Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
testosteron
© cacaroot/Fotolia.com
Styl życia

Nadmiar testosteronu u kobiet – czym się objawia i jak go leczyć

Nadmiar testosteronu u kobiet objawia się m.in. nadmiernym owłosieniem, trądzikiem, obniżonym głosem, a także nieregularnymi miesiączkami i problemami z zajściem w ciążę. Może on być symptomem poważnych schorzeń, np. nieprawidłowego funkcjonowania nadnerczy.

Nadmiar testosteronu u kobiet objawia się m.in. nadmiernym owłosieniem, trądzikiem, obniżonym głosem, a także nieregularnymi miesiączkami i problemami z zajściem w ciążę. Może on być symptomem poważnych schorzeń, np. nieprawidłowego funkcjonowania nadnerczy.

 

Zbyt wysokie stężenie testosteronu można unormować poprzez stosowanie środków antykoncepcyjnych i leków sterydowych.

Funkcje testosteronu w organizmie kobiety

Testosteron jest podstawowym męskim hormonem płciowym z grupy androgenów. U mężczyzn jest on wytwarzany w jądrach. W niewielkiej ilości hormon ten jest także produkowany przez jajniki i korę nadnerczy u kobiet. Ilość wydzielanego testosteronu kontroluje przysadka mózgowa. U obu płci ma on wpływ na prawidłową pracę układu krążenia, prawidłowe stężenie glukozy we krwi. zachowanie odpowiedniej ilości wapnia w kościach, wpływa także na poziom libido. Stężenie testosteronu jest najwyższe ok. 20 roku życia i z czasem spada.

Badanie testosteronu u kobiet – normy

Stężenie testosteronu jest oznaczane razem ze stężeniem innych androgenów na podstawie wyników badania krwi. Niezależnie od dnia cyklu prawidłowe wartości dla testosteronu u kobiet wynoszą od 0,69 do 2,77 nmol/l. Wynik niższy może sugerować cukrzycę lub osteoporozę.

Jak objawia się zbyt wysoki poziom testosteronu u kobiet

Nadmiar testosteronu może być przyczyną nieregularnych miesiączek lub ich zaniku, a także niepłodności. Objawami zbyt dużej ilości tego hormonu mogą też być:

Jak leczy się zbyt wysoki poziom testosteronu u kobiet

Zanim rozpocznie się leczenie, należy dokładnie rozpoznać przyczynę, której objawem jest nadmiar testosteronu. Może on być jednym z objawów m.in. zespołu policystycznych jajników (PCOS), nieprawidłowego funkcjonowania nadnerczy, cukrzycy, obecności guza na jajniku, zespołu Conna, wrodzonego przerostu nadnerczy i chorób tarczycy. Każde z tych schorzeń wymaga innej terapii. Nadmiar testosteronu lub niedobór estrogenów najczęściej leczy się za pomocą tabletek antykoncepcyjnych. Trudniejsze przypadki mogą wymagać podawania leków sterydowych, np. deksametazonu, prednizonu i spironolaktonu albo metforminu, który stosuje się też w leczeniu cukrzycy typu 2.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
mężczyzna trzymający grzebień
© mdbrockmann82/Fotolia.com
Styl życia
Większe ryzyko zawału, ginekomastia i cellulit – objawy nadmiaru testosteronu u mężczyzn
Testosteron jest męskim hormonem płciowym, który odpowiada za kształtowanie się u mężczyzn pierwszo- i drugorzędnych cech płciowych. Jego ilość przekraczająca normy zwiększa ryzyko zawału i udaru, może także powodować pojawienie się u mężczyzn cellulitu i powiększenie się piersi.

Testosteron jest męskim hormonem płciowym, który odpowiada za kształtowanie się u mężczyzn pierwszo- i drugorzędnych cech płciowych. Jego ilość przekraczająca normy zwiększa ryzyko zawału i udaru, może także powodować pojawienie się u mężczyzn cellulitu i powiększenie się piersi.   Przyczyną nadmiaru testosteronu we krwi najczęściej jest stosowanie preparatów testosteronowych i środków sterydowych. Znaczenie testosteronu dla męskiego organizmu Testosteron należy do męskich hormonów płciowych z grupy androgenów. Choć w niewielkiej ilości występuje także u kobiet, dla mężczyzn ma dużo większe znaczenie. Odpowiada u nich m.in. za rozwój narządów płciowych oraz za drugorzędne cechy płciowe : specyficzny, typowo męski, rozwój mięśni, zarost na twarzy, klatce piersiowej i plecach, grubsze struny głosowe i niższy głos. Jest także czynnikiem podnoszącym poziom libido. Prawidłowe stężenie testosteronu – normy dla mężczyzn Prawidłowe stężenie testosteronu we krwi wynosi u mężczyzn od 8 do 12 nmol/l (2,3-3,4 ng/ml). Poziom testosteronu obniża się z wiekiem. Aż 40% mężczyzn po 45. roku życia ma obniżony poziom testosteronu. Objawy zbyt małej jego ilości, takie jak: przemęczenie, spadek libido , obniżony nastrój i bezsenność, skłaniają niektórych mężczyzn do stosowania preparatów, które stymulują produkcję testosteronu. Nieodpowiednie dawkowanie ich może doprowadzić do zbyt dużego stężenia testosteronu we krwi. Inną przyczyną zbyt dużego stężenia testosteronu jest przyjmowanie środków anabolicznych przez osoby, które w krótkim czasie chcą rozbudować masę mięśniową. Nadmiarowy testosteron przekształca się w estrogeny Zbyt duże dawki testosteronu mogą doprowadzić do tego, że jego część zacznie przekształcać...

umięśniony mężczyzna
Pixabay/ 907572/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Konsekwencje nadmiernego stężenia testosteronu w organizmie
Nadmiar testosteronu u mężczyzn może powodować choroby wątroby, trądzik, agresję, impotencję i bezsenność. Problem ten najczęściej dotyczy sportowców, którzy stosują sterydy anaboliczne. W przypadku kobiet nadmiar testosteronu jest przyczyną nadmiernego owłosienia, nieregularnej menstruacji, a niekiedy także niepłodności.

Nadmiar testosteronu u mężczyzn może powodować choroby wątroby, trądzik, agresję, impotencję i bezsenność. Problem ten najczęściej dotyczy sportowców, którzy stosują sterydy anaboliczne. W przypadku kobiet nadmiar testosteronu jest przyczyną nadmiernego owłosienia, nieregularnej menstruacji, a niekiedy także niepłodności.   Testosteron jest hormonem, który syntetyzowany jest przez jądra, nadnercza i jajniki . Kontrolę nad wytwarzaniem testosteronu sprawuje hormon przysadki mózgowej.   Testosteron to hormon odpowiedzialny za łysienie androgenowe (nadmierne wypadanie włosów). Łysienie najczęściej dotyka mężczyzn ponieważ w ich organizmach ilość testosteronu jest znacznie wyższa niż u kobiet. Testosteron wpływa na rozwój włosów przez receptory. Stymuluje wzrost włosów na twarzy oraz w miejscach intymnych i hamuje cykl rozwojowy włosów na głowie. Rola testosteronu u mężczyzn Testosteron w organizmie mężczyzny pełni wiele funkcji. Odpowiada za powiększenie i rozwój jąder oraz penisa. Wpływa na obniżenie głosu i pojawienie się owłosienia (na twarzy i łonowego). Testosteron powoduje wzrost masy mięśniowej . Wzmacnia i rozwija kości . Jest odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowego popędu seksualnego i produkcję plemników. Szczególnie wysoki poziom testosteronu w organizmie mężczyzny przypada na okres dojrzewania. Wówczas testosteron wpływa na wykształcenie się drugorzędnych cech płciowych. Nadmiar testosteronu u mężczyzn Nadmiar testosteronu u mężczyzn to rzadka przypadłość. Trudno jednoznacznie wskazać prawidłowe fizjologiczne stężenie tego hormonu , ponieważ ulega ono wahaniom na różnych etapach rozwoju. Poziom testosteronu zmienia się nawet w ciągu jednego dnia . Nadmiar testosteronu najczęściej dotyczy sportowców. Stosują oni...

kobieta na siłowni przed lustrem
Pixabay/Unsplash/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Wpływ testosteronu na organizm kobiety
Testosteron to główny naturalny androgen – czyli męski hormon płciowy. Jego główne funkcje to utrzymanie organizmu ludzkiego nas w dobrym zdrowiu oraz wysokiej formie fizycznej i seksualnej.

Testosteron to główny naturalny androgen – czyli męski hormon płciowy. Jego główne funkcje to utrzymanie organizmu ludzkiego nas w dobrym zdrowiu oraz wysokiej formie fizycznej i seksualnej. Działanie testosteronu w organizmie kobiety Testosteron wpływa na rozrost masy mięśniowej, budowę kości oraz prawidłowe libido. U kobiet jego nadmiar objawia się w poprzez: nadmierne owłosienie – hirsutyzm, trądzik i zaburzenia miesiączkowania .   O ile u mężczyzn niedobory objawiają się w bardzo gwałtowny sposób powodując liczne, niekiedy groźne dolegliwości, o tyle u kobiet sytuacja ta ma charakter bardziej dyskretny. Braki testosteronu powodują: spadek libido, zniechęcenie, brak motywacji do działania, zaburzenia pamięci i koncentracji. U kobiet testosteron produkowany jest przede wszystkim w nadnerczach oraz jajnikach. Testosteron a sfera psychiczna Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn hormon ten warunkuje takie zachowania, jak m. in.: agresja, impulsywność oraz motywacja do działania. Udowodniono naukowo, że wyższe stężenie testosteronu powoduje u kobiet takie zachowania jak brak chęci do współpracy, egoizm oraz agresja. Testosteron – działanie przeciwdepresyjne Najnowsze badania naukowców z Florida State University w Tallahassee (USA) potwierdziły przypuszczenia na temat antydepresyjnego działania tego hormonu. Przeprowadzone na szczurach eksperymenty dowodzą, iż podawanie testosteronu znacznie wpływa na redukcję zachowań depresyjnych. W przyszłości być może stanie się on podstawą nowych metod leczenia depresji.  Niski poziom estradiolu świadczy nie tylko o menopauzie.  Kiedy warto wykonać badanie estradiolu, czyli żeńskiego hormonu ? Genisteina to roślinny hormon, który swoim działaniem przypomina żeńskie hormony, estrogeny.  Genisteina: przeciwzmarszczkowe i...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner