Party Stories
umięśniony mężczyzna
Pixabay/ 907572/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Konsekwencje nadmiernego stężenia testosteronu w organizmie

Nadmiar testosteronu u mężczyzn może powodować choroby wątroby, trądzik, agresję, impotencję i bezsenność. Problem ten najczęściej dotyczy sportowców, którzy stosują sterydy anaboliczne. W przypadku kobiet nadmiar testosteronu jest przyczyną nadmiernego owłosienia, nieregularnej menstruacji, a niekiedy także niepłodności.

Nadmiar testosteronu u mężczyzn może powodować choroby wątroby, trądzik, agresję, impotencję i bezsenność. Problem ten najczęściej dotyczy sportowców, którzy stosują sterydy anaboliczne. W przypadku kobiet nadmiar testosteronu jest przyczyną nadmiernego owłosienia, nieregularnej menstruacji, a niekiedy także niepłodności.

 

Testosteron jest hormonem, który syntetyzowany jest przez jądra, nadnercza i jajniki. Kontrolę nad wytwarzaniem testosteronu sprawuje hormon przysadki mózgowej.

 

Testosteron to hormon odpowiedzialny za łysienie androgenowe (nadmierne wypadanie włosów). Łysienie najczęściej dotyka mężczyzn ponieważ w ich organizmach ilość testosteronu jest znacznie wyższa niż u kobiet. Testosteron wpływa na rozwój włosów przez receptory. Stymuluje wzrost włosów na twarzy oraz w miejscach intymnych i hamuje cykl rozwojowy włosów na głowie.

Rola testosteronu u mężczyzn

Testosteron w organizmie mężczyzny pełni wiele funkcji. Odpowiada za powiększenie i rozwój jąder oraz penisa. Wpływa na obniżenie głosu i pojawienie się owłosienia (na twarzy i łonowego). Testosteron powoduje wzrost masy mięśniowej. Wzmacnia i rozwija kości. Jest odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowego popędu seksualnego i produkcję plemników. Szczególnie wysoki poziom testosteronu w organizmie mężczyzny przypada na okres dojrzewania. Wówczas testosteron wpływa na wykształcenie się drugorzędnych cech płciowych.

Nadmiar testosteronu u mężczyzn

Nadmiar testosteronu u mężczyzn to rzadka przypadłość. Trudno jednoznacznie wskazać prawidłowe fizjologiczne stężenie tego hormonu, ponieważ ulega ono wahaniom na różnych etapach rozwoju. Poziom testosteronu zmienia się nawet w ciągu jednego dnia. Nadmiar testosteronu najczęściej dotyczy sportowców. Stosują oni sterydy anaboliczne (testosteron lub hormony z nim związane) w celu zwiększenia masy mięśniowej. Objawy nadmiaru testosteronu to np. impotencja, mała liczba plemników, zmniejszenie jąder, choroby wątroby, trądzik, uszkodzenie mięśnia sercowego, rozrost prostaty, nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, bezsenność, bóle głowy, wahania nastroju, zahamowanie wzrostu, agresja.

Rola testosteronu u kobiet

Testosteron jest hormonem obecnym także w organizmie kobiety. Jego fizjologiczne stężenie w organizmie kobiet jest znacznie mniejsze niż u mężczyzn. Testosteron ma wpływ na właściwą pracę jajników (zachowana równowaga pomiędzy testosteronem a estrogenem). Odpowiada za wytrzymałość kości i prawidłowy poziom libido (popędu seksualnego).

Nadmiar testosteronu u kobiet

Nadmiar testosteronu u kobiet powoduje zwykle zespół policystycznych jajników (zespół wielotorbielowatych jajników). Nadwyżka tego hormonu objawia się przybraniem na wadze, nieregularnym cyklem menstruacyjnym, depresją, nadmiernym owłosieniem ciała lub wypadaniem włosów i niepłodnością.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
mężczyzna trzymający grzebień
© mdbrockmann82/Fotolia.com
Styl życia
Większe ryzyko zawału, ginekomastia i cellulit – objawy nadmiaru testosteronu u mężczyzn
Testosteron jest męskim hormonem płciowym, który odpowiada za kształtowanie się u mężczyzn pierwszo- i drugorzędnych cech płciowych. Jego ilość przekraczająca normy zwiększa ryzyko zawału i udaru, może także powodować pojawienie się u mężczyzn cellulitu i powiększenie się piersi.

Testosteron jest męskim hormonem płciowym, który odpowiada za kształtowanie się u mężczyzn pierwszo- i drugorzędnych cech płciowych. Jego ilość przekraczająca normy zwiększa ryzyko zawału i udaru, może także powodować pojawienie się u mężczyzn cellulitu i powiększenie się piersi.   Przyczyną nadmiaru testosteronu we krwi najczęściej jest stosowanie preparatów testosteronowych i środków sterydowych. Znaczenie testosteronu dla męskiego organizmu Testosteron należy do męskich hormonów płciowych z grupy androgenów. Choć w niewielkiej ilości występuje także u kobiet, dla mężczyzn ma dużo większe znaczenie. Odpowiada u nich m.in. za rozwój narządów płciowych oraz za drugorzędne cechy płciowe : specyficzny, typowo męski, rozwój mięśni, zarost na twarzy, klatce piersiowej i plecach, grubsze struny głosowe i niższy głos. Jest także czynnikiem podnoszącym poziom libido. Prawidłowe stężenie testosteronu – normy dla mężczyzn Prawidłowe stężenie testosteronu we krwi wynosi u mężczyzn od 8 do 12 nmol/l (2,3-3,4 ng/ml). Poziom testosteronu obniża się z wiekiem. Aż 40% mężczyzn po 45. roku życia ma obniżony poziom testosteronu. Objawy zbyt małej jego ilości, takie jak: przemęczenie, spadek libido , obniżony nastrój i bezsenność, skłaniają niektórych mężczyzn do stosowania preparatów, które stymulują produkcję testosteronu. Nieodpowiednie dawkowanie ich może doprowadzić do zbyt dużego stężenia testosteronu we krwi. Inną przyczyną zbyt dużego stężenia testosteronu jest przyjmowanie środków anabolicznych przez osoby, które w krótkim czasie chcą rozbudować masę mięśniową. Nadmiarowy testosteron przekształca się w estrogeny Zbyt duże dawki testosteronu mogą doprowadzić do tego, że jego część zacznie przekształcać...

testosteron
© cacaroot/Fotolia.com
Styl życia
Nadmiar testosteronu u kobiet – czym się objawia i jak go leczyć
Nadmiar testosteronu u kobiet objawia się m.in. nadmiernym owłosieniem, trądzikiem, obniżonym głosem, a także nieregularnymi miesiączkami i problemami z zajściem w ciążę. Może on być symptomem poważnych schorzeń, np. nieprawidłowego funkcjonowania nadnerczy.

Nadmiar testosteronu u kobiet objawia się m.in. nadmiernym owłosieniem, trądzikiem, obniżonym głosem, a także nieregularnymi miesiączkami i problemami z zajściem w ciążę. Może on być symptomem poważnych schorzeń, np. nieprawidłowego funkcjonowania nadnerczy.   Zbyt wysokie stężenie testosteronu można unormować poprzez stosowanie środków antykoncepcyjnych i leków sterydowych. Funkcje testosteronu w organizmie kobiety Testosteron jest podstawowym męskim hormonem płciowym z grupy androgenów. U mężczyzn jest on wytwarzany w jądrach. W niewielkiej ilości hormon ten jest także produkowany przez jajniki i korę nadnerczy u kobiet. Ilość wydzielanego testosteronu kontroluje przysadka mózgowa. U obu płci ma on wpływ na prawidłową pracę układu krążenia, prawidłowe stężenie glukozy we krwi . zachowanie odpowiedniej ilości wapnia w kościach, wpływa także na poziom libido. Stężenie testosteronu jest najwyższe ok. 20 roku życia i z czasem spada. Badanie testosteronu u kobiet – normy Stężenie testosteronu jest oznaczane razem ze stężeniem innych androgenów na podstawie wyników badania krwi. Niezależnie od dnia cyklu prawidłowe wartości dla testosteronu u kobiet wynoszą od 0,69 do 2,77 nmol/l. Wynik niższy może sugerować cukrzycę lub osteoporozę. Jak objawia się zbyt wysoki poziom testosteronu u kobiet Nadmiar testosteronu może być przyczyną nieregularnych miesiączek lub ich zaniku, a także niepłodności. Objawami zbyt dużej ilości tego hormonu mogą też być: nadmierne owłosienie ciała w miejscach typowych dla mężczyzn takich jak twarz, plecy, klatka piersiowa (tzw. hirusytyzm) , łysienie czołowe, powiększona łechtaczka, trądzik, zwiększona masa mięśniowa, otyłość typu brzusznego, nadciśnienie, niski głos. Jak leczy się zbyt wysoki poziom...

Badanie poziomu testosteronu
© jarun011/Fotolia.com
Styl życia
Testosteron – jak sprawdzić jego poziom?
Poziom testosteronu można sprawdzić podczas badania krwi. W przypadku niedoboru substancji należy rozpocząć terapię hormonalną.

Poziom testosteronu można sprawdzić podczas badania krwi. W przypadku niedoboru substancji należy rozpocząć terapię hormonalną.   Testosteron jest zwany hormonem męskości. Jego niedobór sprawia, że mężczyzna nie ma ochoty na seks . Z kolei zbyt duża ilość testosteronu prowadzi do osłabienia układu odpornościowego. Hormon ten jest również niezbędny kobietom. Czym jest testosteron i jakie funkcje spełnia? Testosteron jest męskim hormonem płciowym, produkowanym przez jądra. Jego ilość jest kontrolowana przez przysadkę mózgową. Największe stężenie testosteronu we krwi ma miejsce rano, a w ciągu dnia spada. Substancja odpowiada za wytwarzanie plemników. Testosteron występuje też w ciele kobiety i jest produkowany przez jajniki.   Hormon spełnia następujące funkcje: kształtuje cechy płciowe w życiu płodowym, powoduje u mężczyzn potrzebę rywalizacji i dominacji, skłania do podejmowania ryzyka, odpowiada za budowę ciała, owłosienie, zarost i barwę głosu, pobudza syntezę białek, co prowadzi do zwiększenia masy mięśniowej, zwiększa libido, zwiększa produkcję czerwonych krwinek, odpowiada za zwiększenie poziomu cholesterolu we krwi. Jak sprawdzić nadmiar testosteronu? Prawidłowy poziom testosteronu to przedział między 2 a 9 nanograma we krwi. Każdego dnia jądra powinny wytwarzać od 4 do 7 miligramów tej substancji. Poziom męskiego hormonu jest zależny od stanu psychicznego, zdrowia lub diety. Pod wpływem silnych emocji (na przykład narodziny dziecka, ślub), stresu, chorób (jak cukrzyca lub miażdżyca) czy nadużywania alkoholu i palenia papierosów, poziom testosteronu spada. Ilość substancji zwiększa się w przypadku przyjmowania hormonu z zewnątrz , na przykład w postaci tabletek, żelów i zastrzyków. Poziom testosteronu można...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner