Party Stories
Owoce
© travelbook/Fotolia.com
Styl życia

Owoce to źródło witamin, ale jakich? Sprawdź jakie witaminy nam dostarczają!

Zawartość witamin w owocach nie jest tak duża, jak można by było przypuszczać. Owoce są bogatym źródłem witaminy C, ale pozostałych witamin dostarczają w niewielkich ilościach.

Zawartość witamin w owocach nie jest tak duża, jak można by było przypuszczać. Owoce są bogatym źródłem witaminy C, ale pozostałych witamin dostarczają w niewielkich ilościach.

Witamina A w owocach

Witamina A odpowiada m.in. za dobry wzrok, funkcje nabłonków i za integralność błon komórkowych. Jest kluczowa dla zdrowych włosów, paznokci i skóry, a także dla prawidłowego wzrostu kości. Źródłem witaminy A jest przede wszystkim marchewka, ale także w owocach witamina ta jest obecna w ilościach pozwalających pokryć dzienne zapotrzebowanie.

Najwięcej witaminy A zawierają:

 • morele – 1926 IU (jednostek międzynarodowych określających sumę wszystkich form chemicznych witaminy A),
 • wiśnie – 1283 IU,
 • grejpfruty czerwone – 1150 IU,
 • mango – 1082 IU
 • arbuz – 569 IU.
 • Dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na witaminę A wynosi 1 mg na dobę, przy czym 1 IU równa się 0,025 µg.

Witamina C w owocach

Kwas askorbinowy wzmacnia odporność i uszczelnia naczynia krwionośne, gwarantuje szybkie gojenie ran, zapobiega szkorbutowi, a także osteoporozie i występowaniu stanów depresyjnych. Witamina C jest tak ważna w organizmie, że jej niedobór może skończyć się nawet zgonem.

Najwięcej witaminy C jest w:

 • czarnej porzeczce – 181 mg (na 100 g),
 • pomarańczach – 136 mg,
 • cytrynie – 129 mg,
 • kiwi – 92,7 mg,
 • truskawkach – 58,8 mg.

Dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na witaminę C wynosi od 45 do 90 mg na dobę.

Witamina E w owocach

Witamina E opóźnia procesy starzenia, reguluje przepuszczalność błon komórkowych, działa przeciwzakrzepowo. Podobnie jak witamina A – ma znaczenie dla prawidłowego widzenia. W owocach witamina E występuje w małych ilościach, wyjątkiem jest awokado, które w 100 g zawiera 2,07 mg. Mniejsze ilości witaminy E znajdują się w:

 • czarnej porzeczce – 1 mg,
 • mango – 0,90,
 • morelach – 0,89 mg,
 • malinach – 0,87 mg.

Dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na witaminę E wynosi 12 mg na dobę.

Witaminy z grupy B, kwas foliowy w owocach

Witaminy z grupy B, w tym tiamina, ryboflawina, niacyna, witamina B6, biotyna czy kwas foliowy, odgrywają bardzo ważną rolę w organizmie i powinny być uzupełniane produktami, które zapewniają jej odpowiedni poziom. Owoce nie są jednak najlepszym źródłem witamin z tej grupy.

Łączna zawartość witamin z grupy B w 100 g owoców wynosi:

 • awokado – 2,2 mg,
 • banany – 1,1 mg,
 • pomarańcze – 1,3 mg,
 • morele – 0,7 mg,
 • jabłka – 0,1 mg.

Największy udział w tych wynikach ma niacyna, czyli witamina B3. Dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na witaminy z grupy B wynosi na dobę: B1 – 0,9-1,2 mg, B2 – 1,3-1,6 mg, B3 – 14-16 mg, B6 – 1,3-1,7 mg, B12 – 1,4-2,4 µg, kwas foliowy – 200-400 µg, biotyna – 15-200 µg.

Witamina K w owocach

Organizm ludzki jest w stanie samodzielnie produkować witaminę K, ale aby uniknąć niedoboru – trzeba dostarczać jej sobie z pożywieniem. Jest ona bardzo ważna w regulowaniu krzepnięcia krwi i gospodarki wapniowej w organizmie.

Witaminę K zawierają:

 • awokado – 21 µg,
 • maliny – 7,8 µg,
 • mango – 4,2 µg,
 • morele – 3,3 µg,
 • jabłka i truskawki – 2,2 µg.

Dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na witaminę K wynosi 125 µg na dobę.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Pies je suchą karmę z miski.
©Silvymexitographer78/Fotolia.com
Styl życia
Witaminy dla psa: rozpuszczalne w tłuszczach i w wodzie. Zapotrzebowanie starszych psów na witaminy
Witaminy dla psa dzielą się na te rozpuszczalne w tłuszczach i w wodzie. W tłuszczach rozpuszczają się: witamina A, D, E i K. W wodzie natomiast rozpuszczają się witaminy: B, C, kwas foliowy i biotyna.

Witaminy dla psa dzielą się na te rozpuszczalne w tłuszczach i w wodzie. W tłuszczach rozpuszczają się: witamina A, D, E i K. W wodzie natomiast rozpuszczają się witaminy: B, C, kwas foliowy i biotyna.   Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach powinny znajdować się w codziennej diecie psów . Są one na bieżąco usuwane wraz z moczem. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (z wyjątkiem witaminy D) są magazynowane w organizmie czworonogów przez długi czas. Podawanie tych witamin powinno być ściśle kontrolowane.   Witaminy dla psa rozpuszczalne w wodzie   Witaminy rozpuszczalne w wodzie wpływają korzystnie na wygląd sierści oraz skóry psa. Oddziałują również na wzrost, metabolizm i funkcjonowanie układu nerwowego zwierzęcia.   Są to: witaminy z grupy B, które regulują metabolizm psa, ich niewystarczająca ilość może powodować osłabienie zwierzęcia. Na jego kondycję wpływają głównie witaminy B1, B2, a także B12; witaminy B1-B6 znajdują się głównie w kiełkach pszenicy, nabiale, podrobach i drożdżach; witaminy B5 i B6 odpowiadają za zdrową skórę pupila; witamina B12 jest w rybach, nabiale i mięsie - zapotrzebowanie na nią występuje przede wszystkim u starszych psów, witamina C przyspiesza gojenie ran, a także powrót do zdrowia po urazach. Tej witaminy nie trzeba dodatkowo suplementować, ponieważ psy magazynują ją w wystarczającej dla nich ilości, kwas foliowy powinno się podawać sukom będącym w ciąży. Jego prawidłowa ilość uchroni szczenięta przed wystąpieniem różnych wad, np. rozszczepieniem podniebienia. Ta witamina znajduje się np. w zielonych warzywach liściastych, biotyna wpływa na wygląd i zdrowie skóry oraz sierści , odpowiada też za rozwój i funkcjonowanie psychiki psa. Jej źródłem są: ryby, szpinak...

jabłko i pomarańcza na kamiennym stole
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Kaloryczność owoców i ich właściwości: tabela
Owoce mają niewiele kalorii, a dzięki swoim cennym wartościom odżywczym pomagają dbać o zdrowie i urodę, zatem powinny znaleźć się w codziennej diecie.

Owoce mają niewiele kalorii, a dzięki swoim cennym wartościom odżywczym pomagają dbać o zdrowie i urodę, zatem powinny znaleźć się w codziennej diecie.   W tabeli poniżej owoce zostały ułożone od najmniej kalorycznych do zawierających coraz więcej kalorii w 100 gramach.   Kcal Owoc Wartości odżywcze 18 Arbuz Antyoksydanty, witamina A i C, potas, magnez 18 Melon Błonnik, witaminy A, C, D, E i P oraz witaminy z grupy B, kwas foliowy, potas, żelazo, magnez, fosfor 22 Grejpfrut Witaminy C i A, witaminy z grupy B, potas 26 Truskawki Beta-karoten, witaminy z grupy B, magnez, potas, wapń, żelazo 28 Maliny Witaminy C i E, witaminy z grupy B, magnez, potas, żelazo, kwasy organiczne 31 Pomarańcze Witamina C, 33 Ananas Witaminy C i A, kwas foliowy, wapń, fosfor, potas 33 Mandarynki Witaminy C i A, potas, wapń, fosfor 33 Czerwona porzeczka Witaminy C i PP, żelazo, potas 35 Jabłka Witamina C, potas, wapń, błonnik 41 Agrest Witamina P, witaminy z grupy B, kwasy organiczne 41 Poziomki Witamina C, potas, antyoksydanty 42 Gruszki Jod, bor, potas, witamina C 46 Cytryna Witamina C i E,...

przecięte na pół i wydrążone awokado
©MSPhotographic/Fotolia
Styl życia
Tabela z indeksem glikemicznym wybranych owoców
Owoce o niskim indeksie glikemicznym to m.in. owoce cytrusowe, które bogate są w witaminę C, beta -karoten i antyoksydanty.

Owoce o niskim indeksie glikemicznym to m.in. owoce cytrusowe, które bogate są w witaminę C, beta -karoten i antyoksydanty.   Szukasz produktów z niskim indeksem glikemicznym? Koniecznie sprawdź Bonito kod rabatowy .   W poniższej tabeli wybrane owoce ułożone są wraz z rosnącym indeksem glikemicznym .   Niski IG Owoc Składniki odżywcze 10 Awokado Kwas oleinowy, potas, witamina C, E i A 15 Agrest złoty Witamina P, witaminy z grupy B, kwasy organiczne 15 Czarna porzeczka Witamina C , potas, wapń, fosfor, antyoksydanty 20 Czereśnie Potas, witamina A i C, witaminy z grupy B, antyoksydanty 25 Truskawki Beta-karoten, witaminy z grupy B, magnez, potas, wapń, żelazo 25 Maliny Witaminy C i E, witaminy z grupy B, magnez, potas, żelazo, kwasy organiczne 25 Czerwona porzeczka Witaminy C i PP, żelazo, potas 25 Wiśnie Antocyjany, witamina C, potas, błonnik 25 Jeżyny Witamina C, błonnik, antocyjany, antyoksydanty 30 Grejpfrut Witaminy C i A, witaminy z grupy B, potas 30 Mandarynki Witaminy C i A, potas, wapń, fosfor 30 Gruszki Jod, bor, potas, witamina C...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner