zastrzyk z adrenaliny
© Naeblys/Fotolia.com
Styl życia

Wstrząs anafilaktyczny – natychmiastowe usunięcie przyczyny i wezwanie karetki pogotowia może uratować życie

Wstrząs anafilaktyczny występuje po kilku minutach od ekspozycji na czynnik wywołujący, np. ukąszenie szerszenia. Objawem może być obrzęk warg i języka. Szybkie wezwanie pogotowia i ułożenie poszkodowanego w pozycji antywstrząsowej może uratować mu życie.

Wstrząs anafilaktyczny występuje po kilku minutach od ekspozycji na czynnik wywołujący, np. ukąszenie szerszenia. Objawem może być obrzęk warg i języka. Szybkie wezwanie pogotowia i ułożenie poszkodowanego w pozycji antywstrząsowej może uratować mu życie.

Wstrząs anafilaktyczny – przyczyny

Wstrząs anafilaktyczny jest to zagrażająca życiu natychmiastowa reakcja nadwrażliwego organizmu. Przyczyną często jest zjedzenie przez alergika produktów, takich jak: orzeszki ziemne, jaja, krowie mleko. Powodem ataku są też ukąszenia owadów (szerszeni, pszczół). Wstrząs anafilaktyczny wywołują także leki (np. antybiotyki), środki znieczulenia miejscowego oraz takie czynniki, jak np. wysiłek fizyczny. Objawy anafilaksji nasilają się pod wpływem połączenia kilku przyczyn wywołujących ten stan, np. wzmożonego wysiłku fizycznego i jednoczesnego ukąszenia owada.

Objawy wstrząsu anafilaktycznego

Pierwsze objawy świadczące o możliwości wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego pomogą przygotować się na ewentualną reakcję nadwrażliwości. Objawy kliniczne pojawią się w ciągu od kilku do kilkudziesięciu minut od momentu kontaktu z czynnikiem wywołującym reakcję. Typowe objawy wstrząsu anafilaktycznego to:

 • obrzęk warg i języka,
 • świąd skóry – może pojawić się rumień,
 • duszący kaszel,
 • chrypka,
 • katar,
 • ból brzucha,
 • nudności i wymioty,
 • przyspieszenie bicia serca,
 • spadek ciśnienia,
 • zawroty głowy,
 • utrata przytomności.

Wstrząs anafilaktyczny – postępowanie przy pierwszej pomocy

Najważniejsze w pierwszej pomocy w przypadku wystąpienia ataku anafilaktycznego jest natychmiastowe działanie. Wstrząs anafilaktyczny może doprowadzić do śmierci, dlatego wiedza na temat możliwej pomocy może uratować życie. Podczas anafilaksji należy:

 • Przerwać, o ile to możliwe, ekspozycję na bodziec wywołujący atak.
 • Wezwać pogotowie ratunkowe.
 • Ocenić drożność dróg oddechowych i stan świadomości chorego.
 • Ułożyć osobę w pozycji przeciwwstrząsowej – na plecach z nogami lekko ku górze np. poprzez podłożenie krzesła lub zrolowanego koca.
 • Jeżeli chory wymiotuje – ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej, aby uniknąć zachłyśnięcia się przez niego wymiocinami.
 • Pozycja boczna ustalona polega na ułożeniu poszkodowanego na plecach z wyprostowanymi nogami. Następnie jedną rękę chorego należy położyć pod kątem 90 stopni skierowaną do góry. Potem zgiąć przeciwległe kolano i przepleść drugą dłoń z ręką ratownika. W takiej pozycji, przytrzymując dłoń do policzka, przełożyć poszkodowanego na bok w stronę ręki ułożonej pod kątem 90 stopni. Głowę odchylić, aby ułatwić oddychanie.
 • Jeżeli chory ma przy sobie lek – wstrzyknąć go. Wstrząs anafilaktyczny powstrzymuje się zazwyczaj adrenaliną lub substancjami przeciwhistaminowymi. Adrenalinę podaje się domięśniowo między przednią a boczną częścią uda.
 • Do przyjazdu karetki monitorować rytm pracy serca i częstotliwość oddechów.

Plasterki cytryny
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Ukąszenie osy: co robić gdy ukąsi osa?
Ukąszenie osy w większości przypadków wywołuje jedynie lekki obrzęk i w tej sytuacji wymagane jest przemycie miejsca użądlenia. Warto wtedy zastosować sok z cytryny, który dezaktywuje działanie jadu. Niestety w niektórych przypadkach dochodzi nawet do wstrząsu anafilaktycznego, który wymaga natychmiastowej wizyty w szpitalu.

Ukąszenie osy w większości przypadków wywołuje jedynie lekki obrzęk i w tej sytuacji wymagane jest przemycie miejsca użądlenia. Warto wtedy zastosować sok z cytryny, który dezaktywuje działanie jadu. Niestety w niektórych przypadkach dochodzi nawet do wstrząsu anafilaktycznego, który wymaga natychmiastowej wizyty w szpitalu.   Użądlenie przez osę wywołuje ból, a raczej pieczenie, w miejscu ukąszenia. Skóra staje się twarda, puchnie i czerwienieje. Jeżeli użądlonemu nie dolega nic oprócz takich objawów możesz: przemyć miejsce środkiem o właściwościach odkażających: wodą z mydłem, wodą salicylową czy utlenioną; gdy miejscowy ból nie ustępuje, to oznacza, że jad osy działa w organizmie – jego działanie może zmniejszyć dość skutecznie sok z cytryny.   Jeżeli jednak zauważysz, że osoba użądlona mdleje, odczuwa zawroty głowy, nudności czy gwałtownie wymiotuje, oznacza to, że dostała wstrząsu anafilaktycznego. Jej twarz zacznie puchnąć przez co będzie mieć problem z oddychaniem. Dodatkowo mogą pojawić się drgawki i przyśpieszona praca serca. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak natychmiast odwieźć osobę do najbliższego szpitala na izbę przyjęć.   Wstrząs anafilaktyczny występuje, gdy osoba ukąszona ma silną reakcję alergiczną na jad osy lub jest szczególnie na niego wrażliwa. Jak rozróżnić zwykłą reakcję alergiczną od objawów wstrząsu? Wystarczy obserwować i słuchać osoby, która doświadczyła ukąszenia. Gdy zacznie zachowywać się w podejrzany sposób lub zacznie się uskarżać na pogorszenie samopoczucie, nie powinno się zwlekać. Natychmiastowe przywiezienie poszkodowanego do szpitala to szansa na szybki powrót do zdrowia.   Ukąszenie szerszenia może być niebezpieczne.  Przeczytaj, jak się wtedy zachować. Ukąszenie meszki często prowadzi do poważnej choroby. ...

strzykawka z adrenaliną ratującą życie
© imagesbyhope/Fotolia.comfotomek
Styl życia
Reakcja anafilaktyczna wymaga podania choremu adrenaliny
W większości wypadków pierwszym objawem wstrząsu anafilaktycznego jest wysypka (pokrzywka). Często w reakcji na alergen pojawia się też atak duszności. Szybkie udzielenie pomocy może uratować życie. Najważniejsze jest wstrzyknięcie adrenaliny.

W większości wypadków pierwszym objawem wstrząsu anafilaktycznego jest wysypka (pokrzywka). Często w reakcji na alergen pojawia się też atak duszności. Szybkie udzielenie pomocy może uratować życie. Najważniejsze jest wstrzyknięcie adrenaliny.   Przyczynami wstrząsu anafilaktycznego mogą być ukąszenia owadów u osób uczulonych na ich jad. Do ataku może dojść także na skutek  kontaktu z alergenem, np. zjedzenia orzechów przez osobę na nie uczuloną, a także zażycie leków, na które ma się uczulenie (np. penicyliny, aspiryny). Objawy reakcji anafilaktycznej Anafilaktyczna reakcja alergiczna występuje zwykle od 5 do 30 minut po kontakcie z alergenem , który trafia od razu do krwioobiegu (jad owadów, leki). Reakcja anafilaktyczna po zjedzeniu pokarmu, na który jest się uczulonym, może pojawić się nawet po kilku godzinach od zdarzenia, średnio występuje w ciągu dwóch godzin ( zobacz badania ).   W od 80 do 90 procent przypadków reakcja anafilaktyczna manifestuje się na skórze ( zobacz badania ). Około 70 procent osób ze wstrząsem anafilaktycznym odczuwa dolegliwości z strony układu oddechowego, a od 35 do 40 procent cierpi z powodu reakcji na alergen żołądka i jelit. W ciężkich przypadkach mogą wystąpić również symptomy ze strony serca i naczyń krwionośnych (od 10 do 45 procent przypadków) oraz układu nerwowego (od 10 do 15 procent przypadków).   Objawy reakcji anafilaktycznej to: pokrzywka (drobne, czerwone i swędzące bąbelki, jak po poparzeniu pokrzywą), rumień, świąd skóry, duszenie się, obrzęk naczynioruchowy (opuchnięcie twarzy, rąk, nóg, niekiedy też błon śluzowych), nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka, spadek ciśnienia tętniczego krwi, ból głowy, zawroty głowy, utrata przytomności , kaszel, kichanie, duszność, świszczący oddech, chrypka, ślinotok, łzawienie, niepokój.  ...

Niemowlę
© Vinicius Tupinamba/Fotolia.com
Styl życia
Objawy alergii pokarmowej u niemowląt: biegunka i wysypka
Alergia pokarmowa u niemowlaka objawia się na wiele sposobów, często występuje kilka objawów jednocześnie.

Alergia pokarmowa u niemowlaka objawia się na wiele sposobów, często występuje kilka objawów jednocześnie.   Reakcja alergiczna może być ogólnoustrojowa, dochodzi do problemów z układem trawiennym, wysypki na skórze, obrzęków, a w skrajnych przypadkach do groźnego wstrząsu anafilaktycznego , który może zakończyć się nawet śmiercią. Alergia pokarmowa – objawy reakcji na alergen Reakcja organizmu na alergen najczęściej obejmuje jednocześnie kilka układów i narządów, takich jak: układ pokarmowy: wymioty, biegunki , zaparcia , kolki , mdłości, obrzęk i swędzenie języka, układ oddechowy: obrzęk błony śluzowej gardła, śluzówki nosa, duszności, świszczący oddech , kaszel, nadmierne kichanie, obfity wodnisty katar (katar sienny), zapalenie oskrzeli, skóra: obrzęk np. twarzy, wysypki, swędzenie, zaczerwienienie, układ krwionośny: przyspieszenie akcji serca, podniesienie ciśnienia krwi.   Ogólne objawy uczulenia to najczęściej kłopoty z zasypianiem, omdlenia, nadpobudliwość i rozdrażnienie. Alergia pokarmowa – wstrząs anafilaktyczny Wstrząs anafilaktyczny to bardzo ciężka i gwałtownie przebiegająca reakcja organizmu na kontakt z alergenem . Anafilaksja często zdarza się w przypadku uczulenia na konkretny pokarm lub jego składnik. Symptomy wstrząsu spowodowanego reakcją na produkt spożywczy występują w ciągu około 2 godzin i są to najczęściej: obrzęki – twarzy, języka, gardła, trudności z oddychaniem, wysypka, rumień, pokrzywka, pieczenie i swędzenie skóry, katar, ból brzucha, biegunka, wymioty.   Z powodu niedotlenienia i trudności z oddychaniem może dojść do zasinienia skóry. Wstrząs anafilaktyczny częściej pojawia się u dzieci z atopowym zapaleniem skóry lub astmą. Anafilaksja bardzo obciąża organizm ze względu na gwałtowny przebieg. Z uwagi na to bardzo ważne jest właściwe jej...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner