Party Stories
mężczyzna trzymający grzebień
© mdbrockmann82/Fotolia.com
Styl życia

Większe ryzyko zawału, ginekomastia i cellulit – objawy nadmiaru testosteronu u mężczyzn

Testosteron jest męskim hormonem płciowym, który odpowiada za kształtowanie się u mężczyzn pierwszo- i drugorzędnych cech płciowych. Jego ilość przekraczająca normy zwiększa ryzyko zawału i udaru, może także powodować pojawienie się u mężczyzn cellulitu i powiększenie się piersi.

Testosteron jest męskim hormonem płciowym, który odpowiada za kształtowanie się u mężczyzn pierwszo- i drugorzędnych cech płciowych. Jego ilość przekraczająca normy zwiększa ryzyko zawału i udaru, może także powodować pojawienie się u mężczyzn cellulitu i powiększenie się piersi.

 

Przyczyną nadmiaru testosteronu we krwi najczęściej jest stosowanie preparatów testosteronowych i środków sterydowych.

Znaczenie testosteronu dla męskiego organizmu

Testosteron należy do męskich hormonów płciowych z grupy androgenów. Choć w niewielkiej ilości występuje także u kobiet, dla mężczyzn ma dużo większe znaczenie. Odpowiada u nich m.in. za rozwój narządów płciowych oraz za drugorzędne cechy płciowe: specyficzny, typowo męski, rozwój mięśni, zarost na twarzy, klatce piersiowej i plecach, grubsze struny głosowe i niższy głos. Jest także czynnikiem podnoszącym poziom libido.

Prawidłowe stężenie testosteronu – normy dla mężczyzn

Prawidłowe stężenie testosteronu we krwi wynosi u mężczyzn od 8 do 12 nmol/l (2,3-3,4 ng/ml). Poziom testosteronu obniża się z wiekiem. Aż 40% mężczyzn po 45. roku życia ma obniżony poziom testosteronu. Objawy zbyt małej jego ilości, takie jak: przemęczenie, spadek libido, obniżony nastrój i bezsenność, skłaniają niektórych mężczyzn do stosowania preparatów, które stymulują produkcję testosteronu. Nieodpowiednie dawkowanie ich może doprowadzić do zbyt dużego stężenia testosteronu we krwi. Inną przyczyną zbyt dużego stężenia testosteronu jest przyjmowanie środków anabolicznych przez osoby, które w krótkim czasie chcą rozbudować masę mięśniową.

Nadmiarowy testosteron przekształca się w estrogeny

Zbyt duże dawki testosteronu mogą doprowadzić do tego, że jego część zacznie przekształcać się w estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe. Zbyt duża ilość estrogenów u mężczyzn może powodować wahania nastroju, zatrzymywanie wody w organizmie, cellulit, nadciśnienie i powiększenie piersi (ginekomastię).

Nadmiar testosteronu powoduje trądzik i łysienie

Zbyt duża ilość testosteronu może być także przyczyną intensywnego wydzielania łoju przez gruczoły skóry. Nadmiar łoju może zatykać pory skóry i sprawiać, że na skórze będą pojawiały się trądzikowe krosty i wypryski. Nadmiar testosteronu często odpowiada też za łysienie.

Zmniejszenie jąder może być efektem zbyt dużej ilości testosteronu

Kiedy mózg otrzymuje sygnał o wysokim poziomie testosteronu w organizmie, zakłada, że jest to testosteron wytwarzany przez jądra. Aby zapobiec nadmiarowi tego hormonu, mózg zmniejsza wtedy produkcję lutropiny, hormonu, który stymuluje produkcję testosteronu w jądrach. Może to mieć konsekwencje w postaci zmniejszenia się jąder.

Wzmożona produkcja czerwonych ciałek krwi

Jednym ze skutków zbyt dużej ilości testosteronu bywa również wzmożona produkcja czerwonych krwinek. Może ona doprowadzić, szczególnie u starszych mężczyzn, do zawału mięśnia sercowego i zakrzepów.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
umięśniony mężczyzna
Pixabay/ 907572/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Konsekwencje nadmiernego stężenia testosteronu w organizmie
Nadmiar testosteronu u mężczyzn może powodować choroby wątroby, trądzik, agresję, impotencję i bezsenność. Problem ten najczęściej dotyczy sportowców, którzy stosują sterydy anaboliczne. W przypadku kobiet nadmiar testosteronu jest przyczyną nadmiernego owłosienia, nieregularnej menstruacji, a niekiedy także niepłodności.

Nadmiar testosteronu u mężczyzn może powodować choroby wątroby, trądzik, agresję, impotencję i bezsenność. Problem ten najczęściej dotyczy sportowców, którzy stosują sterydy anaboliczne. W przypadku kobiet nadmiar testosteronu jest przyczyną nadmiernego owłosienia, nieregularnej menstruacji, a niekiedy także niepłodności.   Testosteron jest hormonem, który syntetyzowany jest przez jądra, nadnercza i jajniki . Kontrolę nad wytwarzaniem testosteronu sprawuje hormon przysadki mózgowej.   Testosteron to hormon odpowiedzialny za łysienie androgenowe (nadmierne wypadanie włosów). Łysienie najczęściej dotyka mężczyzn ponieważ w ich organizmach ilość testosteronu jest znacznie wyższa niż u kobiet. Testosteron wpływa na rozwój włosów przez receptory. Stymuluje wzrost włosów na twarzy oraz w miejscach intymnych i hamuje cykl rozwojowy włosów na głowie. Rola testosteronu u mężczyzn Testosteron w organizmie mężczyzny pełni wiele funkcji. Odpowiada za powiększenie i rozwój jąder oraz penisa. Wpływa na obniżenie głosu i pojawienie się owłosienia (na twarzy i łonowego). Testosteron powoduje wzrost masy mięśniowej . Wzmacnia i rozwija kości . Jest odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowego popędu seksualnego i produkcję plemników. Szczególnie wysoki poziom testosteronu w organizmie mężczyzny przypada na okres dojrzewania. Wówczas testosteron wpływa na wykształcenie się drugorzędnych cech płciowych. Nadmiar testosteronu u mężczyzn Nadmiar testosteronu u mężczyzn to rzadka przypadłość. Trudno jednoznacznie wskazać prawidłowe fizjologiczne stężenie tego hormonu , ponieważ ulega ono wahaniom na różnych etapach rozwoju. Poziom testosteronu zmienia się nawet w ciągu jednego dnia . Nadmiar testosteronu najczęściej dotyczy sportowców. Stosują oni...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner