Zielona kawa
© Jiri Hera/Fotolia.com
Styl życia

Zielona kawa – środek na odchudzanie? Jak parzyć zieloną kawę?

Zielona kawa to te same ziarna kawy, które są powszechnie znane i konsumowane pod postacią czarnego napoju. Różnica polega na tym, że w przypadku kawy zielonej owoce nie zostają poddane procesom palenia i fermentacji. Dzięki temu zachowują cenny, szczególnie dla osób dbających o szczupłą sylwetkę, kwas chlorogenowy.

Zielona kawa to te same ziarna kawy, które są powszechnie znane i konsumowane pod postacią czarnego napoju. Różnica polega na tym, że w przypadku kawy zielonej owoce nie zostają poddane procesom palenia i fermentacji. Dzięki temu zachowują cenny, szczególnie dla osób dbających o szczupłą sylwetkę, kwas chlorogenowy.

 

Smak zielonej kawy jest zupełnie niepodobny do jej czarnej odpowiedniczki. Można go porównać do zielonej herbaty, jednak napój przygotowany z niepalonych ziaren jest mętny, gorzkawy i nieco kwaśny. Trudno go zaakceptować i polubić, dlatego wiele osób decyduje się na przyjmowanie suplementów z ekstraktem z zielonej kawy.

Kasia gotuje z Polki.pl: sernik piernikowy

Jak działa i co to jest kwas chlorogenowy?

Odchudzające właściwości zielonej kawy nie zostały ostatecznie potwierdzone. Jednak przyjmuje się, że za redukującą masę ciała właściwość tego napoju odpowiada kwas chlorogenowy. Należy jednak pamiętać, że kawa ta zawiera kofeinę, która w dużych dawkach może być szkodliwa, a stosowanie suplementów nie zastępuje dobrze zbilansowanej i bogatej we wszystkie niezbędne składniki diety. Ponadto kofeina wykazuje właściwości przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej, dlatego trudno jednoznacznie stwierdzić, która z tych substancji ostatecznie może być odpowiedzialna za wysmuklanie sylwetki.

 

Kwas chlorogenowy można znaleźć nie tylko w zielonej kawie, obecny jest również w takich produktach, jak:

 • brzoskwinie,
 • czarne jagody,
 • czereśnie,
 • głóg,
 • jabłka,
 • karczochy,
 • morele,
 • owoce kakaowca,
 • pokrzywa,
 • surowe ziemniaki,
 • suszone śliwki,
 • warzywa zielonolistne,
 • yerba mate.

 

Działanie kwasu chlorogenowego polega przede wszystkim na ograniczaniu wchłaniania cukrów z przyjmowanych pokarmów. Mechanizm ten powoduje, że organizm zaczyna czerpać energię ze zgromadzonych zapasów, w tym również z tkanki tłuszczowej. W ten sposób tłumaczone są odchudzające właściwości tego związku. Ta właściwość kwasu chlorogenowego sprawia, że produkty go zawierające są szczególnie polecane osobom chorym na cukrzycę.

Jak parzyć zieloną kawę?

Zielona kawa w postaci zmielonej przypomina jasnozielony puder. Natomiast jej ziarna mają barwę od bladozielonej do beżowej, przypominającej kolor orzeszków ziemnych. Kupując zieloną kawę w postaci niezmielonej, należy pamiętać, że jej mielenie będzie trwało nieco dłużej niż kawy czarnej, ponieważ ziarna zielone są dużo twardsze. Wstępnie najlepiej rozbić je w moździerzu, dzięki czemu nie dojdzie do uszkodzenia lub spalenia młynka elektrycznego.

 

Zieloną kawę można zaparzyć, zalewając 2-3 łyżeczki proszku szklanką przegotowanej wody o temperaturze około 890 stopni Celsjusza. Smak takiego napoju jest bardzo osobliwy, nieco ziemisty i cierpki, więc potrzeba czasu, aby się do niego przyzwyczaić. Zieloną kawę można zaparzyć również w ekspresie przelewowym oraz przy użyciu zaparzacza tłokowego.

 

Zaparzyć można również całe ziarna zielonej kawy bez mielenia. Smak takiego napoju jest nieco łagodniejszy. Sposób ten pozwala na zalanie ziaren około 2-3 razy zanim całkowicie stracą aromat.

Ile kosztuje zielona kawa?

Opakowanie 100 g mielonej zielonej kawy kosztuje od 20 do 50 złotych. Kawa zielona w ziarnach to wydatek 10-40 zł za 250 g.

 

Suplementy diety zawierające ekstrakt z zielonej kawy różnią się ceną w zależności od zawartości kwasu chlorogonowego, dodatków innych substancji (najczęściej ekstraktu z guarany i chromu) i producenta. Za opakowanie 30 kapsułek (600 mg kwasu chlorogonowego) trzeba zapłacić około 30 zł.

 

Należy pamiętać, aby nie przekraczać zalecanych dziennie dawek podanych w informacji dołączonej do opakowania. Suplement nie może być substytutem zbilansowanej diety.

Ziarna zielonej kawy
Pixabay/stux/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/caspitina
Styl życia
Zielona kawa – czy naprawdę odchudza?
Producenci twierdzą, że zielona kawa jest doskonałym środkiem odchudzającym. Badania jednak nie są tak jednoznaczne i sugerują, że w dużej mierze za utratą wagi może stać efekt placebo.

Producenci twierdzą, że zielona kawa jest doskonałym środkiem odchudzającym. Badania jednak nie są tak jednoznaczne i sugerują, że w dużej mierze za utratą wagi może stać efekt placebo. Kwas chlorogenowy w zielonej kawie Zielona kawa uważana jest za bardzo dobry sposób na szybkie odchudzanie, szczególnie ze względu na zawartość kwasu chlorogenowego. Wchodząc w reakcje z kofeiną, sprawia, że organizm przyswaja mniej glukozy i odkłada mniej tłuszczu. Ten naturalny przeciwutleniacz hamuje skoki glukozy po posiłku , mogące przyczyniać się do powstania otyłości i cukrzycy. Oprócz wpływu na wchłanianie cukrów w przewodzie pokarmowym, obniża także cholesterol, zwiększa tempo przemiany materii i wpływa pozytywnie na pracę mózgu. Dodatkowo przeciwdziała rozwojowi komórek rakowych. Warto pamiętać jednak, że źródłem kwasu chlorogenowego jest nie tylko zielona kawa, ale także yerba mate, głóg, karczochy i pokrzywa . Ile kosztuje zielona kawa? Cena zależy od wielu czynników – producenta, jakości ekstraktu, pomocniczych substancji, reklam. Kapsułki z zieloną kawą, wystarczające na miesiąc stosowania, można kupić już za 8 złotych, choć większość preparatów to koszt 30-50 złotych. Sama zielona kawa do picia to koszt od 10 do 40 złotych za 250 g. W małych sklepikach można je znaleźć już za 3 złote, ale zdarzają się także mieszanki zielonych kaw powyżej 150 złotych. Czy zielona kawa naprawdę działa? Najbardziej znane jest badanie, które przeprowadził na 100 wolontariuszkach dr Mehmet Oz. Połowa kobiet przyjmowała koncentrat zielonej kawy, natomiast druga połowa – placebo, przy czym panie z obu grup nie zmieniały diety ani nie intensyfikowały ćwiczeń. Jak się okazało, w ciągu dwóch tygodni kobiety, które przyjmowały ekstrakt z zielonej kawy traciły kilogram...

Suplementy na odchudzanie
© Voyagerix/Fotolia.com
Styl życia
Które suplementy wspomagające odchudzanie są skuteczne?
Skuteczne suplementy na odchudzanie pomagają usprawnić metabolizm i hamują wchłanianie cukrów i tłuszczów do przewodu pokarmowego.

Skuteczne suplementy na odchudzanie pomagają usprawnić metabolizm i hamują wchłanianie cukrów i tłuszczów do przewodu pokarmowego.   Suplementy wspomagające odchudzanie powinny być nie tylko skuteczne, ale też bezpieczne. Dlatego jeśli już zapadnie decyzja o zakupie suplementów, powinna być ona podjęta z zachowaniem zasad zdrowego rozsądku. Suplementy diety oparte o naturalne składniki Suplementy należy kupować jedynie z legalnych, zaufanych źródeł. Na rynku dostępna jest cała gama środków wspomagających odchudzanie i wiele z nich opartych jest o naturalne składniki.   Wyciąg z zielonej herbaty. Zielona herbata znana jest ze swoich właściwości odchudzających. Działanie preparatów opartych o wyciąg z zielonej herbaty polega na blokowaniu magazynowania tłuszczu w tkance tłuszczowej, zwiększeniu produkcji ciepła, usprawnieniu metabolizmu i redukcji zmagazynowanego tłuszczu.   Wyciąg z zielonej kawy . Zielona kawa, dzięki zawartości kwasu chlorogenowego, ogranicza wchłanianie cukrów przez układ pokarmowy, wpływa korzystnie na metabolizm wątroby, dzięki czemu tłuszcz spalany jest intensywniej, ogranicza także wchłanianie tłuszczów i węglowodanów .   Ekstrakt z jagód acai. Jagody acai nie tylko przyspieszają metabolizm i usprawniają spalanie tkanki tłuszczowej , ale mają również właściwości oczyszczające organizm z toksyn. Dzięki zawartości antyoksydantów spowalniają proces starzenia się oraz wzmacniają odporność. O czym należy pamiętać przyjmując suplementy Suplementy zawierające nadmierną ilość błonnika mogą nie tylko spowolnić naturalny mechanizm perystaltyki jelit, ale też ograniczyć wchłanianie przez organizm niektórych mikroelementów. Środki z dużą ilością kofeiny...

Ekspres do kawy
© fox17/Fotolia.com
Styl życia
Idealny ekspres do kawy: ciśnieniowy, przelewowy czy przelewowo-ciśnieniowy?
Ekspres ciśnieniowy daje wyśmienitą kawę o głębokim smaku wprost do filiżanki. Z kolei dzięki urządzeniu przelewowemu zaparzysz większą ilość napoju w dzbanku. Ekspres przelewowo-ciśnieniowy daje obie możliwości.

Ekspres ciśnieniowy daje wyśmienitą kawę o głębokim smaku wprost do filiżanki. Z kolei dzięki urządzeniu przelewowemu zaparzysz większą ilość napoju w dzbanku. Ekspres przelewowo-ciśnieniowy daje obie możliwości.   Dzięki ekspresom do kawy zaparzysz napój o wyjątkowym smaku i pobudzających właściwościach. Cena urządzenia zależy od funkcji, jakie posiada oraz rodzaju naparu, jaki daje. Nie warto kupować ani najtańszych ani najdroższych modeli, najlepiej znaleźć ekspres ze średniej półki cenowej. Ekspresy ciśnieniowe Dzięki ekspresom ciśnieniowym zyskasz napój o głębokim aromacie i smaku. Kawa jest przygotowywana ze zmielonych ziaren, przefiltrowanych przez wodę o temperaturze ok. 90-92ºC. Dzięki temu napar zyskuje wyjątkowy smak i zawiera wszystkie składniki odżywcze, które znajdują się w ziarnach. Kawa z ekspresu ciśnieniowego jest zdrowsza i dużo bardziej pobudzająca, niż inaczej przygotowane napoje. Charakteryzuje się też naturalną pianką, zwaną crema. Ceny ekspresów ciśnieniowych do użytku domowego (kawiarniane są o wiele droższe) wahają się od ok. 300 zł do nawet 6 tys. zł. Stawka zależy od różnych funkcji, np. spieniania i podgrzewania mleka, filtrowania wody, mielenia ziaren czy zaparzania dwóch kaw jednocześnie. Ponadto ważna jest wysokość ciśnienia podawana w barach, pod którym zaparza się kawę. Najlepiej wybrać ekspres o ciśnieniu 15 barów, gdyż wtedy napój uzyska najlepszy smak.   W ekspresach ciśnieniowych masz do wyboru:   Ekspresy ręczne (kolbowe) – wyposażone w pojemnik na wodę. Podczas każdego parzenia, świeżą zmieloną kawę wsypuje się do specjalnej kolby (rodzaj pojemnika z sitkiem) i umieszcza w ekspresie. Po zrobieniu napoju należy wyciągnąć kolbę i wyrzucić fusy.   Ekspresy...

Nasze akcje
Douglas
Styl życia
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik