Eurowizja

Konkurs Piosenki Eurowizji, popularnie zwany Eurowizją, to widowisko telewizyjno-muzyczne, które od 1956 r. cieszy się ogromną popularnością. Szacuje się, że co roku gromadzi ono przed telewizorami od 100 do 600 milionów widzów na całym świecie. Dotychczas wzięły w nim udział 52 państwa, w tym także z innych kontynentów niż Europa. Występ w konkursie przyniósł wielu artystom międzynarodową popularność. Wzięły w nim udział takie gwiazdy jak Celine Dion, zespół Abba, Romina Power czy Julio Iglesias. Sprawdź, jakie było najwyższe miejsce Polski w tym konkursie.



Rodzaj programu: Konkurs piosenki

Rok i miejsce premiery: 24.05.1956 r., Lugano (Włochy)

Organizator: Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union), w skrócie EBU, i nadawca publiczny kraju, który w danym roku jest gospodarzem konkursu.

Nadawca: Konkurs Piosenki Eurowizji jest transmitowany przez nadawców należących do EBU. W Polsce jest to TVP.

Język: francuski i angielski

Liczba edycji: Od 1956 r. do 2021 odbyło się 65 edycji konkursu. Planowane są kolejne.

Prowadzący: Co roku zmieniają się nazwiska prowadzących. Zazwyczaj są nimi dziennikarze muzyczni, znani prezenterzy telewizyjni czy osobowości medialne z krajów, w których w danym roku organizowany jest konkurs.

Jury: Każdy kraj ma swoje grono jurorów, w skład którego wchodzą np. profesjonalni muzycy.

Zasady konkursu: W Konkursie Piosenki Eurowizji może wziąć udział każdy kraj, który jest członkiem Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Przedrostek "Euro" sugeruje, że biorą w nim udział państwa europejskie, jednak uczestnicy z innych krajów świata również są mile widziani. Do tej pory w konkursie uczestniczyli wokaliści takich państw, jak: Maroko, Izrael, Armenia, Turcja, Rosja, Gruzja i Azerbejdżan. Każdy kraj, który opłaca składki w ramach EBU, może zgłosić jednego reprezentanta lub zespół, który zostaje wyłoniony w eliminacjach krajowych. W Polsce decyduje o tym jury złożone z profesjonalnych muzyków. Podczas Konkursu Piosenki Eurowizji każdy wykonawca musi na żywo zaprezentować utwór reprezentujący dowolny gatunek muzyczny. Na początku odbywają się koncerty półfinałowe, w których międzynarodowe jury wyłania finalistów. Koncert finałowy trwa ok. 4 godzin, a wskazanie zwycięzcy odbywa się dwutorowo: najpierw przyznawane są punkty przez zagranicznych jurorów (jurorzy nie przyznają punktów reprezentantom swoich krajów), a następnie telewidzowie głosują na najlepszą piosenkę, wysyłając SMS-y.

Nagroda: Pamiątkowa statuetka w kształcie mikrofonu, kwiaty oraz prawo do organizacji kolejnej edycji konkursu w kraju zwycięzcy. Nagrody finansowe nie są przewidziane. Uczestnicy, którzy okazali się najlepsi, mogą liczyć na jakąś formę gratyfikacji w swoim kraju.

Najpopularniejsi uczestnicy: ABBA,

Celine Dion, Julio Iglesias, Al Bano i Romina Power, Brotherhood of Man, Duncan Laurence, Conchita Wurst, Alexander Rybak.

Polska na Eurowizji: Największym sukcesem Polski na Konkursie Piosenki Eurowizji był występ Edyty Górniak, która w 1994 r. zajęła drugie miejsce z piosenką "To nie ja!". W TOP 3 najlepszych polskich występów znaleźli się jeszcze: Ich Troje z piosenką "Keine Grenzen" (7. miejsce w 2003 r.) i Michał Szpak z utworem "Color of Your Life" (8. miejsce w 2016 r.). Oprócz nich Polskę reprezentowali: Mietek Szcześniak, Gromee, Donatan i Cleo, Blue Cafe, Kasia Moś, Anna Maria Jopek i Kasia Kowalska.

Ciekawostki: Konkurs Piosenki Eurowizji w 2015 r. został wpisany do "Księgi rekordów Guinnessa" jako najdłużej transmitowany coroczny konkurs muzyczny w historii. Oprócz tego jest to też jeden z najdłużej trwających programów telewizyjnych na świecie. Transmisje odbywają się także w państwach, które nie mają swoich reprezentantów. Wśród nich są m.in.: Tajlandia, Meksyk, Filipiny, Portoryko, Tajwan, Urugwaj czy Indie. Od początku XX wieku transmisje odbywają się nie tylko w telewizji, lecz także online.

Link Instagram: @eurovision


Link Facebook: @EurovisionSongContest
Advertisement MPU index
Advertisement MPU index