Zadumany mężczyzna
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Ból wyrostka robaczkowego – sposób postępowania

Wyrostek robaczkowy to fragment przewodu pokarmowego. Ten fragment jelita przypomina kształtem robaka, stąd nazwa. Do pęknięcia wyrostka robaczkowego może dojść nawet w ciągu 24 godzin, od początku ataku, dlatego bardzo ważna jest fachowa pomoc medyczna.

Wyrostek robaczkowy to fragment przewodu pokarmowego. Ten fragment jelita przypomina kształtem robaka, stąd nazwa. Do pęknięcia wyrostka robaczkowego może dojść nawet w ciągu 24 godzin, od początku ataku, dlatego bardzo ważna jest fachowa pomoc medyczna.

Atak wyrostka robaczkowego – objawy

Atak wyrostka robaczkowego objawia się bólem, który promieniuje od pępka w kierunki dolnej, prawej części brzucha. Mogą pojawić się nudności, wymioty oraz silna potrzeba oddania moczu. Atakowi wyrostka robaczkowego niekiedy towarzyszą także zaparcia. Przyspieszone tętno i podwyższona temperatura to kolejne znaki ostrzegawcze. Postawienie diagnozy ułatwia ból, który jest większy przy odrywaniu ręki od bolącego miejsca niż przy położeniu jej na brzuchu.

Pierwsza pomoc w przypadku ataku wyrostka robaczkowego

Jeśli zaczynasz odczuwać ból w okolicy brzucha lub zachodzi podejrzenie, że inna osoba ma atak wyrostka robaczkowego, powinieneś:

  • Wezwać pogotowie.
  • Nie spożywać/podawać płynów ani pokarmów.
  • Nie zażywać/podawać żadnych leków: przeciwbólowych, przeczyszczających i innych.
  • Nie wolno palić papierosów.

 

Lekarz wykonuje badanie palpacyjne (dotykowe), zleca wykonanie morfologii. Może także zalecić USG jamy brzusznej oraz badanie moczu. Wyrostek robaczkowy usuwa się operacyjnie.

dziecko z bolącym brzuchem
© maxximmm/Fotolia.com
Styl życia
Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci: przyczyny stanu zapalnego
Zapalenie wyrostka robaczkowego powoduje niedrożność jego światła spowodowana czynnikiem mechanicznym, np. zaleganiem kamienia kałowego na ściankach jelita. Prowadzi to do zwiększenia ciśnienia i w najgorszym wypadku pęknięcia wyrostka.

Zapalenie wyrostka robaczkowego powoduje niedrożność jego światła spowodowana czynnikiem mechanicznym, np. zaleganiem kamienia kałowego na ściankach jelita. Prowadzi to do zwiększenia ciśnienia i w najgorszym wypadku pęknięcia wyrostka.   Wyrostek robaczkowy to około 13-centymetrowe uwypuklenie ściany jelita, na odcinku od kątnicy do miejsca łączenia okrężnicy z jelitem cienkim. Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci często mylone jest z zakażeniem dróg moczowych. Przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci spowodowane jest niedrożnością jego światła przez pasożyty, kamień kałowy, infekcje bakteryjne lub guz nowotworowy. Wewnątrz światła dochodzi do podwyższenia ciśnienia, co powoduje rozdęcie wyrostka i niedokrwienie. Pobudzone nerwy aferentne (czuciowe) dostają się do rdzenia kręgowego wywołując silny ból w okolicy nadbrzusza. Przewlekłe zapalenie wyrostka robaczkowego - przyczyny Przyczyną przewlekłego zapalenia wyrostka robaczkowego są głównie bakterie. Pałeczka okrężnicy (bakteria Escherichia coli), obecna w wyrostku dostaje się do niedokrwionych ścianek nasilając stan zapalny. Finalnie dochodzi do przedziurawienia wyrostka, co wywołuje: zapalenie otrzewnej – stan bezpośredniego zagrożenia życia, wstrząs septyczny ( forma sepsy ) – reakcja zapalna organizmu na zakażenie, której towarzyszy spadek ciśnienia tętniczego, ropień –to najłagodniejszy skutek przewlekłego zapalenia wyrostka, bo nie zagraża życiu. Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci rozpoznaje się po badaniu moczu (by wykluczyć zakażenie), RTG i USG jamy brzusznej oraz tomografii komputerowej (badanie radiologiczne za pomocą promieniowania rentgenowskiego) . Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci -...

Edyta Górniak
Instagram
Newsy
Edyta Górniak o dramatycznej walce o życie Allana: "Jego stan się nie poprawiał! To było straszne"
Edyta Górniak o dramatycznej walce o życie Allana: "Jego stan się nie poprawiał! To było straszne"

Edyta Górniak po raz pierwszy wyznała, że obawiała się o życie swojego syna. Allan Krup w październiku tego roku trafił do szpitala w Los Angeles z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Z powodu pogorszenia stanu zdrowia syna piosenkarka odwołała swój przyjazd do Polski i występ w programie "Hit hit hurra". Na szczęście, dziś Allan Krupa jest już zdrowy. Chłopcu wycięto wyrostek robaczkowy, a zakażenie organizmu zostało opanowane. Choć cała sytuacja zakończyła się pozytywnie, to okazuje się, że piosenkarka przeżyła dramatyczne chwile. Edyta Górniak poważnie obawiała się o życie syna...   Zobacz też:  Górniak po raz pierwszy skomentowała wyjście Dariusza K. na wolność! Zdradziła, czy pozwoli mu spotkać się z Allanem!   Te nasze dzieci tak do końca nie są nasze. To są dzieci Boga. To On decyduje, czy nam podaruje takie cudne dusze, czy nie. Człowiek nigdy nie jest gotowy na rozstanie, jak jest tak mocno z kimś związany rodzinnie - zdradziła gwiazda w wywiadzie dla "Super Expressu". Edyta Górniak w rozmowie z tabloidem wyznała, że Allan Krupa był reanimowany, a jego życie było zagrożone. Oni reanimowali moje dziecko, którego organizm w całości został zatruty tym pękniętym wyrostkiem.To jest nastolatek, a podawali mu morfinę. To było naprawdę straszne. Jego stan się nie poprawiał. Widziałam, że cały czas zmieniali kroplówki. Co godzinę pobierali mu krew, by sprawdzić, czy pojawiły się krwinki prawidłowo, czy to zakażenie organizmu ustępuje. Bo gdyby to był tylko wyrostek, to wyszlibyśmy ze szpitala w 48 godzin. Ale jego stan się nie poprawiał i widziałam to zakłopotanie lekarzy, jak się konsultują i nie wiedzą, jak mogą jeszcze pomóc. Allan nie odzyskiwał świadomości i to było naprawdę potworne - powiedziała piosenkarka. Całe szczęście, te dramatyczne chwile już minęły! Allan Krupa ma się dobrze, a...

probówki
Pixabay/jaytaix/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Dlaczego duża liczba leukocytów w moczu jest niebezpieczna?
Nadmiar leukocytów w moczu może być spowodowany zapaleniem dróg moczowych, chorobą nerek czy zapaleniem przydatków.

Nadmiar leukocytów w moczu może być spowodowany zapaleniem dróg moczowych, chorobą nerek czy zapaleniem przydatków.   Obecność leukocytów w moczu nie oznacza od razu poważnych zaburzeń organizmu – u każdego zdrowego człowieka poziom leukocytów waha się w przedziale 1-3. Gdy jednak ich liczba jest wyższa (leukoturia), oznaczać może zapalenie dróg moczowych , spowodowane zakażeniem przez bakterie, wirusy czy grzyby, objawiającym się częstym oddawaniem moczu i ciągłym odczuciem parcia na pęcherz. Niestety jest to również jeden z objawów innych, poważnych schorzeń dróg rodnych czy narządów jamy brzusznej . Leukocyty w moczu jako objaw zaburzenia pracy nerek Wysoki poziom leukocytów w moczu może być objawem wielu schorzeń nerek, m.in. kłębuszkowego zapalenia, które objawia się poprzez zaburzenia krążenia, osłabienie i zmieniony kolor moczu (różowy, biały bądź przeciwnie – brunatny) oraz odmiedniczkowym zapaleniem, charakteryzującym się silnym bólem w okolicy lędźwi, nudnościami i gorączką. Obie choroby są łatwo zauważalne przez pacjenta, który niezwłocznie powinien zgłosić się do lekarza z tymi objawami. Innym zaburzeniem, przy którym możemy odnotować zwiększoną liczbę leukocytów we krwi, jest kamica nerkowa. Choroba objawia się w pierwszej kolejności poprzez kolkowy ból w okolicy lędźwi połączony z podwyższoną temperaturą, nudnościami oraz z ogólnym osłabieniem organizmu. Leukocyty w moczu jako objaw schorzeń dróg rodnych Leukocyty w moczu w zwiększonej liczbie mogą oznaczać również zapalenie przydatków, które obejmuje swoim zasięgiem jajniki oraz jajowody. Objawy tego schorzenia odczuwalne są przede wszystkim podczas stosunku – następuje silny ucisk na narządy rodne,...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner