Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Rozbite jajko
©izzzy71/Fotolia
Styl życia

Żółtko jaja – lecytyna, luteina i witaminy

Żółtko jaja kurzego waży około 20 g, zawiera 71 kcal, 3,3 g białka, 6,4 g tłuszczu, 212 mg cholesterolu. To jednak, że produkt zawiera cholesterol nie oznacza, że podnosi jego poziom w organizmie. Żółtko jaja wpływa dobroczynnie na skórę, kości, wątrobę, serce, pomaga w nauce, a nawet chroni przed nowotworami. Jedzenie żółtek zaleca się dzieciom, dorosłym, osobom na diecie, sportowcom, wszystkim, którym zależy na zdrowym odżywianiu.

Żółtko jaja kurzego waży około 20 g, zawiera 71 kcal, 3,3 g białka, 6,4 g tłuszczu, 212 mg cholesterolu. To jednak, że produkt zawiera cholesterol nie oznacza, że podnosi jego poziom w organizmie. Żółtko jaja wpływa dobroczynnie na skórę, kości, wątrobę, serce, pomaga w nauce, a nawet chroni przed nowotworami. Jedzenie żółtek zaleca się dzieciom, dorosłym, osobom na diecie, sportowcom, wszystkim, którym zależy na zdrowym odżywianiu.

Żółtko a cholesterol

W latach 70. odradzano jedzenie żółtek ze względu na dużą zawartość tłuszczu. Badania naukowe nie potwierdziły związku między jedzeniem żółtek a wysokim cholesterolem i chorobami serca. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, zdrowe osoby mogę zjadać nawet dziesięć żółtek tygodniowo. Polscy dietetycy zalecają zjadanie codziennie jednego żółtka (trzy pozostałe są uzupełniane, np. poprzez jedzenie makaronu, pieczywa).

Żółtko jaja a lecytyna i luteina

Żółtko jaja zawiera lecytynę, która rozbija tłuszcz i cholesterol na małe cząstki – dzięki temu zapobiega miażdżycy. Lecytyna zawiera cholinę, która chroni wątrobę i zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych. Ponadto lecytyna działa przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo. Żółty barwnik - luteina zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na zaćmę i zwyrodnienie plamki żółtej, ma zbawienny wpływ na układ nerwowy, wspomaga koncentrację. Zawarta w żółtku luteina zawiera przeciwutleniacze, które chronią przed rakiem i spowalnia proces starzenia.

Żółtko jaja – witaminy

Żółtko zawiera witaminę A, E, D i witaminy z grupy B. Witamina A i E zapewnia zdrowy wygląd cerze, paznokciom i włosom, witamina D wzmacnia kości, a witaminy z grupy B wspomagają pracę układu nerwowego i przyspieszają przemianę materii.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
umięśniony mężczyzna
Pixabay/ 907572/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Konsekwencje nadmiernego stężenia testosteronu w organizmie
Nadmiar testosteronu u mężczyzn może powodować choroby wątroby, trądzik, agresję, impotencję i bezsenność. Problem ten najczęściej dotyczy sportowców, którzy stosują sterydy anaboliczne. W przypadku kobiet nadmiar testosteronu jest przyczyną nadmiernego owłosienia, nieregularnej menstruacji, a niekiedy także niepłodności.

Nadmiar testosteronu u mężczyzn może powodować choroby wątroby, trądzik, agresję, impotencję i bezsenność. Problem ten najczęściej dotyczy sportowców, którzy stosują sterydy anaboliczne. W przypadku kobiet nadmiar testosteronu jest przyczyną nadmiernego owłosienia, nieregularnej menstruacji, a niekiedy także niepłodności.   Testosteron jest hormonem, który syntetyzowany jest przez jądra, nadnercza i jajniki . Kontrolę nad wytwarzaniem testosteronu sprawuje hormon przysadki mózgowej.   Testosteron to hormon odpowiedzialny za łysienie androgenowe (nadmierne wypadanie włosów). Łysienie najczęściej dotyka mężczyzn ponieważ w ich organizmach ilość testosteronu jest znacznie wyższa niż u kobiet. Testosteron wpływa na rozwój włosów przez receptory. Stymuluje wzrost włosów na twarzy oraz w miejscach intymnych i hamuje cykl rozwojowy włosów na głowie. Rola testosteronu u mężczyzn Testosteron w organizmie mężczyzny pełni wiele funkcji. Odpowiada za powiększenie i rozwój jąder oraz penisa. Wpływa na obniżenie głosu i pojawienie się owłosienia (na twarzy i łonowego). Testosteron powoduje wzrost masy mięśniowej . Wzmacnia i rozwija kości . Jest odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowego popędu seksualnego i produkcję plemników. Szczególnie wysoki poziom testosteronu w organizmie mężczyzny przypada na okres dojrzewania. Wówczas testosteron wpływa na wykształcenie się drugorzędnych cech płciowych. Nadmiar testosteronu u mężczyzn Nadmiar testosteronu u mężczyzn to rzadka przypadłość. Trudno jednoznacznie wskazać prawidłowe fizjologiczne stężenie tego hormonu , ponieważ ulega ono wahaniom na różnych etapach rozwoju. Poziom testosteronu zmienia się nawet w ciągu jednego dnia . Nadmiar testosteronu najczęściej dotyczy sportowców. Stosują oni...

Trzy jajka kurze w skorupce.
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jajko kurze – cenne źródło substancji odżywczych
Jaja kurze dostarczają organizmowi wysokowartościowych białek, witamin, minerałów i folianów. Zapewniają optymalny rozwój dzieci. Są niskokaloryczne i nie wpływają na podniesienie poziomu cholesterolu w surowicy. Zdaniem naukowców można jeść nawet 7 jaj kurzych tygodniowo.

Jaja kurze dostarczają organizmowi wysokowartościowych białek, witamin, minerałów i folianów. Zapewniają optymalny rozwój dzieci. Są niskokaloryczne i nie wpływają na podniesienie poziomu cholesterolu w surowicy. Zdaniem naukowców można jeść nawet 7 jaj kurzych tygodniowo. Białko, luteina, witaminy, czyli dlaczego warto jeść jajka Jajka kurze są cennym źródłem substancji odżywczych. W blisko 75% jaja składają się z wody, ok. 13% stanowią białka, 1% węglowodany i 10% tłuszcze . Jaja kurze zawierają witaminy A, D i witaminy z gruby B. Białko zawarte w jajku jest pełnowartościowe i łatwo przyswajalne przez organizm. Jajka są niskokaloryczne i pomagają regulować poziom cukru we krwi. Wspomagają odchudzanie i wpływają na rozwój masy mięśniowej. W żółtku jaja kurzego znajduje się luteina , która chroni gałkę oka przed promieniowaniem słonecznym i poprawia widzenie. Luteina zmniejsza także ryzyko zachorowania na raka jelita grubego oraz na choroby serca. Jajko kurze a cholesterol Badania przeprowadzone przez naukowców z Chin i Stanów Zjednoczonych oraz badaczy z Uniwersytetu w Granadzie wskazują, że spożywanie jaj kurzych nie wpływa na większe stężenie cholesterolu w surowicy . Na ilość cholesterolu we krwi większy wpływ mają tłuszcze trans i tłuszcze nasycone, znajdujące się np. w mięsie czy wypiekach. Jaja kurze nie podnoszą poziomu cholesterolu, ponieważ średniej wielkości jajo zawiera więcej tłuszczów nienasyconych niż nasyconych.   W świetlne najnowszych wyników badań stwierdzono, że można zjeść nawet 7 jaj kurzych tygodniowo i nie wpłynie to na podwyższenie ryzyka wystąpienia chorób serca ani chorób układu krwionośnego. Banany mogą uczulać. Czy warto włączyć banany do codziennej diety i czy są zdrowe ? Robiłaś kiedyś masło orzechowe? Oto przepis na zdrowe masło orzechowe . Czym smarujesz chleb?...

mężczyzna trzymający grzebień
© mdbrockmann82/Fotolia.com
Styl życia
Większe ryzyko zawału, ginekomastia i cellulit – objawy nadmiaru testosteronu u mężczyzn
Testosteron jest męskim hormonem płciowym, który odpowiada za kształtowanie się u mężczyzn pierwszo- i drugorzędnych cech płciowych. Jego ilość przekraczająca normy zwiększa ryzyko zawału i udaru, może także powodować pojawienie się u mężczyzn cellulitu i powiększenie się piersi.

Testosteron jest męskim hormonem płciowym, który odpowiada za kształtowanie się u mężczyzn pierwszo- i drugorzędnych cech płciowych. Jego ilość przekraczająca normy zwiększa ryzyko zawału i udaru, może także powodować pojawienie się u mężczyzn cellulitu i powiększenie się piersi.   Przyczyną nadmiaru testosteronu we krwi najczęściej jest stosowanie preparatów testosteronowych i środków sterydowych. Znaczenie testosteronu dla męskiego organizmu Testosteron należy do męskich hormonów płciowych z grupy androgenów. Choć w niewielkiej ilości występuje także u kobiet, dla mężczyzn ma dużo większe znaczenie. Odpowiada u nich m.in. za rozwój narządów płciowych oraz za drugorzędne cechy płciowe : specyficzny, typowo męski, rozwój mięśni, zarost na twarzy, klatce piersiowej i plecach, grubsze struny głosowe i niższy głos. Jest także czynnikiem podnoszącym poziom libido. Prawidłowe stężenie testosteronu – normy dla mężczyzn Prawidłowe stężenie testosteronu we krwi wynosi u mężczyzn od 8 do 12 nmol/l (2,3-3,4 ng/ml). Poziom testosteronu obniża się z wiekiem. Aż 40% mężczyzn po 45. roku życia ma obniżony poziom testosteronu. Objawy zbyt małej jego ilości, takie jak: przemęczenie, spadek libido , obniżony nastrój i bezsenność, skłaniają niektórych mężczyzn do stosowania preparatów, które stymulują produkcję testosteronu. Nieodpowiednie dawkowanie ich może doprowadzić do zbyt dużego stężenia testosteronu we krwi. Inną przyczyną zbyt dużego stężenia testosteronu jest przyjmowanie środków anabolicznych przez osoby, które w krótkim czasie chcą rozbudować masę mięśniową. Nadmiarowy testosteron przekształca się w estrogeny Zbyt duże dawki testosteronu mogą doprowadzić do tego, że jego część zacznie przekształcać...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner