Żelazo w diecie
© ratmaner/Fotolia.com
Styl życia

Przyczyny oraz objawy niedoboru żelaza – jak go wyleczyć, zanim doprowadzi do anemii

Niedobór żelaza jest najczęstszą przyczyną niedokrwistości (anemii). Stężenie żelaza we krwi obniżają krwawienia, np. podczas miesiączki, a także krwawienia w układzie pokarmowym związane z obecnością wrzodów żołądka. Niedobór tego pierwiastka występuje też często u kobiet w ciąży. Objawami braku żelaza są m.in. bladość, przewlekłe zmęczenie i problemy z koncentracją.

Niedobór żelaza jest najczęstszą przyczyną niedokrwistości (anemii). Stężenie żelaza we krwi obniżają krwawienia, np. podczas miesiączki, a także krwawienia w układzie pokarmowym związane z obecnością wrzodów żołądka. Niedobór tego pierwiastka występuje też często u kobiet w ciąży. Objawami braku żelaza są m.in. bladość, przewlekłe zmęczenie i problemy z koncentracją.

 

Stężenie żelaza we krwi można zwiększyć dzięki suplementacji oraz włączeniu do diety potraw, które dostarczają tego pierwiastka.

Kasia gotuje z Polki.pl: jak zrobić ciasto na pierogi

Stężenie żelaza we krwi normy

Stężenie żelaza we krwi oznacza się na podstawie badania krwi. O tym, czy stężenie żelaza jest u danej osoby prawidłowe, można wnioskować na podstawie ilości ferrytyny, białka gromadzącego zapasy żelaza, we krwi. Norma ferrytyny dla kobiet wynosi 10-200 μg/l, dla mężczyzn 15-400 μg/l. Wyniki, które są niższe, mogą świadczyć o niedokrwistości, wyniki wyższe, m.in. o hemochromatozie, chorobie metabolicznej, w przebiegu której organizm nadmiernie wchłania żelazo z pożywienia.

Jakie są najczęstsze przyczyny niedoboru żelaza w organizmie

Do nadmiernej utraty żelaza najczęściej prowadzą krwotoki wewnętrzne, np. związane z wrzodami dwunastnicy lub żołądka, żylakami przełyku, pęknięciem błony śluzowej przełyku, a także chorobą nowotworową tych odcinków układu pokarmowego. Do ubytku żelaza może też prowadzić krwawienie towarzyszące żylakom i polipom odbytu lub nowotworom jelita grubego.

 

U kobiet niedobór żelaza najczęściej wynika ze zbyt obfitych lub zbyt długich krwawień miesięcznych, podczas których traci się więcej niż 80 ml krwi. Jeśli okres trwa 5 dni, to dziennie nie powinno się tracić więcej niż 16 ml krwi. Podpaska wchłania na ogół ok. 3-5 ml krwi w zależności od grubości i konstrukcji. Jeżeli zatem dziennie trzeba zmieniać podpaski częściej niż 4-5 razy tylko dlatego, że szybko nasiąka krwią, można mówić o zbyt obfitym okresie.

 

Niedobór żelaza może także występować u kobiet w ciąży, szczególnie w drugiej połowie. Wynika to ze stale zwiększającego się zapotrzebowania na ten pierwiastek zarówno u matki, jak i rozwijającego się dziecka. Kobieta w ciąży potrzebuje dziennie 25-30 mg żelaza.

 

Również u kobiet, które nie są w ciąży, a także u mężczyzn przyczyną niskiego stężenia żelaza we krwi może być dieta uboga w ten pierwiastek. Kobiety, które miesiączkują, potrzebują ok. 15-20 mg żelaza dziennie, mężczyźni – ok. 15-17 mg. Kobiety, które przeszły menopauzę ok. 12-14 mg. Na niedobór żelaza wynikający z błędów dietetycznych narażone są szczególnie osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja i bulimia.

Najczęstsze objawy niedoboru żelaza

Niedobór żelaza objawia się najczęściej ciągłym zmęczeniem i osłabieniem. Innymi objawami są: bladość skóry i błon śluzowych (np. dziąseł), bóle i zawroty głowy, problemy z koncentracją i uwagą, szybkie męczenie się. Jeśli niedobór żelaza jest długotrwały, do tych objawów mogą dołączyć: tachykardia, czyli przyspieszenie akcji serca, suchość skóry, łamliwość włosów i paznokci.

Produkty bogate w żelazo oraz suplementy żelaza

Żelazo w jedzeniu jest najłatwiej przyswajalne, dlatego podstawowym sposobem leczenia jego niedoborów jest zmiana diety. Warto jeść: orzechy (przede wszystkim laskowe, włoskie i nerkowce), wątróbkę, kaszę gryczaną, soczewicę, fasolę, buraki ćwikłowe, szpinak, por, natkę pietruszki, pomidory, ryby, suszone owoce, pestki dyni i słonecznika. Zawierają one dużą ilość żelaza oraz witamin i pierwiastków ułatwiających jego przyswajanie, m.in. witaminy z grupy B, witaminę C, E, a także miedź i cynk.

 

Farmakologiczne suplementy żelaza dostępne są często bez recepty w postaci tabletek i kapsułek. Najbezpieczniej jest jednak stosować je po konsultacji z lekarzem, ponieważ przyjmowane w nadmiarze mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób wątroby, stawów i układu krążenia.

 

Laborant patrzy na fiolki
Pixabay/Jelly/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Ferrytyna w osoczu krwi – badanie na niedokrwistość
Ferrytyna jest rodzajem białka, które odpowiada za wiązanie jonów żelaza. Dzięki temu może magazynować ten pierwiastek w wątrobie, śledzionie czy szpiku kostnym. Badanie stężenia ferrytyny w osoczu ocenia zapasy żelaza w organizmie i określa jego poziom znacznie dokładniej niż badanie laboratoryjne samego pierwiastka.

Ferrytyna jest rodzajem białka, które odpowiada za wiązanie jonów żelaza. Dzięki temu może magazynować ten pierwiastek w wątrobie, śledzionie czy szpiku kostnym. Badanie stężenia ferrytyny w osoczu ocenia zapasy żelaza w organizmie i określa jego poziom znacznie dokładniej niż badanie laboratoryjne samego pierwiastka. Ferrytyna – normy Do badania określającego ilość ferrytyny pobiera się próbkę osocza krwi. Prawidłowe stężenie ferrytyny wynosi: 1. 10–150 μg/l u kobiet. 2. 15–200 μg/l u mężczyzn. Ferrytyna to niejedyne białko, które wiąże jony Fe3+, jej poziom w ocenie ilości żelaza jest jednak najistotniejszy, bo zatrzymuje ona 70–80% ogółu tego pierwiastka dostarczanego do organizmu. Wzrost i spadek poziomu ferrytyny – diagnostyka Ilość ferrytyny zależna jest od zawartości żelaza w organizmie. W związku z tym badanie poziomu ferrytyny jest bardzo ważne w diagnostyce niedokrwistości: megaloblastycznej, hemolitycznej, aplastycznej. z niedoboru żelaza, przy czym tylko tę ostatnią powoduje zbyt mała ilość żelaza we krwi. Pozostałe wynikają z nadmiaru tego pierwiastka. Wzrost poziomu ferrytyny może także mieć związek z: hemochromatozą, hemosyderozą, zapaleniami i zakażeniami, obecnością tkanek nowotworowych, wytwarzających ferrytynę, uwalnianiem się ferrytyny z komórek ulegających rozpadowi, uszkodzeniami wątroby, śledziony lub komórek szpiku kostnego, reumatoidalnymi zapaleniem stawów, transfuzją krwi. Kiedy zbadać ferrytynę? Poziom ferrytyny we krwi bada się, kiedy wyniki hematokrytu i hemoglobiny potwierdzają znaczne wahania zawartości żelaza. Powodem do niepokoju mogą być też takie objawy jak: bóle mięśni, spadek odporności, kruchość, łamliwość...

pierwiastek żelaza
©nmcandre/Fotolia
Styl życia
Jak rozpoznać i czym skutkuje niedobór i nadmiar żelaza w organizmie?
Prawidłowy poziom żelaza we krwi mieści się w przedziale 70-150 mikrogramów/dl. Stężenie żelaza we krwi u kobiet jest zwykle o 10 mikrogramów/dl niższe niż u mężczyzn. Ilość żelaza w surowicy zależy m.in. od tego jak żelazo wchłania się w przewodzie pokarmowym i od funkcjonowania metabolizmu w organizmie.

Prawidłowy poziom żelaza we krwi mieści się w przedziale 70-150 mikrogramów/dl. Stężenie żelaza we krwi u kobiet jest zwykle o 10 mikrogramów/dl niższe niż u mężczyzn. Ilość żelaza w surowicy zależy m.in. od tego jak żelazo wchłania się w przewodzie pokarmowym i od funkcjonowania metabolizmu w organizmie.   Żelazo jest głównym składnikiem hemoglobiny . Jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ przechowuje i transportuje tlen w erytrocytach (krwinkach czerwonych). Przyczyny wysokiego poziomu żelaza we krwi – zapalenie nerek, zatrucie ołowiem Zbyt duże stężenie żelaza we krwi może być oznaką nadmiernego wchłaniania żelaza z układu pokarmowego, ostrego zapalenia wątroby lub uszkodzeń wątroby. Może być efektem zatrucia ołowiem, zapalenia nerek lub częstych transfuzji krwi . Wysoki poziom żelaza może także oznaczać zbyt dużą ilość żelaza dostarczanego w pokarmach. Stężenie żelaza zwiększają: estrogeny, alkohol oraz tabletki antykoncepcyjne. Objawy nadmiaru żelaza – spadek libido, bóle stawów Objawami nadmiaru żelaza we krwi jest uczucie ogólnego zmęczenia i złego samopoczucia. Doskwierają bóle stawów i osłabienie. Masa ciała zaczyna się zwiększać. Spada libido. Skóra przybiera ziemisty, szaro-brązowy kolor. Znika owłosienie z okolic miejsc intymnych oraz dołów pachowych. W przypadku kobiet pojawiają się nieregularne miesiączki . Przyczyny niskiego poziomu żelaza we krwi – utrata żelaza, zbyt mała ilość żelaza w diecie Zbyt niski poziom żelaza we krwi może świadczyć o osłabionej zdolności wchłaniania tego pierwiastka. Często przyczyną niskiego poziomu żelaza jest zjadanie zbyt małej ilości produktów zwierających je lub zwiększone zapotrzebowanie. Może być to oznaką utraty żelaza przez drogi moczowe, przewód pokarmowy lub drogi płciowe. Obniżona ilość żelaza we krwi może...

trzy probówki wypełnione krwią
© Henrik Dolle/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny i objawy niskiego poziomu hemoglobiny we krwi
Objawy niskiej hemoglobiny we krwi to anemia, senność, zaburzenia koncentracji, omdlenia. Przyczynami mogą być niedobory żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego, ale także różnorakie zakażenia organizmu, oraz choroby nerek i nowotwory.

Objawy niskiej hemoglobiny we krwi to anemia, senność, zaburzenia koncentracji, omdlenia. Przyczynami mogą być niedobory żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego, ale także różnorakie zakażenia organizmu, oraz choroby nerek i nowotwory. Hemoglobina jest białkiem, ważnym składnikiem czerwonych krwinek. Jest bogata w żelazo, a jej zadaniem jest dystrybucja tlenu do tkanek i narządów organizmu ludzkiego. Niski poziom hemoglobiny we krwi: objawy Osoba, u której występuje niedobór hemoglobiny we krwi , zwykle jest nienaturalnie blada, senna i chronicznie zmęczona. Często występują problemy z refleksem i koncentracją. Osoby z niedoborem hemoglobiny często mają też problemy z niskim apetytem. Ich skóra jest szorstka, a w kącikach ust pojawiają się zajady. Objawem tego niedoboru są również silne bóle głowy, pieczenie w jamie ustnej i przełyku, łamliwość włosów i paznokci, ból i pieczenie języka, a także zanik brodawek. Pojawia się niskie ciśnienie krwi, tachykardia, bóle zamostkowe. Często mamy do czynienia z wymiotami, nudnościami, ciemnym stolcem, biegunkami i bólami brzucha, dusznościami, a nawet omdleniami. Niski poziom hemoglobiny we krwi: przyczyny Niedobór hemoglobiny może sugerować występowanie poważnych schorzeń, jak niedokrwistość czy białaczka , dlatego konieczne jest poddanie się serii badań. Niedokrwistość, czyli anemia, jest skutkiem niedoboru żelaza w organizmie człowieka. Może wynikać również z niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego. Przyczynami lekkiej niedokrwistości u kobiet mogą być obfite i częste miesiączki oraz w ciąża. Wpływ może mieć także dobrowolne oddawanie krwi. Niedobór żelaza i hemoglobiny może wskazywać na zaawansowaną przewlekłą chorobę nerek, niedokrwistość w przebiegu zakażeń bakteryjnych, grzybiczych i...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik