Agnieszka Kotulanka

Agnieszka Kotulanka kojarzona jest przede wszystkim z serialem "Klan", w którym grała przez 7 lat, wcielając się w postać Krystyny Lubicz. Aktorka interesowała się muzyką - wystąpiła gościnnie na kilku płytach oraz podczas wielu koncertów. Zmarła w wieku 61 lat na krwotoczny udar mózgu.

Imię: Agnieszka Krystyna

Nazwisko: Sas-Uhrynowska

Nazwisko panieńskie: Kotuła

Pseudonim: Kotulanka

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 26.10.1956 r.

Znak zodiaku: skorpion

Zawód: aktorka filmowa i teatralna, wykonawczyni piosenki aktorskiej

Osoby - związki: Agnieszka Kotulanka była w wieloletnim związku małżeńskim z aktorem Jackiem Sas-Uhrynowskim. Para rozwiodła się w 1992 r. Artystka spotykała się m.in. z Pawłem Wawrzeckim czy Krzysztofem Stelmaszykiem.

Rodzice: Agnieszka Kotulanka była córką Genowefy (1929−2019) i Józefa (1923−1996) Kotułów. Ojciec aktorki był podpułkownikiem Wojska Polskiego.

Rodzeństwo: Aktorka miała rok starszą siostrę - Jolantę Kotułę-Żukowską. Kobieta jest z wykształcenia teatrologiem i polonistką, pracuje w Muzeum Teatru.

Dzieci: Z małżeństwa z Jackiem Sas-Uhrynowskim aktorka miała dwoje dzieci - Michała (ur. 1985 r.) i Katarzynę (ur. 1987 r.).

BIO: Agnieszka Kotulanka urodziła się w 1956 r. w Warszawie. Dorastała nad Zalewem Zegrzyńskim. W 1975 r. została absolwentką XXXIX Liceum Ogólnokształcącego im. Lotnictwa Polskiego w Warszawie. Uczęszczała też do szkoły muzycznej. W 1980 r. ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Na ekranie zadebiutowała w 1980 r. w serialu "Dom" w reżyserii Jana Łomnickiego. W 1989 r. wyjechała do Kanady. Mieszkała tam 2 lata. Artystka współpracowała z kilkoma teatrami, w tym m.in. z Teatrem Telewizji, Teatrem Współczesnym, Teatrem Komedia, Teatrem Kwadrat, Teatrem Bajka, Teatrem Syrena w Warszawie. Agnieszka Kotulanka zmagała się z chorobą alkoholową. W 2013 r. zniknęła z show-biznesu. Zmarła 20.02.2018 r. w Warszawie na krwotoczny udar mózgu. Pochowano ją przy ojcu na cmentarzu parafialnym w Legionowie.

Znana z: Artystka zagrała w kilkunastu serialach telewizyjnych i filmach. Szerszej publiczności dała się poznać jako Krystyna Lubicz, żona Pawła Lubicza, w serialu "Klan", w jaką wcielała się przez 7 lat. Spośród innych ról filmowych do bardziej zapamiętanych należą: majorowa Karska w "Wielkim tygodniu" Andrzeja Wajdy, żona Karola w "Wielkim wozie" Marka Wortmana czy głuchoniema w "Roślinach trujących" Roberta Glińskiego. Artystka związana była z piosenką aktorską. Wzięła udział w wielu spektaklach muzycznych i koncertach, w tym m.in. w 1986 r. na 23. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w koncercie piosenki kabaretowej i aktorskiej, w 1999 r. w VI Gali Piosenki Biesiadnej w koncercie "Piosenka o mojej Warszawie", a w 2001 r. w spektaklu muzycznym z piosenkami Wojciecha Młynarskiego "Niedziela na Głównym" w Teatrze Buffo. Kotulanka zajmowała się też dubbingiem. Użyczyła głosu m.in. w produkcjach "Siostro, moja siostro" (1994 r.) i "Jeszcze bardziej zgryźliwi tetrycy" (1995 r.). Występowała często na scenach teatralnych. Obejrzeć ją można było w takich przedstawieniach, jak: "Fotki z wakacji", "Łóżko pełne cudzoziemców", "Fantasticks Tom Jones", "Walka karnawału z postem", "Wacława dzieje".

Funkcja w telewizji:Oto wybrane produkcje, w jakich wystąpiła Agnieszka Kotulanka: - aktorka w serialu "Dom" (1980 r.), - aktorka w filmie "Nadzór" (1983 r.), - aktorka w filmie "Rośliny trujące" (1985 r.), - aktorka w filmie "Wielki Wóz" (1987 r.), - aktorka w serialu "Aby do świtu..." (1992 r.), - aktorka w filmie "Wielki tydzień" (1995 r.), - aktorka w serialu "Klan" (1997-2013).

Płyty: Kotulanka nie nagrała solowej płyty, ale była częstym gościem na albumach innych wykonawców lub na płytach zbiorowych. W jej wykonaniu posłuchać można takich utworów, jak m.in.:
 • "Wzięłam urlop od kochania" na płycie "T. Suchocki: pianista, kompozytor, aranżer i dyrygent" (2000 r.),
 • "Jurata" na płycie "Wojciech Młynarski: Prawie całość" (2001 r.),
 • "Bo ty masz w sobie coś", "Przez minutkę", "Rosołek" na płycie "Galimatias - Gala Piosenki Aktorskiej 1989-95" (2003 r.),
 • "Pójdźmy Wszyscy do Stajenki" na płycie "Gwiazdy na Gwiazdkę" (2004 r.).


 • Książki: Przed śmiercią artystka miała w planach napisanie książki o swoim życiu. W 2021 r. pojawiły się informacje o możliwej publikacji na jej temat. Miał to być wywiad-rzeka, przeprowadzony z jej dziećmi.

  Nagrody: W 2000 r. Agnieszka Kotulanka otrzymała statuetkę Telekamery dla najlepszej polskiej aktorki. Do tej nagrody nominowana była w 1999 r. i 2001 r.

  Link na Instagram: brak

  Link FB: brak
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index