Taco Hemingway

Taco Hemingway uznawany jest przez wielu krytyków za jednego z najzdolniejszych artystów młodego pokolenia. Sprzedaż jego płyt przekroczyła już pół miliona egzemplarzy. Taco Hemingway zdobył 11 nominacji do Nagrody Muzycznej "Fryderyk", a w swojej kolekcji ma już pięć statuetek. W 2019 roku został umieszczony na 10. miejscu na liście "Najbardziej wpływowych Polaków" tygodnika "Wprost". Poznaj więcej informacji o tym artyście.

Imię: Filip Tadeusz

Nazwisko: Szcześniak

Pseudonim: Taco Hemingway

Wzrost: 180 cm

Data urodzenia: 29.07.1999 r.

Znak zodiaku: lew

Zawód: raper, autor tekstów

Osoby - związki: od 2018 w związku z modelką Igą Lis

Rodzice: matka specjalistka od HR-u, ojciec kurator sądowy

Dzieci: -

Rodzeństwo: siostra

(ur. 1994 r.)

BIO: Filip Szcześniak urodził się w Kairze. Stało się tak dlatego, że jego ojciec pracował w firmie eksportowo-importowej i został wysłany do Egiptu, gdzie przeniósł się wraz z rodziną. Kiedy przyszły artysta skończył trzy lata, wraz z bliskimi pojechał do Chin, by wreszcie w 2006 roku wrócić do Polski, konkretnie do Warszawy.Karierę muzyczną artysta zawdzięcza obojgu rodzicom, mimo że rozwiedli się, kiedy miał 14 lat. Samym rapem "zaraził" go ojciec, który jest fanem tego rodzaju muzyki, natomiast pasja do pisania tekstów okazuje się zasługą matki. Po ukończeniu szkoły podstawowej Filip trafił do warszawskiego liceum dwujęzycznego, gdzie poznał swojego przyszłego producenta - Macieja "Rumaka" Ruszeckiego - oraz projektanta graficznego Łukasza Partykę. W 2012 roku rozpoczął studia magisterskie na Uniwersytecie Londyńskim i wtedy też zaczęła się jego kariera muzyczna. Co ciekawe, Filip swój przydomek stworzył w grze FIFA i pozostał przy nim na potrzeby kariery muzycznej.Początkowo Taco Hemingway próbował rapować po angielsku, w tym języku wydał też debiutancki minialbum "Young Hems". Dopiero jednak nagrana rok później w języku polskim płyta "Trójkąt warszawski" zaczęła przynosić mu popularność. Krążek zawiera siedem utworów, które jako całość stanowią opowieść - jak sam Taco mówi - "o pijanych, zakochanych ludziach w mieście", dzięki czemu jej słuchacze mogą utożsamiać się z bohaterami opowieści. Rok później w sprzedaży ukazała się kolejna płyta - "Umowa o dzieło" - zawierająca osiem utworów. Jedna z piosenek - "Następna stacja" - znalazła się na szczytach "Listy przebojów Programu Trzeciego". Wkrótce Taco podpisał umowę z wytwórnią Asfalt Records, w której wydał pierwszy album studyjny "Marmur". Zdobył on status złotej płyty i nominację do Fryderyka w kategorii "Album roku hip-hop". Wtedy jeszcze artysta nagrody nie otrzymał, ale już rok później kolejny minialbum "Szprycer" zyskał wyróżnienie. Rok 2018 to drugi album studyjny "Soma 0,5 mg", a prawdziwym hitem okazał się promujący go singiel "Tamagotchi". W latach 2019-2020 Taco Hemingway wydał trzy koleje albumy - "Pocztówka z WWA, Lato '19", "Jarmark" oraz "Europa".

Znany z: Duża popularność Taco Hemingwaya rozpoczęła się w 2015 roku, kiedy pojawił się on na wielu polskich festiwalach. Były to m.in.: Live Music w Krakowie, Domoffon w Łodzi, Up To Date w Białymstoku. Niewątpliwe jednak kamieniem milowym dla kariery Taco okazał się występ na Openerze.

Funkcja w filmie: -

Płyty: - albumy studyjne: - 2016 - "Marmur"; - 2018 - "Soma 0,5 mg"; - 2018 - "Café Belga"; - 2019 - "Pocztówka z WWA, Lato '19"; - 2020 - "Jarmark"; - 2020 - "Europa"; - minialbumy: - 2013 - "Young Hems"; - 2014 - "Trójkąt warszawski"; - 2015 - "Umowa o dzieło"; - 2016 - "Wosk"; - 2017 - "Szprycer"; - 2018 - "Flagey".

Książki: -

Nagrody:
 • 2016 - Fryderyk w kategorii "Album roku hip-hop" za płytę "Umowa o dzieło";
 • 2016 - nagroda Yach Film w kategorii "Najlepszy teledysk" za utwór "Deszcz na betonie";
 • 2018 - Fryderyk w kategorii "Album roku hip-hop" za płytę "Szprycer";
 • 2018 - Fryderyk w kategorii "Album roku hip-hop" za płytę "Soma 0,5 mg";
 • 2018 - nominacja do nagrody MTV Europe Music Awards w kategorii "Najlepszy polski wykonawca";
 • 2020 - Fryderyk w kategorii "Album roku hip-hop" za płytę "Pocztówka z WWA, Lato '19";
 • 2021 - Fryderyk w kategorii "Utwór roku" za piosenkę "Polskie tango".


 • LINK Instagram: https://www.instagram.com/tacohemingway/?hl=pl


  Link FB: https://www.facebook.com/tacohemingway
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index