Szymon Hołownia

Szymon Hołownia to popularny polski publicysta, dziennikarz, prezenter telewizyjny i autor książek. Bardzo mocno związany jest z kościołem katolickim. W młodości dwukrotnie wstępował do klasztoru. Jego artykuły pojawiły się na łamach wielu czasopism. Dużą popularność zyskał, prowadząc polską edycję programu "Mam talent". W 2019 roku zdecydował się na start w wyborach prezydenckich, w których zajął ostatecznie trzecie miejsce. Obecnie jest liderem partii politycznej Polska 2050. Poznaj więcej informacji o Szymonie Hołowni.

Imię: Szymon

Nazwisko: Hołownia

Pseudonim: -

Wzrost: 188 cm

Data urodzenia: 03.09.1976 r.

Znak zodiaku: panna

Zawód: dziennikarz, pisarz, prezenter telewizyjny, działacz społeczny, polityk

Osoby - związki: - od 2016 roku małżeństwo z Urszulą Brzezińską - pilotem myśliwca MiG-29 w stopniu porucznika w Siłach Powietrznych RP,

Rodzice: ojciec Wojciech Hołownia, w latach 90. radny i wiceprezydent Białegostoku; matka - brak informacjiDzieci: Maria (ur. 2017 r.) i Elżbieta (ur. 2022 r.)

Rodzeństwo: -

BIO: Szymon Hołownia urodził się i wychował w Białymstoku, gdzie ukończył Społeczne Liceum Ogólnokształcące. Dostał się na psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Studiował tam 5 lat, ale ostatecznie nie zdobył dyplomu. Kiedy miał 19 lat, wstąpił do klasztoru. W pewnym momencie musiał zrezygnować z nowicjatu ze względu na stan zdrowia. Po pewnym czasie wrócił do klasztoru, ale ostatecznie go opuścił.W 1997 roku dostał pracę w Gazecie Wyborczej, gdzie został redaktorem działu kultury. W 2001 roku zmienił pracodawcę i został felietonistą, a także redaktorem działu społecznego w Newsweek Polska. W 2005 roku został zastępcą redaktora naczelnego pisma Ozon, ale funkcję tę pełnił tylko przez cztery miesiące. W kolejnych latach jego artykuły i felietony czytać można było w Rzeczypospolitej, Kulturze Popularnej, Machinie, Wprost i Tygodniku Powszechnym. W latach 2006-2012 ponownie był publicystą Newsweek Polska.Szymon Hołownia jest również aktywny w radiu i telewizji. Miał autorskie audycje w Radio Białystok i VOX FM. W telewizji prowadził takie programy jak "Po prostu pytam", "Dzień dobry TVN" czy "Mamy cię!". Największą popularność jednak zyskał, prowadząc z Marcinem Prokopem program "Mam talent".Szymon Hołownia dużo czasu poświęca na działalność społeczną i charytatywną. Założył białostocki oddział fundacji "Pomoc Maltańska", a w 2013 roku - fundację "Kasisi", zajmującą się prowadzeniem domu dziecka w Zambii. Jego inna fundacja, czyli "Dobra Fabryka", niesie pomoc mieszkańcom takich ubogich państw jak Rwanda, Bangladesz czy Mauretania. Działa też na rzecz praw dziecka. Był ponadto ambasadorem Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Znana z: Szymon Hołownia w 2019 roku podjął decyzję, która przyniosła mu ogromną popularność. 8 grudnia 2019 roku w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku ogłosił start w wyborach prezydenckich 2020. Odniósł duży sukces, zajmując trzecie miejsce z poparciem 13,87%. Jeszcze w trakcie wyborów ogłosił powstanie ruchu społecznego Polska 2050, a później na jego podstawie powstała partia polityczna o tej samej nazwie, która jest obecnie trzecią siłą polityczną w Polsce.

Funkcja w filmie: -

Płyty: -

Książki: Szymon Hołownia napisał ponad 20 książek, poniżej kilka publikacji:
 • 2004 "Kościół dla średnio zaawansowanych";
 • 2008 "Ludzie na walizkach";
 • 2012 "Last minute. 24h chrześcijaństwa na świecie";
 • 2015 "Święci codziennego użytku";
 • 2017 "Ludzie w czasach Jezusa";
 • 2018 "Boskie zwierzęta";
 • 2019 "Teraz albo nigdy";
 • 2020 "Fabryka jutra".


 • Nagrody: 2006 nagroda Grand Press w kategorii "Wywiad";2007 nagroda Grand Press w kategorii "Dziennikarstwo specjalistyczne"; 2010 Wiktor publiczności.

  LINK Instagram: https://www.instagram.com/szymon.holownia/?hl=pl 


  Link FB: https://www.facebook.com/szymonholowniaoficjalny 
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index