Mateusz Damięcki

Ojciec, wuj, dziadek i babcia byli aktorami. Mateusz Damięcki był więc wprost skazany na aktorstwo. W wieku 11 lat zagrał pierwszy raz w sztuce teatralnej, a już rok później debiutował w filmie kinowym i serialu. Pierwszą większą jego rolą była postać Cezarego Baryki w filmie i serialu "Przedwiośnie". Obecnie talent Mateusza Damięckiego podziwiać można w sztukach teatralnych, serialach i filmach kinowych. Jego głos można usłyszeć w polskich wersjach zagranicznych filmów. Poznaj więcej informacji o Mateuszu Damięckim.

Imię: Mateusz

Nazwisko: Damięcki

Pseudonim: -

Wzrost: 181 cm

Data urodzenia: 19.05.1981 r.

Znak zodiaku: byk

Zawód: aktor teatralny, filmowy, telewizyjny

Osoby - związki: - 2010-2011 - małżeństwo z tłumaczką Patrycją Krogulską, zakończone rozwodem; - od 2018 roku - małżeństwo z instruktorką baletu Pauliną Andrzejewską.

Rodzice: ojciec Maciej Damięcki, znany aktor teatralny i filmowy, matka Joanna Damięcka - manager agencji aktorskiej

Dzieci: synowie Franciszek (ur. 2018 r.) i Ignacy (ur. 2020 r.)

Rodzeństwo: siostra Matylda Damięcka (ur. 10.06.1985 r.), z zawodu aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna

BIO: Mateusz Damięcki urodził się w Warszawie w rodzinie o wielopokoleniowej tradycji aktorskiej. Nie tylko jego ojciec i wuj są aktorami, byli także nimi ich rodzice. Mateusz już w wieku 11 lat zadebiutował jako aktor w widowisku muzycznym "Pastorałka", a rok później zagrał pierwszą rolę telewizyjną w serialach "Wow" i "Czterdziestolatek. 20 lat później". W tej drugiej produkcji wcielił się we wnuka głównych bohaterów, państwa Karwowskich. W tym samym 1993 roku zadebiutował na dużym ekranie w filmie "Łowca. Ostatnie starcie". W kolejnych latach grał nieco mniej, głównie epizody w serialach, skupiał się na uzyskaniu gruntownego wykształcenia. W 2000 roku ukończył liceum ogólnokształcące, a cztery lata później studia na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Debiut teatralny miał jeszcze w trakcie studiów w sztuce "Kordian, czyli spisek koronacyjny". Po ukończeniu studiów występował w wielu warszawskich teatrach, m.in. Współczesnym, Syrena, Palladium, Komedia i Polonia.Pierwszą główną rolę Mateusz Damięcki zagrał w filmie "Przedwiośnie", w którym odtwarzał postać Cezarego Baryki. Dobre recenzje zebrała za role Andrzeja Skowrońskiego w "Jutro idziemy do kina" i Kani w "Czarnym". Kolejna główna rola to postać Wojtka w filmie "Kochaj i tańcz". Najnowsza odbiega nieco od dotychczasowych występów. W filmie "Furioza" Mateusz Damięcki zagrał Goldena, przywódcę grupy pseudokibiców.Artysta jest aktywnym aktorem serialowym. Jego najpopularniejsze role to prokurator Marek Frydrych w produkcji "Na krawędzi", a także Krzysztof Radwan w "Na dobre i na złe". Mateusz Damięcki jest również aktorem dubbingowym, a z tej aktywności zapamiętany został jako Krzyś z "Kubusia Puchatka" czy nastoletni Lord Voldemort z filmu "Harry Potter i Komnata Tajemnic".

Znany z: Mateusz Damięcki to oczywiście bardzo popularny polski aktor, a jego rozpoznawalność wzrosła, kiedy zaczął udzielać się w show-biznesie.

W 2007 roku wziął udział w szóstej edycji programu "Taniec z gwiazdami". W parze z Ewą Szabatin zajął świetne trzecie miejscem.

Funkcja w filmie:rola drugoplanowa w filmie "Łowca. Ostatnie starcie" (1993);rola drugoplanowa w serialu "Czterdziestolatek. 20 lat później" (1993);rola drugoplanowa w serialu "Wow" (1993);rola drugoplanowa w serialu "Matki, żony i kochanki" (1995);rola drugoplanowa w filmie "Córka kapitana" (2000);rola główna w filmie "Przedwiośnie" (2001);rola główna w serialu "Przedwiośnie" (2002);rola drugoplanowa w serialu "Oficer" (2004);rola drugoplanowa w filmie "Karol. Człowiek, który został papieżem" (2005);rola główna w filmie "Krótka histeria czasu" (2006);rola główna w filmie "Jutro idziemy do kina" (2007);rola drugoplanowa w filmie "Nie kłam, kochanie" (2008);rola drugoplanowa w filmie "Czarny" (2008);rola główna w filmie "Kochaj i tańcz" (2009);rola drugoplanowa w filmie "Zagubiony czas" (2011);rola drugoplanowa w serialu "Chichot losu" (2011);rola drugoplanowa w serialu "Na krawędzi" (2013);rola drugoplanowa w serialu "Na dobre i na złe" (od 2014);rola drugoplanowa w serialu "Sama słodycz" (2014);rola drugoplanowa w serialu "Bodo" (2016);rola drugoplanowa w serialu "W rytmie serca" (2017-2020);rola drugoplanowa w filmie "Miłość jest wszystkim" (2018);główna rola w filmie "Furioza" (2021).

Płyty: -

Książki: -

Nagrody:
  • 2009 - nominacja do nagrody "Złota Kaczka" w kategorii "Najlepsza rola męska" za film "Kochaj i tańcz";
  • 2010 - Nagroda Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii "Najlepszy aktor" za film "Czarny";
  • 2011 - nominacja do nagrody "Złota Kaczka" w kategorii "Najlepszy aktor" za film "Czarny".


  • LINK Instagram: https://www.instagram.com/mateuszdamiecki/?hl=pl


    Link FB: https://www.facebook.com/profile.php?id=100044514606175
    Advertisement MPU index
    Advertisement MPU index