bio

  • Wiek:
    67 lat
  • Data urodzenia:
    6 października 1953
  • Zawód:
    dziennikarz
  • Znak zodiaku:
Jerzy Owsiak - urodzony w Gdańsku dziennikarz radiowy i telewizyjny oraz działacz charytatywny. Twórca i prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którą założył w 1993 roku. W 2017 roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz 25. WOŚP to jedna z największych akcji charytatywnych w Europie. Jerzy Owsiak jest również pomysłodawcą organizowanego od 1995 roku Przystanku Woodstock - największego open-air festiwalu w Europie, na którym występują najbardziej znani artyści z Polski i za granicy.
W wieku ośmiu lat Jerzy Owsiak przeprowadził się z rodzicami do Warszawy. Po zakończeniu liceum ekonomicznego próbował dostać się na Akademię Sztuk Pięknych (Jerzy Owsiak jest witrażystą) oraz na psychologię. Zafascynowany ruchami hippisowskimi i dzięki znajomości z Wojciechem Waglewskim, Jerzy Owsiak zaistniał w środowisku muzycznym prowadząc w Rozgłośni Harcerskiej swoją autorską audycję radiową. Później Owsiaka można było usłyszeć w Programie III Polskiego Radia, radiowej Jedynce i w RMF FM. W 1991 roku Jerzy Owsiak rozpoczął współpracę z TVP, dla której przygotowywał program "Róbta, co chceta, czyli rockandrollowa jazda bez trzymanki". Po odejściu z TVP miał audycje w radiach Wawa i Eska Rock, a także stworzył własny młodzieżowy kanał O.TV. Od 2012 do 2016 roku wrócił do radiowej Trójki, a potem zajął się prowadzeniem programu w Antyradiu.
Jerzy Owsiak jest współautorem książki "Orkiestra Klubu Pomocnych Serc, czyli monolog – wodospad Owsiaka" oraz autorem autobiograficznej książki "Róbta co chceta, czyli z sercem jak na dłoni". W latach 80. i 90. zajmował się organizacją koncertów rockowych w tym legendarnego festiwalu w Jarocinie.
Za działalność na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Jerzy Owsiak został zgłoszony do pokojowej nagrody Nobla.

Jerzy Owsiak prywatnie

Żoną Jerzego Owsiaka jest Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, popularnie nazywana Dzidzią. Mają dwie córki: Aleksandrę (1979) i Ewę (1989).