mężczyzna trzymający grzebień
© mdbrockmann82/Fotolia.com
Styl życia

Większe ryzyko zawału, ginekomastia i cellulit – objawy nadmiaru testosteronu u mężczyzn

Testosteron jest męskim hormonem płciowym, który odpowiada za kształtowanie się u mężczyzn pierwszo- i drugorzędnych cech płciowych. Jego ilość przekraczająca normy zwiększa ryzyko zawału i udaru, może także powodować pojawienie się u mężczyzn cellulitu i powiększenie się piersi.

Testosteron jest męskim hormonem płciowym, który odpowiada za kształtowanie się u mężczyzn pierwszo- i drugorzędnych cech płciowych. Jego ilość przekraczająca normy zwiększa ryzyko zawału i udaru, może także powodować pojawienie się u mężczyzn cellulitu i powiększenie się piersi.

 

Przyczyną nadmiaru testosteronu we krwi najczęściej jest stosowanie preparatów testosteronowych i środków sterydowych.

Znaczenie testosteronu dla męskiego organizmu

Testosteron należy do męskich hormonów płciowych z grupy androgenów. Choć w niewielkiej ilości występuje także u kobiet, dla mężczyzn ma dużo większe znaczenie. Odpowiada u nich m.in. za rozwój narządów płciowych oraz za drugorzędne cechy płciowe: specyficzny, typowo męski, rozwój mięśni, zarost na twarzy, klatce piersiowej i plecach, grubsze struny głosowe i niższy głos. Jest także czynnikiem podnoszącym poziom libido.

Prawidłowe stężenie testosteronu – normy dla mężczyzn

Prawidłowe stężenie testosteronu we krwi wynosi u mężczyzn od 8 do 12 nmol/l (2,3-3,4 ng/ml). Poziom testosteronu obniża się z wiekiem. Aż 40% mężczyzn po 45. roku życia ma obniżony poziom testosteronu. Objawy zbyt małej jego ilości, takie jak: przemęczenie, spadek libido, obniżony nastrój i bezsenność, skłaniają niektórych mężczyzn do stosowania preparatów, które stymulują produkcję testosteronu. Nieodpowiednie dawkowanie ich może doprowadzić do zbyt dużego stężenia testosteronu we krwi. Inną przyczyną zbyt dużego stężenia testosteronu jest przyjmowanie środków anabolicznych przez osoby, które w krótkim czasie chcą rozbudować masę mięśniową.

Nadmiarowy testosteron przekształca się w estrogeny

Zbyt duże dawki testosteronu mogą doprowadzić do tego, że jego część zacznie przekształcać się w estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe. Zbyt duża ilość estrogenów u mężczyzn może powodować wahania nastroju, zatrzymywanie wody w organizmie, cellulit, nadciśnienie i powiększenie piersi (ginekomastię).

Nadmiar testosteronu powoduje trądzik i łysienie

Zbyt duża ilość testosteronu może być także przyczyną intensywnego wydzielania łoju przez gruczoły skóry. Nadmiar łoju może zatykać pory skóry i sprawiać, że na skórze będą pojawiały się trądzikowe krosty i wypryski. Nadmiar testosteronu często odpowiada też za łysienie.

Zmniejszenie jąder może być efektem zbyt dużej ilości testosteronu

Kiedy mózg otrzymuje sygnał o wysokim poziomie testosteronu w organizmie, zakłada, że jest to testosteron wytwarzany przez jądra. Aby zapobiec nadmiarowi tego hormonu, mózg zmniejsza wtedy produkcję lutropiny, hormonu, który stymuluje produkcję testosteronu w jądrach. Może to mieć konsekwencje w postaci zmniejszenia się jąder.

Wzmożona produkcja czerwonych ciałek krwi

Jednym ze skutków zbyt dużej ilości testosteronu bywa również wzmożona produkcja czerwonych krwinek. Może ona doprowadzić, szczególnie u starszych mężczyzn, do zawału mięśnia sercowego i zakrzepów.


umięśniony mężczyzna
Pixabay/ 907572/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Konsekwencje nadmiernego stężenia testosteronu w organizmie
Nadmiar testosteronu u mężczyzn może powodować choroby wątroby, trądzik, agresję, impotencję i bezsenność. Problem ten najczęściej dotyczy sportowców, którzy stosują sterydy anaboliczne. W przypadku kobiet nadmiar testosteronu jest przyczyną nadmiernego owłosienia, nieregularnej menstruacji, a niekiedy także niepłodności.

Nadmiar testosteronu u mężczyzn może powodować choroby wątroby, trądzik, agresję, impotencję i bezsenność. Problem ten najczęściej dotyczy sportowców, którzy stosują sterydy anaboliczne. W przypadku kobiet nadmiar testosteronu jest przyczyną nadmiernego owłosienia, nieregularnej menstruacji, a niekiedy także niepłodności.   Testosteron jest hormonem, który syntetyzowany jest przez jądra, nadnercza i jajniki . Kontrolę nad wytwarzaniem testosteronu sprawuje hormon przysadki mózgowej.   Testosteron to hormon odpowiedzialny za łysienie androgenowe (nadmierne wypadanie włosów). Łysienie najczęściej dotyka mężczyzn ponieważ w ich organizmach ilość testosteronu jest znacznie wyższa niż u kobiet. Testosteron wpływa na rozwój włosów przez receptory. Stymuluje wzrost włosów na twarzy oraz w miejscach intymnych i hamuje cykl rozwojowy włosów na głowie. Rola testosteronu u mężczyzn Testosteron w organizmie mężczyzny pełni wiele funkcji. Odpowiada za powiększenie i rozwój jąder oraz penisa. Wpływa na obniżenie głosu i pojawienie się owłosienia (na twarzy i łonowego). Testosteron powoduje wzrost masy mięśniowej . Wzmacnia i rozwija kości . Jest odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowego popędu seksualnego i produkcję plemników. Szczególnie wysoki poziom testosteronu w organizmie mężczyzny przypada na okres dojrzewania. Wówczas testosteron wpływa na wykształcenie się drugorzędnych cech płciowych. Nadmiar testosteronu u mężczyzn Nadmiar testosteronu u mężczyzn to rzadka przypadłość. Trudno jednoznacznie wskazać prawidłowe fizjologiczne stężenie tego hormonu , ponieważ ulega ono wahaniom na różnych etapach rozwoju. Poziom testosteronu zmienia się nawet w ciągu jednego dnia . Nadmiar testosteronu najczęściej dotyczy sportowców. Stosują oni...

testosteron
© cacaroot/Fotolia.com
Styl życia
Nadmiar testosteronu u kobiet – czym się objawia i jak go leczyć
Nadmiar testosteronu u kobiet objawia się m.in. nadmiernym owłosieniem, trądzikiem, obniżonym głosem, a także nieregularnymi miesiączkami i problemami z zajściem w ciążę. Może on być symptomem poważnych schorzeń, np. nieprawidłowego funkcjonowania nadnerczy.

Nadmiar testosteronu u kobiet objawia się m.in. nadmiernym owłosieniem, trądzikiem, obniżonym głosem, a także nieregularnymi miesiączkami i problemami z zajściem w ciążę. Może on być symptomem poważnych schorzeń, np. nieprawidłowego funkcjonowania nadnerczy.   Zbyt wysokie stężenie testosteronu można unormować poprzez stosowanie środków antykoncepcyjnych i leków sterydowych. Funkcje testosteronu w organizmie kobiety Testosteron jest podstawowym męskim hormonem płciowym z grupy androgenów. U mężczyzn jest on wytwarzany w jądrach. W niewielkiej ilości hormon ten jest także produkowany przez jajniki i korę nadnerczy u kobiet. Ilość wydzielanego testosteronu kontroluje przysadka mózgowa. U obu płci ma on wpływ na prawidłową pracę układu krążenia, prawidłowe stężenie glukozy we krwi . zachowanie odpowiedniej ilości wapnia w kościach, wpływa także na poziom libido. Stężenie testosteronu jest najwyższe ok. 20 roku życia i z czasem spada. Badanie testosteronu u kobiet – normy Stężenie testosteronu jest oznaczane razem ze stężeniem innych androgenów na podstawie wyników badania krwi. Niezależnie od dnia cyklu prawidłowe wartości dla testosteronu u kobiet wynoszą od 0,69 do 2,77 nmol/l. Wynik niższy może sugerować cukrzycę lub osteoporozę. Jak objawia się zbyt wysoki poziom testosteronu u kobiet Nadmiar testosteronu może być przyczyną nieregularnych miesiączek lub ich zaniku, a także niepłodności. Objawami zbyt dużej ilości tego hormonu mogą też być: nadmierne owłosienie ciała w miejscach typowych dla mężczyzn takich jak twarz, plecy, klatka piersiowa (tzw. hirusytyzm) , łysienie czołowe, powiększona łechtaczka, trądzik, zwiększona masa mięśniowa, otyłość typu brzusznego, nadciśnienie, niski głos. Jak leczy się zbyt wysoki poziom...

Badanie poziomu testosteronu
© jarun011/Fotolia.com
Styl życia
Testosteron – jak sprawdzić jego poziom?
Poziom testosteronu można sprawdzić podczas badania krwi. W przypadku niedoboru substancji należy rozpocząć terapię hormonalną.

Poziom testosteronu można sprawdzić podczas badania krwi. W przypadku niedoboru substancji należy rozpocząć terapię hormonalną.   Testosteron jest zwany hormonem męskości. Jego niedobór sprawia, że mężczyzna nie ma ochoty na seks . Z kolei zbyt duża ilość testosteronu prowadzi do osłabienia układu odpornościowego. Hormon ten jest również niezbędny kobietom. Czym jest testosteron i jakie funkcje spełnia? Testosteron jest męskim hormonem płciowym, produkowanym przez jądra. Jego ilość jest kontrolowana przez przysadkę mózgową. Największe stężenie testosteronu we krwi ma miejsce rano, a w ciągu dnia spada. Substancja odpowiada za wytwarzanie plemników. Testosteron występuje też w ciele kobiety i jest produkowany przez jajniki.   Hormon spełnia następujące funkcje: kształtuje cechy płciowe w życiu płodowym, powoduje u mężczyzn potrzebę rywalizacji i dominacji, skłania do podejmowania ryzyka, odpowiada za budowę ciała, owłosienie, zarost i barwę głosu, pobudza syntezę białek, co prowadzi do zwiększenia masy mięśniowej, zwiększa libido, zwiększa produkcję czerwonych krwinek, odpowiada za zwiększenie poziomu cholesterolu we krwi. Jak sprawdzić nadmiar testosteronu? Prawidłowy poziom testosteronu to przedział między 2 a 9 nanograma we krwi. Każdego dnia jądra powinny wytwarzać od 4 do 7 miligramów tej substancji. Poziom męskiego hormonu jest zależny od stanu psychicznego, zdrowia lub diety. Pod wpływem silnych emocji (na przykład narodziny dziecka, ślub), stresu, chorób (jak cukrzyca lub miażdżyca) czy nadużywania alkoholu i palenia papierosów, poziom testosteronu spada. Ilość substancji zwiększa się w przypadku przyjmowania hormonu z zewnątrz , na przykład w postaci tabletek, żelów i zastrzyków. Poziom testosteronu można...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik