Eurowizja - międzynarodowy konkurs piosenki

Konkurs Piosenki Eurowizji, popularnie zwany Eurowizją, to widowisko telewizyjno-muzyczne, które od 1956 r. cieszy się ogromną popularnością. Szacuje się, że co roku gromadzi ono przed telewizorami od 100 do 600 milionów widzów na całym świecie. Dotychczas wzięły w nim udział 52 państwa, w tym także z innych kontynentów niż Europa. Występ w konkursie przyniósł wielu artystom międzynarodową popularność. Wzięły w nim udział takie gwiazdy jak Celine Dion, zespół Abba, Romina Power czy Julio Iglesias. Sprawdź, jakie było najwyższe miejsce Polski w tym konkursie.Rodzaj programu: Konkurs piosenki

Rok i miejsce premiery: 24.05.1956 r., Lugano (Włochy)

Organizator: Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union), w skrócie EBU, i nadawca publiczny kraju, który w danym roku jest gospodarzem konkursu.

Nadawca: Konkurs Piosenki Eurowizji jest transmitowany przez nadawców należących do EBU. W Polsce jest to TVP.

Język: francuski i angielski

Liczba edycji: Od 1956 r. do 2021 odbyło się 65 edycji konkursu. Planowane są kolejne.

Prowadzący: Co roku zmieniają się nazwiska prowadzących. Zazwyczaj są nimi dziennikarze muzyczni, znani prezenterzy telewizyjni czy osobowości medialne z krajów, w których w danym roku organizowany jest konkurs.

Jury: Każdy kraj ma swoje grono jurorów, w skład którego wchodzą np. profesjonalni muzycy.

Zasady konkursu: W Konkursie Piosenki Eurowizji może wziąć udział każdy kraj, który jest członkiem Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Przedrostek "Euro" sugeruje, że biorą w nim udział państwa europejskie, jednak uczestnicy z innych krajów świata również są mile widziani. Do tej pory w konkursie uczestniczyli wokaliści takich państw, jak: Maroko, Izrael, Armenia, Turcja, Rosja, Gruzja i Azerbejdżan. Każdy kraj, który opłaca składki w ramach EBU, może zgłosić jednego reprezentanta lub zespół, który zostaje wyłoniony w eliminacjach krajowych. W Polsce decyduje o tym jury złożone z profesjonalnych muzyków. Podczas Konkursu Piosenki Eurowizji każdy wykonawca musi na żywo zaprezentować utwór reprezentujący dowolny gatunek muzyczny. Na początku odbywają się koncerty półfinałowe, w których międzynarodowe jury wyłania finalistów. Koncert finałowy trwa ok. 4 godzin, a wskazanie zwycięzcy odbywa się dwutorowo: najpierw przyznawane są punkty przez zagranicznych jurorów (jurorzy nie przyznają punktów reprezentantom swoich krajów), a następnie telewidzowie głosują na najlepszą piosenkę, wysyłając SMS-y.

Nagroda: Pamiątkowa statuetka w kształcie mikrofonu, kwiaty oraz prawo do organizacji kolejnej edycji konkursu w kraju zwycięzcy. Nagrody finansowe nie są przewidziane. Uczestnicy, którzy okazali się najlepsi, mogą liczyć na jakąś formę gratyfikacji w swoim kraju.

Najpopularniejsi uczestnicy: ABBA,

Celine Dion, Julio Iglesias, Al Bano i Romina Power, Brotherhood of Man, Duncan Laurence, Conchita Wurst, Alexander Rybak.

Polska na Eurowizji: Największym sukcesem Polski na Konkursie Piosenki Eurowizji był występ Edyty Górniak, która w 1994 r. zajęła drugie miejsce z piosenką "To nie ja!". W TOP 3 najlepszych polskich występów znaleźli się jeszcze: Ich Troje z piosenką "Keine Grenzen" (7. miejsce w 2003 r.) i Michał Szpak z utworem "Color of Your Life" (8. miejsce w 2016 r.). Oprócz nich Polskę reprezentowali: Mietek Szcześniak, Gromee, Donatan i Cleo, Blue Cafe, Kasia Moś, Anna Maria Jopek i Kasia Kowalska.

Ciekawostki: Konkurs Piosenki Eurowizji w 2015 r. został wpisany do "Księgi rekordów Guinnessa" jako najdłużej transmitowany coroczny konkurs muzyczny w historii. Oprócz tego jest to też jeden z najdłużej trwających programów telewizyjnych na świecie. Transmisje odbywają się także w państwach, które nie mają swoich reprezentantów. Wśród nich są m.in.: Tajlandia, Meksyk, Filipiny, Portoryko, Tajwan, Urugwaj czy Indie. Od początku XX wieku transmisje odbywają się nie tylko w telewizji, lecz także online.

Link Instagram: @eurovision


Link Facebook: @EurovisionSongContest
Eurowizja 2023: Startują - Urbańska, Szemplińska, Hyży - kto jeszcze?
Natasza Urbańska
Eurowizja
Maja Hyży

Eurowizja 2023: Startują - Urbańska, Szemplińska, Hyży, finalistka "Projekt Lady". Kto jeszcze?

Eurowizja 2023 już się zbliża. W tym roku na giełdzie nazwisk zgłoszonych do preselekcji pojawiło się kilka mocnych pozycji. Kto marzy o europejskiej scenie?
Aleksandra Bujas
Marina przed studiem TVP
Marina
TVP
Eurowizja

TVP chce wysłać Marinę na Eurowizję? Zaskakujące doniesienia mediów

Marina ma zamiar spróbować swoich sił w konkursie Eurowizji? "Występ Mariny na Sylwestrze TVP nie jest przypadkowy".
Karolina Błaszkiewicz
Julia Wieniawa na scenie
Eurowizja
Julia Wieniawa
Nikodem Rozbicki

Eurowizja 2023: Julia Wieniawa reprezentantką Polski? Ma jeden warunek 

Julia Wieniawa to artystka o wielu talentach. Wcześniej zabłysnęła jako aktorka, teraz robi karierę także w branży muzycznej. Okazuje się, że myśli nawet o występie na Eurowizji. Czy zobaczymy ją jako reprezentantkę Polski?
Anna Skalik
Eurowizja Junior 2022: Fani pocieszają Laurę Bączkiewicz
Eurowizja

Eurowizja Junior 2022: Fani pocieszają Laurę Bączkiewicz. "Dla Polski wygrałaś"

Wielki finał Eurowizji Junior 2022 za nami. Niestety, reprezentująca Polskę Laura Bączkiewicz zajęła w konkursie 10 miejsce. Internauci nie zgadzają się jednak z werdyktem.
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Viki Gabor w liliowej kreacji
Eurowizja
Wiktoria Viki Gabor

Eurowizja Junior 2022: Gościnny występ Viki Gabor rozpalił publiczność

W niedzielę, 11 grudnia, w Erywaniu odbył się 20. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Na scenie Eurowizji Junior 2022 nie zabrakło utalentowanej Viki Gabor.
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Eurowizja Junior 2022 wygrała Francja - Lissandro zwycięzcą 20. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci
Eurowizja

Eurowizja Junior 2022: Kim jest Lissandro, zwycięzca 20. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci?

To już pewne, Lissandro z Francji wygrał Eurowizję Junior 2022. Co wiemy o zwycięzcy 20. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci?
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Eurowizja Junior 2022 - Kto wygrał?
Eurowizja

Eurowizja Junior 2022: Wielki finał już za nami. Kto wygrał?

Znamy zwycięzcę Eurowizji Junior 2022! Podczas finału nie zabrakło emocji i wielu wzruszeń. Który kraj wygrał 20. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci w Erywaniu?
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Eurowizja Junior 2022 Laura Bączkiewicz
Eurowizja

Eurowizja Junior 2022: Tak wyglądał finałowy występ Laury Bączkiewicz

Laura Bączkiewicz już po finałowym występie na Eurowizji Junior 2022. 11-letnia reprezentantka Polski zachwyciła publiczność!
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Eurowizja Junior 2022 - Freya Skye
Eurowizja

Eurowizja Junior 2022: Freya Skye robi furorę piosenką "Lose My Head". To ona wygra?!

Eurowizja Junior 2022 już w niedzielę, 11 grudnia. Jedną z faworytek internautów jest 13-letnia Freya Sky. To pierwsza od 17 lat reprezentantka Wielkiej Brytanii. Co o niej wiemy?
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Eurowizja Junior 2016 - Olivia Wieczorek
Eurowizja

Eurowizja Junior: Pamiętacie Olivię Wieczorek? Teraz ma już 20 lat. Aż trudno ją rozpoznać

Olivia Wieczorek w 2016 roku reprezentowała Polskę na Eurowizji Junior. Dziś to pewna siebie 20-latka, która podbija TikToka. Sprawdźcie, jak teraz wygląda!
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Eurowizja Junior 2022 Laura Bączkiewicz
Eurowizja

Eurowizja Junior 2022: Można już głosować na Polskę i naszą Laurę Bączkiewicz! 

Głosowanie online na Eurowizji Junior 2022 już się rozpoczęło. Zobaczcie, jak wesprzeć polską reprezentantkę, Laurę Bączkiewicz. Oto zasady!
Bartek Ufniarz
Eurowizja Junior 2022 Laura Bączkiewicz 3
Eurowizja

Eurowizja Junior 2022: Tak będzie wyglądał występ Laury Bączkiewicz! WIDEO+ZDJĘCIA

Eurowizja Junior 2022 zbliża się wielkimi krokami, a nasza reprezentantka, Laura Bączkiewicz, świetnie spisała się na pierwszych próbach. Fani są zachwyceni!
Iwona Smutek
Eurowizja Junior 2022 - Laura Bączkiewicz na scenie
Eurowizja

Eurowizja Junior 2022:  Laura Bączkiewicz po pierwszej próbie. Jak wypadła?

Choć finał Eurowizji Junior 2022 dopiero 11 grudnia, bukmacherzy już typują, kto zostanie zwycięzcą. Jakie szanse ma reprezentantka Polski, 11-letnia Laura Bączkiewicz?
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Maxime Albertazzi z Eurowizji Junior po korekcie płci
Eurowizja

Transpłciowa Maxime Albertazzi przeszła korektę płci. Na Eurowizji Junior występowała jako Max 

Maxime Albertazzi jeszcze jako Max Albertazzi występowała na Eurowizji Junior, wtedy co Roksana Węgiel. Jest już po operacji korekty płci.
Natalia Brzostowska
Eurowizja Junior 2022 - Laura Bąkiewicz i Rafał Brzozowski
Eurowizja

Eurowizja Junior 2022: Tą piosenką Laura Bączkiewicz zawalczy o wygraną! Już jest hitem sieci

Eurowizja Junior 2022 zbliża się wielkimi krokami. Zobaczcie teledysk do "To The Moon" 11-letniej Laury Bączkiewicz. Polska reprezentantka ma szanse na zwycięstwo?!
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Znamy zwycięzcę Szansy na sukces Eurowizja Junior
Eurowizja
Szansa na sukces

Eurowizja Junior 2022: Znamy polskiego reprezentanta! Kto wystąpi na konkursie w Erywaniu?

W finale "Szansy na Sukces" dowiedzieliśmy się, któremu z młodych artystów przypadł zaszczyt reprezentowania Polski w konkursie Eurowizji Junior 2022!
Iwona Smutek
Eurowizja Junior 2022: Finaliści preselekcji
Eurowizja
Szansa na sukces

Eurowizja Junior 2022: Kto ma największe szanse na reprezentowanie Polski? Oto finaliści preselekcji

Już w niedzielę dowiemy się, kto będzie reprezentował nasz kraj podczas konkursu Eurowizji Junior 2022. Czy ktoś powtórzy sukces Roxi Węgiel i Viki Gabor?
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Kim jest Sara James z America's Got Talent
Eurowizja
Mam Talent
The Voice Kids

Kim jest Sara James z "America's Got Talent"? Nastolatka z Polski wygra amerykańskie show? 

Sara James uznawana jest za muzyczne objawienie ostatnich lat. Co o niej wiadomo? Kim są rodzice Sary James? Jak zaczęła się jej kariera?
Natalia Brzostowska
Doda
Eurowizja

Doda będzie reprezentowała Polskę. Fani Eurowizji wreszcie się doczekali!

Wielbiciele Dody od dawna czekają, aż piosenkarka, w końcu wystąpi na Eurowizji. Okazało się, że gwiazda będzie reprezentowała Polskę w plebiscycie.
Mateusz Sidorek
Eurowizja 2022: Ukraina wygra konkurs?
Eurowizja

Eurowizja 2023: Jest decyzja w sprawie Ukrainy! Czy zwycięzcy będą organizować konkurs?

Po sprzeciwie Ukrainy, EBU wydało kolejne oświadczenie na temat organizacji finału Eurowizji 2023. Nie ma złudzeń.
Angelika Bielska
Ukraina nie zorganizuje Eurowizji 2023
Eurowizja

Eurowizja 2023 nie odbędzie się w Ukrainie! Wskazano inne państwo

Gdzie odbędzie się finał Eurowizji 2023? Mimo wcześniejszych zapewnień, nie zostanie zorganizowany w Ukrainie. Co wiadomo?
Natalia Brzostowska
Eurowizja 2022: Daria o zwycięstwie Ukrainy
Eurowizja
Krystian Ochman

Eurowizja 2022: Daria o zwycięstwie Ukrainy. Komentuje też występ Krystiana Ochmana!

Największa konkurentka Krystiana Ochmana z preselekcji do Eurowizji 2022 zdecydowała się zabrać głos w sprawie miejsca poza czołówką naszego reprezentanta. A co myśli o wygranej Ukrainy?
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Eurowizja 2022: Oświadczenie w sprawie manipulowania głosami
Eurowizja

Eurowizja 2022: Polskie jury jednak zamieszane w skandal z głosowaniem. Jest oświadczenie organizatorów

Eurowizja 2022 za nami, jednak o tegorocznym konkursie wciąż jest głośno. Organizator Eurowizji wydał poważne oświadczenie w sprawie nieprawidłowości w głosowaniu! W skandal zamieszana jest Polska.
Bartek Ufniarz
Justyna Steczkowska o wyniku Krystiana Ochmana na Eurowizji 2022
Justyna Steczkowska
Eurowizja
Krystian Ochman

Justyna Steczkowska chwali Krystiana Ochmana, ale zwraca uwagę na jedną rzecz: "Eurowizja to też wizja"

Justyna Steczkowska liczyła na wyższe miejsce Krystiana Ochmana na Eurowizji 2022. Jest zachwycona jego wokalem, mówi jednak, że w konkursie liczy się przede wszystkim coś innego niż muzyka.
Bartek Ufniarz
Doda o Krystianie Ochmanie na Eurowizji 2022
Doda
Eurowizja
Krystian Ochman

Eurowizja 2022: Doda przewidziała wynik konkursu! Jak ocenia Krystiana Ochmana? Liczyła na wyższe miejsce!

Doda zabrała głos w sprawie Eurowizji 2022! Czy ma żal do jurorów? Podobał jej się występ Krystiana Ochmana?
Bartek Ufniarz
Eurowizja 2022: Daria oceniła występ Krystiana Ochmana
Eurowizja
Krystian Ochman

Eurowizja 2022: Daria komentuje występ Krystiana Ochmana. "Nie do końca wierzę w te wyniki"

Piosenkarka Daria powiedziała, co myśli o występie Krystiana Ochmana na Eurowizji 2022. Oceniła też przebieg całego tegorocznego, międzynarodowego konkursu piosenki.
Mateusz Sidorek
TVP komentuje skandal z głosowaniem na Eurowizji 2022
Aleksandra Szwed
Eurowizja
Jacek Kurski

Eurowizja 2022: TVP komentuje skandal z głosowaniem! Podano też skład polskiego jury

Eurowizja 2022 za nami, ale emocje nie opadają! Okazało się, że kilka państw manipulowało głosami podczas konkursu. Czy wśród nich znalazła się Polska? Zobaczcie oświadczenie TVP w tej sprawie
Bartek Ufniarz
Krystian Ochman rozstał się z dziewczyną
Eurowizja
Krystian Ochman

Eurowizja 2022: Ukraińska jurorka o braku punktów dla Polski: "Dla mnie też to był szok" 

Nie milkną echa po braku punktów od jury z Ukrainy w finale Eurowizji 2022 dla reprezentanta Polski. Ukraińska jurorka zdecydowała się zabrać głos i pokazała swoją kartę do głosowania.
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Eurowizja 2022: Krystian Ochman skomentował udział w konkursie
Eurowizja
Krystian Ochman

Eurowizja 2022: Krystian Ochman zabrał głos po finale! "Nie wiedziałem, czego spodziewać się po tym wydarzeniu..."

Krystian Ochman opublikował oświadczenie po finale Eurowizji 2022. Piosenkarz przyznał, że nie wiedział, na co się pisze, przystępując do międzynarodowego konkursu piosenki!
Mateusz Sidorek
Eurowizja 2022: Dziadek Krystiana Ochmana szczerze o wyniku wnuka
Eurowizja
Krystian Ochman

Eurowizja 2022: Dziadek Krystiana Ochmana mocno o wyniku Polski! "Coraz bardziej zdumiewa mnie ten konkurs"

Dziadek Krystiana Ochmana przeżył niemiłe zaskoczenie, gdy zobaczył ostateczne wyniki finału Eurowizji 2022. Wiesław Ochman skomentował brak sukcesu wnuczka.
Mateusz Sidorek
Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa