Kobieta w trakcie masażu.
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle

Masaż tensegracyjny na rwę kulszową, bóle kręgosłupa i drętwienie kończyn

Masaż tensegracyjny polega na dotykowej ocenie, w których punktach doszło do silniejszego napięcia spoczynkowego i wrażliwości tkanek. Celem masażu tensegracyjnego jest przywrócenie prawidłowego napięcia, funkcji kończyn oraz wyeliminowanie źródła bólu.

Masaż tensegracyjny polega na dotykowej ocenie, w których punktach doszło do silniejszego napięcia spoczynkowego i wrażliwości tkanek. Celem masażu tensegracyjnego jest przywrócenie prawidłowego napięcia, funkcji kończyn oraz wyeliminowanie źródła bólu.

 

Twórcy masażu tensegracyjnego to pracownicy Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu – dr Waldemar Andrzejewski i dr Krzysztof Kassolik. Masaż tensegracyjny jest zabiegiem terapeutycznym, który opiera się na zasadach prawa tensegracji (przenoszenia napięć). Zakres masażu tensegracyjnego ustalany jest indywidualnie. Zapewnia to szybkie osiągnięcie efektu leczniczego.

"Rolnik szuka żony" 8: Elżbieta komentuje relację Marty Manowskiej z Robertem Bodziannym. "Zasługuje jak mało kto"

Masaż tensegracyjny na ból karku, kręgosłupa, szyi i rwę kulszową

Masaż tensegracyjny pomaga na dolegliwości związane z bólem pleców, barku, kręgosłupa i szyi. Łagodzi ból związany z rwą kulszową i rwą udową. Eliminuje zaburzenia czucia, mrowienie, drętwienie i pieczenie zlokalizowane w okolicach szyi, ud, pośladków i rąk. Pomaga przy bólach pięty i ścięgna Achillesa. Zmniejsza uczucie zimnych stóp i kłucia w przedniej części klatki piersiowej. Masaż tensegracyjny zalecany jest w przypadku osób z łokciem tenisisty (ból zlokalizowany na nadkłykciu bocznym kości ramiennej), łokciem golfisty (ból zlokalizowany na przyśrodkowym nadkłykciu kości ramiennej) i cieśnią nadgarstka (mrowienie i drętwienie palców u ręki).

Częstotliwość masaży tensegracyjnych

To jak często można wykonywać masaż tensegracyjny zależy od stanu zdrowia pacjenta. Liczba masaży ustalana jest indywidualnie. Pozytywne efekty odczuwalne są wykonaniu 2-3 zabiegów.


Plecy kobiety
©Stasique/Fotolia
Styl życia
Przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego: uraz, choroba zwyrodnieniowa, ucisk nerwów
Nadmierne obciążenie kręgosłupa skutkuje jego bólem. Czasem jest to związane z uciskiem nerwów, a nieraz ze zmianami zwyrodnieniowymi. Najczęstszymi przyczynami bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa są rwa kulszowa, dyskopatia i inne zmiany zwyrodnieniowe.

Nadmierne obciążenie kręgosłupa skutkuje jego bólem. Czasem jest to związane z uciskiem nerwów, a nieraz ze zmianami zwyrodnieniowymi. Najczęstszymi przyczynami bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa są rwa kulszowa, dyskopatia i inne zmiany zwyrodnieniowe. Ucisk nerwów a ból kręgosłupa lędźwiowego – rwa kulszowa, uraz Ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa powoduje ucisk nerwów na tym odcinku. Choroba zwana rwą kulszową powoduje dolegliwości bólowe, gdy mięśnie przy kręgosłupie się kurczą. Dochodzi wtedy do ucisku nerwu kulszowego. Ma to miejsce przy wypadnięciu dysku lub po przeciążeniu mięśni na tym odcinku. Rwę kulszową mogą powodować również niektóre choroby zakaźne, cukrzyca i stany zapalne w okolicach lędźwi. Ból kręgosłupa lędźwiowego może być również wynikiem urazu, np. w wypadku komunikacyjnym, albo przeciążenia – długiego wykonywania czynności wymagających używania mięśni tej części pleców. Choroba zwyrodnieniowa powoduje ból kręgosłupa lędźwiowego Z wiekiem kości ulegają osłabieniu i mogą być słabiej osłaniane przez maź, dlatego dochodzi do zwyrodnienia. Ból kręgosłupa lędźwiowego oznacza często, że kości ocierają się o siebie, podrażniając nerwy. Czasem jest to następstwem spłaszczenia krążków międzykręgowych, tzw. dysków. W wyniku osłabienia tkanek chrzęstno-kostnych organizm próbuje je naprawić i przez to dochodzi także do zwyrodnienia kręgów – wyrastają na nich uciskające okolice sąsiadujące narośle. Do zwyrodnień kręgosłupa przyczyniają się też wady postawy i niehigieniczny tryb życia, np. wyłącznie siedzący. Dyskopatia – przesunięcie lub wypadnięcie dysku skutkuje bólem kręgosłupa lędźwiowego Dyskopatia polega na tym, że dysk uszkadza się, a powstała nieprawidłowość uciska na korzenie nerwów albo na rdzeń, powodując ból kręgosłupa lędźwiowego . Ból pojawia...

Kobieta pokazuje mięśnie brzucha
© nikolas_jkd/Fotolia.com
Styl życia
Płaski brzuch – jak często ćwiczyć
Jak często ćwiczyć brzuch, aby ćwiczenia przynosiły pożądane efekty jednocześnie nie przeciążając kręgosłupa? Odpowiedź jest prosta: 3 razy w tygodniu. Jest to optymalna częstotliwość treningu wybranych partii ciała. Mięśnie brzucha regenerują się bardzo szybko, nie oznacza to jednak, że codzienne męczenie ich ćwiczeniami przyniesie spektakularne rezultaty w maksymalnie szybkim czasie. Na efekt płaskiego brzucha składa się kilka czynników.

Jak często ćwiczyć brzuch, aby ćwiczenia przynosiły pożądane efekty jednocześnie nie przeciążając kręgosłupa? Odpowiedź jest prosta: 3 razy w tygodniu. Jest to optymalna częstotliwość treningu wybranych partii ciała. Mięśnie brzucha regenerują się bardzo szybko, nie oznacza to jednak, że codzienne męczenie ich ćwiczeniami przyniesie spektakularne rezultaty w maksymalnie szybkim czasie. Na efekt płaskiego brzucha składa się kilka czynników. Jak często ćwiczyć brzuch – prawidłowe wykonywanie ćwiczeń Przeciążamy kręgosłup przede wszystkim podczas niewłaściwego wykonywania ćwiczeń i tzw. szarpnięć, które często mają miejsce, gdy mięśnie są zbyt zmęczone treningiem. Takie zabiegi przynoszą skutki odwrotne do oczekiwanych. Wykonując popularne brzuszki w leżeniu na podłodze ze zgiętymi lub uniesionymi nogami bardzo ważne jest, aby nie odrywać części lędźwiowej kręgosłupa od podłoża . Pracujemy podczas skłonów tylko górną częścią ciała. Nie ciągniemy również głowy, tylko wykonujemy pracę brzuchem. W trakcie treningu należy skupić się na napinaniu i rozluźnianiu mięśni, koncentrować się na ćwiczeniach, nie zapominać o oddechu – wówczas efekty będą współmierne do włożonego wysiłku.   Oprócz treningu mięśni brzucha, który można wykonywać robiąc brzuszki, pompki , podciągania na drążku, dobrze jest wykonywać ćwiczenia ogólnorozwojowe , które pobudzają metabolizm do szybszego spalania tkanki tłuszczowej – czyli tzw. ćwiczenia cardio. Można jeździć na rowerze, pływać, uprawiać nordic walking lub biegać. W każdej sytuacji, gdy uprawiamy aktywność fizyczną, w której tętno jest na granicy lekkiej zadyszki – możemy swobodnie mówić – organizm zostaje pobudzony do wzmożonego spalania tłuszczu . Ważna jest...

kobieta trzymająca się za bolący kark
© vladimirfloyd/Fotolia.com
Styl życia
Uszkodzenie kręgosłupa w odcinku szyjnym, czyli tzw. smagnięcie biczem
Smagnięcie biczem (whiplash) to najczęstszy uraz kręgosłupa na skutek wypadków komunikacyjnych. Ból głowy, sztywnienie karku i drętwienie rąk to jedne z objawów uszkodzenia części szyjnej kręgosłupa. Mogą one pojawić się nawet po kilkunastu godzinach po wypadku.

Smagnięcie biczem (whiplash) to najczęstszy uraz kręgosłupa na skutek wypadków komunikacyjnych. Ból głowy, sztywnienie karku i drętwienie rąk to jedne z objawów uszkodzenia części szyjnej kręgosłupa. Mogą one pojawić się nawet po kilkunastu godzinach po wypadku. Jak rozpoznać objawy urazu „smagnięcie biczem”? Objawy "smagnięcia biczem" najczęściej pojawiają się dopiero po kilku, a nawet kilkunastu godzinach od wypadku, ponieważ działająca podczas stresowej sytuacji adrenalina może blokować ból i inne symptomy. Z opóźnieniem mogą pojawić się dolegliwości, takie jak: zawroty głowy, bóle głowy, najczęściej w okolicy podstawy czaszki, sztywnienie karku, podwójne widzenie, drętwienie rąk, nudności i wymioty, utrata przytomności – jest to sytuacja alarmująca, mogąca sugerować obecność krwiaka w wyniku stłuczenia mózgu, chwiejność emocjonalna, która może świadczyć o szoku pourazowym, trudności z koncentracją, zmęczenie, szum w uszach, problemy ze snem. Diagnoza urazu „smagnięcie biczem” dokonywana jest na podstawie zdjęcia rentgenowskiego , które powinno być wykonywane zawsze osobom, które uskarżają się na bóle głowy i szyi w następstwie wypadków komunikacyjnych. Co zrobić po wypadku? Leczenie urazu „smagnięcie biczem” Nawet gdy bezpośrednio po wydarzeniu nie występują żadne dolegliwości bólowe, nie wolno bagatelizować sprawy i należy udać się do lekarza. Jeżeli występuje jeden lub więcej z wymienionych powyżej symptomów, a od urazu minęło już kilka dni tym bardziej wskazana jest konsultacja specjalistyczna. Uszkodzenie kręgosłupa w odcinku szyjnym i związane z tym dolegliwości bólowe leczone są z zastosowaniem miękkiego kołnierza ortopedycznego , zimnymi okładami oraz środkami przeciwbólowymi . Rehabilitacja po urazie komunikacyjnym szyi prowadzi przede wszystkim do...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner