Michał Żebrowski

Michał Żebrowski to aktor teatralny, który od ponad dekady pełni funkcję dyrektora Teatru 6. Piętro. Stał się popularny dzięki pierwszoplanowym rolom w kinowych hitach takich jak "Ogniem i mieczem", "Pan Tadeusz" czy "Wiedźmin". Rzadziej występuje w serialach, jednak można oglądać go w "Na dobre i na złe" czy "Uchu prezesa". Na swoim koncie ma też występy jako aktor dubbingowy - użyczył swojego głosu w polskich wersjach językowych filmów "Doktor Strange" i "Spider-Man: Bez drogi do domu". Sprawdź, jakie nagrody zdobył.

Imię: Michał

Nazwisko: Żebrowski

Pseudonim: brak

Wzrost: 188 cm

Data urodzenia: 17.06.1972 r.

Znak zodiaku: Bliźnięta

Zawód: aktor teatralny, filmowy i dubbingowy

Osoby - związki:Żona Aleksandra Adamczyk - z bizneswoman, specjalistką w dziedzinie ekonomii i zarządzania aktor wziął ślub w 2009 roku. Para spodziewa się obecnie czwartego dziecka.

Rodzice: inżynier Tadeusz Żebrowski i Bożena Urbańska-Żebrowska

Dzieci: Ma trzech synów - Franciszka (ur. 2010), Henryka (ur. 2013) i Feliksa (ur. 2020). Na początku 2022 roku para poinformowała, że spodziewa się czwartego dziecka.

Rodzeństwo: brak

BIO: Michał Żebrowski: aktor teatralny, filmowy i dubbingowy. Już jako dziecko marzył o karierze aktorskiej i wygrywał szkolne konkursy recytatorskie. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja dostał się na Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Dyplom uczelni uzyskał w 1995 roku, a jeszcze przed ukończeniem studiów zadebiutował w filmie "Samowolka" oraz "Wynajmę pokój". Na początku swojej kariery aktorskiej był związany z Teatrem Powszechnym w Warszawie. Oprócz tego można było go oglądać na deskach Teatru Narodowego, Ateneum, Nowa Praga i Studio. Popularność i rozpoznawalność przyniosła mu rola Jana Skrzetuskiego w "Ogniem i mieczem", filmowej adaptacji powieści Henryka Sienkiewicza. Następnie zagrał tytułową rolę w "Panu Tadeuszu", za którą zyskał uznanie krytyków. Widzowie znają go także z takich filmów jak "Kto nigdy nie żył...", "Wiedźmin" czy "Pręgi". Oprócz tego wydał album z poezją śpiewaną "Zakochany Pan Tadeusz" oraz "Lubię, gdy kobieta". Jest też autorem serii płyt "Poczytaj mi tato", w których recytuje poezję dziecięcą. Dość rzadko pojawia się w serialach, jednak za udział w "Na dobre i na złe" otrzymał Telekamerę "Tele Tygodnia" w kategorii najlepszy aktor. Oprócz tego ma na swoim koncie inne prestiżowe wyróżnienia, m.in. Złotą Kaczkę. Od 2010 roku pełni funkcję dyrektora Teatru 6. piętro.

Znany z: filmów oraz spektakli teatralnych, ale nie tylko. Fani kojarzą go także z kampanii reklamowych marek Play i McDonald's czy Mercedes. Chętnie angażuje się także w akcje społeczne. Przykładem jest udział Michała Żebrowskiego w teledysku "Viva! Najpiękniejsi. I ty możesz sięgnąć gwiazd" (2011), który wspierał utalentowane dzieci z domów dziecka.

Funkcja w filmie i telewizji (wybrane pozycje):aktor w filmie "Wynajmę pokój" (1993)aktor w filmie "Samowolka" (1993)aktor w filmie "Ogniem i mieczem" (1999)aktor w filmie "Pan Tadeusz" (1999)aktor w filmie "Wiedźmin" (2001)aktor w filmie "Pianista" (2002)aktor w filmie "Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem" (2003)aktor w filmie "Pręgi" (2004)aktor w filmie "Kto nigdy nie żył..." (2006)aktor w filmie "Janosik. Prawdziwa historia" (2009)aktor w serialu "Na dobre i na złe" (od 2011)aktor w filmie "1920 Bitwa warszawska" (2011)aktor w filmie "Facet (nie)potrzebny od zaraz" (2014)aktor dubbingowy w polskiej wersji filmu "Doktor Strange" (2016)aktor w serialu "Ucho prezesa" (2018)aktor dubbingowy w polskiej wersji filmu "Spider-Man: Bez drogi do domu" (2021)

Płyty: - "Zakochany Pan Tadeusz" (1999) - "Lubię, kiedy kobieta" (2001) - "Poczytaj mi tato" (2002) - "Poczytaj mi tato 2" (2002) - "Mały Książę" (2009)

Książki: brak

Nagrody:
 • Złota Kaczka dla najlepszego aktora za film "Ogniem i mieczem" (1999)
 • Złota Kaczka dla najlepszego aktora za film "Pręgi" (2004)
 • Telekamera "Tele Tygodnia" w kategorii najlepszy aktor (2015)
 • Telekamera "Tele Tygodnia" w kategorii najlepszy aktor (2016)
 • Telekamera "Tele Tygodnia" w kategorii najlepszy aktor (2017)
 • Telekamera "Tele Tygodnia" w kategorii najlepszy aktor (2018)


 • LINK Instagram: @zebrowski.michal


  Link Facebook: @michalzebrowski
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index