe dawki benzodiazepin ułatwiają zasypianie, natomiast przyjmowanie ich w mniejszych porcjach ma działanie przeciwlękowe . Wykazują też właściwości przeciwpadaczkowe i miorelaksujące.   Dzieli się je (ze względu na biologiczny czas półtrwania) na bardzo krótko działające, krótko i długo działające. Pochodne benzodiazepin o średnim i krótkim okresie działania stosuje się jak leki nasenne (wyróżnia się flurazepam, temazepam, midazolam, triazolam). Benzodiazepiny łatwo przedostają się do płynu mózgowo-rdzeniowego, do...

Leki na łyżce
Pixabay/Mizianitka/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Lekomania – kiedy uzależniasz się od leku...
Często łykasz niepotrzebnie tabletki na ból głowy. Później zaczynasz sięgać po nie z nawyku, a ostatecznie trudno ci odmówić kolejnego środka przeciwbólowego dla „własnego komfortu”. Uważaj – lekomania to dziś powszechne zjawisko. Nie tylko leki od bólu głowy potrafią uzależnić.

Często łykasz niepotrzebnie tabletki na ból głowy. Później zaczynasz sięgać po nie z nawyku, a ostatecznie trudno ci odmówić kolejnego środka przeciwbólowego dla „własnego komfortu”. Uważaj – lekomania to dziś powszechne zjawisko. Nie tylko leki od bólu głowy potrafią uzależnić.   Lekomania (inaczej nazywania farmakomanią czy zależnością lekową) jest to zaburzenie psychopatologiczne z kręgu nałogowych zachowań, gdzie osoba uzależniona od leków odczuwa przymus sięgania po nie w każdej sytuacji codziennego dnia. Początkowo środki stosowane są dla konkretnego celu – uśmierzyć ból, pomóc zasnąć, rozweselić. Z czasem osoba zaczyna je brać dla poprawy własnego komfortu bez konkretnej przyczyny (na przykład bierze leki przeciwbólowe, gdy nie odczuwa bólu), a z kolei to prowadzi do momentu, gdy wewnętrzny przymus każe jej brać pigułki non stop. Które leki mogą być przyczyną lekomanii? Osoby nałogowo przyjmujące leki to przede wszystkim osoby pomiędzy 35, a 50 rokiem życia, które doświadczają dotkliwych chorób depresyjnych, nerwicowych, reumatycznych lub mają niepoukładane sprawy z przeszłości (dzieciństwa, wczesnej młodości). Lekomania staje się tzw. „skutkiem ubocznym” tych zaburzeń. Wyjaśnia to również, dlaczego w większości przypadków ludzie uzależniają się od leków przeciwbólowych (paracetamol, ibufrofen, aspiryna), nasennych (tabletki ziołowe, barbiturany oraz benzynodiazepiny), pobudzających ( antydepresanty ).   Najbardziej zagrażające życiu jest nadmierne spożywanie środków nasennych – w momencie przedawkowania środki nasenne tak spowolnią pracę organizmu, że może zapaść w śpiączkę lub serce przestanie prawidłowo pracować, doprowadzając do śmierci. Inną niebezpieczną...

śpiąca kobieta
© elnariz/Fotolia.com
Styl życia
Środek nasenny zażywa się na pół godziny lub godzinę przed snem
Środek nasenny jest tymczasowym rozwiązaniem problemu bezsenności. Nie powinno się przyjmować go dłużej niż przez 2 tygodnie. Środek nasenny w płynie i w tabletkach zażywa się przed snem.

Środek nasenny jest tymczasowym rozwiązaniem problemu bezsenności. Nie powinno się przyjmować go dłużej niż przez 2 tygodnie. Środek nasenny w płynie i w tabletkach zażywa się przed snem.   Ziołowe środki nasenne najczęściej zawierają walerianę, wyciągi z melisy, rumianku, passiflory (męczennicy), chmielu, kozłka lekarskiego, głogu, lipy oraz serdecznika pospolitego. Zwykle mają postać tabletek lub płynu, ale spotyka się też mieszanki ziołowe do przygotowywania herbatki nasennej. Funkcje środków nasennych Środki nasenne nie służą do leczenia bezsenności, ale do likwidacji jej objawów – kłopotów z zasypianiem i częstego wybudzania. Leki nasenne mają również właściwości uspokajające. Dlatego najskuteczniejsze są gdy problemy ze snem mają podłoże nerwowe.   Bezpieczne stosowanie środka nasennego nie powinno przedłużać się ponad 2 tygodnie. Jeśli problemy ze snem są permanentne, należy zdiagnozować przyczynę tego zjawiska i wdrożyć leczenie. Przyczynami bezsenności mogą być m.in. choroby psychiczne czy takie, które powodują ból, niedobór melatoniny (hormon regulujący cykl dobowy organizmu) oraz nieprawidłowe odżywianie – ciężkostrawne potrawy jedzone na krótko przed pójściem do łóżka. Dawkowanie środków nasennych w płynie i w tabletkach Leki nasenne dostępne wyłącznie na receptę należy przyjmować bezwzględnie zgodnie z zaleceniami lekarza. Stosuje się je w przypadkach przewlekłej bezsenności. Z kolei środki nasenne bez recepty zażywa się zgodnie z instrukcją na opakowaniu i w miarę potrzeb, nie przekraczając dobowej zalecanej dawki. Rozwiązują tymczasowe i okazjonalne kłopoty ze snem.   Tabletki na sen bierze się zwykle na pół godziny lub godzinę przed planowanym pójściem spać. Na ulotce lub...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik