Dotacje dla artystów
Newsy

Ogromne dotacje dla artystów wstrzymane, ale gwiazdy i tak się tłumaczą! "Pieniądze przeznaczę na projekty artystyczne"

400 mln dla artystów! Kto otrzymał pieniądze od państwa? Dotacje dla artystów - kto ile otrzymał? Jak się tłumaczą?

W weekend tematem numer jeden w polskich mediach były ogromne, często milionowe dotacje dla artystów związane z pandemią koronawirusa. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło, że w ramach Funduszu Wsparcia Kultury pomoc finansową, o łącznej wartości 400 mln złotych, otrzymają wszelkie instytucje artystyczne (teatry, opery, filharmonie) oraz poszczególni artyści, którzy złożyli odpowiednie wnioski. I tak oto na liście znalazły się największe gwiazdy polskiej sceny - m.in. Beata Kozidrak z dotacją o wartości 750 tys. czy firmy braci Golec z prawie 2 mln.

Po wielu kontrowersjach, minister kultury, Piotr Gliński, ogłosił tymczasowe wstrzymanie wypłat:

Szanowni Państwo, zamiast projektu ustawy antycelebryckiej zdecydowaliśmy wstrzymać wypłaty FWK do czasu pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Instytucje i przedsiębiorcy kultury czekają na to wsparcie. Wkrótce stosowny komunikat" - napisał południu na Twitterze.

Część artystów postanowiła jednak wytłumaczyć się, dlaczego ich nazwiska lub nazwy firm/zespołów/menadżerów widnieją na liście beneficjentów rządowego programu. 

"Mask Singer": Barbara Kurdej-Szatan szczerze o zwycięstwie Nataszy Urbańskiej

400 mln dla artystów od państwa. Jak tłumaczą się gwiazdy?

Wielu artystów, których fani byli rozczarowani, a często i wściekli, postanowiło od razu wyjaśnić, dlaczego w ogóle starało się o wsparcie finansowe w czasach pandemii. Jako jeden z pierwszych głos w sprawie zabrał Kamil Bednarek, któremu ministerstwo przydzieliło równo pół miliona złotych. Decyzję skomentowali również przedstawiciele zespołu Bayer Full.

Oświadczenie w sprawie ogromnych dotacji wydała również Natasza Urbańska - na liście widnieje z przydzieloną kwotą 111 tys. złotych. Gwiazda nie jest już pewna, czy otrzyma pomoc od państwa:

Drodzy Państwo, w kontekście dofinansowania artystów chciałabym napisać parę słów, bo należą się Państwu wyjaśnienia. Jestem niezależnym artystą, nie mam wielkiej wytwórni która za mną stoi i finansuje moja twórczość. Robię to sama występując w teatrze, lub grając własne koncerty. Teatry są zamknięte, koncertów nie gramy od przeszło 8 miesięcy. Radio nie gra moich piosenek, w związku z tym nie zarabiam z tantiem. Przy każdym moim koncercie zatrudniam ok. 15 osób - muzycy, technicy, manager, obsługa itp..... Ci ludzie nie zarabiają od marca a mają rodziny, kredyty... Jest ich tak wiele, że czuję się w obowiązku zdobyć te pieniądze dla nich, składając wniosek. Pieniądze ( jeśli zostaną wypłacone ) przeznaczę na projekty artystyczne, które dadzą pracę ludziom i pozwolą im przetrwać ten trudny czas. To ludzie, dzięki którym my istniejemy i istnieje kultura. Zgadzam się, że inne profesje również powinny dostawać wsparcie współmierne do strat.  Nie oceniajmy proszę powierzchownie, bo za mną stoi sztab ludzi, którzy potrzebują pilnej pomocy. My artyści jesteśmy za nich odpowiedzialni.

Grzegorz Markowski, lider zespołu Perfect, wytłumaczył, dlaczego nazwa jego grupy znajduje się na liście beneficjentów. Jak tłumaczy muzyk, pieniądze nie trafią ani do niego, ani do członków zespołu, tylko managementu: 

W piątek opublikowano listę beneficjentów Funduszu Wsparcia Kultury. Pojawia się tam informacja, że managament Perfectu otrzyma ponad 500 000 złotych. Chciałbym wszystkich zainteresowanych poinformować, że pieniądze te nie są dla mnie, ani członków zespołu, techników, całego naszego teamu. To pieniądze wyłącznie dla manager Perfectu i jej agencji. My jako zespół nie mieliśmy najmniejszego zamiaru starać się o te dotację. Nie wiedzieliśmy o takich planach. Całe życie graliśmy, koncertowaliśmy. Niemoralnym byłoby w naszej ocenie ubieganie się o tak wielkie pieniądze, gdy w Polsce jest obecnie tak strasznie dużo ludzi, którzy potrzebują ich sto razy bardziej. Dlatego bardzo prosimy o niełączenie nas z tą listą.

Co ciekawe, oświadczenie w tej sprawie wydał również Taco Hemingway - sam raper nie otrzymał wsparcia od państwa, z kolei jego menadżer już tak. Partner Igi Lis, córki Kingi Rusin, mocno uderza w innych artystów, którzy złożyli wniosek o dofinansowanie. Wylicza, że część z nich otrzymuje ogromne pieniądze z kontraktów reklamowych czy tantiem.

Wbrew temu, co próbują sugerować niektóre media, nie pobrałem ani nie ubiegałem się o ani jedną złotówkę z rządowego programu zapomogi dla artystów. Zdając sobie sprawę ze swojej uprzywilejowanej pozycji, NIGDY nie starałbym się o jakiekolwiek środki publiczne, których celem jest pomoc osobom i biznesom poszkodowanym przez pandemię. Uważam, że osoby z pierwszych stron gazet, osoby z lukratywnymi kontraktami reklamowymi i pokaźnymi dochodami z tantiem, nie powinny wyciągać dłoni po żadne pieniądze publiczne - nieważne czy "leżą na stole" i "czekają, żeby je wziąć", czy nie. O dotacyjnym skandalu dowiedziałem się wczoraj, ze zdziwieniem i rozgoryczeniem obserwując listę znanych nazwisk obok bajońskich sum zapomogi. Natomiast dzisiaj zobaczyłem, że kilka portali próbuje podpiąć mnie pod ten festiwal chciwości, jednocześnie zarzucając mi hipokryzję. Mylnie sugeruje się, że trafić miały do mnie pieniądze, o które ubiegał się mój manager Jan Porębski. Tymczasem prowadzi on własną firmę eventową współpracującą z wieloma artystami i artystkami i jak wiele osób z branży ubiegał się o dofinansowanie swojej działalności celem opłacenia pracowników - kierowców, dźwiękowców, dostawców sprzętu, ludzi z produkcji, czyli pracowników branży, których pandemia pozbawiła środków do życia. Ani złotówka z zapomogi nie miała trafić do mnie - pisze Taco. 

Co w tej sytuacji powinno zrobić Ministerstwo, a co artyści? W trudnych czasach pandemii koronawirusa i przy częściowym zamknięciu gospodarki tak ogromne dotacje dla gwiazd dla większości społeczeństwa wydają się być po prostu niezrozumiałe.

Natasza Urbańska wyjaśniła, na co chciałaby przeznaczyć pieniądze od państwa.

Natasza Urbańska w brązowej marynarce
East News

Grzegorz Markowski zapewnia, że żadne pieniądze nie trafią na jego konto.

Patrycja Markowska i Grzegorz Markowski
East News

Taco Hemingway zaznacza, że nie starał się o wsparcie i nie należy wiązać go z listą beneficjentów. Podobnie zrobili Kazik Staszewski i jego zespół Kult - legendarna grupa ostro skrytykowała artystów, którzy postarali się o dofinansowanie. 

Iga Lis i Taco Taco Hemingway na randce

 

Zobacz także
Córka Michała Wiśniewskiego rapuje

Michał Wiśniewski nie dostał dofinansowania jak inne gwiazdy: "Nawet nas nie poinformowano!"

Kamil Bednarek w błękitnej marynarce

Kamil Bednarek wydał oświadczenie w sprawie wsparcia finansowego od państwa: "Wiadro pomyj wylało się na moją osobę"

 

Natasza Urbańska w czerwonym płaszczy, Kalina w czarnej ramonesce
Newsy
Natasza Urbańska będzie pracować z córką?! Znamy ich plany!
Natasza Urbańska o córce, Kalinie. Jak wygląda córka Nataszy Urbańskiej? Czy będą razem pracować?

Natasza Urbańska to kobieta wielu talentów - jest aktorką, piosenkarką oraz tancerką. Czy w jej ślady pójdzie również dorastająca córka, Kalina? Okazuje się, że 11-letnią dziewczynkę być może zobaczymy na wielkiej scenie wraz ze słynnymi rodzicami. Szczegóły zdradziła nam sama Natasza! Co ciekawe, gwiazda rezygnuje z wielu projektów zawodowych właśnie dla Kaliny! Dlaczego? Zobaczcie naszą rozmowę! Zobacz także:   Z okazji 60. urodzin Janusz Józefowicz zabrał żonę i córkę na wakacje. Jak dziś wygląda Kalinka? Zobacz! Natasza Urbańska z córką! Kalina zrobi karierę w show-biznesie? 

Radek Liszewski o dotacji
EastNews
Newsy
Radek Liszewski miał dostać od rządu ponad pół miliona! "Stawki nie biorą się z kosmosu" - odpowiada hejterom! 
Dotacje dla artystów. Ile dostanie Radek Liszewski? Jak to komentuje? Gwiazdy o dotacjach od rządu.

Na liście beneficjentów Funduszu Wsparcia Kultury znalazł się Radosław Liszewski, lider zespołu Weekend, który wylansował hit "Ona tańczy dla mnie". Choć wypłata pieniędzy (niekiedy liczona w milionach)  została na razie wstrzymana przez ministra kultury, w sieci nie brakuje ostrych komentarzy internautów oraz artystów, którzy nie starali się o pomoc od państwa.  Zobacz także:   Kazik Staszewski ostro o gwiazdach, które otrzymają pomoc od państwa: "Lekarze tyrają ratując ludzkie życia za psi grosz" Swoje oburzenie wyraził również Radek Liszewski. Jego motywacje są jednak inne. Radek Liszewski o dotacji: "Nie rozumiem, dlaczego ktoś zagląda mi teraz w kieszeń" Radek Liszewski jest oburzony, ale faktem, że ktoś może krytykować pomysł wsparcia artystów tak wielkimi sumami. Sam znalazł się na liście z przydzieloną kwotą aż 520 tysięcy złotych! Muzyk tłumaczy w "Super Expressie", że od lat prowadzi działalność, która w tym roku wykazała straty, stąd wniosek o dotację: Weszła ustawa, według której z powodu pandemii przysługuje mi prawo do ubiegania się o dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Sportu, gdzie jako przedsiębiorca złożyłem wniosek i dostałem dotację. Każdy, kto prowadzi własną działalność, wykazał stratę względem ubiegłego roku i płaci podatki, miał do tego prawo. N ie rozumiem, dlaczego ktoś zagląda mi teraz w kieszeń. Dodam, że przez kilka lat zapłaciłem, od momentu sukcesu piosenki „Ona tańczy dla mnie”, dziesięciokrotnie więcej podatków niż to, co mi przyznano, więc nie zgadzam się z opinią, że ministerstwo wypłaciło pieniądze z kieszeni podatników. [...] – mówi w rozmowie z „Super Expressem”. Piosenkarz dodaje, że prowadzi działalność...

Bracia Golec
East News
Newsy
2 miliony dla Golec uOrkiestra. Muzycy dostają groźby przez dotację?! "Apelujemy o niezastraszanie naszych dzieci i żon"
2 miliony dla Golec uOrkiestra. Muzycy dostają groźby przez dotację?! "Apelujemy o niezastraszanie naszych dzieci i żon"

W miniony weekend tematem numer jeden w polskich mediach były milionowe dotacje dla artystów związane z pandemią koronawirusa . W dalszym ciągu nie milkną echa tej sprawy, a kolejni artyści wydają oświadczenia w tym temacie. Teraz głos zabrali bracia Golec - ich firmie została przyznana jedna z największych sum, prawie 2 mln złotych! Łukasz i Paweł Golec zamieścili obszerne oświadczenie na swoim Facebooku. Zaapelowali również, aby zaprzestać zastraszania ich najbliższych! Sprawdźcie szczegóły. Zobacz także:  Ponad pół miliona dla Bayer Full. Lider wyśmiał słowa Kazika! "Kto pamięta taki zespół jak Kult?"  Bracia Golec zabrali głos w sprawie dotacji dla artystów. "Zwracamy się z gorącą prośbą o uszanowanie naszej rodziny i nie zastraszanie naszych dzieci" Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kilka dni temu ogłosiło, że w ramach Funduszu Wsparcia Kultury pomoc finansową, o łącznej wartości 400 mln złotych, otrzymają wszelkie instytucje artystyczne (teatry, opery, filharmonie) oraz poszczególni artyści, między innymi Lider zespołu Bayer Full i jego małżonka (dotacja dla Bayer Full Impresariat) Radek Liszewski z zespołu Weekend, Beata Kozidrak czy firma braci Golec.  Ta wiadomość wzbudziła wiele kontrowersji przede wszystkim ze względu na ogromne kwoty, które zostały przyznane. Z tego też względu minister kultury, Piotr Gliński, ogłosił tymczasowe wstrzymanie wypłat: Szanowni Państwo, zamiast projektu ustawy antycelebryckiej zdecydowaliśmy wstrzymać wypłaty FWK do czasu pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Instytucje i przedsiębiorcy kultury czekają na to wsparcie. Wkrótce stosowny komunikat" - napisał na Twitterze Piotr Gliński.  Firmie braci Golec przyznano prawie 2 miliony złotych...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik